Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 56

Θέμα: ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ - DHL - ΚΑΙ Η ΠΑΡΑΝΟΙΑ !!!!

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ - DHL - ΚΑΙ Η ΠΑΡΑΝΟΙΑ !!!!

    Βρε παιδιά, πρίν μερικές μέρες, παράγγειλα κατευθείαν στην ATMEL Αμερικής ένα AVRISP II programmer.
    Η αξία του ήταν γύρω στα 30 δολάρια και άλλα 25 περίπου δολάρια για τα μεταφορικά. Δηλαδή περίπου 40 κάτι ευρώ. Πριν από λίγο, μου τηλεφώνησε υπάληλος της DHL να μου πεί οτι το δέμα βρίσκετε στο τελωνείο και πρέπει να εκτελωνιστεί Το εγκεφαλικό μου ήρθε όταν μου είπε το ποσό που έπρεπε να πληρώσω για να παραλάβω το δέμα. Η DHL ήθελε 150 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΦΕΡΕΙ ΕΝΑ ΠΡΟΙΟΝ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ 25 ΕΥΡΩ !!!! ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ??? ΜΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΓΙΑ ΜΑΛΑΚΕΣ ??? Ο ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΤΗΣ ΜΟΝΟ, ΗΘΕΛΕ 100 ΕΥΡΩ !!! για να εκτελονισει ένα δεματακι. ΠΟΣΑ ΔΕΜΑΤΑ ΕΚΤΕΛΟΝΙΖΕΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ??? ΠΟΣΑ ΒΓΑΖΕΙ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΟ Ο ΚΑΡΙΟΛΗΣ ???? Μετά είναι και οι φόροι. Μπαίνει ΦΟΡΟΣ ΣΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΠΡΟΙΟΝΤΟΣ, ΦΟΡΟΣ ΣΤΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΕΞΟΔΑ ΚΑΙ ΦΟΡΟΣ ΣΤΑ ΕΞΟΔΑ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ. Εντάξει, τον φόρο στην αξία του προιόντος τον καταλαβαίνω. Ο ΦΟΡΟΣ ΣΤΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΙ ΝΟΗΜΑ ΕΧΕΙ ??? και φυσικά, αφου μπούνε οι φόροι εισαγωγής, ΜΕΤΑ ΣΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΦΠΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ !!!! ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΛΗΘΗΚΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΣΥΝΟΛΙΚΑ 200 ΕΥΡΩ για ένα προιον ΠΟΥ ΚΟΣΤΙΖΕΙ 25 ΕΥΡΩ !!!! Η ΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥ ΠΑΡΑΛΟΓΟΥ.....

    ΦΥΣΙΚΑ τους είπα να βάλουν το δέμα στον πάτο τους !!!
    Προτιμώ να το πάρω απο το E-Bay και ασ το πλρώσω 40 ευρώ ξανά.
    Καλύτερα να τα δώσω στον κινέζο ΠΑΡΑ στους ΚΛΕΦΤΕΣ...

    ΑΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΠΙΑ. ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΝΑ ΜΕ ΚΛΕΒΟΥΝ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ....


    4 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  2. 8 μέλη ευχαρίστησαν τον SV1JRT για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    αλπινιστης (12-09-12), angel_grig (09-06-12), gregpro (10-04-15), jakektm (10-04-15), jimk (08-06-12), KOKAR (08-06-12), Neuraxia (09-06-12), TSAKALI (08-06-12)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γιώργος 231
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη /
    Μηνύματα
    1.222

    Προεπιλογή

    Εχεις δικιο, δυστυχως ετσι ειναι.
    Την επομενη φορα, ΑΠΛΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Τρελος Επιστημονας...
    Όνομα
    Ορεστης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    298

    Προεπιλογή

    Και πολύ καλά έκανες που δεν παρέλαβες.

    Σαν εναλλακτική, θα μπορούσες να πας εσύ στο αεροδρόμιο να εκτελωνίσεις το δέμα, οπότε θα γλίτωνες την αμοιβή του εκτελωνιστή, αλλά θα πλέρωνες βενζίνες-διόδια και θα έχανες 2-3 ώρες από τη ζωή σου.

    Σε κάθε περίπτωση, όταν έχουμε επιλογή, διαλέγουμε ως τρόπο αποστολής USPS (επιλογή EMS για express). Οι ιδιωτικές εταιρείες (fedex, DHL, TNT) προσπαθούν να βγάλουν από τη μύγα ξύγκι, σταματάνε κάθε τί που μπορούν για να βγάλουν μεροκάματο. Ξεφτίλα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γιώργος 231 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις δικιο, δυστυχως ετσι ειναι.
    Την επομενη φορα, ΑΠΛΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ
    Δυστηχώς δεν ήταν στο χέρι μου. Η ATMEL και οι περισσότερες εταιρείες χρησημοποιούν courrier για μεγαλύτερη ταχύτητα. Δεν είχα επιλογή..


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Τρελος Επιστημονας... Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πολύ καλά έκανες που δεν παρέλαβες.

    Σαν εναλλακτική, θα μπορούσες να πας εσύ στο αεροδρόμιο να εκτελωνίσεις το δέμα, οπότε θα γλίτωνες την αμοιβή του εκτελωνιστή, αλλά θα πλέρωνες βενζίνες-διόδια και θα έχανες 2-3 ώρες από τη ζωή σου.

    Σε κάθε περίπτωση, όταν έχουμε επιλογή, διαλέγουμε ως τρόπο αποστολής USPS (επιλογή EMS για express). Οι ιδιωτικές εταιρείες (fedex, DHL, TNT) προσπαθούν να βγάλουν από τη μύγα ξύγκι, σταματάνε κάθε τί που μπορούν για να βγάλουν μεροκάματο. Ξεφτίλα...
    Αν το παραλάβω εγώ, ΕΚΤΟΣ απο τους ΦΟΡΟΥΣ, ΦΠΑ, ΒΕΝΖΙΝΗ, ΔΙΟΔΙΑ, θα έπρεπε να χάσω ΚΑΙ μια μέρα απο την δουλειά μου.
    Δηλαδή ΟΛΑ τα παραπάνω έξοδα ΣΥΝ περίπου 50 ευρώ το μεροκάματο μου. Δηλαδή περίπου 120 ΕΥΡΩ συνολικά έξοδα για να το παραλάβω προσωπικα απο το Ελ. Βενιζέλος. Και δεν μετράω την ψυχική μου ηρεμία, που θα πρέπει να παλέψω με ποταμούς γραφειοκρατίας επειδή ΤΟΛΜΗΣΑ ΝΑ ΠΑΡΑΚΑΜΨΩ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ......


    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γιώργος Φυσικός
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    860

    Προεπιλογή

    ρε συ... άμα ήθελες προγραμματιστή για ατμελ ας παράγγελνες από ευρώπη μεριά... τελωνείο δεν έχει.. ok σίγουρος ΔΕΝ είμαι, όμως: παραγγειλα, να, πριν μερικες μερες ενα προγγραμερ για ΤΙ και μου ηρθε σε ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ και με κουριερ κιολα (dhl).

    επίσης, ρίξε μια ματιά εδώ: www.futurehouse.gr

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.959

    Προεπιλογή

    Για να καταλάβουμε γιατί τα μαγαζιά δεν είναι πάντα κλέφτες όταν είναι πολύ ποιο ακριβά από το ebay.
    (κατα τη γνώμη μου λογικοί είναι όλοι οι φόροι που πληρώνει κανείς στον εκτελονισμό εκτός από την αμοιβή του εκτελονιστή... αν και δεν ξέρω αν τα βάζει όλα αυτά στην τσέπη του ή τα αποδίδει σε τίποτα ταμεία κλπ... )
    και για να καταλάβει το κράτος οτι όσο αυξάνει τους φόρους χάνει έσοδα... Ας πάει κάποιος μια μέρα σε ένα ταχυδρομείο και να δει πόσα από τα δέματα είναι ξεκάθαρο οτι έρχονται από το εξωτερικο και αφορούν ιντερνετικές παραγγελίες... και πόσα απ αυτά μπένουν από χώρες εκτός ΕΕ και δεν πληρώνεται (ενώ θα έπρεπε, όχι φόροι εκτελονισμού αλλά ούτε ΦΠΑ) και ύστερα λέει το κράτος για φοροδιαφυγή και μην το ψιλικατζίδικο δεν έκοψε μία απόδειξη....

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    42

    Προεπιλογή

    καλημέρα , να κάνω μια ερώτηση , ο εκτελωνιστης δεν πρέπει να πληρωθεί ανάλογα της τιμής του προιόντος και όχι ταρίφα ... 90ευρω ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    την έπαθα και εγώ και φυσικά δεν πήγα να το πάρω,
    ζήταγαν 70ε για δικαιώματα πρακτόρων! (του ΘΒ ή του 007?) +70ε για εκτελονισμό (μπορούσα να τα γλιτώσω) + έξοδοα αποθήκευσης , με έπαιρναν τηλέφωνο για να πάω και τους άρχιζα στα καντήλια , μετά 2-3 φορές που τους έβρισα δεν ξαναπήραν

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.959

    Προεπιλογή

    όχι ο εκτελωνιστής θα κάνει τον ίδιο κόπο είτε είναι ακριβό το προϊόν σου είτε φθηνό... Είναι σα να βάλει πχ έναν courier να σου μεταφέρει το προϊόν δεν θα σε ρωτήσει πόσο κάνει θα σου πει τόσα θέλω για να στο μεταφέρω...

    Απο κει και πέρα δεν ξέρω πόσα πραγματικά κερδίζει και πόσους εκτελωνισμούς κάνει την ημέρα... οπότε δεν ξέρω να πω αν είναι υπερβολίκό το ποσό που βγάζει... όμως ξέρω οτι είναι υπερβολικό το ποσό που καλείται να πληρώσει κάποιος... και αν η διαδικασία είναι τόσο πολύπλοκη και θέλει τόση ώρα που δικαιολογεί αυτές τις αμοιβές... να αλλάξουν την διαδικασία!

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chip για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    GeorgeVita (08-06-12)

  12. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    όχι ο εκτελωνιστής θα κάνει τον ίδιο κόπο είτε είναι ακριβό το προϊόν σου είτε φθηνό... Είναι σα να βάλει πχ έναν courier να σου μεταφέρει το προϊόν δεν θα σε ρωτήσει πόσο κάνει θα σου πει τόσα θέλω για να στο μεταφέρω...

    Απο κει και πέρα δεν ξέρω πόσα πραγματικά κερδίζει και πόσους εκτελωνισμούς κάνει την ημέρα... οπότε δεν ξέρω να πω αν είναι υπερβολίκό το ποσό που βγάζει... όμως ξέρω οτι είναι υπερβολικό το ποσό που καλείται να πληρώσει κάποιος... και αν η διαδικασία είναι τόσο πολύπλοκη και θέλει τόση ώρα που δικαιολογεί αυτές τις αμοιβές... να αλλάξουν την διαδικασία!
    το κόστος του εκτελονισμού δεν είναι υποχρεωτικό μπορείς να πας και εσύ ο ίδιος να φας μία μέρα και να κάνεις τη δουλειά σου, η αλητεία είναι στο "χαράτσι " που ονομάζεται δικαιώματα πρακτόρων , δεν υπάρχει σε άλλη χώρα

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ATMEL store και Τελωνειο !
    By SProg in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-15, 13:48
  2. ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ
    By seismic in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-12, 10:02
  3. Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-12, 14:27
  4. Τελωνειο - Αμερικη
    By Zemfisos in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-09, 20:58
  5. ''ΕΛΛΗΝΙΚΟ"
    By deksterr in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-06, 01:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας