Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 43

Θέμα: Windows 7 SP1 Home Premium x32 ή Χ64 σε λαπτοπ sony?

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γιώργος Φυσικός Εμφάνιση μηνυμάτων
    spiroscfu: όλα τα προγράμματα 64bit είναι πιό γρήγορα από τις 32bit εκδόσεις τους;
    Λογικά ναι, στην πρώτη περίπτωση θα επεξεργάζονται διευθύνσεις με 64bit εύρος ενώ στην δεύτερη 32bit.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη error
    Όνομα
    error
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω γιατί το σκέφτεσαι.... Βάλε κατευθείαν 64 bit!!!
    Τα 64 bita δεν πάνε καλύτερα από 32bit... και νομίζω ότι η ίδια εφαρμογή όταν γράφεται σε 64bit χρειάζεται περισσότερη μνήμη...
    ΟΜΩΣ!!! το συγκεκριμένο μηχάνημα αναγνωρίζει 8GB και η τιμή της 4gb έχει μόλις 22€ !!!
    Πες μου έναν λόγο να μη βάλεις τα 64bit windows και μη σου πώ να το φορτώσεις και με μια ακόμη μνήμη...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Αν δουλεύεις με παλιά μη συμβατά προγράμματα ή driver.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    Αχ.. αχ.. σπυρετο.. θα σε μαλωσω παλι. Θα πει καποιος (και θα εχει δικιο) οτι μεγαλυτερο ευρος διευθυνσεων σημαινει περισσοτερα data να διαχειριστει κανεις..
    Τι ειναι μικροτερο? Ενας 64bit pointer η ενας 32 (η σωστη απαντηση ειναι γκεκας.. ασχετο).
    Τα πλεονεκτηματα των 64bit αρχιζουν να φαινονται οταν εχουμε να διαχειριστουμε πολλα data και πολλαπλες εφαρμογες, οταν πλεον τα 4giga των 32bit αρχιζουν και ειναι λιγα. Φυσικα υπαρχει το PAE στα 32bit που ελυσε το προβλημα εδω και χρονια, αλλα εχει ενα μικρο overhead συγκριτικα με κανονικο 64bit.
    Απλα οταν ΕΧΕΙΣ επεξεργαστη με 64bit το να τον δουλευειες στα 32 απλα δεν αξιοποιει τις πληρεις δυνατοτητες του.
    Μετα ερχεται η εφαρμογη που τρεχει σε 32bit emulation και δενει το ... γλυκο.
    Η πραγματικοτητα ειναι οι μισες ετσι οι μισες αλλιως, και οτι κατσει...
    Με αλλα λογια, στα σημερινα συστηματα το τι καλουνται να τρεχουν δεν σχεδιαζεται, προκυπτει....

    Να σου θυμισω οτι στους μικρους επεξεργαστες τυπου avr (αντε και pic) τα 8bit ειναι υπεραρκετα..
    Οτι κυκλοφορει σε αυτη τη κατηγορια σε 32bit ειναι οταν αρχιζει και θελει λειτουργικο και multitasking που απλα δεν χωραει στα 8...

    Αμα εχεις παλια προγραμματα και παλιους drivers κρατας το παλιο συστημα... Δεν ειναι λυση να μενεις στα 32. Ειδικες περιπτωσεις παντα θα υπαρχουν, αλλα αυτα θα ειναι παντα εξαιρεσεις..

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Αχ ρε σότο με τους avr σου, αν έχουμε πχ. το photoshop και ανοίγουμε ένα αρχείο 3Gb ποιο θα πάει γρηγορότερα το 32 ή 64bit λειτουργικό.

    Θα μου πεις όμως τη να κλάσουν τα 32αρια με ~3G μέγιστο (θα σβήνει και θα γράφει συνέχεια στην προσωρινή),
    δεν θα είναι ποιο γρήγορα τα 64αρια?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    Φυσικα με 64... Τα διαβαζεις αυτα που γραφω η σου χει παρει τα μιαλα καμμια κερκυραια?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Μπα "παιρνώ και μόνος μου καλά"
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αχ.. αχ.. σπυρετο.. θα σε μαλωσω παλι. Θα πει καποιος (και θα εχει δικιο) οτι μεγαλυτερο ευρος διευθυνσεων σημαινει περισσοτερα data να διαχειριστει κανεις..
    Ναι το ανάφερα παραπάνω

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αμα εχεις παλια προγραμματα και παλιους drivers κρατας το παλιο συστημα... Δεν ειναι λυση να μενεις στα 32. Ειδικες περιπτωσεις παντα θα υπαρχουν, αλλα αυτα θα ειναι παντα εξαιρεσεις..
    Έχω παλιά προγράμματα αλλά και νέα, ακόμα έχω και xp τα 98 τα έσβησα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή

    Οι 64 bit εφαρμογές για να είναι πιο γρήγορες συνήθως απαιτείται να γράφονται σε native κώδικα. Aν για παράδειγμα πάρουμε εφαρμογές που φτιάχτηκαν στο visual studio.net εκεί μιλάμε πλέον για .NET managed code ο οποίος μεταγλωτίζεται σε IL. Η default τιμή της anycpu για να έχουμε πλήρη συμβατότητα ΔΕΝ δίνει κάποιο avantage στην ταχύτατα... Aν το αλλάξω σε 64 bit ΔΕΝ κερδίζω πάλι τίποτα αντίθετα χάνω τη συμβατότητα με τα χ86 συστήματα.
    Κάτι ακόμα...οι 64bit επεξεργαστές έχουν και περισσότερους καταχωρητές από τους 32 bit προγόνους τους. Αυτό σημαίνει λιγότερα πέρα δώθε στη μνήμη αλλά η διαφορά στην απόδοση δεν γνωρίζω αν είναι τόσο εμφανής. Οσο αφορά το θέμα των μεγεθών το να συγκρίνω μεγέθη εκτελέσιμων αρχείων σε παρεμφερείς επεξεργαστές τύπου CISC ίσως δεν έχει τόσο έντονη διαφορά. θα είχε νόημα πιστεύω να συγκρίνουμε αν πχ ο 64bit ήταν RISC οπότε συγκριτικά οι διαφορές θα ήταν πολύ μεγάλες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη maouna
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    1.953

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω γιατί το σκέφτεσαι.... Βάλε κατευθείαν 64 bit!!!
    Τα 64 bita δεν πάνε καλύτερα από 32bit... και νομίζω ότι η ίδια εφαρμογή όταν γράφεται σε 64bit χρειάζεται περισσότερη μνήμη...
    ΟΜΩΣ!!! το συγκεκριμένο μηχάνημα αναγνωρίζει 8GB και η τιμή της 4gb έχει μόλις 22€ !!!
    Πες μου έναν λόγο να μη βάλεις τα 64bit windows και μη σου πώ να το φορτώσεις και με μια ακόμη μνήμη...
    δεν θα αγοραστει αλλη μνημη. θαμηνει με τα 3gb προς το παρον.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη maouna
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    1.953

    Προεπιλογή

    το recovery partition να το σβήσω η θα υπαρχει προβλημα?τα windows τα εχω σε dvd.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. οθονη λαπτοπ .....παλι σε λαπτοπ
    By finos in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-15, 20:50
  2. Windows vista home premium greek .iso
    By AAEIV in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-13, 21:21
  3. HOME CINEMA SONY (προσθήκη optical line)
    By RNR in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-13, 13:59
  4. Σύνδεση stk500 μέσω usb σε vista x32
    By sakis_1 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-09, 22:44

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας