Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 35

Θέμα: 'Η αυτόματη εναλλαγή ανανεώσιμων πηγών ενέργειας(μπαταριων)σε μια αυτόνομη κατοικία

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Λεμεσος
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή 'Η αυτόματη εναλλαγή ανανεώσιμων πηγών ενέργειας(μπαταριων)σε μια αυτόνομη κατοικία

    Καλημέρα σας..

    θα θελα να ρωτήσω για το πιο πάνω θέμα και ελπίζω να μπορέσει κάποιος να με βοηθήσει.
    Λοιπόν , είμαι φοιτητής και κάνω πτυχιακή και το θέμα είναι ''Η αυτόματη εναλλαγή ανανεώσιμων πηγών ενέργειας σε μια αυτόνομη κατοικία'' δηλαδή για παράδειγμα... έχω μια ανεμογεννήτρια , φωτοβολταϊκά και μια πετρελαιογεννητρια. η ανεμογεννήτρια και τα φωτοβολταϊκά θα αποθηκεύουν ενέργεια σε μπαταρίες ξεχωριστα μεταξύ τους.θα ελέγχω τις μπαταριές με κάποιο τρόπο(για παράδειγμα με το ρυθμιστή φόρτισης) πόσο είναι το ποσοστό της ενέργειας που είναι αποθηκευμένο.. δηλαδή όταν για παράδειγμα έχω 20% στην μπαταριά η οποία αποθηκεύει ενεργεία από την ανεμογεννήτρια να σταματάμε να παίρνουμε ενεργεια από εκεί και να γίνεται αυτόματη εναλλαγή στη μπαταριά η ποια αποθηκευει ενεργεία από τα φωτοβολταϊκά....και εάν δεν έχει ούτε σε αυτή την μπαταριά αρκετή ενέργεια (δηλαδή εάν κάποια μέρα δεν είχε ούτε αρκετό άνεμο ούτε αρκετό ήλιο και δεν αποθηκεύτηκε ικανοποιητική ενέργεια) τότε να ανάβει αυτόματα η πετρελαιογεννητρια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.037

    Προεπιλογή

    Γεια σου Παναγιώτη,
    Το θέμα που επέλεξες για πτυχιακή είναι δύσκολο και θέλει αρκετή δουλειά.
    Από τις ερωτήσεις σου και τα γραφόμενά σου καταλαβαίνω ότι ασχολείσαι για πρώτη φορά.

    Θα σου πρότεινα να διαβάσεις τα θέματα που έχουν ανοιχτεί στην ενότητα Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής και ειδικότερα το θέμα http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=56922 όπου γίνεται αρκετή συζήτηση.

    Μια γενική παρατήρηση είναι ότι Φ/Β και Α/Γ δεν χρειάζεται και δεν πρέπει να φορτίζουν ξεχωριστές μπαταρίες. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να γίνεται κάτι τέτοιο.
    Η μπαταρία του συστήματος πρέπει να είναι μία. Οι ρυθμιστές φόρτισης ρυθμίζονται έτσι ώστε να φορτίζουν παράλληλα.

    Την πετρελαιογεννήτρια θα την διαχειρίζεται ένας inverter / charger με ενσωματωμένο μεταγωγικό διακόπτη ο οποίος θα μπορεί να φορτίσει και αυτός την μπαταρία.

    Μην βιαστείς....διάβασε πολύ, μπες στο νόημα για τα βασικά και είμαστε εδώ για τις ερωτήσεις σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Λεμεσος
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από genesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σου Παναγιώτη,
    Το θέμα που επέλεξες για πτυχιακή είναι δύσκολο και θέλει αρκετή δουλειά.
    Από τις ερωτήσεις σου και τα γραφόμενά σου καταλαβαίνω ότι ασχολείσαι για πρώτη φορά.

    Θα σου πρότεινα να διαβάσεις τα θέματα που έχουν ανοιχτεί στην ενότητα Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής και ειδικότερα το θέμα http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=56922 όπου γίνεται αρκετή συζήτηση.

    Μια γενική παρατήρηση είναι ότι Φ/Β και Α/Γ δεν χρειάζεται και δεν πρέπει να φορτίζουν ξεχωριστές μπαταρίες. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να γίνεται κάτι τέτοιο.
    Η μπαταρία του συστήματος πρέπει να είναι μία. Οι ρυθμιστές φόρτισης ρυθμίζονται έτσι ώστε να φορτίζουν παράλληλα.

    Την πετρελαιογεννήτρια θα την διαχειρίζεται ένας inverter / charger με ενσωματωμένο μεταγωγικό διακόπτη ο οποίος θα μπορεί να φορτίσει και αυτός την μπαταρία.

    Μην βιαστείς....διάβασε πολύ, μπες στο νόημα για τα βασικά και είμαστε εδώ για τις ερωτήσεις σου.


    Το γνωρίζω ότι θέλει αρκετή δουλειά,κ επίσης γνωρίζω ότι δεν έχει λόγο να έχω ξεχωριστές μπαταριές.Απλα το θέμα είναι ότι πρέπει να κάνω αυτό τον αυτοματισμό... δηλαδή την αυτόματη εναλλαγή ούτως ώστε να διξω ότι εκανα αυτόν τον αυτοματισμό. πρέπει να κάνω κάποια πατέντα , εάν μπορείτε προτείνετε μου κάτι... και δεν βρίσκω τρόπο το έψαξα πολύ αλλά δεν βρίσκω λύση.Σας ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.037

    Προεπιλογή

    ....

    Παναγιώτη, καταλαβαίνω το πρόβλημα, όμως είναι λάθος να προτείνεις λύση για μια μέθοδο που ξέρεις από την αρχή ότι έχει προβλήματα και είναι λάθος να εφαρμοστεί.

    Μπορείς να βάλεις έναν επιτηρητή τάσης σε κάθε μπαταρία (η τάση της μπαταρίας είναι ένας έμμεσος τρόπος για να προσδιορίσεις το επίπεδο φόρτισης της).
    Μπορείς με τους επιτηρητές να επιλέξεις στάθμες τάσης που θα ανοίγουν και θα κλείνουν ρελέδες έτσι ώστε να συνδέεται η συστοιχία που θέλεις.
    Όμως δεν είναι τόσο απλό να αποσυνδέεις μια συστοιχία π.χ. 24V / 1000Ah και να συνδέεις μία άλλη υπό φορτίο π.χ. 3kW.

    Νομίζω ότι δεν πρέπει να προχωρήσεις μια τέτοια μελέτη ενώ γνωρίζεις από την αρχή ότι είναι λάθος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    Άποψή μου είναι ότι δεν χρειάζεται να δείξεις μια μη ουσιώδες και μη πρακτική εναλλαγή (ανεμογεννήτρια, φωτοβολταϊκά), αλλά μπορείς να δείξεις σαν αυτοματισμό σε περίπτωση πλήρης φόρτισης τον μπαταριών την εκτροπή της ανεμογεννήτριας σε κάποιο φορτίο.
    Οπότε να έχεις ένα αυτοματισμό όταν είναι γεμάτες οι μπαταρίες και έναν όταν αδειάζουν που γυρνά στην γεννήτρια.
    Ενδιάμεσα και αλλά όπως τα φωτοβολταϊκά σε περίπτωση πλήρης φόρτισης να εκτρέπουν και αυτά κάπου την παραπανίσια ενεργεία τους.
    Σε περίπτωση άπνοιας και ελάχιστης έως καθόλου ηλιοφάνειας, περικοπές μη απαραίτητον φορτίον η δευτερευούσης σημασίας από την εγκατάσταση και πολλά άλλα που θα μπορούσες να βάλεις. μέσα στα πλαίσια της εξοικονόμησης ενέργειας.
    Διοτι όταν μιλάμε για αυτονομία και ΑΠΕ πρέπει να σκεφτόμαστε και να λειτουργούμε έτσι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Λεμεσος
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστω παρα πολυ,θα σκεφτω οσα μου ειπατε και θα επανελθω

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Λεμεσος
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    καλημερα,

    τελικα θα κανω αυτοματη εναλλαγη απο τις μπαταριες στη πετρελεογεννητρια. δηλαδη οταν η ενεργεια μου δεν ειναι αρκετη στις μπαταριες,να κανει αυτοματη εναλλαγη στη πετρελεογεννητρια. εχω καποιες αποριες αν μπορειτε να με βοηθησετε. καταρχας θελω να βαλω καποιους παραμετρους (δηλαδη εαν ειναι για παραδειγμα 10-30% η ενεγεια που υπαρχει στις μπαταριες να ξεκινα η πετρελεογεννητρια ενω οταν ειναι 35-100% να λειτουργει το σπιτι με τις μπαταριες..) τους παραμετρους που τους θετω..? στον inverter? και η αυτοματη ενναλαγη γινεται με ενα bypass switch? σας ρωταω αυτα που εχω μελετησει και ελπιζω να ειναι σωστα..αν εχεται καποιες καλυτερες αποψεις ειτε για τ προβλημα μου ειτε κ να μου προτεινεται καποια συγκεκριμενα μηχανηματα που μπορω να βρω πληροφοριες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.037

    Προεπιλογή

    Γεια σου Παναγιώτη,
    Στο #2 έγραψα
    Την πετρελαιογεννήτρια θα την διαχειρίζεται ένας inverter / charger με ενσωματωμένο μεταγωγικό διακόπτη ο οποίος θα μπορεί να φορτίσει και αυτός την μπαταρία.
    Όλα αυτά που περιγράφεις μπορούν να γίνονται από ένα τέτοιο μηχάνημα το οποίο "διαχειρίζεται" την γεννήτρια και προγραμματίζεται ώστε να "ταιριάξει" ακριβώς στον τρόπο λειτουργίας που θέλουμε.

    Τα παρακάτω μηχανήματα είναι από τα καλύτερα κατά την γνώμη μου για αυτή τη δουλειά. Υπάρχουν και άλλα βεβαίως.
    http://www.sma.de/en/products/off-gr...land-5048.html
    http://www.outbackpower.com/docman/2..._SpecSheet.pdf

    Μελέτησε τα χαρακτηριστικά και τα manual τους και εδώ είμαστε αν θέλεις κάτι πιο εξειδικευμένο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Λεμεσος
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    καλημέρα σας

    ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας. αρά σωστά σκέφτηκα ότι θα δίνω παραμετους στον inverter και αυτός θα δίνει εντολή στο bypass switch να γίνει εναλλαγή?ασχολουμε με αυτό
    http://www.outbackpower.com/docman/2..._SpecSheet.pdf αλλά το πρόβλημα μου είναι πως δίνω παραμέτρους ούτως ώστε να κάνω αυτό που θέλω .αν το βρούμε αυτό τέλος ¨) δεν βρίσκω πουθενά πως το κάνεις..

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Λεμεσος
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    ενα παραδειγμα για αυτο που θελω να κανω ειναι αυτο http://rimstar.org/renewnrg/off_grid...er_systems.htm

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-14, 15:44
  2. Εταιρείες Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας
    By thanos13 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-10, 09:52
  3. Αυτόματη εναλλαγή πηγών (βοήθεια)
    By fibo1235 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-09, 00:27
  4. Εναλλαγή φόρτισης μπαταριών
    By panandreas in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-09, 12:56
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-09, 23:05

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας