Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Μπαταριες Φωτοβολταικων

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Ιασωνας
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Πορτο Ραφτη
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή Μπαταριες Φωτοβολταικων

    Καλησπερα,εχω υπολογιση οτι θα χρειαστω περι τα 200Ah μπαταριες για να συνδεσω στο συστηματακι μου.Η απορια μου κ συμβουλη σας ειναι τι μπαταριες να επιλεξω.Η χρηση τους θα ειναι μονο για 3*10ημερα που θα ειναι κ η αδεια μου.Πρωτη επιλογη στα λεφτα μου ειναι να αγορασω 4 μπαταριες αυτοκινητου με κοστος περι τα 400Ε κ η αλλη 4 μπαταριες gel με κοστος αντε γεια,1200Ε.Εχω ειδη 2 gel αλλα ειναι 2-3 χρονων με αρκετη χρηση οποτε δεν συνηστατε να συνδεσω νεες κ παλλιες μαζι.Η αποφορτιση τους θα γινεται για καταναλωσης 20 λαμπτηρων 7w εκαστη,2 tv 14' κ 2 ανεμηστηρες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    οτι αντεχει η τσεπη σου.
    διαφωνω στο οτι οι 2-3 χρονων σωστες συντηρημενες μπαταριες ειναι παλιες.
    επισης μιας και το εχω ακουσει πολλες φορες εδω μεσα,δεν ειναι λαθος να μπαινει παλια και καινουργια μπαταρια μαζι υπο καποιες προυποθεσεις.Γινεται συνεχεια σεups να εχουν χαλασει 3-4 μπαταριες και να αλλαζονται μονο αυτες και οχι οι υπολοιπες 30.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.033

    Προεπιλογή

    Γενικά μιλώντας, οι μπαταρίες που λειτουργούν σε συστήματα παραγωγής ενέργειας από ανανεώσιμες πηγές θα πρέπει να έχουν αντοχή σε επαλαμβανόμενους κύκλους βαθιών εκφορτίσεων.
    Οι μπαταρίες αυτοκινήτων (που γενικά λέγονται μπαταρίες εκκίνησης) είναι σχεδιασμένες με εντελώς διαφορετικές προδιαγραφές και ΔΕΝ κάνουν για χρήση σε τέτοια συστήματα. Στη καλύτερη περίπτωση μια μπαταρία αυτοκινήτου θα αντέξει περίπου 1 χρόνο πριν χάσει σχεδόν το μισό της ονομαστικής της χωρητικότητας.
    Ένας από τους καλύτερους τύπους μπαταριών για συστήματα ΑΠΕ είναι οι μπαταρίες τύπου OPzS (διάρκεια ζωής μέχρι 15 έτη) ή οι μπαταρίες τύπου PzS (διάρκεια μέχρι 9 έτη) οι οποίες χρησιμοποιούνται σε ηλεκτρικά περονοφόρα μηχανήματα (κλαρκ, ανυψωτικά, κλπ.) και είναι φθηνότερες. Αυτές τις βρίσκεις σε μορφή 2βολτων στοιχείων οπότε θέλεις τουλάχιστον 6 τεμάχια για να φτιάξεις μια 12βολτη συστοιχία.

    Εναλλακτικά υπάρχουν κάποιοι τύποι 12βολτων μπαταριών που μοιάζουν με μπαταρίες αυτοκινήτου αλλά είναι σημαντικά ακριβότερες από αυτές και έχουν δυνατότητες βαθιάς εκφόρτισης (deep cycle). Χρησιμοποιούνται συνήθως σε σκάφη για φωτισμό, VHF, radar, κλπ. και έχουν μια μέση διάρκεια ζωής γύρω στα 4 - 5 χρόνια.
    Να θυμάσαι ότι οι μπαταρίες "κλειστού τύπου" (AGM, VRLA, GEL) είναι πάντα υποδεέστερες (έχουν μικρότερη αντοχή σε κύκλους) από μια μπαταρία ίδιας τιμής αλλά "ανοιχτού τύπου".
    Για κάποιον λόγο οι μπαταριάδες προτείνουν μπαταρίες "κλειστού τύπου" ως καλύτερες αλλά αυτό είναι λάθος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Ιασωνας
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Πορτο Ραφτη
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή

    Καταρχας επειδη το συστημα μου ειναι 24v οι OPzS k PzS δεν με παιρνει οικονομικα ,απο κει κ περα μπαταρια αυτοκινητου που η χρηση της θα ειναι για 30 μερες δεν θα μου κρατησουν 4-5 χρονια?Απο τη στιγμη που λεμε οτι κραταει περιπου 1 χρονο μαλλον εννουμε σε καθημερινη βαση,οποτε εγω που τις θελω για 30 μερες θα μου κρατησουν αρκετα χρονια?θελω να πιστευω δηλαδη.
    Κατι μπαταριες ασβεστιου που διαβαζω ειναι καλλες? Επισεις καποιος τροπος να δω σε τη κατασταση ειναι οι μπαταριες μου υπαρχει? Εχω 2 κλειστου τυπου 12v 100ah Εffecta k 2 αυτοκινητου 60ah Varta,και εχω να της φορτισω πανω απο 2 χρονια.
    Ευχαριστω για της απαντησεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    O genesis το έθεσε το θέμα σωστά
    Οι μπαταρίες του αυτοκινήτου δεν κάνουν για τη δουλεία που τις θες και ειδικά για το χρόνο που θέλεις να ανάβεις τα φώτα.
    Εκτός ότι θέλουν 13.8V και όχι 12 (αντίστοιχα και στα 24) δεν φορτίζουν σωστά, για τον απλό λόγο ότι οι φορτιστές περιμένουν μπαταρίες με άλλα χαρακτηριστικά)
    Τώρα αν θέλεις να βάλεις του αυτοκινήτου θα δεις ότι θα δουλέψουν αλλά μέχρι το 60% το πολύ.
    Έχω βάλει αυτοκινήτου, ο φορτιστείς είναι mpp και έχει τη δυνατότητα να δείχνει πόσο % είναι η απόδοση των μπαταριών. Το φορτίο είναι 24W και με 180Αh κρατά 3 ώρες Ο λόγος είναι ότι στα 13.8 ο φορτιστής θεωρεί τις μπαταρίες πλήρως φορτισμένες αλλά σε αυτή τη τάση αυτές τότε ξεκινούν να "αποθηκεύουν ρεύμα". Δηλαδή στην ουσία έχω μισό-φορτωμένες μπαταρίες.
    *** για τις 30 ημέρες που θα πηγαίνεις θα πρέπει να προβλέψεις να εκφορτίζονται οι μπαταρίες γιατί το χρόνου θα είναι "άχρηστες" Μπαταρία στο ράφι φορτισμένη αφόρτιστη έχει ημερομηνία λήξης. Μόνο αν δεν έχει ενεργοποιηθεί με τον ηλεκτρολύτη κρατά

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Ιασωνας
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Πορτο Ραφτη
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή

    Οποτε αναγκαστικα θα πρεπει να αγορασω βαθειας εκφορτισης κ βλεπουμε.Για το θεμα της συντηρησης των μπαταριων δηλ ειναι καλυτερα μετα τις διακοπες μου να αφήσω τις μπαταριές τελείως άδειες?

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Μπαταρίες φωτοβολταικων
    By george33 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-16, 22:12
  2. Αγορα φωτοβολταικων
    By katmadas in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-14, 19:32
  3. ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΩΝ
    By ada_aris in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-13, 07:05
  4. συνδεσμολογια φωτοβολταικων.
    By p_stama in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-13, 10:25
  5. Αγορα φωτοβολταικων πανελ
    By jason13 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-12, 16:01

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας