Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 22

Θέμα: Νέα παροχή - Καλώδιο παροχής

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    51

    Προεπιλογή Νέα παροχή - Καλώδιο παροχής

    Καλημέρα φίλοι μου.
    Σε ένα κτήμα που θα μπει στη ρύθμιση για τα αυθαίρετα θα δωθεί και ρεύμα. Από όσο ξέρω, η χελώνα θα εγκατασταθεί εκτός του οικοπέδου και μέχρι εκεί υπεύθυνη είναι η ΔΕΗ. Εμένα με ενδιαφέρει από εκεί μέχρι τον πίνακα.
    Η απόσταση από το κτίσμα είναι περί τα 30 μέτρα και θα ήθελα τη γνώμη σας για το αν είναι να γίνει εναέριο ή υπόγειο το παροχικό καλώδιο. Επίσης με ενδιαφέρει τι τύπου καλώδιο χρησιμοποιείται σε τέτοιες περιπτώσεις για να υπολογισθεί το κόστος.

    Ευχαριστώ εκ των προταίρων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Λευτέρης
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Ιεράπετρα
    Μηνύματα
    195

    Προεπιλογή

    Καλημέρα Κώστα!
    Κατ' αρχάς, δεν έχω δει ακόμα να τοποθετείται η χελώνα εκτός οικοπέδου, αλλά σε ειδική κατασκευασμένη κατά τη μορφολογία της και τοποθετείται στο όριο του οικοπέδου. Τουλάχιστον, δεν έχω προσέξει, ακόμα, κάτι τέτοιο που μας αναφέρεις.
    Την παροχή, θα την έκανα υπόγεια, σκαμμένη στο 1 μέτρο, μέσα σε σωλήνα pvc κοινή, (και του ποτίσματος κάνει) τσιμενταρισμένη περιμετρικά με πάχος 2 εκατοστά από κάθε πλευρά. Δεν συμπαθώ τις εναέριες παροχές, για διάφορους λόγους και ένας από αυτούς είναι η καλαισθησία... Όμως θα πρέπει να προσέξεις πολύ κατά το σχεδιασμό της "γραμμής" να μη διασταυρώνεται με κανάλια αποχέτευσης ή παροχής νερού, και να προβλέψεις κατά το δυνατόν μελλοντικές εργασίες που μπορεί να γίνουν ώστε να αποφύγεις ανεπιθύμητες εκπλήξεις...

    Αυτά είχα να πω, όσο για τον τύπο καλωδίων, πες μας αν είναι μονοφασική παροχή, ή τριφασική, και θα επιλέξουμε μαζί τύπο καλωδίων, ανάλογα τι θα διαλέξεις τελικά, την υπόγεια ή την εναέρια παροχή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jun 2008
    Μηνύματα
    36

    Προεπιλογή

    κατ αρχην θελω να μου πεις την αποσταση του καλωδίου , αν είναι τριφασικό ή μονοφασικό το ρευμα που θα ζητήσεις και τι φορτίο θα χρειαστείς...
    ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΕΚΑΤΩ ΜΕΤΡΑ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΩΛΕΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΜΗΔΑΜΙΝΗ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ ΤΟΥ 1 %... ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΡΙΦΑΣΙΚΟ... ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΕΝΑ ΚΑΛΩΔΙΟ ΓΙΑ ΤΡΙΦΑΣΙΚΟ 5*10mm + 1,5mm ΥΠΌΓΕΙΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 80 ΠΟΝΤΟΥΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΕΔΑΦΟΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΓΕΙΩΜΕΝΗ ΜΕΤΑΛΙΚΗ ΣΩΛΗΝΑ... ΑΠΛΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΕΤΙΜΑΣΟΥ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΚΑΝΑ 10ΡΙΚΟ ΤΟ ΜΕΤΡΟ... ΓΥΡΩ ΣΤΑ 6-7 ΤΟ ΜΠΡΑΤΣΜΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΩΛΗΝΑ... ΜΕΤΑ ΟΜΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΜΕ ΤΗΝ ΓΕΙΩΣΗ ΣΟΥ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    51

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ωραία συζήτηση θα κάνουμε..
    Μονοφασικό λέω, αφού για τριφασικό δεν υπάρχει ούτε ανάγκη, ούτε θα θελήσει κανείς την επιπλέον επιβάρυνση.
    Στα όρια του οικοπέδου φαντάζομαι κι εγώ πως θα μπει το ρολόι, και από εκεί μέχρι το "κτίσμα" είναι περί τα 30 μέτρα και με αρκετά μεγάλη ανύψωση, πάνω από 10 μέτρα. Αποτελείται δλδ το οικόπεδο από ένα πρανή και 2 επίπεδα και στο τελευταίο είναι το κτισμένο.
    Το εναέριο ξέρω ότι δεν είναι ότι και πιο όμορφο, αλλά είναι το λιγότερο επίπονο! Ένα μέτρο μέσα επί 30 μέτρα και δεν ξέρω αν θα το φέρω μετά και μέσα από πάτωμα, γιατί αλλιώς θα πρέπει να ανέβει από ντουβάρι για να φτάσει στον πίνακα. Αλλά πραγματικά το σκέφτομαι να μπει σε σωλήνα βαρέως τύπου υπόγεια μιας κι έτσι γλιτώνεις από ποντίκια, πουλιά κλπ και σίγουρα τον πολύ ήλιο που έχει εκεί.
    Πάντως βλέπω μεγάλη πιθανότητα να μπει 5x12+1.5mm για να υπάρχει η προεγκατάση τριφασικού αν δεν έχουν τεράστια διαφορά (>35%) στη τιμή.
    Μεταλλική σωλήνα, με τα επίπεδα και την κλίση που έχει το οικόπεδο είναι αδύνατον. Θα φάω τα νιάτα μου να κουρμπάρω σωλήνες.

    Για τη γείωση το συζητάμε ακριβώς μετά!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordona Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ωραία συζήτηση θα κάνουμε..
    Μονοφασικό λέω, αφού για τριφασικό δεν υπάρχει ούτε ανάγκη, ούτε θα θελήσει κανείς την επιπλέον επιβάρυνση.
    Στα όρια του οικοπέδου φαντάζομαι κι εγώ πως θα μπει το ρολόι, και από εκεί μέχρι το "κτίσμα" είναι περί τα 30 μέτρα και με αρκετά μεγάλη ανύψωση, πάνω από 10 μέτρα. Αποτελείται δλδ το οικόπεδο από ένα πρανή και 2 επίπεδα και στο τελευταίο είναι το κτισμένο.
    Το εναέριο ξέρω ότι δεν είναι ότι και πιο όμορφο, αλλά είναι το λιγότερο επίπονο! Ένα μέτρο μέσα επί 30 μέτρα και δεν ξέρω αν θα το φέρω μετά και μέσα από πάτωμα, γιατί αλλιώς θα πρέπει να ανέβει από ντουβάρι για να φτάσει στον πίνακα. Αλλά πραγματικά το σκέφτομαι να μπει σε σωλήνα βαρέως τύπου υπόγεια μιας κι έτσι γλιτώνεις από ποντίκια, πουλιά κλπ και σίγουρα τον πολύ ήλιο που έχει εκεί.
    Πάντως βλέπω μεγάλη πιθανότητα να μπει 5x12+1.5mm για να υπάρχει η προεγκατάση τριφασικού αν δεν έχουν τεράστια διαφορά (>35%) στη τιμή.
    Μεταλλική σωλήνα, με τα επίπεδα και την κλίση που έχει το οικόπεδο είναι αδύνατον. Θα φάω τα νιάτα μου να κουρμπάρω σωλήνες.

    Για τη γείωση το συζητάμε ακριβώς μετά!
    Αδερφε,αν θες την γνωμη μου για το υπογειο που λες πρεπει να ξερεις ην χρηση που θα εχει το οικοπεδο.Αν ειναι κηπος αλλαζει το θεμα.
    Επισης καλο ειναι να μπει σε μεταλικη σωληνα ευθεια και βαζεις ανα καποια μετρα φρεατια.Ετσι σου δινεται η δυνατοτητα να αλλαξεις καλωδιο αν χρειαστει.Ουτε κουρμπαρισματα ουτε τιποτα.

    ΥΓ 5χ12 δεν υπαρχει.5χ10 ή 5χ16.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    51

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αδερφε,αν θες την γνωμη μου για το υπογειο που λες πρεπει να ξερεις ην χρηση που θα εχει το οικοπεδο.Αν ειναι κηπος αλλαζει το θεμα.
    Επισης καλο ειναι να μπει σε μεταλικη σωληνα ευθεια και βαζεις ανα καποια μετρα φρεατια.Ετσι σου δινεται η δυνατοτητα να αλλαξεις καλωδιο αν χρειαστει.Ουτε κουρμπαρισματα ουτε τιποτα.

    ΥΓ 5χ12 δεν υπαρχει.5χ10 ή 5χ16.
    Αναγκαστικά θα περάσει μέσα από κήπους. Υπάρχουν δηλαδή ήδη...

    Υ.Γ. 5x10 ναι, εκ παραδρομής...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordona Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναγκαστικά θα περάσει μέσα από κήπους. Υπάρχουν δηλαδή ήδη...

    Υ.Γ. 5x10 ναι, εκ παραδρομής...
    Μαλλον θα σε στεναχωρησω αλλα θελει για διελευση απο κηπους χαλυβδοσωληνα για να περασει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilllis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    αλπινιστης (14-06-12)

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    εμενα η γνωμη μου ειναι 5Χ16+1.5 γιατι:
    Σε περιοχες εκτος σχεδιου η αποσταση απο τον υποσταθμο συνηθως ειναι πολυ μεγαλη και η πτωση τασης ειναι αρκετη. ειδικα οταν θα αναβεις ενα θερμοσυφωνα ή κουζινα.
    Επεισεις σε απομονομενες περιοχες συχνα πεφτει 1 φαση και αν τυχει να ειναι αυτη νπου περνεις εσυ μενεις στο σκοταδι αν εχεις 1φ ενω με 3φ εχει στο μεγαλυτερο μερος του σπιτιου φως
    Το τριφασικο εχει σχεδον ιδιο παγιο με το 1φ
    Μπορεις να εχεις σε λειτουργεια Α/C, κουζινα, πλυντηριο ,σιδερο,και οτι αλλο θελεις χωρις προβλημα
    Με τους καινουριους κανονισμους μεγαλες καταναλωσεις οπως π.χ.κουζινα πρεπει να εχουν 3φ
    Μπορεις να βαλεις και μια μικρη 3φ αντλια σε μια δεξαμενη για να ποτιζεις τον κηπο χωρις να εχεις προβλημα με την παροχη του νερου στο σπιτι
    Αν δεν σε επεισα θα σου πω και αλλα καλα.
    Εμενα παντος δεν με ενοχλει το εναεριο καλωδιο γιατι ειναι ποιο ελεγχομενο απο το υπογειο και μπορει να αλλαξει η διαδρομη του στο μελον ποιο ευκολα. για υπογειο θελει καλη προστασια με γαλβανισμενη σωληνα εξω και μεσα πλαστικη, αμμο και τουβλα κατω απο την σωληνα, αμμο πανω απο την σωληνα, φρεατιο καθε 10 μετρα ή σε καθε στροφη και το ποιο βασικο το εδαφος πρεπει να ειναι πολυ σταθερο και να εχει κατσει πολυ καλα γιατι με την υγρασια μπορει να παθει μετατοπηση ή καθηζιζη και φτου και απο την αρχη

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από galileos Εμφάνιση μηνυμάτων
    κατ αρχην θελω να μου πεις την αποσταση του καλωδίου , αν είναι τριφασικό ή μονοφασικό το ρευμα που θα ζητήσεις και τι φορτίο θα χρειαστείς...
    ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΕΚΑΤΩ ΜΕΤΡΑ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΩΛΕΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΜΗΔΑΜΙΝΗ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ ΤΟΥ 1 %... ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΡΙΦΑΣΙΚΟ... ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΕΝΑ ΚΑΛΩΔΙΟ ΓΙΑ ΤΡΙΦΑΣΙΚΟ 5*10mm + 1,5mm ΥΠΌΓΕΙΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 80 ΠΟΝΤΟΥΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΕΔΑΦΟΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΓΕΙΩΜΕΝΗ ΜΕΤΑΛΙΚΗ ΣΩΛΗΝΑ... ΑΠΛΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΕΤΙΜΑΣΟΥ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΚΑΝΑ 10ΡΙΚΟ ΤΟ ΜΕΤΡΟ... ΓΥΡΩ ΣΤΑ 6-7 ΤΟ ΜΠΡΑΤΣΜΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΩΛΗΝΑ... ΜΕΤΑ ΟΜΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΜΕ ΤΗΝ ΓΕΙΩΣΗ ΣΟΥ...

    αυτο πως το εβγαλες??? αν ειναι οριακη η διατομη του καλωδιου στα 100μ εχει και παραεχει προβλημα.Αλλα αυτο βγαινει με τυπο οχι με τα λογια.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xinoulis Εμφάνιση μηνυμάτων
    εμενα η γνωμη μου ειναι 5Χ16+1.5 γιατι:
    Σε περιοχες εκτος σχεδιου η αποσταση απο τον υποσταθμο συνηθως ειναι πολυ μεγαλη και η πτωση τασης ειναι αρκετη. ειδικα οταν θα αναβεις ενα θερμοσυφωνα ή κουζινα.
    Επεισεις σε απομονομενες περιοχες συχνα πεφτει 1 φαση και αν τυχει να ειναι αυτη νπου περνεις εσυ μενεις στο σκοταδι αν εχεις 1φ ενω με 3φ εχει στο μεγαλυτερο μερος του σπιτιου φως
    Το τριφασικο εχει σχεδον ιδιο παγιο με το 1φ
    Μπορεις να εχεις σε λειτουργεια Α/C, κουζινα, πλυντηριο ,σιδερο,και οτι αλλο θελεις χωρις προβλημα
    Με τους καινουριους κανονισμους μεγαλες καταναλωσεις οπως π.χ.κουζινα πρεπει να εχουν 3φ
    Μπορεις να βαλεις και μια μικρη 3φ αντλια σε μια δεξαμενη για να ποτιζεις τον κηπο χωρις να εχεις προβλημα με την παροχη του νερου στο σπιτι
    Αν δεν σε επεισα θα σου πω και αλλα καλα.
    Εμενα παντος δεν με ενοχλει το εναεριο καλωδιο γιατι ειναι ποιο ελεγχομενο απο το υπογειο και μπορει να αλλαξει η διαδρομη του στο μελον ποιο ευκολα. για υπογειο θελει καλη προστασια με γαλβανισμενη σωληνα εξω και μεσα πλαστικη, αμμο και τουβλα κατω απο την σωληνα, αμμο πανω απο την σωληνα, φρεατιο καθε 10 μετρα ή σε καθε στροφη και το ποιο βασικο το εδαφος πρεπει να ειναι πολυ σταθερο και να εχει κατσει πολυ καλα γιατι με την υγρασια μπορει να παθει μετατοπηση ή καθηζιζη και φτου και απο την αρχη

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    51

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xinoulis Εμφάνιση μηνυμάτων
    εμενα η γνωμη μου ειναι 5Χ16+1.5 γιατι:
    Σε περιοχες εκτος σχεδιου η αποσταση απο τον υποσταθμο συνηθως ειναι πολυ μεγαλη και η πτωση τασης ειναι αρκετη. ειδικα οταν θα αναβεις ενα θερμοσυφωνα ή κουζινα.
    Επεισεις σε απομονομενες περιοχες συχνα πεφτει 1 φαση και αν τυχει να ειναι αυτη νπου περνεις εσυ μενεις στο σκοταδι αν εχεις 1φ ενω με 3φ εχει στο μεγαλυτερο μερος του σπιτιου φως
    Το τριφασικο εχει σχεδον ιδιο παγιο με το 1φ
    Μπορεις να εχεις σε λειτουργεια Α/C, κουζινα, πλυντηριο ,σιδερο,και οτι αλλο θελεις χωρις προβλημα
    Με τους καινουριους κανονισμους μεγαλες καταναλωσεις οπως π.χ.κουζινα πρεπει να εχουν 3φ
    Μπορεις να βαλεις και μια μικρη 3φ αντλια σε μια δεξαμενη για να ποτιζεις τον κηπο χωρις να εχεις προβλημα με την παροχη του νερου στο σπιτι
    Αν δεν σε επεισα θα σου πω και αλλα καλα.
    Εμενα παντος δεν με ενοχλει το εναεριο καλωδιο γιατι ειναι ποιο ελεγχομενο απο το υπογειο και μπορει να αλλαξει η διαδρομη του στο μελον ποιο ευκολα. για υπογειο θελει καλη προστασια με γαλβανισμενη σωληνα εξω και μεσα πλαστικη, αμμο και τουβλα κατω απο την σωληνα, αμμο πανω απο την σωληνα, φρεατιο καθε 10 μετρα ή σε καθε στροφη και το ποιο βασικο το εδαφος πρεπει να ειναι πολυ σταθερο και να εχει κατσει πολυ καλα γιατι με την υγρασια μπορει να παθει μετατοπηση ή καθηζιζη και φτου και απο την αρχη
    Με έχεις πείσει, το θέμα είναι τι θα πει αυτός που πληρώνει.. Εναέριο λοιπόν κι εγώ συγκλίνω σε αυτό.. Τι τύπος είναι λοιπόν να ψάξω για κόστος;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ισχυς και παροχη
    By fiestagiorgos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-12, 00:30
  2. Τριφασική Παροχή!
    By ioannistsi in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-12, 13:18
  3. Προβλημα παροχου.
    By holliday in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-11, 22:37
  4. ΠΑΡΟΧΗ R-S-T
    By yzf in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-10, 13:49
  5. Νεα παροχη
    By pas2007 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-09, 01:53

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας