Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16

Θέμα: Ritmo NAS adapter

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή Ritmo NAS adapter

    Γεια βοηθατε λιγο εδω ρε ξαδερφια γιατι εχω μπλεχτει, δεν εχω και μεγαλη ιδεα και να δουμε πως θα βγει προκοπη...

    Αγορασα μια θηκη για 3.5ρη σκληρο που εξυπηρετει και ως NAS adapter.Εβαλα μεσα εναν σκληρο 2TB.Στο manual λεει οτι τον μπριζωνεις στο ethernet και τον βρισκει στις συνδεσεις και κατοπιν δινεις ενα ονομα τοπικης ip και μπαινεις μεσω browser στο μενου.Τον βαζω, μετα απο αρκετη ωρα που κανει αναγνωριση τον βρισκει σαν τοπικη συνδεση αλλα μεχρι εκει, δεν βρισκει ουτε το ονομα που λεει στο manual ουτε τιποτα.Σκεφτηκα οτι ισως θα επρεπε πρωτα να τον φορμαρω κλπ.Το συνδεω με την USB, τον παω στην διαχειρηση δισκων, του δινω ονομα και τον φορμαρω.Ξαναπαω στο ethernet, τιποτα.Εχει ασχοληθει κανεις με το συγκεκριμενο η με κατι σχετικο για να ξερω πως θα κινηθω;Ευχαριστω.

    Ειναι αυτην εδω.





    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    994

    Προεπιλογή

    Δε μου λες ρε Παναγιώτη....τα 12 V DC τα έδωσες ;;;;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όχι άλλους μΕ....PICάραμε!!!!
    ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΕΚΔΙΚΩΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη tgi
    Όνομα
    Τασος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    221

    Προεπιλογή

    λογικά αυτό παίρνει μια IP από τον DHCP server - router που έχεις!
    αν δεν είναι έτσι, τότε διαβάζεις το manual ποιά ip έχει από default και σετάρεις τον υπολογιστή σου στο ίδιο range ip addressing και μπαίνεις και του αλλάζεις ip!
    ΠΡΟΣΟΧΗ : εμένα ένα τέτοιο μου ξεσκησε το δίκτυο της εταιρίας μου (270 ip address via DHCP) αυτό το μαραφέτι γιατί ξεκίνησε και έγινε και αυτό dhcp server και έδεινε κουλές διευθυνσεις... (δεν ξέρω πως έγινε αυτό) και έτσι όταν το βρήκα δεν το έβαλα ποτέ ξανα στο ethernet αλλα μονο στην usb!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Ρε Δημητρη δεν προσεχεις τι γραφω...Αφου δουλεψε το USB, και μπηκα στον σκληρο και τον φορμαρισα, λες να μην συνδεσα την τροφοδοσια;
    μη ανα
    Δεν συνδεσα κανενα router, το συνδεσα κατευθειαν στο ethernet του υπολογιστη.Το βλεπει σαν "μη αναγνωρισμενο δικτυο" χωρις προσβαση στο ιντερνετ(λογικο).Οταν ανοιγω browser για να δωσω την IP που γραφει στο manual δεν μπαινει.Κατι γραφει στο manual οτι αν δεν το βρισκει να πας στο
    network neighborhood και να το ψαξεις απο εκει.Αυτο το πραμα που το βρισκουμε;Εχω win7 υπαρχει πιθανοτητα για προβλημα συμβατοτητας;

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Κανεις που να σκαμπαζει απο δικτυα παιδια να βοηθησει;

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  6. #6
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Παναγιώτη λογικό είναι να μην παίζει. Το μηχάνημα θέλει DHCP πράγμα που η θύρα στον υπολογιστή σου δεν έχει (η απλά δεν είναι ρυθμισμένη να έχει). Γιατί δεν το βάζεις στο τοπικό σου δίκτυο ώστε να πάρει ΙΡ από τον ρουτερ σου?

    Λογικά το συνδέεις, παίρνει ΙΡ, συνδέεσαι με browser και του βάζεις στατική π.χ. (καλύτερα στατική σε τέτοιο εργαλείο για αργότερα) και μετά θα έχεις σταθερή διεύθυνση.

    Μέσω USB δεν μπορείς να κάνεις ρυθμίσεις ΙΡ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω Κωστα.Ειμαι στο χωριο, και δεν εχω router δικο μου εδω, παιρνω wifi απο ενα γειτονα.Επισης, η συσκευασια δεν ειχε cd με drivers και οτιδηποτε αλλο μπορει να εβαλε ο κατασκευαστης, ενω ο πωλητης δηλωνε οτι εχει.Εστειλα μυνημα στον κινεζο, περιμενω απαντηση, βεβαια δεν ξερω κατα ποσο θα με βοηθησει το cd.Το manual εγραφε μεσα καποια IP, την οποια υποτιθεται δινεις και μπαινεις μεσω browser στις ρυθμισεις.Δινει μια IP για συνδεση απ'ευθειας με το PC, και αλλη IP οταν το βαλεις μεσω router.Δεν εχω καταφερει να κανω τιποτε με την απ'ευθειας συνδεση.Αυριο που θα παω στο σπιτι θα δω τι γινεται και με το router.Στην συνδεση μεσω USB, τον βλεπει μονο σαν συσκευη αποθηκευσης, δεν μπορεις να ασχοληθεις με ρυθμισεις, τουλαχιστο απ'οτι καταλαβα μεχρι τωρα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη στεφανος μιχαλης
    Όνομα
    Στεφανος
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Ροδος
    Μηνύματα
    123

    Προεπιλογή

    Καλημέρα και απο εμένα ,
    ο κατασκευαστης δίνει μια ip για το μηχάνημα ώστε να μπεις και να κανεις τις ρυθμίσεις για να γινει δουλεια τα δυο μηχανήματα θα πρέπει να είναι στο ίδιο δίκτυο. Αρα κλείνεις το wifi στο pc και συνδέεις με ethernet το pc με το δίσκο, πας στις ρυθμίσεις δικτύου και αλλάζεις τις ρυθμίσεις του προσαρμογέα ως έξής αν η ip που σου δίνει για το μηχάνημα είναι π.χ. 192.168.2.1 Τοτε βάζεις ip υπολογιστη 192.168.2.3 το subnetmask το αφήνεις ώς έχει και gateway βαζει την ip που σου έδωσαν για το δισκο για το παραδειγμα δηλαδη το 192.168.2.1 αφου μπεις το ρυθμίζεις συμφωνα με το δικτυο του router σου και μετα ξανα γυρνας και το pc σου στο αυτοματο ip

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Σωστά, αν δεν τρέχει DCHP στο PC σου τότε κάνεις αυτό που λέει ο Στέφανος, το ρυθμίζεις και μετά είσαι έτοιμος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    μήπως χρειάζεται crossover καλώδιο για την απευθείας σύνδεση?
    μια σκέψη κάνω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Επιδιόρθωση Dell Adapter
    By Marge in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-14, 13:00
  2. Aναγνωριση diode σε πλακετα nas
    By ipal in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-14, 23:59
  3. Null modem adapter
    By apostkas in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-14, 14:39
  4. Θα με σκασει το παλιο NAS...
    By Phatt in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-12, 09:13
  5. Nas 200 AutoStart after power faliure
    By tgi in forum Χρονοκυκλώματα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-10, 20:20

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας