Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 26

Θέμα: Αναλογική λήψη σε περιοχή "γούβα" που την αποφεύγουν όλοι οι εγκαταστάτες!

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    10

    Lightbulb Αναλογική λήψη σε περιοχή "γούβα" που την αποφεύγουν όλοι οι εγκαταστάτες!

    Χαιρετώ όλη την παρέα. Η βοήθειά σας θα μου ήταν πολύτιμη.


    Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την επιλογή κεραίας και ενισχυτή σε μια πολύ δύσκολη περιοχή.




    Αντιμετωπίζω εδώ και χρόνια το εξής πρόβλημα:




    Από την ταράτσα μου δεν υπάρχει άμεση επαφή με κανένα αναμεταδότη ενώ η περιοχή χαρακτηρίζεται ως γούβα. Πολλοί από τα διπλανά σπίτια είχαν δυσκολία να "πίασουν" τηλεοπτικό σήμα , αλλά είναι και πιο κάτω στο δρόμο, και οι εγκαταστάτες τηλεοπτικών κεραιών δυσκολεύονται. Έχω βάλει τα βασικά (Start) κανάλια με δορυφόρο και εδώ και 5 χρόνια δεν έχω ασχοληθεί. Επειδή, όμως, έγινε μεγάλο το κόστος να συντηρώ δορυφορική σύνδεση αποφάσισα να το παλέψω μόνος μου φέτος, χωρίς τεχνικό.




    Έχω προμηθευτεί:
    1) Κεραία πλέγμα με ενισχυτή για τις ανακλάσεις http://www.stavrianos-dw.gr/product_...oducts_id=9062
    2) Κεραία τρίαινα 15dB http://www.alifragis.com.gr/full_pro..._id=1333104756
    3) Ενισχυτή 2 εισόδων 35 dB UHF http://www.alifragis.com.gr/full_pro...3032904&page=1
    4) Ενισχυτή 32 dB http://www.stavrianos-dw.gr/product_...oducts_id=9400


    Όλα μαζί με κόστος 68€.




    Θα το παλέψω με όλους τους τρόπους και ελπίζω να ξενοιάσω για πάντα από το κόστος της δορυφορικής.
    Ακόμα και αν μου μείνουν κομμάτια αχρησιμοποίητα δεν με πειράζει. Θα δοκιμάσω τα πάντα (σε συνδυασμούς), κάτι που αποφεύγουν όσοι τεχνικοί μιλάνε για την περιοχή. Εννοείται χελιδόνα δεν πήρα καθώς δεν υπάρχει άμεση επαφή με αναμεταδότη, αφού είνα κατευθυντική κεραία.




    Ερωτήσεις:
    1) Μπορείτε να μου πείτε κάποια πρόταση για το ποίος θα ήταν ο πιθανότερος τρόπος να "βρω σήμα";
    2) Είναι 3 ενισχυτές. Μπορώ να συνδέσω μετά το πλέγμα με εισχυτή και την τρίαιανα τον ενισχυτή διπλής εισόδου (ή ακόμα και την τρίανα στον ενισχυτή 32db και μετά και τις 2 κεραίες στον διπλής εισόδου ενισχυτή; Ομολογώ ότι αυτή είναι η ιδέα που έχω.);
    3) Δεν υπάρχει πρόβλημα , νομίζω, αν οι 2 κεραίες μπουν στον ίδιο γερό ιστό. Έτσι;




    Ευχαριστώ για την όποια απάντηση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Φτιάξε τα λινκ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    1) Κεραία πλέγμα με ενισχυτή για τις ανακλάσεις http://www.stavrianos-dw.gr/product_...oducts_id=9062
    2) Κεραία τρίαινα 15dB http://www.alifragis.com.gr/full_pro..._id=1333104756
    3) Ενισχυτή 2 εισόδων 35 dB UHF http://www.alifragis.com.gr/full_pro...3032904&page=1
    4) Ενισχυτή 32 dB http://www.stavrianos-dw.gr/product_...oducts_id=9400

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.367

    Προεπιλογή

    Δημήτρη πρώτα απ΄ όλα πρέπει να βρείς απο που κάνεις λήψη αν είναι ένα σημείο ή περισσότερα τότε αλλάζουν τα πράγματα. Μια δοκιμασμένη λύση είναι το ύψος 3-4 μέτρα παραπάνω ίσως έχει διαφορά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakhs75
    Όνομα
    ΘΕΟΔΟΣΗΣ
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΔΡΑΜΑ
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    Πιστευω οτι τα 68ε ειναι πολυ λιγα για μια δυσκολη περιοχη ,αν ψαξεις λιγο καλυτερα θα δεις οτι ουτε κεραια δεν περνεις μ αυτα τα χρηματα οχι και τα υπολοιπα http://www.markidis.gr/product_info....ducts_id=20340

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη servicetron
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    92

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ φίλε,

    Από το Μάιο του 2012 στη Κρήτη υπάρχουνε ψηφιακές μεταδόσεις της Digea. Σύμφωνα με αυτά που γνωρίζω, έχουν «στηθεί» δύο κέντρα εκπομπής, από τη Ρογδιά στο Ηράκλειο και τη Μαλάξα στα Χανιά. Οπότε δεν νομίζω ότι πρέπει να δομήσεις ένα κεραιοσύστημα που βασίζεται στη λήψη των ραδιοσυχνοτήτων της αναλογικής πληροφορίας.

    Μπορείς να προμηθευτείς τους γνωστούς αποκωδικοποιητές που ακολουθούν το πρότυπο της ψηφιακής μετάδοσης DVB-T MPEG 4 H.264 αν έχεις τηλεόραση CRT ή και απευθείας να συνδέσεις το καλώδιό σου στο RF in αν έχεις ήδη τηλεοπτικό δέκτη DTT που είναι ευθυγραμμισμένος με τη λήψη επίγειων ψηφιακών σημάτων.

    Επειδή όπως αναφέρεις βρίσκεσαι σε περιοχή με προβληματική λήψη, απαιτείται το λεγόμενο διαφορικό κεραιοσύστημα, όπως το βλέπεις στη φωτογραφία κάτω. Με την προσθήκη των αρκετά «ισχυρών ψηφιακών streams» οι περισσότεροι οικιακοί ενισχυτές θα λειτουργούν στο όριο της ενδοδιαμόρφωσης με αποτέλεσμα την προβληματική λειτουργία των ψηφιακών καναλιών, δηλαδή επιδείνωση της παραμέτρου MER που μεταφράζεται στα γνωστά «παγώματα εικόνας». Σε αυτή την περίπτωση, αφού γίνει πεδιομέτρηση, φτιάχνεται μια διάταξη κεραιών, για την απόρριψη της ισχυρής παρεμβολής των γειτονικών σημάτων στο αδύνατο ψηφιακό. Δηλαδή ένα κεραιοσύστημα φίλτρο απόρριψης του αναλογικού σήματος που περιέχει είδωλα, χιόνια, παρεμβολές, επιδράσεις ζώνης Frenzel κλπ με χρήση δύο κεραιών και μετατόπιση της φάσης της 2ης κεραίας στη λήψη του αναλογικού κατά 180 μοίρες.

    διαφορικό_κεραιο&#963.JPG

    Όπως καταλαβαίνεις επειδή απαιτείται εξειδικευμένη εργασία θα ήταν σωστότερο να φωνάξεις έναν τεχνικό για να έχεις καλά αποτελέσματα. Τα παραπάνω τα αναφέρω με κάθε επιφύλαξη γιατί δεν είμαι καλός γνώστης της περιοχής και είμαι στη διάθεσή σου για διευκρινήσεις εφόσον το επιθυμείς.

    Φιλικά,

    Μιχάλης

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από servicetron Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητέ φίλε,

    Από το Μάιο του 2012 στη Κρήτη υπάρχουνε ψηφιακές μεταδόσεις της Digea. Σύμφωνα με αυτά που γνωρίζω, έχουν «στηθεί» δύο κέντρα εκπομπής, από τη Ρογδιά στο Ηράκλειο και τη Μαλάξα στα Χανιά. Οπότε δεν νομίζω ότι πρέπει να δομήσεις ένα κεραιοσύστημα που βασίζεται στη λήψη των ραδιοσυχνοτήτων της αναλογικής πληροφορίας.

    Μπορείς να προμηθευτείς τους γνωστούς αποκωδικοποιητές που ακολουθούν το πρότυπο της ψηφιακής μετάδοσης DVB-T MPEG 4 H.264 αν έχεις τηλεόραση CRT ή και απευθείας να συνδέσεις το καλώδιό σου στο RF in αν έχεις ήδη τηλεοπτικό δέκτη DTT που είναι ευθυγραμμισμένος με τη λήψη επίγειων ψηφιακών σημάτων.

    Επειδή όπως αναφέρεις βρίσκεσαι σε περιοχή με προβληματική λήψη, απαιτείται το λεγόμενο διαφορικό κεραιοσύστημα, όπως το βλέπεις στη φωτογραφία κάτω. Με την προσθήκη των αρκετά «ισχυρών ψηφιακών streams» οι περισσότεροι οικιακοί ενισχυτές θα λειτουργούν στο όριο της ενδοδιαμόρφωσης με αποτέλεσμα την προβληματική λειτουργία των ψηφιακών καναλιών, δηλαδή επιδείνωση της παραμέτρου MER που μεταφράζεται στα γνωστά «παγώματα εικόνας». Σε αυτή την περίπτωση, αφού γίνει πεδιομέτρηση, φτιάχνεται μια διάταξη κεραιών, για την απόρριψη της ισχυρής παρεμβολής των γειτονικών σημάτων στο αδύνατο ψηφιακό. Δηλαδή ένα κεραιοσύστημα φίλτρο απόρριψης του αναλογικού σήματος που περιέχει είδωλα, χιόνια, παρεμβολές, επιδράσεις ζώνης Frenzel κλπ με χρήση δύο κεραιών και μετατόπιση της φάσης της 2ης κεραίας στη λήψη του αναλογικού κατά 180 μοίρες.

    διαφορικό_κεραιο&#963.JPG

    Όπως καταλαβαίνεις επειδή απαιτείται εξειδικευμένη εργασία θα ήταν σωστότερο να φωνάξεις έναν τεχνικό για να έχεις καλά αποτελέσματα. Τα παραπάνω τα αναφέρω με κάθε επιφύλαξη γιατί δεν είμαι καλός γνώστης της περιοχής και είμαι στη διάθεσή σου για διευκρινήσεις εφόσον το επιθυμείς.

    Φιλικά,

    Μιχάλης
    Σας ευχαριστώ όλους.

    Αγαπητέ Μιχάλη,
    πολύ ενδιαφέρουσα η απάντησή σου.
    Ομολογώ ότι παρότι έψαξα για όλα τα είδη κεραίας που θα μπορούσαν να κάνουν για την προβληματική περιοχή μου (απορρίπτοντας τη χελιδόνα , η οποία ήταν αυτή που είχε εγκατασταθεί από την αρχή με ενισχυτή με κανένα αποτέλεσμα {απειρία εγκαταστάστη;;;;}) προσπαθώντας να βρω την οικονομικότερη λύση, η οποία και να "μην έπιανε" δεν θα μου κόστιζε τόσο, πρώτη φορά ακούω για αυτό το διαφορικό κεραιοσύστημα. Το google δεν έχει τίποτα όπως βλέπεις παρακάτω:
    http://www.google.gr/search?rlz=1C1A...w=1366&bih=658

    και αναρωτίεμαι: Θα την ξέρουν οι εγκαταστάτες στην Κρήτη, όταν έκαναν αυτή την πατάτα πριν χρόνια να βάλουν χελιδόνα σε τέτοια περιοχή; Δεν νομίζω.

    Οι ερωτήσεις μου, Μιχάλη, είναι οι εξής:
    1) Αφού διαθέτω αποκωδικοποιητές ψηφιακού σήματος μπορεί μόνο με την τρίαινα που έχω (και επισύναψα παραπάνω: 28€) και τον αποκωδικοποιητή να "βρω ψηφιακό σήμα" που δεν έβρισκα πριν 2 μήνες αναλογικά από το ίδιο σημείο (Μαλάξα) λόγω μη άμεσης επαφής με τον αναμεταδότη; Μπορεί τώρα (με το Digea) να το βρώ ακόμα κι αν δεν έχει άμεση επαφή με το πάρκο κεραιών; Σε αυτή την περίπτωση, να το παλέψω με την τρίαινα σε ύψος 3 μέτρων από το δάπεδο της ταράτσας , παίζοντας σε διάφορες κατευθύνσεις , και με την τηλεόραση στην ταράτσα, ή μαζί με τον αποκωδικοποιητή στην ταράτσα; Αντιλαμβάνομαι ότι τότε πρέπει η τρίανα να κοιτάει προς Μαλάξα (δυτικά από το σπίτι μου), έτσι;
    2) Με το πλέγμα μπορώ να "παίξω" σε κατευθύνσεις , μήπως πιάσω κάτι από τα παρακάτω; Το θέμα είναι ότι σε αυτούς ο ίδιος σταθμός εκπέμπει σε άλλη συχνότητα (πχ ο Ant1) και το πράγμα δυσκολεύει. Μπορεί να έχω πολλές κατευθύνσεις του πλέγματος όπου άλλα κανάλια πιάνονται σε κάθε μία. Ο ενισχυτής κάνει μόνο άν πιάνω σήμα στην ταράτσα και όχι μέσα στο σπίτι. Έτσι; Αν δεν πιάσω πάνω, με ενισχυτή δεν πρόκειται να πιάσω κάτω στο σπίτι. Έτσι; Συνδυασμός του πλέγματος με την τρίαινα (σύνθεση σήματος) μπορεί να γίνει αν τις εξόδους τους τις εισάγω στις 2 εισόδους του ενισχυτή;
    Ν. ΧΑΝΙΩΝ
    ΜΑΛΑΞΑ: Βρίσκεται νοτιο-ανατολικά των Χανίων. Από Μαλάξα εκπέμπουν οι σταθμοί των Χανίων, οι οποίοι ακούγονται στην πόλη των Χανίων και μέχρι το Ρέθυμνο. Εκπέμπουν επίσης και οι τηλεοπτικοί.
    ΣΚΛΟΚΑ: Δευτερεύον κέντρο εκπομπής του Νομού Χανίων. Βρίσκεται βορειο-ανατολικά της πόλης και χρησιμοποιείται κυρίως από την ΕΡΤ.
    ΠΛΑΚΑΛΩΝΑ:
    ΦΑΛΑΣΑΡΝΑ (Πλάτανος)
    ΚΟΤΣΥΦΙΑΝΑ
    ΘΕΡΙΣΟ: Τοπικό κέντρο εκπομπής που καλύπτει τα διοικητικά όρια του δήμου Μουσούρων.
    ΑΝΩΠΟΛΗ

    Ν. ΡΕΘΥΜΝΟΥ
    ΒΡΥΣΙΝΑΣ: Πάρκο κεραιών Νομού Ρεθύμνου. Βρίσκεται 5,5 χιλιόμετρα νότια της πόλης του Ρεθύμνου στην Πλαγιά του Όρους Βρύσινα, σε υψόμετρο 600 μέτρων. Με Υπουργική Απόφαση του 1996 καθορίστηκε η θέση του ως Πάρκο Κεραιών Ρεθύμνου, ενώ το 2003 απαλλοτριώθηκαν από την Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Ρεθύμνου έκταση 10 στρεμμάτων στην οποία είναι εγκατεστημένες οι κεραίες της πλειοψηφίας των Ραδιοφωνικών σταθμών του Νομού Ρεθύμνου, εταιρειών κινητής τηλεφωνίας καθώς και αναμεταδοτών – επαναληπτών της Ένωσης Ραδιοερασιτεχνών Κρήτης. Από εκεί καλύπτεται ραδιοφωνικά το μεγαλύτερο μέρος του Νομού Ρεθύμνου, μέρος του νομού Χανίων, καθώς μεγάλο μέρος γειτονικών νησιών (π.χ. Κύθηρα, Αντικύθηρα, Σαντορίνη, Μύλος) έως και ορεινά σημεία της Πελοποννήσου, εφόσον ευνοούν καιρός και ελεύθερες συχνότητες.
    ΑΝΩΓΕΙΑ
    ΒΙΣΤΑΓΗ (ΦΟΥΡΦΟΥΡΑΣ): Εξυπηρετεί τη περιοχή του Δήμου Κουρητών.
    ΠΑΤΣΟΣ
    ΠΛΙΑΚΙΑΣ
    ΜΟΥΡΝΕ
    ΚΑΡΙΝΕΣ
    ΑΓΚΟΥΣΕΛΙΑΝΑ
    ΡΟΔΑΚΙΝΟ
    http://greektv.pbworks.com/w/page/44...83%CE%BF%CF%82


    3) Υπάρχει κάποιο link με τα εύρη που πιάνουν αυτοί οι αναμεταδότες ανά ένταση;


    Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jimgeo : 17-06-12 στις 21:36

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη servicetron
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    92

    Προεπιλογή

    και αναρωτίεμαι: Θα την ξέρουν οι εγκαταστάτες στην Κρήτη, όταν έκαναν αυτή την πατάτα πριν χρόνια να βάλουν χελιδόνα σε τέτοια περιοχή; Δεν νομίζω.
    Το διαφορικό σύστημα αναφέρεται στην τεχνική ελληνική βιβλιογραφία το 1966 στο βιβλίο του Γιάννη Γιαννόπουλου «Οι κεραίες στην Τηλεόραση» την εποχή που οι συλλογικές μεγάλες εγκαταστάσεις είχαν αρχίσει να εμφανίζονται και στην Ελλάδα.. Εμείς στην εταιρεία servicetron απλώς εφαρμόσαμε αρκετές φορές αυτή τη διάταξη και μπορώ να πω τη βελτιστοποιήσαμε. Λεπτομέρειες μπορείς να βρεις στην ιστοσελίδα μας.

    Η ελληνική κατασκευάστρια εταιρεία ηλεκτρονικών προϊόντων υψηλής συχνότητας IKUSI το Φεβουάριο του 2012, διοργάνωσε ημερίδα στο Ηράκλειο που ήταν εστιασμένη στο switch off της Κρήτης. Τώρα, εάν οι εγκαταστάτες στη Κρήτη παρακολουθούν τις τεχνολογικές εξελίξεις, δεν ξέρω. Πρέπει πάντως, γιατί υπάρχει έντονο θέμα με το switch off της αναλογικής τηλεόρασης στα ξενοδοχεία στην Κρήτη που αντιμετωπίζουν μεγάλο πρόβλημα.

    1) Αφού διαθέτω αποκωδικοποιητές ψηφιακού σήματος μπορεί μόνο με την τρίαινα που έχω (και επισύναψα παραπάνω: 28€) και τον αποκωδικοποιητή να "βρω ψηφιακό σήμα" που δεν έβρισκα πριν 2 μήνες αναλογικά από το ίδιο σημείο (Μαλάξα) λόγω μη άμεσης επαφής με τον αναμεταδότη; Μπορεί τώρα (με το Digea) να το βρώ ακόμα κι αν δεν έχει άμεση επαφή με το πάρκο κεραιών; Σε αυτή την περίπτωση, να το παλέψω με την τρίαινα σε ύψος 3 μέτρων από το δάπεδο της ταράτσας , παίζοντας σε διάφορες κατευθύνσεις , και με την τηλεόραση στην ταράτσα, ή μαζί με τον αποκωδικοποιητή στην ταράτσα; Αντιλαμβάνομαι ότι τότε πρέπει η τρίανα να κοιτάει προς Μαλάξα (δυτικά από το σπίτι μου), έτσι;
    Κοιτάξτε, όπως γνωρίζετε τα «μάτια και η γλώσσα του τεχνικού εγκαταστάτη» είναι το πεδιόμετρο. Αν δεν γίνει μέτρηση σε αυτή την τοποθεσία, δεν μπορώ να σας πω. Σύμφωνα με τις διαδικασίες που περιγράφετε, πιστεύω ότι μπορείτε να επιτύχετε μια αρκετά ικανοποιητική λήψη στους δέκτες σας. Και αυτό χάρη στο Digea !!!

    Με το πλέγμα μπορώ να "παίξω" σε κατευθύνσεις , μήπως πιάσω κάτι από τα παρακάτω; Το θέμα είναι ότι σε αυτούς ο ίδιος σταθμός εκπέμπει σε άλλη συχνότητα (πχ ο Ant1) και το πράγμα δυσκολεύει. Μπορεί να έχω πολλές κατευθύνσεις του πλέγματος όπου άλλα κανάλια πιάνονται σε κάθε μία. Ο ενισχυτής κάνει μόνο άν πιάνω σήμα στην ταράτσα και όχι μέσα στο σπίτι. Έτσι; Αν δεν πιάσω πάνω, με ενισχυτή δεν πρόκειται να πιάσω κάτω στο σπίτι. Έτσι; Συνδυασμός του πλέγματος με την τρίαινα (σύνθεση σήματος) μπορεί να γίνει αν τις εξόδους τους τις εισάγω στις 2 εισόδους του ενισχυτή;
    Επειδή είστε σε «δύσκολη περιοχή» πρέπει να φωνάξετε κάποιον συνάδελφο. Σε κάθε περίπτωση η σωστή εγκατάσταση μπορεί να διαπιστωθεί μόνο από τον τεχνικό σας με χρήση πεδιόμετρου. Οι ψηφιακές μετρήσεις MER και CBER θα πρέπει να είναι σταθερές, έχοντας ένα καλό Noise Margin. Σε αντίθετη περίπτωση, αν οι τιμές μεταβάλλονται, έχοντας χαμηλό Noise Margin, είναι σίγουρο ότι μελλοντικά να εμφανίζεται πάγωμα της εικόνας

    Περιμένουμε νεα σας και είμαστε στη διάθεσή σας...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες σας.

    Δύο ερωτήσεις:

    1) Στο site σας λέτε ότι "η ψηφιακή εκπο΅πή επιτρέπει τη λήψη και αξιοποίηση πολύ χα΅ηλότερων ση΅άτων σε σχέση ΅ε την αναλογική, είναι φανερό ότι οι ψηφιακοί πο΅ποί φτάνουν ΅ε αξιοποιήσι΅ο σή΅α πολύ πιο ΅ακριά από τους αναλογικούς". Να εννοήσω ότι αν από το ίδιο πάρκο κεραιών φτάνει και αναλογική και ψηφιακή επίγεια εκπομπή TV (ίδια απόσταση) και λόγω απόστασης και κατεύθυνσης της κεραίας μου δεν υπάρχει άλλο πιο ισχυρό αναλογικό σήμα από άλλο πάρκο κεραιών (εννοώ ότι "κοιτάω Μαλάξα" όπου πιθανόν [από ότι μου είπατε πριν από λιγότερο από 1 μήνα μπήκε Digea] να μπήκε ψηφιακή) τότε με TV και αποκωδικοποιητή στην ταράτσα θα "πιάσω σήμα" (ψηφιακό----> θα δω) πιο εύκολα από ότι αν έψαχνα για αναλογικό. Αυτό οφείλεται φαντάζομαι στα χαρακτηριστικά της ψηφιακής εκπομπής σε σχέση με την αναλογική εκπομπή. Έτσι;

    Επομένως (για την δίκη μου περίπτωση που δεν υπάρχει σε κοντινότερη απόσταση από την εκπομπή ψηφιακού σήματος άλλη αναλογική εκπομπή όπου "το αναλογικό κανάλι θα παρε΅βάλει το ψηφιακό") "η παρε΅βολή" δεν "θα είναι ισχυρή και το αναλογικό" δεν "θα “σκεπάζει” το ψηφιακό". Έτσι;

    2) Έχει νόημα να συνδυάσω την τρίαινα που έχω 1,06μέτρα (για το πιθανό ψηφιακό σήμα) με το πλέγμα; Κι αν ναι πώς;

    Σας ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jimgeo : 18-06-12 στις 02:23

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη servicetron
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    92

    Προεπιλογή

    ...Στο site σας λέτε ότι "η ψηφιακή εκπο΅πή επιτρέπει τη λήψη και αξιοποίηση πολύ χα΅ηλότερων ση΅άτων σε σχέση ΅ε την αναλογική, είναι φανερό ότι οι ψηφιακοί πο΅ποί φτάνουν ΅ε αξιοποιήσι΅ο σή΅α πολύ πιο ΅ακριά από τους αναλογικούς....
    Ναι, γιατί η ελάχιστη απαιτούμενη στάθμη λήψης στα αναλογικά είναι τα 75 μV ενώ στη ψηφιακή λήψη είναι μόλις 60 μV. Με κάθε επιφύλαξη αναφέρω αυτές τις τιμές γιατί δεν έχω συμβουλευτεί τη βιβλιογραφία. Οπωσδήποτε όμως, είμαι μέσα προσεγγιστικά.

    Να εννοήσω ότι αν από το ίδιο πάρκο κεραιών φτάνει και αναλογική και ψηφιακή επίγεια εκπομπή TV (ίδια απόσταση) και λόγω απόστασης και κατεύθυνσης της κεραίας μου δεν υπάρχει άλλο πιο ισχυρό αναλογικό σήμα από άλλο πάρκο κεραιών (εννοώ ότι "κοιτάω Μαλάξα" όπου πιθανόν [από ότι μου είπατε πριν από λιγότερο από 1 μήνα μπήκε Digea] να μπήκε ψηφιακή) τότε με TV και αποκωδικοποιητή στην ταράτσα θα "πιάσω σήμα" (ψηφιακό----> θα δω) πιο εύκολα από ότι αν έψαχνα για αναλογικό. Αυτό οφείλεται φαντάζομαι στα χαρακτηριστικά της ψηφιακής εκπομπής σε σχέση με την αναλογική εκπομπή. Έτσι;
    Ναι νομίζω είναι το καλύτερο που έχετε να κάνετε. Η ικανοποίηση που θα έχετε θα είναι μεγάλη. Πρέπει ωστόσο να αλλάξετε και τη καλωδίωση στο κεραιοσύστημά σας και να βάλετε καινούργια, καλής ποιότητας και να θέσετε κλίση 45 μοιρών στη κεραία σας.

    Έχει νόημα να συνδυάσω την τρίαινα που έχω 1,06μέτρα (για το πιθανό ψηφιακό σήμα) με το πλέγμα; Κι αν ναι πώς;
    όχι πρακτικά δεν θα έχετε κάποιο αποτέλεσμα.

    Επομένως (για την δίκη μου περίπτωση που δεν υπάρχει σε κοντινότερη απόσταση από την εκπομπή ψηφιακού σήματος άλλη αναλογική εκπομπή όπου "το αναλογικό κανάλι θα παρε΅βάλει το ψηφιακό") "η παρε΅βολή" δεν "θα είναι ισχυρή και το αναλογικό" δεν "θα “σκεπάζει” το ψηφιακό". Έτσι;
    Σας παραπέμπω στο post #6 που αναφέρει το διαφορικό κεραιοσύστημα....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη servicetron : 20-06-12 στις 01:35

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-20, 14:51
  2. Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-14, 17:32
  3. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-09, 13:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας