Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 25

Θέμα: Συνδεση 12v διακόπτη μεταξύ τροφοδοτικού και led ταινίας

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Μηνύματα
    325

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kobi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα παιδιά. Λογικά θα είναι σαν τα διακοπτάκια των 220. το διαφορετικό χρώμα είναι το - (μαύρο). Το από πάνω του είναι η έξοδος και το πάνω πάνω είναι το + (κόκκινο)
    Καλημέρα Βασίλη. Έχω μια υποψία ότι ο διακόπτης δεν περιέχει led, αλλά πιθανά λαμπάκι νέον, αλλά δεν είμαι σίγουρος, μην σας παρασύρω σε λάθος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Μηνύματα
    632

    Προεπιλογή

    Βάλε το – στο χρυσό και το + στην άλλη άκρη του διακόπτη και δες αν ανάβει το λαμπάκι όταν ανοίγεις το διακόπτη. Αν όντος γίνεται έτσι, τότε άνοιξε τον διακόπτη και δες ανάμεσα στο χρυσό και το μεσαίο ποδαράκι του διακόπτη, τι τάση έχεις. Λογικά θα πρέπει να έχεις όσο δίνεις από την είσοδοDIAKOPTHS.png

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kobi : 17-06-12 στις 10:17

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    βγαλε απο πισω μια φωτογραφια.πρεπει να εχει ενα σχεδιακι .

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kobi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάλε το – στο χρυσό και το + στην άλλη άκρη του διακόπτη και δες αν ανάβει το λαμπάκι όταν ανοίγεις το διακόπτη. Αν όντος γίνεται έτσι, τότε άνοιξε τον διακόπτη και δες ανάμεσα στο χρυσό και το μεσαίο ποδαράκι του διακόπτη, τι τάση έχεις. Λογικά θα πρέπει να έχεις όσο δίνεις από την είσοδοDIAKOPTHS.png
    Βασίλη σε ευχαριστώ για το σχέδιο. Εχω κάνει αυτό στην εικόνα και είναι όλα κομπλε!12vdiakoptis.jpg


    Να αναφέρω οτι στα πλάγια γράφει 16Α 12V και απο κάτω εχει + | Α | Γειωση(Χρυσό χρώμα)

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    1.376

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geogeo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασίλη σε ευχαριστώ για το σχέδιο. Εχω κάνει αυτό στην εικόνα και είναι όλα κομπλε!12vdiakoptis.jpg


    Να αναφέρω οτι στα πλάγια γράφει 16Α 12V και απο κάτω εχει + | Α | Γειωση(Χρυσό χρώμα)
    ετσι ακριβως ειναι το σχεδιο
    DIAKOPTHS.jpg
    ΦΙΛΙΚΑ
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Το ξεθάβω !

    Έχω ανάλογο πρόβλημα και έχω 14v πτώση τάσης ας έναν παρόμοιο διακόπτη. έχει 3 ποδαράκια από πίσω. εγώ το έχω συνδέσει στα 2 ακριανά και όταν τον πάω στο ον τότε κλείνει το κύκλωμα και ανάβει και το λαμπάκι του. όμως εκεί που περιμένω να μετρήσω 18.5 βολτ (χωρίς την πτώση τάσης) μετράω 4.5 :/

    Σας δείχνω και το σχέδιο από το κύκλωμά μου . Σορρυ αν είναι μπακάλικο αλλά δεν είμαι ούτε ηλεκτρολόγος ούτε ηλεκτρονικός. Στο τει οχημάτων σπουδάζω και κατασκευάζω ένα ηλεκτροκίνητο ποδήλατο με 3 ρόδες που θα έχει και πετάλια κανονικά σαν πτυχιακή.

    Να πάω να πάρω έναν άλλο διακόπτη ή δεν υπάρχει διακόπτης με λαμπάκι που να έχει πολύ μικρή πτώση τάσης ;

    Επίσης σκέφτηκα ότι ο διακόπτης μου είναι για 12 βολτ και εγώ του δίνω 18.5. Λέτε να φταίει αυτό ;;;

    ξέχασα να σας δώσω το λινκ για το σχέδιο https://www.circuitlab.com/circuit/5...ogia-reumatos/

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.011

    Προεπιλογή

    Σχέδιο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχέδιο;
    το λινκ κάτω κάτω στο ποστ μου

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.011

    Προεπιλογή

    Κατρχήν τα regulators που έχεις βάλει είναι λάθος. Έτσι όπως τα έχεις συνδέσει θες 7812 και όχι 7912. Επίσης δεν μπαίνουν έτσι χύμα. Θέλουν πυκνωτές απόζευξης διαφορετικά θα έχεις σίγουρα προβλήματα. Το δεξιό εξ αυτών που τροφοδοτεί ένα ρελέ στην πρώτη απενεργοποίηση θα καεί λόγω υπέρτασης από το πηνίο του ρελέ. Τι την θέλει τη σταθεροποιημένη τάση το ρελέ; Μια σκέτη αντίσταση σε σειρά με το πηνίο θέλει και μια δίοδο αντιπαράλληλα.

    Και τώρα στο θέμα μας. Στο σχήμα φαίνεται ένας απλός μη φωτιζόμενος διακόπτης. Εσύ πώς έχεις συνδέσει τον φωτιζόμενο; Πού μετράς την τάση που είπες; Γιατί αν μετράς με τον κλειδοδιακόπτη ανοιχτό, τότε μετράς στον αέρα.

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατρχήν τα regulators που έχεις βάλει είναι λάθος. Έτσι όπως τα έχεις συνδέσει θες 7812 και όχι 7912. Επίσης δεν μπαίνουν έτσι χύμα. Θέλουν πυκνωτές απόζευξης διαφορετικά θα έχεις σίγουρα προβλήματα. Το δεξιό εξ αυτών που τροφοδοτεί ένα ρελέ στην πρώτη απενεργοποίηση θα καεί λόγω υπέρτασης από το πηνίο του ρελέ. Τι την θέλει τη σταθεροποιημένη τάση το ρελέ; Μια σκέτη αντίσταση σε σειρά με το πηνίο θέλει και μια δίοδο αντιπαράλληλα.

    Και τώρα στο θέμα μας. Στο σχήμα φαίνεται ένας απλός μη φωτιζόμενος διακόπτης. Εσύ πώς έχεις συνδέσει τον φωτιζόμενο; Πού μετράς την τάση που είπες; Γιατί αν μετράς με τον κλειδοδιακόπτη ανοιχτό, τότε μετράς στον αέρα.
    δεν έχω τους σταθεροποιητές που λέει και δεν ξέρω τι διαφορά έχουν αυτά που μου είπες.Απλά έβαλα αυτούς που είχε εξ αρχής στο circuit lab. Όπως είπα δεν ξέρω από ηλεκτρονικά και προσπαθώ με την απλή λογική και ρωτώντας να βγάλω μια άκρη. Αυτά με τους πυκνωτές το διάβασα κάπου στο ίντερνετ και ήταν το επόμενο βήμα να τους συνδέσω.

    Σταθεροποιητή τάσης θέλει το ρελέ γιατί λέει 12 vdc και εμένα η μπαταρία μου η μία δίνει 18.5 vdc. Άρα σκέφτηκα ότι θα πρέπει να το κατεβάσω.

    Εσύ λες αυτό με την αντίσταση ότι θα μου κατέβαζε την τάση στα 12 βόλτ από τον νόμο του ohm ? (αν είπα Μακακία σορρυ)

    για τον διακόπτη έβαλα έναν απλό διακόπτη δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο στο circuit lab . από τις 3 επαφές εγώ έχω συνδέσει τις δυο ακριανές και όταν πάω τον διακόπτη στο Ι τότε ανάβει το λαμπάκι και οπλίζει και το πηνίο. αλλά ότι παίρνει τάση από τον διακόπτη και μετά έχει 4.5 βολτ ... πήγα αγόρασα έναν άλλον διακόπτη σήμερα και θα τον δοκιμάσω μπας και αυτός δεν μου τα κάνει αυτά ! Θα ενημερώσω αν βρω το πρόβλημα !

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας !

    Γιώργος

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σύνδεση Ταινίας LED Σε Φωτοβολταϊκά.
    By alekos22 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-16, 23:40
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-14, 19:24
  3. Καλυτερη στερέωση ταινίας led
    By giorgos in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-14, 15:54
  4. Ανάλυση σχεδίου και εικόνας τροφοδοτικού 12V/0.5A
    By Troller in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-14, 09:53

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας