Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 25 από 25

Θέμα: Συνδεση 12v διακόπτη μεταξύ τροφοδοτικού και led ταινίας

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kagouraki Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν έχω τους σταθεροποιητές που λέει και δεν ξέρω τι διαφορά έχουν αυτά που μου είπες.
    Οι μεν είναι για αρνητικές και οι δε για θετικές τάσεις.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kagouraki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά έβαλα αυτούς που είχε εξ αρχής στο circuit lab.
    Ναι αλλά είναι λάθος!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kagouraki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σταθεροποιητή τάσης θέλει το ρελέ γιατί λέει 12 vdc και εμένα η μπαταρία μου η μία δίνει 18.5 vdc. Άρα σκέφτηκα ότι θα πρέπει να το κατεβάσω. Εσύ λες αυτό με την αντίσταση ότι θα μου κατέβαζε την τάση στα 12 βόλτ από τον νόμο του ohm ?
    Ακριβώς. Το να βάλεις σταθεροποιητή μόνο για το ρελέ είναι υπερβολικό. Είναι σαν να θέλεις να βάλεις μια αλυσίδα για να τραβάς το καζανάκι στην τουαλέτα το οποίο είναι στο πατάρι. Έχεις δυο λύσεις: Απλή αλυσίδα από κατάστημα σιδηρικών, και χρυσή αλυσίδα από κοσμηματοπωλείο...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kagouraki Εμφάνιση μηνυμάτων
    από τις 3 επαφές εγώ έχω συνδέσει τις δυο ακριανές και όταν πάω τον διακόπτη στο Ι τότε ανάβει το λαμπάκι και οπλίζει και το πηνίο.
    Στην ουσία παρεμβάλλεις το λαμπάκι του διακόπτη σε σειρά με το πηνίο. Λογικά το ένα ακριανό πόδι του διακόπτη πρέπει να έχει διαφορετικό χρώμα (άλλο μέταλλο). Αυτό θα το συνδέσεις στο - της μπαταρίας μέσω μιας κατάλληλης αντίστασης η οποία θα κάνει τα 18.5V 12 για το λαμπάκι του διακόπτη. Η είσοδος των 18.5V θα είναι το άλλο ακριανό πόδι του διακόπτη και το μεσαίο θα είναι η έξοδος των 18.5V.

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι μεν είναι για αρνητικές και οι δε για θετικές τάσεις.

    Ναι αλλά είναι λάθος!

    Ακριβώς. Το να βάλεις σταθεροποιητή μόνο για το ρελέ είναι υπερβολικό. Είναι σαν να θέλεις να βάλεις μια αλυσίδα για να τραβάς το καζανάκι στην τουαλέτα το οποίο είναι στο πατάρι. Έχεις δυο λύσεις: Απλή αλυσίδα από κατάστημα σιδηρικών, και χρυσή αλυσίδα από κοσμηματοπωλείο...

    Στην ουσία παρεμβάλλεις το λαμπάκι του διακόπτη σε σειρά με το πηνίο. Λογικά το ένα ακριανό πόδι του διακόπτη πρέπει να έχει διαφορετικό χρώμα (άλλο μέταλλο). Αυτό θα το συνδέσεις στο - της μπαταρίας μέσω μιας κατάλληλης αντίστασης η οποία θα κάνει τα 18.5V 12 για το λαμπάκι του διακόπτη. Η είσοδος των 18.5V θα είναι το άλλο ακριανό πόδι του διακόπτη και το μεσαίο θα είναι η έξοδος των 18.5V.
    Τώρα κατάλαβα τι μακακία έκανα και πως δουλεύουν αυτοί οι διακόπτες.... Το μόνο ερώτημα μου είναι τι αντίσταση θα βάλω και που θα την βάλω αφού θα πρέπει να την βάλω μέσα στον διακόπτη για να είναι πριν το λαμπάκι και μετά την είσοδο των 18.5 βολτ στον διακόπτη. Αν την βάλω μετά (δηλαδή να φεύγει ένα καλώδιο από το ποδαράκι με το άλλο χρώμα ,γείωση, να πάει στην αντίσταση και μετά να γειώνετε ) θα έχω το ίδιο αποτέλεσμα ;

    ΚΑΙ ΝΑΙ ! ! ! λιθοβολήστε με ! ρωτάει αυτονόητα (για εσάς) πράγματα ! χα χα χα

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Ναι, θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα, οπότε δεν θα χρειαστεί να λύσεις το διακόπτη... Πόση πρέπει να είναι αυτή η αντίσταση; Εδώ πρέπει να μας βοηθήσεις εσύ. Βρες μια πηγή 12V και ένα πολύμετρο και μέτρα πόσο ρεύμα (mA) τραβάει το λαμπάκι του διακόπτη όταν ανάβει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα, οπότε δεν θα χρειαστεί να λύσεις το διακόπτη... Πόση πρέπει να είναι αυτή η αντίσταση; Εδώ πρέπει να μας βοηθήσεις εσύ. Βρες μια πηγή 12V και ένα πολύμετρο και μέτρα πόσο ρεύμα (mA) τραβάει το λαμπάκι του διακόπτη όταν ανάβει.
    οκ ! το έπιασα... και μετά με τον τύπο V=I*R σωστά ; θα το κάνω αύριο ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ! ! !

    Γιώργος !

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kagouraki Εμφάνιση μηνυμάτων
    οκ ! το έπιασα... και μετά με τον τύπο V=I*R σωστά ; θα το κάνω αύριο ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ! ! !

    Γιώργος !
    Σωστά. Εννοείται βέβαια ότι στον τύπο για V θα βάλεις 18.5 - 12 = 6.5V.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. Σύνδεση Ταινίας LED Σε Φωτοβολταϊκά.
    By alekos22 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-16, 23:40
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-14, 19:24
  3. Καλυτερη στερέωση ταινίας led
    By giorgos in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-14, 15:54
  4. Ανάλυση σχεδίου και εικόνας τροφοδοτικού 12V/0.5A
    By Troller in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-14, 09:53

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας