Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: Κατασκευή φωτιστικού.

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fido
    Όνομα
    Ηλιας
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Μεσσηνια
    Μηνύματα
    40

    Προεπιλογή Κατασκευή φωτιστικού.

    Παίρνουμε ένα χάρτινο φωτιστικό μπάλα και κόβουμε από σελίδες Α4 μακρόστενα τρίγωνα.
    Τα κολλάμε κατά μήκος από κάτω προς τα πάνω και ιδού το αποτέλεσμα...
    Αν η μπάλα δεν είναι λευκή και είναι άλλο χρώμα όπως τη δικιά μου που είναι μοβ θα έχει αντίστοιχα μια ομοιόμορφη απόχρωση.Μπορείτε αντί για λευκό Α4 να χρησιμοποιήσετε εφημερίδες, παιδικά κόμιξ η ότι άλλο τράβα η φαντασία σας...
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  paperlantern.jpg Εμφανίσεις:  157 Μέγεθος:  2,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  28012012141.jpg Εμφανίσεις:  214 Μέγεθος:  28,5 KB  

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gRooV : 18-06-12 στις 00:44

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Fido για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    apilot (22-06-12)

  3. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Μηνύματα
    325

    Προεπιλογή

    Αυτό το φωτιστικό είναι πραγματικά πολύ ωραίο. Από θερμοκρασία όμως κινδυνεύει να γίνει μπουρλότο ή όχι; Το έχεις δοκιμάσει σε πολύωρη λειτουργία; Πάντως μπραβο σου, έχεις ωραίες ιδέες, περιμένουμε και άλλες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fido
    Όνομα
    Ηλιας
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Μεσσηνια
    Μηνύματα
    40

    Προεπιλογή

    Δεν έχει πρόβλημα.
    Έτσι αλλιώς το κανονικό πριν το φτιάξω λειτουργεί χωρίς πρόβλημα θερμοκρασίας...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Fido για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    patent61 (18-06-12)

  6. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη AKHS
    Όνομα
    Άκης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    391

    Προεπιλογή

    Μπράβο ωραίο το έκανες μου αρέσει. Είχα μπει κι εγώ παλιά στον πειρασμό να κατασκευάσω ένα από μέταλλο αλλά έμεινα στα σχέδια και στην ιδέα μόνο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    χωρίς να θέλω να φανώ κακός (ειδικά αφού το αισθητικό αποτέλεσμα μου άρεσε) δεν είναι ψιλοάσχετη αυτή η κατασκευή με το φόρουμ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη αλπινιστης
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    1.698

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από haris_216 Εμφάνιση μηνυμάτων
    χωρίς να θέλω να φανώ κακός (ειδικά αφού το αισθητικό αποτέλεσμα μου άρεσε) δεν είναι ψιλοάσχετη αυτή η κατασκευή με το φόρουμ;
    Ευλογη η απορια σου, αλλα εφ οσον σου αρεσε το αποτελεσμα, δεν πιστευεις οτι ιδεες αισθητικες δεν ειναι και αυτες απαραιτητες? Ποσες φορες δεν μας εχει αγγιξει ΚΑΙ η αισθητικη της κατασκευης καποιου μελους? ΠΙστευω οτι και η αιαθητικη ειναι απαραιτητη! Ειμαι απο αυτους που λενε: Ειμαι τεχνικος και οχι καλλιτεχνης. Στις κατασκευες μου χρειαζομαι ενα πιο καλλιτεχνικο ματι γιατι, δεν ντρεπομαι να το πω-δεν εχω καλλιτεχνικη φλεβα! Συνηθως ενας φιλος ή η γυναικα μου δινουν την ιδεα για το αισθητικο. Δεν ειναι μονο η καλη κατασκευη. Μετραει και η εμφανιση για ειναι ολοκληρωμενη.
    Ενα μπραβο στον Ηλια!
    Ειναι τεχνη με απλες κινησεις να φτιαχνεις κατι ωραιο!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον αλπινιστης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Hulk (18-06-12), KOKAR (18-06-12), patent61 (18-06-12)

  10. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    μαζί σου κι εγώ. κι εγώ δεν έχω ιδιαίτερη φαντασία και μου αρέσει να βλέπω ιδέες άλλων που έχουν.
    απλά σκέφτομαι ότι κάθε θεματικό φόρουμ έχει συγκεκριμένη κατεύθυνση. το να αρχίσουμε σιγά σιγά να το "νερώνουμε" φαντάζομαι ότι θα μπερδευτεί η δουλειά. φαντάσου αύριο να βάλω κι εγώ ως "κατασκευή" μια τούρτα που έφτιαξα η οποία έχει ένα σπιτάκι κι εγώ έκανα την "πατέντα" να βάλω μέσα ledάκια που αναβοσβήνουν.
    δεν θέλω σε τίποτα να μειώσω την δημιουργηκότητα του συνφορουμίτη απλά θεωρώ ότι η χαρτοκολλητική πάνω σε μια έτοιμη λάμπα δεν πληρεί τις "προδιαγραφές" για να ενταχθεί στο κατασκευαστικό μέρος του φόρουμ
    και πάλι αν φαίνομαι υπερβολικός ζητάω συγνώμη και σταματώ εδώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη αλπινιστης
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    1.698

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από haris_216 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μαζί σου κι εγώ. κι εγώ δεν έχω ιδιαίτερη φαντασία και μου αρέσει να βλέπω ιδέες άλλων που έχουν.
    απλά σκέφτομαι ότι κάθε θεματικό φόρουμ έχει συγκεκριμένη κατεύθυνση. το να αρχίσουμε σιγά σιγά να το "νερώνουμε" φαντάζομαι ότι θα μπερδευτεί η δουλειά. φαντάσου αύριο να βάλω κι εγώ ως "κατασκευή" μια τούρτα που έφτιαξα η οποία έχει ένα σπιτάκι κι εγώ έκανα την "πατέντα" να βάλω μέσα ledάκια που αναβοσβήνουν.
    δεν θέλω σε τίποτα να μειώσω την δημιουργηκότητα του συνφορουμίτη απλά θεωρώ ότι η χαρτοκολλητική πάνω σε μια έτοιμη λάμπα δεν πληρεί τις "προδιαγραφές" για να ενταχθεί στο κατασκευαστικό μέρος του φόρουμ
    και πάλι αν φαίνομαι υπερβολικός ζητάω συγνώμη και σταματώ εδώ
    Προς Θεου, το μηνυμα μου ηταν συμβιβαστικο!!
    Και σε καμια περιπτωση ΔΕΝ φανηκες υπερβολικος.
    Αντιθετως εδωσες και το εναυσμα να διωξουμε ενα ακομα συννεφακι απο το φορουμ! Ακομα και η ιδεα σου για την τουρτα ειναι αποδεκτη καθως καποιος μπορει να κανει τα παιδια του χαρουμενα με κατι τετοιο!!
    Εκφραζοντας την προσωπικη μου αποψη, πιστευω πως καθε ιδεα γυρω απο τον τομεα μας μπορει να γινει ακομα και πηγη εμπνευσης για καποιον!
    Σε χαιρετω, γειτονα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον αλπινιστης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    patent61 (18-06-12)

  13. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη minusplus
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    294

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ με τον Αλέξανδρο. << Κάθε ιδέα στο τομέα μας μπορεί να γίνει πηγη εμπνευσης για κάποιον. >>
    Γνώμη μου είναι ότι ο καθένας έχει θέσει να αναρτήσει τη κατασκευή του, γιατι δε κάνουμε διαγωνισμό.
    Ο καθένας εκφράζει τη καλλιτεχνική/ηλεκτρονική του φύση διαφορετικά.
    Προτιμώ κατασκευές που εμπεριέχουν φαντασία και δημιουργικότητα απο αντιγραφές και επαναλήψεις των ίδιων. (Αυτό φαίνεται και απο τις 3 κατασκευές του Ηλία - Fido).

    0 Not allowed! Not allowed!

  14. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον minusplus για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    patent61 (18-06-12)

  15. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Μηνύματα
    325

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από haris_216 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μαζί σου κι εγώ. κι εγώ δεν έχω ιδιαίτερη φαντασία και μου αρέσει να βλέπω ιδέες άλλων που έχουν.
    απλά σκέφτομαι ότι κάθε θεματικό φόρουμ έχει συγκεκριμένη κατεύθυνση. το να αρχίσουμε σιγά σιγά να το "νερώνουμε" φαντάζομαι ότι θα μπερδευτεί η δουλειά. φαντάσου αύριο να βάλω κι εγώ ως "κατασκευή" μια τούρτα που έφτιαξα η οποία έχει ένα σπιτάκι κι εγώ έκανα την "πατέντα" να βάλω μέσα ledάκια που αναβοσβήνουν.
    δεν θέλω σε τίποτα να μειώσω την δημιουργηκότητα του συνφορουμίτη απλά θεωρώ ότι η χαρτοκολλητική πάνω σε μια έτοιμη λάμπα δεν πληρεί τις "προδιαγραφές" για να ενταχθεί στο κατασκευαστικό μέρος του φόρουμ
    και πάλι αν φαίνομαι υπερβολικός ζητάω συγνώμη και σταματώ εδώ
    Εσύ δεν έχεις φαντασία; Στο άψε σβήσε και σαν παράδειγμα έδωσες καταπληκτική ιδέα. Μόλις τηλεφώνησα της γυναίκας μου να φτιάξει μια τούρτα και εγώ ξεκινώ να φτιάχνω το σπιτάκι με τα λεντάκια. Χάρη, νομίζω ότι έχεις κρυφό ταλέντο και δεν το ξέρεις. Σ' ευχαριστώ πάντως και ελπίζω να μην μου ζητήσεις πνευματικά δικαιώματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κατασκευή φωτιστικού
    By kplgr in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-16, 21:46
  2. Κατασκευή Φωτιστικού Led...
    By Xapns in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-14, 00:36
  3. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-12, 19:02
  4. Κατασκευή φωτιστικού
    By Manavi$ in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-11, 16:08
  5. Κατασκευή φωτιστικού
    By Manavi$ in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-11, 15:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας