Σελίδα 1 από 10 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 96

Θέμα: Ποσο επικίνδυνη είναι αυτή η κεραία για την υγεία?

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    190

    Προεπιλογή Ποσο επικίνδυνη είναι αυτή η κεραία για την υγεία?

    Καλησπέρα σε όλους,θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας με ένα θέμα όπου υπάρχει σε σπίτι οικογενειακού προσώπου...στις παρακάτω φωτό φαίνεται μια κεραία αναμετάδοσης τηλεοπτικού σήματος ,η κεραία βρίσκετε στην περιοχή τις αχλάδας στο ηράκλειο κρήτης και αναμεταδίδει το σήμα στην αγια πελαγία,αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν έχει επιβλαβή ακτινοβολία,επειδή το σπίτι βρίσκετε στα 5 μετρα μακριά και λόγο του ότι υπάρχουν και μικρά παιδιά εκεί είναι κάπως ανησυχητικό,εγκυμονεί κινδυνους αυτό?νομίζετε ότι πρέπει να κινηθούν με τέτοιο τρόπο ώστε να γίνει μεταφορά τις σε πιο ασφαλές σημείο?από το Ι.T.E ζήτησαν 300 euro ώστε να έρθουν να μετρήσουν και να μας δώσουν εγγράφως τα αποτελσμαετα. λεπτομέρειες δεν ξέρω για τα στοιχειά τις κεραίας.
    ευχαριστώ πολύ.1.jpg2.jpg3.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γιώργος Φυσικός
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    860

    Προεπιλογή

    εξαρτάται από την ισχύ...

    κανονικά (δηλ: "σύμφωνα με τους κανόνες" που στην ελλαδάρα μας είναι εθνικό σπορ να τους καταστρατηγούμε και το έχουμε και για μαγκιά) δεν πρέπει να είναι τόσο κοντά κεραίες.

    δεν θυμάμαι αν η πολεοδομία ή κάποιος άλλος μηχανισμός ασχολείται αν ψάξεις στο νετ θα βρεις

    και προς θεού δεν θα πρέπει να πληρώσεις ΔΕΚΑΡΑ για να κάνει το δημόσιο την δουλειά του. (δεν ξέρω τι είναι το ιτε)

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αλλά υπάρχουν και οι ψυχές, όπως αυτή μιας σαρδέλας ή άλλων πραμάτων που τρως, που είναι κατωτέρου επιπέδου: όταν πίνεις ένα ποτήρι νερό, παίρνεις ένα εκατομμύριο ψυχές. Αυτές οι ψυχές λέγονται Στοιχειώδη." - Γ. Γκιόλβας, για τα στοιχειώδη σωμάτια.

    Ignored users: 14. Will you be the next one?

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    190

    Προεπιλογή

    ΙΤΕ - Ίδρυμα Τεχνολογίας και Έρευνας

    υπάρχει κάποιος τρόπος να το μετρήσουμε εμείς με μικρό κόστος σε πρώτη φάση ώστε να έχουμε μια εικόνα τον πραγμάτων?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    1.422

    Προεπιλογή

    πολεοδομια δημου ηρακλειου κρητης
    http://www.heraklion.gr/e-services/town-planning

    Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων
    http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT

    0 Not allowed! Not allowed!
    ...

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosxristou Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΙΤΕ - Ίδρυμα Τεχνολογίας και Έρευνας

    υπάρχει κάποιος τρόπος να το μετρήσουμε εμείς με μικρό κόστος σε πρώτη φάση ώστε να έχουμε μια εικόνα τον πραγμάτων?
    Εσείς ? Ποιοί? Όχι! Χρειάζεται συγκεκριμένα όργανα για να πούμε (εμείς & εσείς) τι ισχύει ή μη!
    Πέντε μέτρα? Περίεργο! Δηλαδή μένουν στο σπιτάκι που φαίνεται από κάτω στον ιστό? Αλήθεια τώρα μετακόμισαν εκεί? Δηλαδή αυτό προϋπήρχε ή μπήκε πρόσφατα? Κάποιο κενό έχουν οι περιγραφές σου πάντως...
    Αν είναι απλά αναμεταδότης δεν είναι μεγαλύτερος από 10 Βαττ και τα πάνελ (κεραίες) μάλλον "κοιτάνε" προς τα κάτω στον όρμο, και "εσείς" μένετε από πίσω της? Για τράβα μια πιό πανοραμική φωτό...

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  6. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον SRF για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    leosedf (19-06-12), The Professor (20-06-12)

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    190

    Προεπιλογή

    ευχαριστώ πολύ,αύριο θα επικοινωνήσω μαζί τους να ρωτήσω,καλο σου βραδυ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    190

    Προεπιλογή

    το σπίτι χτίστηκε μετά,είναι νομιμότατο με την άδεια του και όλα ok,το σπίτι είναι δεξιά της κεραίας ,σε μια φωτό φαίνεται και το κάγκελο,το σπιτάκι κάτω από την κεραία στεγαζει μάλλον κάποια μηχανήματα γιατι απο εκει μεσα φευγουν καλωδια και πανε πανω στη κεραια,όταν λέω να μετρήσω δεν λέω να κάνω ολόκληρη διατριβή στο θέμα!απλά να δω χοντρά χοντρά αν είναι επικίνδυνο η όχι και να ξέρω πως να κινηθω,δεν έχω κανένα κέρδος ούτε θέλω να εκδικηθώ κανέναν!απλά τα πράγματα,είναι η όχι επικουνδο για την υγεία τον ατόμων που μένουν εκεί.αυτό ρώτησα,οτιδήποτε κενό ευχαρίστως να στο απαντήσω,και εκτιμώ πολύ την βοήθεια σας.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giorgosxristou : 19-06-12 στις 01:54

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosxristou Εμφάνιση μηνυμάτων
    το σπίτι χτίστηκε μετά,είναι νομιμότατο με την άδεια του και όλα ok,το σπίτι είναι δεξιά της κεραίας ,σε μια φωτό φαίνεται και το κάγκελο,το σπιτάκι κάτω από την κεραία στεγαζει μάλλον κάποια μηχανήματα γιατι απο εκει μεσα φευγουν καλωδια και πανε πανω στη κεραια,όταν λέω να μετρήσω δεν λέω να κάνω ολόκληρη διατριβή στο θέμα!απλά να δω χοντρά χοντρά αν είναι επικίνδυνο η όχι και να ξέρω πως να κινηθω,δεν έχω κανένα κέρδος ούτε θέλω να εκδικηθώ κανέναν!απλά τα πράγματα,είναι η όχι επικουνδο για την υγεία τον ατόμων που μένουν εκεί.αυτό ρώτησα,οτιδήποτε κενό ευχαρίστως να στο απαντήσω,και εκτιμώ πολύ την βοήθεια σας.
    Λοιπόν, πρώτον δεν είναι κινητής τηλεφωνίας, για να σε καθησυχάσω έστω κάπως... μιάς και ο κόσμος βλέπει κεραία και την βαφτίζει κινητή... και ξεκινάει τον ανένδοτο για να την 'ξαποστείλει" ...
    Δεύτερον έχεις μιλήσει με τους ιδιοκτήτες της (σταθμό τηλεοπτκό που εκπέμπει από εκεί)? Αν μπορείς μάθε τι ισχύ έχει ο / οι πομποί που είναι αγκατεστημένοι! Αν είναι κάτω από 500 Βαττ συνολικά δεν χρειάζεται να ανησυχείς!
    Αν είναι πάνω από 1Κιλοβάττ συνολικά (απιθανο αλλά λέμε) κάνε μια ερώτηση στην ΕΕΤΤ...

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  10. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον SRF για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aeonios (19-06-12), leosedf (19-06-12)

  11. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    190

    Προεπιλογή

    όπως έγραψα και παραπάνω αναμεταδίδουν το σήμα σε ένα άλλο χωριο ,προφανώς είναι όλα τα κανάλια και σταθμοί μέσα,θα το ρωτήσω και θα δω,

    για να σου δώσω να καταλάβεις η ροδια το χωριο είναι το ψηλότερο κοντινό σημείο στο ηράκλειο ώστε να στήσουν τις κεραίες ,όπου εμάς είναι πολύ μακριά και δεν μας αφορά ,εκείνο το σημείο λοιπoν έχει οπτική επαφή και με ηράκλειο και με το σημείο όπου είναι οι αναμεταδότες(στις φωτο οπου εχω ανεβάσει) ,καθώς το τελικό σημείο οπου δέχεται το σήμα είναι χαμηλά στην θάλασσα.
    καλο βραδυ σε όλους.
    και πάλι ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giorgosxristou : 19-06-12 στις 02:12

  12. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη luhe98922
    Όνομα
    Λουκάς
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    341

    Προεπιλογή

    Συγγνώμη που δεν μπορώ να προσθέσω κατι στο θέμα (δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις), θέλω όμως να ρωτήσω, ποιούς ρωτήσατε στο ΙΤΕ? ποιο εργαστήριο συγκεκριμμένα/ποιόν άνθρωπο;
    Απλά από περιέργεια...

    0 Not allowed! Not allowed!
    The best way to predict the future is to invent it
    Alan Kay

Σελίδα 1 από 10 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πόσο επικινδυνη είναι η κεραία αυτή?
    By ΜΑΣΤΡΟΧΑΛΑΣΤΗΣ in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-17, 09:21
  2. τι κεραία είναι αυτή?
    By andreas157 in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-12, 22:51
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-10, 11:40
  4. Τι κεραία είναι αυτή??
    By zxnikos in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-06, 23:47
  5. Τι κεραία είναι αυτή;
    By radiodj105 in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-06, 01:47

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας