Σελίδα 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6 7 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 60 από 62

Θέμα: ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΓΙΑ ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ

  1. #51
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γιώργος Φυσικός
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    860

    Προεπιλογή

    αν θες να πεις ότι η δεη έχει μυαλά θα συμφωνήσω α-πό-λυ-τα. Απορρίπτω όμως ότι η δεηέχει μυαλό.

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αλλά υπάρχουν και οι ψυχές, όπως αυτή μιας σαρδέλας ή άλλων πραμάτων που τρως, που είναι κατωτέρου επιπέδου: όταν πίνεις ένα ποτήρι νερό, παίρνεις ένα εκατομμύριο ψυχές. Αυτές οι ψυχές λέγονται Στοιχειώδη." - Γ. Γκιόλβας, για τα στοιχειώδη σωμάτια.

    Ignored users: 14. Will you be the next one?

  2. #52
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Ιεραπετρα
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή

    Καλημερα και απο εμενα παιδια.
    Πολλες φορες αναφερθηκαν οι καταναλωσεις των ψυγειων, κλασης Α, Α+ κλπ.
    Δεν θελω να ανοιξω νεο θεμα, και ρωτω εδω για να μεθαινουμε ολοι.
    Ειμαι με φωτοβολταικα στο σπιτι εδω και 1,5 χρονο περιπου.Παρατηρησα -αν και περιμενα το αντιθετο- οτι τωρα το καλοκαιρι, παρα την 12ωρη ηλιοφανεια (ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ) , το συστημα μου με καλυπτει οριακα.
    Μετρησα τον καταψυκτη (85W) και καταναλωνει 1800Wh/24h. Δεν μετρησα το ψυγειο γιατι ειναι εντοιχισμενο και ειναι μπελας να φτασω στην πριζα του, ομως
    καποια βραδια το εκλεισα δοκιμαστικα, και βεβαιωθηκα για την υπερβολικη καταναλωση, του, που μου δημιουργει προβλημα.
    Αποφασισα την αντικτασταση του με ψυγειο υγραεριου, αλλα και εκεινου η τιμη αγορας ειναι υπερβολικα υψηλη, και η καταναλωση του σε υγραεριο μεγαλη(50Ε/μηνα).
    Τωρα , μετα την αναφορα σε ψυγεια κλασης Α, Α+.... ΕΧΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ασχοληθει καποιος απο εσας με την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ, καταναλωση που εχει ενα τετοιο ψυγειο σε 24ωρη βαση;
    Εχει καποιος προσωπικη εμπειρια; Σε καποια διαφημηση ακουσα για συγκεκριμενη μαρκα, με καταναλωση λιγοτερη απο μια λαμπα οικονομιας.
    Ισχυει αραγε αυτο στον πραγματικο κοσμο, 'η ειναι μονο θεωρια;
    Παρακαλω τα φωτα σας γιατι δεν εχω λεφτα για δοκιμες και ισως τελικα για πεταμα.
    Ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #53
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.036

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΣΤΕΛΙΟΣ Ε Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον χρησιμοποιούν(ώ) όσοι ασχολούνται με τους Μονοπολικούς Ενεργοποιητές για να βγάλουμε τον συντελεστή απόδοσης της τράπεζας μπαταριών που φορτίζουν. Παράλληλα είναι μια νέα μέθοδος που μαθαίνω κατά την διάρκεια της ενασχόλησης μου με τους Μονοπολικούς Ενεργοποιητές, πλήρως εφαρμόσιμη για τον υπολογισμό του ποσού της μπαταρίας που θα δοκιμαστεί για 20 ώρες. Μιας που το αναφέρεις ότι ασχολείσαι τόσα χρόνια με μπαταρίες, πως υπολογίζεις το ποσό έντασης (Αμπέρ) της ανάλογης 12v μπαταρίας σε μια δοκιμή υπο φορτίο συνεχόμενα για 20 ώρες ;
    Στέλιο, δεν έχω ασχοληθεί με τους Μ.Ε. που αναφέρεις και δεν γνωρίζω λεπτομέρειες. Για το COP όμως είναι σίγουρο ότι δεν είναι ορολογία που χρησιμοποιείται για μπαταρίες. Η απόδοση της μπαταρίας με δεδομένο ότι η ενέργεια που θα πάρουμε είναι πάντα λιγότερη από την ενέργεια που δώσαμε για να την φορτίσουμε, εξαρτάται βεβαίως από την μπαταρία και τον τύπο της (η "αυτοεκφόρτιση" της μπαταρίας είναι ένα τέτοιο κατασκευαστικό χαρακτηριστικό), όμως η ίδια η εφαρμογή και ο τρόπος που φορτίζεται / εκφορτίζεται η μπαταρία έχουν συνήθως μεγαλύτερη συνεισφορά στην τελική απόδοση.
    Αν π.χ. σε μια δεδομένη εφαρμογή διπλασιάσω την χωρητικότητα της μπαταρίας χωρίς να αλλάξω οτιδήποτε άλλο, αμέσως έχω μειώσει τις απώλειες σε λιγότερο από το μισό και έχω αυξήσει την "φαινόμενη χωρητικότητα" σε περισσότερο από το διπλάσιο....όλα αυτά λόγω της απώλειας στην εσωτερική αντίσταση της μπαταρίας.

    Την ένταση του ρεύματος για συγκεκριμένο χρόνο εκφόρτισης (π.χ. C20) μπορείς να την βρεις συνήθως στο datasheet της μπαταρίας όπου ο κατασκευαστής συνήθως παραθέτει τα αποτελέσματα των μετρήσεων.
    Αν δεν υπάρχει datasheet, διαιρείς την ονομαστική χωρητικότητα με τον χρόνο που αυτή αναφέρεται και το βρίσκεις (π.χ. χωρητικότητα 200Ah(C20), 200/20=10A). Από την άλλη, δεν με ενδιαφέρει ακρίβεια...απλά πρέπει να καταλάβουμε / επιβεβαιώσουμε την κατάσταση της μπαταρίας, οπότε ένα ρεύμα εκφόρτισης κοντά στο θεωρητικό είναι ΟΚ για να μετρήσεις τον χρόνο που η μπαταρία θα πέσει από SOC 100% σε SOC 0%. Πολλαπλασιάζεις χρόνο και ρεύμα και βρίσκεις την πραγματική χωρητικότητα σε Ah που σου έδωσε η μπαταρία...θα καταλάβεις αν είναι ΟΚ ή όχι.
    SOC = State Of Charge ~ κατάσταση φόρτισης


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από καπιστρι Εμφάνιση μηνυμάτων
    ......Τωρα , μετα την αναφορα σε ψυγεια κλασης Α, Α+.... ΕΧΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ασχοληθει καποιος απο εσας με την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ, καταναλωση που εχει ενα τετοιο ψυγειο σε 24ωρη βαση;
    Εχει καποιος προσωπικη εμπειρια; Σε καποια διαφημηση ακουσα για συγκεκριμενη μαρκα, με καταναλωση λιγοτερη απο μια λαμπα οικονομιας.
    Ισχυει αραγε αυτο στον πραγματικο κοσμο, 'η ειναι μονο θεωρια;
    Παρακαλω τα φωτα σας γιατι δεν εχω λεφτα για δοκιμες και ισως τελικα για πεταμα.
    Ευχαριστω
    Μην πάρεις ψυγείο αερίου. Αυτά που αναφέρουν τα παιδιά παραπάνω είναι αληθινά και ισχύουν στην πράξη.
    Πράγματι τα νέα ψυγεία ενεργειακής κλάσης Α ή Α+ που έχουν κατασκευασθεί την τελευταία 5ετία έχουν σημαντικά μικρότερη κατανάλωση σε σύγκριση με τα παλιότερα.
    Εξαρτάται από το μέγεθος και την ποιότητα του ψυγείου αλλά δεν έχει καμία σχέση με τις καταναλώσεις των ψυγείων / καταψυκτών προ 15ετίας.
    Με τις 1,8kWh που καταναλώνει ο καταψύκτης σου είναι σίγουρο ότι με ψυγείο Α+ και καταψύκτη Α++ θα λειτουργούν ΚΑΙ τα δύο.
    Η μεγάλη διαφορά προέρχεται από τα μονωτικά υλικά και από τις βελτιστοποίηση του κυκλώματος ψύξης ώστε να μειωθούν οι απώλειες.
    Μην πάρεις ψυγείο "NO FROST"....καταναλώνουν λίγο περισσότερο λόγω της αντίστασης που κάνει αποπαγοποίηση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον genesis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ΣΤΕΛΙΟΣ Ε (01-07-12)

  5. #54
    Μέλος
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    ολυμπια
    Μηνύματα
    115

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από καπιστρι Εμφάνιση μηνυμάτων
    .
    Τωρα , μετα την αναφορα σε ψυγεια κλασης Α, Α+.... ΕΧΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ασχοληθει καποιος απο εσας με την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ, καταναλωση που εχει ενα τετοιο ψυγειο σε 24ωρη βαση;
    Εχει καποιος προσωπικη εμπειρια; Σε καποια διαφημηση ακουσα για συγκεκριμενη μαρκα, με καταναλωση λιγοτερη απο μια λαμπα οικονομιας.
    Ισχυει αραγε αυτο στον πραγματικο κοσμο, 'η ειναι μονο θεωρια;
    Παρακαλω τα φωτα σας γιατι δεν εχω λεφτα για δοκιμες και ισως τελικα για πεταμα.
    Ευχαριστω
    Το ειδα και εγω σε σιτε της Bosh που λεει ψυγειο με λιγοτερο απο 30w δεν ξερω αν ισχη

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #55
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γιώργος Φυσικός
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    860

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από genesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην πάρεις ψυγείο "NO FROST"....καταναλώνουν λίγο περισσότερο λόγω της αντίστασης που κάνει αποπαγοποίηση.
    δεν ξέρω... αν δεν είναι nofrost, θα πιάσει πάγο σε κάποια στιγμή, οπότε και θα χρειαστεί να κάνεις απόψυξη με το χέρι... οπότε θα σου κοστίσει την ενέργεια που θα φάει το ψυγείο για να ξαναφτάσει στην ισορροπία. από την άλλη, ψυγείο χωρίς νοφροστ=απλούστερη κατασκευή, λιγότερη πιθανότητα προβλήματος

    πολύ μπλέξιμο και εν τέλει δεν ξέρω αν αξίζει, τα ψυγεία εν τέλει δεν είναι ενεργοβόρες συσκευές.

    Ελάχιστες μπαταρίες πεθαίνουν από "φυσικά αίτια", οι περισσότερες δολοφονούνται.
    χχααχαχαχ γαμάτοοοο !

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αλλά υπάρχουν και οι ψυχές, όπως αυτή μιας σαρδέλας ή άλλων πραμάτων που τρως, που είναι κατωτέρου επιπέδου: όταν πίνεις ένα ποτήρι νερό, παίρνεις ένα εκατομμύριο ψυχές. Αυτές οι ψυχές λέγονται Στοιχειώδη." - Γ. Γκιόλβας, για τα στοιχειώδη σωμάτια.

    Ignored users: 14. Will you be the next one?

  7. #56
    Μέλος
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    ολυμπια
    Μηνύματα
    115

    Προεπιλογή

    http://www.bosch-home.gr/%CF%80%CF%8...?source=browse

    ΨΥΓΕΙΟ 25 WATT !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #57
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γιώργος Φυσικός
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    860

    Προεπιλογή

    24.6W, σε παρακαλώ

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αλλά υπάρχουν και οι ψυχές, όπως αυτή μιας σαρδέλας ή άλλων πραμάτων που τρως, που είναι κατωτέρου επιπέδου: όταν πίνεις ένα ποτήρι νερό, παίρνεις ένα εκατομμύριο ψυχές. Αυτές οι ψυχές λέγονται Στοιχειώδη." - Γ. Γκιόλβας, για τα στοιχειώδη σωμάτια.

    Ignored users: 14. Will you be the next one?

  9. #58
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Ιεραπετρα
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή

    Ωραια .. 24.6W .... πολυ καλο για ναναι αληθινο. Παμε λοιπον στην bosch για ψαξιμο.
    Ευχαριστω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #59
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γιώργος Φυσικός Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ξέρω... αν δεν είναι nofrost, θα πιάσει πάγο σε κάποια στιγμή, οπότε και θα χρειαστεί να κάνεις απόψυξη με το χέρι... οπότε θα σου κοστίσει την ενέργεια που θα φάει το ψυγείο για να ξαναφτάσει στην ισορροπία. από την άλλη, ψυγείο χωρίς νοφροστ=απλούστερη κατασκευή, λιγότερη πιθανότητα προβλήματος

    πολύ μπλέξιμο και εν τέλει δεν ξέρω αν αξίζει, τα ψυγεία εν τέλει δεν είναι ενεργοβόρες συσκευές.



    χχααχαχαχ γαμάτοοοο !
    και εγω δεν εχω nofrost.Kανω μια φορα τον χρονο αποψυξη,δεν χαλασε και ο κοσμος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #60
    Μέλος
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    ολυμπια
    Μηνύματα
    115

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από καπιστρι Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραια .. 24.6W .... πολυ καλο για ναναι αληθινο. Παμε λοιπον στην bosch για ψαξιμο.
    Ευχαριστω.
    TELIKA EINAI ALHUINO H OXI ?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6 7 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΓΙΑ ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ
    By music4ever in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-20, 16:56
  2. Ερωτηση για φωτοβολταικα.
    By p_stama in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-12, 15:42
  3. Βοηθεια για inverter σε φωτοβολταικα
    By mankam in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-11, 10:23
  4. Ερωτηση για (solar reackers) Φωτοβολταικα
    By Sky in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-10, 23:36
  5. απαρατητα τετραγωνικα για φωτοβολταικα
    By memax in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-10, 23:11

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας