Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: ups και γεννητρια

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή ups και γεννητρια

    δεν ξερω αν το εβαλα στην σωστη ενοτητα.
    Μπορει καποιος να μου εξηγησει τον λογο που ενα ups θελει 2πλης ή και 3πλης ισχυς γεννητρια? για να το σηκωσει?
    Δεν μιλαω μονο για τα line interactive αλλα και για τα online ups ή ειναι παραμυθια online???

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    511

    Προεπιλογή

    Kαλησπέρα Βασίλη..ΑΝ λέει οτι ειναι on-line μπορεις να το ξεχωρισεις απο το εσωτερικο του με τον inverter που συνεχεια δουλευει...και σε περίπτωση μεταγωγής δεν καταλαβαινει τιποτα το φορτιο...
    Αν τωρα δεν μπορει να το σηκωσει ..οπως λες πιθανον η ταση που του δινει η γεννήτρια...δεν του αρεσει και την αποριπτει...ειδικα τα in-line επιτηρουν την εισοδο και αν ειναι εκτος οριων την αποριπτουν...Mε diesel δεν μου εχει τυχει να δω τετοιο προβλημα...μπορεις να δωσεις χαρακτηριστικά των μηχανηματων που σου δημιουργησαν προβλημα ??

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Notios38 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαλησπέρα Βασίλη..ΑΝ λέει οτι ειναι on-line μπορεις να το ξεχωρισεις απο το εσωτερικο του με τον inverter που συνεχεια δουλευει...και σε περίπτωση μεταγωγής δεν καταλαβαινει τιποτα το φορτιο...
    Αν τωρα δεν μπορει να το σηκωσει ..οπως λες πιθανον η ταση που του δινει η γεννήτρια...δεν του αρεσει και την αποριπτει...ειδικα τα in-line επιτηρουν την εισοδο και αν ειναι εκτος οριων την αποριπτουν...Mε diesel δεν μου εχει τυχει να δω τετοιο προβλημα...μπορεις να δωσεις χαρακτηριστικά των μηχανηματων που σου δημιουργησαν προβλημα ??
    δεν εχω καποια συγκεκριμενα μηχανηματα.σχεδον ολα τα παρουσιαζουν αυτο το φαινομενο.Εχει να κανει με αρμονικες απο οσο ξερω (οπως το ιδιο συμβαινει και με ολα τα ηλεκτρονικα μηχανηματα) για αυτο τον λογο χρησιμοποιουναι και μεγαλυτερης ισχυος γννητριες(οχι απαραιτητα ζευγη).

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη briko
    Όνομα
    briko
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αλεξανδρουπολη
    Μηνύματα
    793

    Προεπιλογή

    Βασίλη μια φορά είχα και εγώ πρόβλημα σ'ενα πελάτη μου που είχε γεννήτρια πετρελαίου , 10KW παρακαλώ και για τους Η/Υ θέλαμε να βάλουμε ένα UPS .
    Δοκιμάσαμε και τους 3 τύπους και δεν μπορέσαμε να βάλουμε κανένα !
    Η λύση .... ήταν να βάλω ενα σταθεροποιητή τάσης (από την TELE!!!) στο ενδιάμεσο και ως εκ θαύματος λύθηκαν όλα τα προβλήματα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην τα βάζεις με ηλίθιους. Σε κατεβάζουν στο επίπεδό τους και σε κερδίζουν εύκολα λόγω εμπειρίας.

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    511

    Προεπιλογή

    Δεν μου εχει τυχει..τετοια περιπτωση..πολλές φορες δοκιμαζω ups αλλα και ενα δικο μου που εχω ενα apc 3kva του δινω απο μια honda 4 kva diesel ...τετοια φαινομενα δεν εχω...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από briko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασίλη μια φορά είχα και εγώ πρόβλημα σ'ενα πελάτη μου που είχε γεννήτρια πετρελαίου , 10KW παρακαλώ και για τους Η/Υ θέλαμε να βάλουμε ένα UPS .
    Δοκιμάσαμε και τους 3 τύπους και δεν μπορέσαμε να βάλουμε κανένα !
    Η λύση .... ήταν να βάλω ενα σταθεροποιητή τάσης (από την TELE!!!) στο ενδιάμεσο και ως εκ θαύματος λύθηκαν όλα τα προβλήματα.
    ναι,αυτο ειναι γιατι τo ups ηταν line interactive? πανω απο 3kva δεν νομιζω να βαλατε.Καποτε την πατησα και με 30kva γενητρια και 10 kva κινεζικο σταθεροποιητη και δεν δουλεψε.Αυτο το γιατι ψαχνω να μαθω.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. UPS και κατανάλωση
    By lakafitis in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-13, 13:21
  2. γεννητρια και καταναλωση
    By apollonas in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-12, 20:03
  3. UPS και τροφοδοτικο
    By epistimon in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-12, 21:28
  4. ανιχνευτης ακουστικου σηματοs και γεννητρια
    By djsadim in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-08, 21:01

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας