Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 35

Θέμα: ΨΥΞΗ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 300 ΛΙΤΡΑ

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή ΨΥΞΗ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 300 ΛΙΤΡΑ

    Καλησπέρα σε όλους σας

    έχω έναν φίλο ο οποίος έχει ένα ενυδρείο 300 λίτρα κ σκεφτόμασταν πριν λίγο καιρό να κάνουμε ένα σύστημα ψύξης για να κρατάει σταθερά το νερό σε μια ακριβή θερμοκρασία . δεν είμαι ειδικός στο τομέα των ενυδρείων αλλά μ είπε ότι πρέπει να πεζει πάνω κάτω 1 βαθμό . δλδ μεταξύ 21-22 βαθμούς . τώρα αυτό π σκέφτομαι είναι να επερνα ένα μοτερακι από έναν ψυκτη π έχω εύκαιρο κ να έβαζα ένα σπιράλ μέσα στο νερό ώστε να ψύχει το νερό το σπιράλ . αλλα το μοτερακι αυτο ειναι σχετικα μικρο δεν ξέρω κατά πόσο θα κάνει δουλειά. σκέφτομαι ομως ότι κάπως θα πρέπει να κυκλοφορεί το νερό μην είναι σε μια γωνιά 20 βαθμούς κ στην άλλη 28 π.χ. . έλεγα να βάλω ένα ανεμιστιρακι σαν αυτό π κάνει κύματα στο νερό αλλά δεν ξέρω αν θα κάνει δουλειά .
    υπάρχουν έτοιμα στην αγορά αλλά θέλαμε να κάνουμε κάτι στα μέτρα μας κ όχι με μεγάλο Budget .

    ευχαριστώ εκ των προτέρων . ότι άλλη πληροφορία αν θέλει κανείς να μάθει ας μ πει!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Βάλε μια μικρή αντλία πχ απο πλυντήριο ρούχων να τραβάει απο την μία μεριά και να το ρίχνεις απο την άλλη. Έτσι κι αλλιώς κάπως πρέπει να κυκλοφορήσει το νερό για να πάει στον ψύκτη

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη αλπινιστης
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    1.702

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexandrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους σας

    έχω έναν φίλο ο οποίος έχει ένα ενυδρείο 300 λίτρα κ σκεφτόμασταν πριν λίγο καιρό να κάνουμε ένα σύστημα ψύξης για να κρατάει σταθερά το νερό σε μια ακριβή θερμοκρασία . δεν είμαι ειδικός στο τομέα των ενυδρείων αλλά μ είπε ότι πρέπει να πεζει πάνω κάτω 1 βαθμό . δλδ μεταξύ 21-22 βαθμούς . τώρα αυτό π σκέφτομαι είναι να επερνα ένα μοτερακι από έναν ψυκτη π έχω εύκαιρο κ να έβαζα ένα σπιράλ μέσα στο νερό ώστε να ψύχει το νερό το σπιράλ . αλλα το μοτερακι αυτο ειναι σχετικα μικρο δεν ξέρω κατά πόσο θα κάνει δουλειά. σκέφτομαι ομως ότι κάπως θα πρέπει να κυκλοφορεί το νερό μην είναι σε μια γωνιά 20 βαθμούς κ στην άλλη 28 π.χ. . έλεγα να βάλω ένα ανεμιστιρακι σαν αυτό π κάνει κύματα στο νερό αλλά δεν ξέρω αν θα κάνει δουλειά .
    υπάρχουν έτοιμα στην αγορά αλλά θέλαμε να κάνουμε κάτι στα μέτρα μας κ όχι με μεγάλο Budget .

    ευχαριστώ εκ των προτέρων . ότι άλλη πληροφορία αν θέλει κανείς να μάθει ας μ πει!
    Γεια σου συνονοματε!
    Μια ιδεα για την κυκλοφορια του νερου ειναι ενα αντλιακι απο τζαμοκαθαριστηρες αυτοκινητου ή φορτηγου (12 ή 24V) και στα μεταχει ανταλλακτικα το παιρνεις σχεδον τζαμπα. Θα τραβαει νερο απο ψηλα (πιο ζεστο) θα το ψυχεις με καποιο τροπο και θα το επιστρεφεις χαμηλα μεσα στο ενυδρειο. Η πιεση με την οποια θα επιστρεφει θα δημιουργει και το απαραιτητο ρευμα για να γινει πιο θερμικα ομοιογενες το ενυδρειο. Βεβαια δεν ξερω αν η ποσοτητα νερου που θα ψυχεται (και αναλογα την θερμοκρασια του νερου που θα επιστρεφει) θα ειναι αρκετη για να σταθεροποιησεις την θερμοκρασια 300 λιτρων. Με τι σκεφτεσαι να το ψυχεις?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη kotsos___
    Όνομα
    Kώστας
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    629

    Προεπιλογή

    Η κυκλοφορία δεν είναι θέμα.. αν το ενυδρείο είναι σωστό, θα έχει και φίλτρο, του οποίου η κυκλοφορία είναι μια χαρά..

    Το θέμα είναι για τι ψαρια μιλάμε.. γιατί 21-22 βαθμούς μόνο για θαλασσινό μεσογειακό.. όλα τα άλλα είναι μια χαρά και μέχρι 27-28..

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη error
    Όνομα
    error
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    Τι ψάρια έχεις ? Μου φαίνεται πολύ χαμηλή η θερμοκρασία που θέλεις.
    Αν μπορείς να έχεις κοντά στο ενυδρείο παροχή και αποχέτευση νερού θα μπορούσες με αντικατάσταση του νερού με νερό δικτύου να ρίχνεις τη θερμοκρασία και ταυτόχρονα να γίνεται και μερική αντικατάσταση του νερού.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    αλλου ψαχνεσαι τελειως.
    αφου εχεις μεσα κυκλοφορητη τουλαχιστον 1000λτ δεν υπαρχει θεμα με διαφορα θερμοκρασιας, αφου μπορεις το ψυχρο να το βαλεις στην εισοδο του κυκλοφορητη.
    παντως χωρις φρεον σε αυτη την θερμοκρασια που λες ουτε σε 100 χρονια.
    για 25-26 μπορει να φτασεις, ( τωρα φανταζομαι ειναι στα 30 ; ) με ανεμιστηρες να σπρωχνουν αερα στην επιφανεια.
    αν οπως δηποτε θελει πιο χαμηλη θερμοκρασια η πιο οικονομικη λυση πιστευω ειναι να παρεις ψυξη απο το οικιακο ψυγειο.αλλιως ετοιμο συστημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη kotsos___
    Όνομα
    Kώστας
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    629

    Προεπιλογή

    πολύ μπακάλικο φίλε error και πέραν τούτου πρέπει να μπαίνει και αντιχλώριο πριν μπει το νερό στο ενυδρείο, ή να υπάρχει φίλτρο με ενεργό άνθρακα, και αν είναι θαλασσινό, απλά ανέφικτο..

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.561

    Προεπιλογή

    Για τα 300λίτρα, θα πρέπει να έχει αντλία εξωτερική, οπότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις εκείνη.

    Αν δεν έχει μπορείς να πάρεις μια μικρή από τα ενυδρειάδικα (έχουν φτερωτές με μαγνητική σύζευξη με το ρότορα και δεν έχουν πρόβλημα με το νερό).
    Το νερό το περνάς από "water chiller" (π.χ. από ebay), Κόστος 300 ευρω περίπου.

    Λιγότερο αποτελεσματική αλλά πολύ φτηνή, είναι η τοποθέτηση blower (ανεμιστηράκια pc) στρην επιφάνεια για υποβοήθηση της εξάτμισης.

    Υπάρχει και η χειροκίνητη λύση, βάζεις μπουκάλια νερό στην κατάψυξη να γίνουν πάγος και όταν η θερμοκρασία φτάνει στους 28 βαθμούς (για τροπικά) ή 23 (για θαλασσινά), βάζεις ένα τέτοιο μέσα στο ενυδρείο (μαζί με το μπουκάλι). Ο πάγος στέκεται στην επιφάνεια. Η υπάρχουσα αντλία του ενυδρείου ανακατεύει το νερό και μοιράζεται ικανοποιητικά η θερμοκρασία.

    Τέταρτη και τελευταία λύση: βάλε ψάρια ΚΟΪ. Είναι λιμνίσια ψάρια που αντέχουν στο κρύο και στη ζέστη. Ξενοιάζεις με θέρμανση (χειμώνα) και ψύξη (καλοκαίρι).

    υγ. μην βάζεις αντιχλώριο, με σωστές αλλαγές (μετρημένες) νερού, δεν χρειάζεται...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη klik : 26-06-12 στις 17:22

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη kotsos___
    Όνομα
    Kώστας
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    629

    Προεπιλογή

    τα μπουκάλια με πάγο κάνουν πίο πολύ κακό, παρά καλό..
    Ανεμιστηράκια σε συνδιασμό με αυτόματη αναπλήρωση είναι αυτό που χρησιμοποιώ εγώ..
    Δεν ρίχνουν 21, αλλα 26-27 άνετα..

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη error
    Όνομα
    error
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    Ναι όντως πολύ μπακάλικο. Χωρίς να ξέρουμε με τι ψάρια έχουμε να κάνουμε νομίζω ότι είναι πολύ σχετικό το τί θα πούμε.
    Σχετικά συμμαζεμένο και φθηνό(σε σχέση με φρέον) θα ήταν να πάρεις πέλτιερ 150-300w ,τροφοδοτικό από υπολογιστή,και έναν ηλεκτρονικό θερμοστάτη για έλεγχο.Το ψυχρό μέρος του πέλτιερ μπορέι να εφαρμοστεί στην εξοδο του κυκλοφορητή σε μεταλλική κατασκευή για απορρόφηση της θερμότητας από το νερό.

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ψυξη ενισχυτη
    By stelios_a in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-13, 22:44
  2. ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ
    By GREMIAN in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-11, 19:55
  3. σχετικα με τη ψυξη σε ψυγειο...
    By gdimis in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-09, 16:15
  4. ΡΗ-ΜΕΤΡΟ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ
    By stelios in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-05, 23:31

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας