Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Ηλεκτρολόγων ή Ηλεκτρονικών Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    52

    Προεπιλογή Ηλεκτρολόγων ή Ηλεκτρονικών Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών

    Γεια σας

    Έβγαλα 16640 μόρια και είμαι κατηγορία πολυτέκνων. Δεν τα κατάφερα όσο ήθελα/μπορούσα ωστόσο μπαίνω σίγουρα σε σχολή ΗΜΜΥ(σίγουρα, κοιτώντας τις περσινές βάσεις) που σε κάθε περίπτωση θα ήταν και η πρώτη μου επιλογή.

    Με ενδιαφέρει η Ηλεκτρονική και το Hardware. Είτε ΗΜΤΥ είτε ΗλεκτρολόγωνΜΜΥ είτε ΗλεκτρονικώνΜΜΥ μπω με αυτά θα ασχοληθώ. Στο μηχανογραφικό πρώτη επιλογή είναι ΗΜΤΥ Πάτρας(λόγο περιοχής),ελπίζω να το πιάσω αλλά λίγο δύσκολα.

    Το ζήτημα είναι ποια θα είναι η δεύτερη επιλογή. Ηλεκτρολόγων(Ξάνθη) ή Ηλεκτρονικών(Χανιά);
    Έχω ακούσει καλά λόγια και για τα δύο αλλά από θέμα projects/έρευνας(που θα με ενδιέφερε πολύ) νομίζω υπερτερεί η σχολή Ηλεκτρονικών. Και οι δύο πόλεις απέχουν αρκετά από τη περιοχή μου(Τρίκαλα) με τα Χανιά να απέχουν περισσότερο.

    Όσοι γνωρίζουν ίσως να μπορούσαν να βοηθήσουν για το ποια σχολή είναι καλύτερη στα project, στη συνεργασία με καθηγητές, εργαστήρια και γενικά στο επίπεδο γνώσεων,εμπειριών και ευκαιριών(κάθε είδους) που προσφέρει η κάθε σχολή.

    Σας ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.285

    Προεπιλογή

    Σωτηρη δε μπορω να σε βοηθησω στο ποια σχολη ειναι καλυτερη, δε τις γνωριζω ολες για να συγκρινω
    Θα σου πω ομως απο εμπειριες δικες μου και φιλων απο διαφορετικες σχολες, κανεις δεν απεκτησε τις γνωσεις που εχει απο τη σχολη του, τα εργαστηρια και οι καθηγητες προσφερουν μια πολυ επιπεδη φιλοσοφια του τυπου διαβασε και θα μαθεις. Οποτε θα πρεπει να στηριχτεις καθαρα στις δυναμεις σου και στη θεληση σου να μαθεις απο εξωτερικες πηγες.
    Η σχολη θα σου δωσει τις λεξεις κλειδια να ψαξεις αυτο που θες
    Αφενος διαλεξε μια σχολη που γουσταρεις, αφετερου δε χρειαζεται να πας πολυ μακρυα απο το σπιτι σου
    Αυτα απο εμενα, ας ακουσουμε και γνωμες πιο προσφατες ή και παλαιοτερες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spirakos : 27-06-12 στις 14:02
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    52

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ ότι τις γνώσεις δεν τις δίνει η σχολή απαραίτητα ίσως μόνο πτυχείο, αλλά αν δίνει και 2 ευκαιρίες περισσότερες η μία από την άλλη στο χέρι μου είναι να τις εκμεταλλευτώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη johnnyb
    Όνομα
    johnny
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Καγιενοχωρι
    Μηνύματα
    470

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spirakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωτηρη δε μπορω να σε βοηθησω στο ποια σχολη ειναι καλυτερη, δε τις γνωριζω ολες για να συγκρινω
    Θα σου πω ομως απο εμπειριες δικες μου και φιλων απο διαφορετικες σχολες, κανεις δεν απεκτησε τις γνωσεις που εχει απο τη σχολη του, τα εργαστηρια και οι καθηγητες προσφερουν μια πολυ επιπεδη φιλοσοφια του τυπου διαβασε και θα μαθεις. Οποτε θα πρεπει να στηριχτεις καθαρα στις δυναμεις σου και στη θεληση σου να μαθεις απο εξωτερικες πηγες.
    Η σχολη θα σου δωσει τις λεξεις κλειδια να ψαξεις αυτο που θες
    Αφενος διαλεξε μια σχολη που γουσταρεις, αφετερου δε χρειαζεται να πας πολυ μακρυα απο το σπιτι σου
    Αυτα απο εμενα, ας ακουσουμε και γνωμες πιο προσφατες ή και παλαιοτερες
    +1 Μη φευγεις μακρια απο το σπιτι σου
    Μαθηματικα Φυσικες και θεωριες θα διδαχθεις στις σχολες , βρες καλους συνφοιτητες να μπορεις να συνεργαστεις σε εργασιες εξεταστικες κλπ. Ηλεκτρονικα και hardware δυστυχως θα μαθεις μονος διαβαζωντας - ψαχνωντας , αν βρεις εξω καποιον εμπειρο επαγγελματια που μπορει και θελει να σε βοηθησει θα εισαι τυχερος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.212

    Προεπιλογή

    Προσωπικά θα επέλεγα σχολή βάσει πόλης δηλ. ποιά προσφέρεται και είναι καλά οργανωμένη για φοιτητική ζωή. Θα έκανα μία γρήγορη (τηλεφωνική) έρευνα αγοράς για ενοίκια και διαθεσιμότητες... Γιατί κατά τα άλλα, θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες, τα πάντα εξαρτώνται από εσένα και το ενδιαφέρον που θα επιδείξεις. Το πτυχίο είναι έτσι ή αλλιώς ισοδύναμο, στην αγορά εργασίας μπορεί έως και ανύπαρκτο, οπότε μην κουράζεσαι ως προς αυτό. Η έρευνα και τα εργαστήρια θα πρέπει να σε ενδιαφέρουν μόνο στην περίπτωση που κάνεις κανένα μεταπτυχιακό έως διδακτορικό εκεί. Οι ευκαιρίες είναι αντίστοιχες αυτού που συμβαίνει στην Ελληνική κοινωνία την ημετέρων γενικότερα, οπότε ουσιαστικά δεν θα βρεις νομίζω διαφορές σχετικά με ευκαιρίες ακαδημαϊκής καρριέρας για τη συνέχεια...

    Εύχομαι καλές σπουδές και καλή τύχη γενικότερα!

    YΓ. Έχω ακούσει για Ξάνθη για καλή φοιτητική ζωή. Δεν είμαι σίγουρος για το Ηράκλειο...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Ανώνυμος : 27-06-12 στις 14:33

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    52

    Προεπιλογή

    Και οι δύο σχολές είναι αρκετά μακρυά. Φυσικά από τα Χανιά για Τρίκαλα είναι διπλάσια ταλαιπωρία από ότι από Ξάνθη για Τρίκαλα. Και οι δύο πόλεις, από ότι έχω ακούσει είναι στα ίδια επίπεδα φοιτητικής ζωής.

    Κάτι άλλο είναι αυτό των εργασιακών δικαιωμάτων των ηλεκτρονικών. Τι είναι και που αφορούν; Σε ποιο τομέα υστερούν από αυτά των Ηλεκτρολόγων;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Arctic : 27-06-12 στις 19:47

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γιώργος Φυσικός
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    860

    Προεπιλογή

    όπου και να πας, ο καθοριστικός παράγοντας είσαι εσύ: πόσο ικανός είσαι στο αντικείμενο που θα ξεκινήσεις και πόσο εργατικός είσαι. Για να έπιασες μόρια για αυτές τις σχολές, έχεις δυνατότητες.

    (πηγή: το σκίσιμο που έφαγα στο φυσικό της πάτρας και οι συζητήσεις μου με καθηγητές που με βοήθησαν και με ώθησαν να ξεκινήσω μεταπτυχιακό)

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αλλά υπάρχουν και οι ψυχές, όπως αυτή μιας σαρδέλας ή άλλων πραμάτων που τρως, που είναι κατωτέρου επιπέδου: όταν πίνεις ένα ποτήρι νερό, παίρνεις ένα εκατομμύριο ψυχές. Αυτές οι ψυχές λέγονται Στοιχειώδη." - Γ. Γκιόλβας, για τα στοιχειώδη σωμάτια.

    Ignored users: 14. Will you be the next one?

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη driverbulba
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    245

    Προεπιλογή

    Για Θεσσαλονίκη δεν το σκέφτεσαι?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πηνία, FET, μικροελεγκτές για το καλό μου
    σήμερα πήρανε νεκρό τον πυκνωτή μου
    ενώ παλεύω για να βρω την pcb μου
    κι έχω κρυμμένο ένα ρελαί για το καλό μου....

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.212

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Arctic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι άλλο είναι αυτό των εργασιακών δικαιωμάτων των ηλεκτρονικών. Τι είναι και που αφορούν; Σε ποιο τομέα υστερούν από αυτά των Ηλεκτρολόγων;
    Αυτό είναι μία καλή ερώτηση, θέλει λίγο ψάξιμο. Έχω φίλο ο οποίος με πτυχία BSc, MSc ηλεκτρονικής σε Αγγλία δεν έχει τα επαγγελματικά δικαιώματα του Ηλεκτρολόγου παρότι έχει περάσει από τη σχετική διαδικασία του ΔΟΑΤΑΠ (πρώη ΔΙΚΑΤΣΑ). Επειδή οι σπουδές σου είναι στην Ελλάδα μάλλον θα πρέπει για αυτά τα σημαντικά θέματα να αποτανθείς στις ίδιες τις σχολές για έγκυρες απαντήσεις. Πάντως με τις Ελληνικές σχολές έχει γίνει ολίγον μπάχαλο η εξειδίκευση καθότι τα τμήματα ονομαζόμενα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών έγιναν ...& μηχανικών Η/Υ κλέβοντας από την αίγλη της Πάτρας (πρωτοπόρου για μηχ. Η/Υ) και λογικά θα έπρεπε να ενοποιηθούν και οι αντίστοιχες άδεις ασκήσεως επαγγέλματος. Ολίγον επίσης τραγελαφικά διότι π.χ ο μηχανικός Η/Υ μπορεί να εκδώσει άδεια εκπόνησης μηχανολογικών εγκαταστάσεων εκμεταλλευόμενος ένα παλιό δικαίωμα των Ηλεκτρολόγων από την εποχή που μαζί με τους Μηχανολόγους και έτσι μπορεί να καταρτίζει μελέτες ανελκθστήρων. Έτσι της απόσπασης των Ηλεκτρολόγων από τους Μηχανολόγους και ανάστροφα λόγω ειδικότητας έρχεται η ενσωμάτωση των Μηχανικών Η/Υ στους Ηλεκτρολόγους και τούμπαλιν. Με άλλα λόγια δύο διαχρονικά αντίστροφες λογικές υπέρ/κατά της εξειδίκευσης. Τελικά ας αποφασήσουμε τι θέλουμε να κάνουμς ως χώρα. Αλλά το συγκεκριμένο πρόβλημα είναι η ουρά του βοδιού (κρίνοντας και από τους κατα καιρούς αποφασίζοντες τα του συναφούς χώρου) που λέγεται παιδεία στην χώρα μας!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον Γιώργος Ανώνυμος για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aeonios (30-06-12), SRF (28-06-12)

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    52

    Προεπιλογή

    Θεσσαλονίκη θα βάλω αλλά πολύ δύσκολα να πιάνω.


    Σε ευχαριστώ πολύ Γιώργο

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-17, 18:46
  2. ΤΕΙ - ΑΕΙ Ηλεκτρονικών Μηχανικών .
    By kostas13122 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-08-15, 15:32
  3. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-14, 08:43
  4. Περί Ηλεκτρολόγων Μηχανικών..
    By Kostakiss in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-13, 15:54
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-12, 21:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας