Σελίδα 60 από 75 ΠρώτηΠρώτη ... 10 50 58 59 60 61 62 70 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 591 έως 600 από 747

Θέμα: ζητω δουλεια ειμαι ηλεκτρολογος

  1. #591
    Μέλος Το avatar του χρήστη xlife
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Το κακο στη συγκεκριμενη χωρα ειναι οτι απο μικρος ακουω ολοι να περιμενουν την επιδοτηση , τα εσπα ,το προγραμμα , τον οαεδ , τα κεκ , τον εομμεχ και παει λεγοντας.. Η επιχειρηματικοτητα και η εργασια στην Ελλαδα περνανε σπο σουρωτηρι.. Δεν κριτικαρω κανεναν , απλες σκεψεις ειναι. Θα προτεινα στο φιλο που ψαχνει για δουλεια, στο επομενο ραντεβου να πει ναι και να ξεκινησει να δουλευει, γιατι υπαρχει κ μεγαλη πιθανοτητα να μην ξαναχτυπησει το τηλ. Τα λεφτα μπορει να ειναι λιγα , αλλα η εμπειρια που θα αποκτησει ειναι ανεκτιμητη. Και δε μιλαω μονο για την εργασιακη εμπειρια, αλλα και για νεες γνωριμιες που μπορει σε λιγο καιρο να τον προωθησουν σε ανωτερη θεση η σε αλλη εταιρεια...

    Στάλθηκε από το SM-G350 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    3 Not allowed! Not allowed!
    Γενικά προσπαθώ να βγάζω μια συγκεκριμένη εικόνα προς τα έξω...



    ....αλλά κάθε φορά με παίρνει χαμπάρι ο παπάς

  2. #592
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Εσύ καλά τα λες αλλά αυτά ισχύουν για αυτούς που το χουν στη δουλειά. Αν δεν το χεις και δεν σου αρέσει Κλαφτα

    Στάλθηκε από το 2014813 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #593
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Κωστα κανεις δεν αντιλεγει μαζι σου αλλα καπου μπερδευεσαι..αυτα του τα ειπαμε ΠΡΙΝ παει και μετα φυγει!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #594
    Μέλος Το avatar του χρήστη The_Control_Theory
    Όνομα
    Tedi
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    890

    Προεπιλογή

    Για τα ΚΕΚ που έλεγα χθες. Τελικά δεν χρειάζετε να πάτε σε ΚΕΚ. Μπορείτε να πάτε και στον ΟΑΕΔ να σας ενημερώσουν για τα voucher.

    Τα ΚΕΚ είναι εκπαιδευτήρια ενηλίκων. Είναι μιά κοροιδία και μισή αλλά αν πας εκεί κρατάνε τα στοιχεία σου και σε γλιτώνουν από την έξτρα ταλαιπωρία να μπλεχτείς με την γραφειοκρατία του ΟΑΕΔ.
    Το κράτος έχει βγάλει κάποια ανακοίνωση που λέει πως ο πολίτης καλύτερα να απευθυνθεί στον ΟΑΕΔ παρά σε ΚΕΚ.
    Δεν ξέρω τον λόγο. Το μόνο που ξέρω είναι πως τα ΚΕΚ δεν είναι αρμόδια από το υπουργείο εργασίας. Απλά μπορούν να εξουσιοδοτηθούν από σένα για το θέμα.

    Μετά υπάρχει και το ενδεχόμενο το ΚΕΚ να σε κοροιδέψει. Γι αυτό τον λόγο μην πάτε σε ΚΕΚ που είναι τεράστιο.
    Πάτε σε μικρά νέα ίσως ώστε να σας προσέξουν περισσότερο.

    Εγώ ποτέ δεν έχω κάνει voucher γιατί πιστεύω πως είναι μιά κοροιδία αλλά στην περίπτωση του Σπύρου είναι μιά καλή λύση.
    Θα βρεί δουλειά σίγουρα( εφόσον τον πάρουνε ) σε επιχείρηση όπου ενδεχομένως μάθει και κάτι.
    Με προοπτικές να τον κρατήσουν αν στο 6μηνο δουν ότι είναι χρήσιμος στην εταιρεία.

    Η παγίδα είναι πως μερικοί παίρνουν κάθε 6 μηνο κι άλλον voucherά και η θέση είναι πάντα έτσι.

    Βλέπεις Σπύρο και πράτεις. ΓΙα περισσότερες πλκηροφορίες ψάξε στο ιντερνετ ή πήγαινε σε ΚΕΚ να μιλήσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #595
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    ΚΕΚ υπαρχουν παντου.Σε μικρες-μεγαλες πολεις κτλ.


    Το ΚΕΚ παιζει το ρολο του συνδεσμου αναμεσα σε σενα και τον εργοδοτη ωστε να σας συνδεσει μεσω προγραμματος (πχ Voucher).Εχ την εντυπωση οτι δεν ειναι τζαμπα,μπορει να μην πληρωνεις αλλα εαν σου βρουν δουλεια αυτοι...παιρνουν καποιο ποσοστο ή κομματι απο το πρωτο μισθο.

    Δεν ειμαι σιγουρος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #596
    Μέλος Το avatar του χρήστη The_Control_Theory
    Όνομα
    Tedi
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    890

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SavKok Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΚΕΚ υπαρχουν παντου.Σε μικρες-μεγαλες πολεις κτλ.


    Το ΚΕΚ παιζει το ρολο του συνδεσμου αναμεσα σε σενα και τον εργοδοτη ωστε να σας συνδεσει μεσω προγραμματος (πχ Voucher).Εχ την εντυπωση οτι δεν ειναι τζαμπα,μπορει να μην πληρωνεις αλλα εαν σου βρουν δουλεια αυτοι...παιρνουν καποιο ποσοστο ή κομματι απο το πρωτο μισθο.

    Δεν ειμαι σιγουρος.
    Θα το εξηγήσω πως δουλεύει το πράγμα εδώ κάτω.

    Το Voucher είναι επιδοτούμενο πρόγραμμα του ΕΣΠΑ μέσω ΟΑΕΔ για ανέργους. Βγαίνουν κατα καιρούς προγράμματα.
    Πριν κάνεις Vοucher κάνεις κάποια θεωρητικά μαθήματα.
    Μπορείς να μην μπλεχτείς καθόλου με ΚΕΚ και να κάνεις αίτηση μόνος σου από το ιντερνετ. Δεν ξέρω διεύθυνση. Σε κάποιο site υπουργείου λογικά.

    Αλλά από την στιγμή που σε πάρουν. Γίνεις δεκτός και ξεκινήσει το πρόγραμμα τότε:

    1. Κάνεις ένα μικρό διάστημα θεωρία.
    2. Κάνεις το υπόλοιπο διάστημα πράξη.

    Στην θεωρία αρμόδια κέντρα είναι τα ΚΕΚ. Αυτά πληρώνονται από άλλα κονδύλια του ΕΣΠΑ. Και πληρώνουν με αυτά καθηγητές κλπ.
    Σου μαθαίνουν κάθε μέρα και κάτι νέο άσχετο. Πχ MS Office, πως να φτιάξεις βιογραφικό, τυπικές γνώσεις κλπ
    Βγάζουν περισσότερα λεφτά μέσω ΕΣΠΑ τα ΚΕΚ παρά ο άνεργος. Γι αυτό και τα κράζω. Είναι κοροιδία.

    Στην πράξη πας σε όποια επιχείρηση θες και δουλεύεις 6-8 ώρες όσες λέει το πρόγραμμα.

    Ο άνεργος Voucheras δεν πληρώνει τίποτα πουθενά. Όλα τα λεφτά που του υπόσχεται το πρόγραμμα τα παίρνει σε 2-3 δόσεις. Αργεί λίγο αλλά όχι πάρα πολύ.

    Η κομπίνα για μένα είναι στο ότι κανονικά δεν θα έπρεπε να παίρνει από ΕΣΠΑ περισσότερα το ΚΕΚ αλλά ο άνεργος.
    Αλλά ψάξε βρες τώρα.


    edit: Τα ΚΕΚ παίζουν τον ρόλο συνδέσμου επίσης όπως είπες. Αλλά αν θες γίνεται αυτό. Αν δεν θες πας ο ίδιος στον ερδοδότη/ες.
    Σε περίπτωση που δεν θέλει κάποιος να μπλέξει με ΚΕΚ τότε πάει στον ΟΑΕΔ και μαθαίνει τα site του υπουργείου και κοιτάει από κει.
    Αυτό που δεν μπορεί να γλιτώσει είναι πως για την θεωρία μόνο αναγκαστικά θα πρέπει να πάει σε ΚΕΚ. Η αίτηση χωρίς ΚΕΚ

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #597
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Θεωρητικά καλά τα λες αλλά στα ΚΕΚ πάει με σειρά προτεραιότητας ανάλογα με το πόσο καιρό έχεις κάρτα ανεργίας. Βέβαια αν έχεις κάποιον γνωστό μπορείς την ίδια μέρα να την βγάλεις και μετά να πας στα ΚΕΚ
    Όσο για τα μαθήματα δεν αξίζουν τον κόπο, ή θα σου μαθαίνουν πως να αλλάζεις χρώμα στα κελιά ή θα παίζετε μονόπολη.
    Η εντύπωση που μου έχουν δώσει είναι πως αν έχεις κάτι να κάνεις καλύτερα να κάνεις αυτό απ' το να πας σε πρόγραμμα και να κουβαλάς σε super market.
    Το καλό με αυτά που είναι μόνο θεωρητικά είναι πως σου δίνουν και ένα χαρτί.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #598
    Μέλος Το avatar του χρήστη The_Control_Theory
    Όνομα
    Tedi
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    890

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fire Doger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρητικά καλά τα λες αλλά στα ΚΕΚ πάει με σειρά προτεραιότητας ανάλογα με το πόσο καιρό έχεις κάρτα ανεργίας. Βέβαια αν έχεις κάποιον γνωστό μπορείς την ίδια μέρα να την βγάλεις και μετά να πας στα ΚΕΚ
    Όσο για τα μαθήματα δεν αξίζουν τον κόπο, ή θα σου μαθαίνουν πως να αλλάζεις χρώμα στα κελιά ή θα παίζετε μονόπολη.
    Η εντύπωση που μου έχουν δώσει είναι πως αν έχεις κάτι να κάνεις καλύτερα να κάνεις αυτό απ' το να πας σε πρόγραμμα και να κουβαλάς σε super market.
    Το καλό με αυτά που είναι μόνο θεωρητικά είναι πως σου δίνουν και ένα χαρτί.
    Σωστά τα λες. ΓΙ αυτό το προτείνω μόνο στον Σπύρο και σε κανέναν άλλον.(Προτεραιότητα είναι με τους μήνες ανεργία)

    Εγώ δουλεύω σε ΚΕΚ. Ξέρετε πως βρήκα την δουλειά? Σε ένα μπαρ έπιασα συζήτηση με την ιδιοκτήτρια η οποία μου πρότεινε να κάνω Voucher και την έκραζα( με φιλικό τόνο φυσικά)
    για όλα αυτά τα σάπια με το σύστημα και την ανεργία και πως παίρνουν αυτοί τα λεφτά των ανέργων.
    Μου πε συμφωνώ αλλά τι να κάνεις. Ετσι είναι και με πήρε για καθηγητή πληροφορικής. Πάλι και γω σάπιος είμαι. Πιόνι του συστήματος. Και κάνω μαθηματα Office με χρωματισμούς κελιά σε όποιον θέλει να πάρει πιστοποίηση.
    Δεν μπορεις να ξεφύγεις γαμώτο.



    Θα πάω να φύγω έξω καμιά μέρα να πιάσω μικροελεγκτές στην δουλειά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #599
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857

    Προεπιλογή

    Σβήστηκαν πολλά άσχετα ποστ ...

    1 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  10. #600
    Μέλος Το avatar του χρήστη thespyros
    Όνομα
    K
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    489

    Προεπιλογή

    Το έχω κάνει αυτό παιδιά σε ΚΕΚ Τεχνόπολη αλλά θέλει πολυ ανεργία εγώ έχω 3 μήνες..aκομα περιμενουμε να βγει ολα μπαχαλο σ αυτην την χωρα τι να πω

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thespyros : 11-04-16 στις 10:57

Σελίδα 60 από 75 ΠρώτηΠρώτη ... 10 50 58 59 60 61 62 70 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΖΗΤΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΕΙΜΑΙ ΗΛΕΛΤΡΟΛΟΓΟΣ
    By thespyros in forum [Προσφορά / Ζήτηση Εργασίας]
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-16, 10:10
  2. ηλεκτρολογος
    By makis 20 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-15, 02:31
  3. ηλεκτρολογος
    By cococrops in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-15, 22:16
  4. τι δουλεια μπορω να κανω??
    By Panοs in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-14, 23:21
  5. ηλεκτρονικος Τ.Ε.Ι. ηλεκτρολογος Τ.Ε.Ι.
    By ΓΙΑΟΥΤΣ in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-14, 11:49

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας