Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Αποκωδικοποιητής CD4028 BCD

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1HAG
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    201

    Προεπιλογή Αποκωδικοποιητής CD4028 BCD

    Ιστορία αυτής της κατασκευής , συζητούσα για το κύκλωμα ενός αυτοματισμού που κατασκευάζω με τον συνάδελφο τον Γιάννη SV1AYB , όπου είχε κολλήσει το μυαλό μου , γιατί είχα τελειώσει όλον το σχεδιασμό και μου είχε απομείνει να οπλίσω 8 ρελέ με τρεις εντολές που περίσσευαν από την παράλληλη πόρτα και εκεί που ήμουν κολλημένος πως θα το κάνω με τρεις εντολές , έριξε την ιδέα ο Γιάννης για BCD , για αυτό υπάρχουν οι φίλοι, αμέσως βρήκα στο ιντερνέτ αυτό που ήθελα , τον CD4028 και επειδή δεν είχα ασχοληθεί ξανά με αυτόν έκατσα και έφτιαξα την πλακέτα και το πρόγραμμα που οδηγεί τον CD4028 ώστε να είμαι σίγουρος ότι κατέχω την γνώση και να ενσωματώσω κατόπιν το project αυτό στον αυτοματισμό που κατασκευάζω. Πιστεύω το θέμα αυτό να φανεί χρήσιμο για κάποιον που θέλει με τρεις ή και τέσσερις εξόδους της παράλληλης πόρτας ή του μικροελεγκτή να πάρει 8 ή και 10 εξόδους ώστε να οδηγήσει μετά άλλους μηχανισμούς.

    Ο CD4028 αποκωδικοποιεί μία δυαδική είσοδο της τάξεως τετράδων π.χ. 01012 και μετατρέποντας την στο δεκαδικό σύστημα δίνει υψηλό ρεύμα στην έξοδο Q5 γιατί το 0101 δυαδικό σύστημα ισούται στο δεκαδικό ( 1 Χ 20 + 0 Χ 21 + 1 Χ 22 + 0 Χ 23) = 510 , ενώ όλες τις άλλες εξόδους του τις έχει χαμηλό ρεύμα.

    Στο βίντεο που ακολουθεί οι έξοδοι της παράλληλης πόρτας ή του μικροελεγκτή είναι τρείς και όχι 4 , την τέταρτη δυαδική είσοδο του CD4028 την γειώνουμε και οι παραλλαγές των 3 δυαδικών εξόδων είναι 23 = 8 δεκαδικών έχοντας την είσοδο D=0, άρα θα μπορέσουμε π.χ. να οπλίσουμε 8 ρελέ εναλλάξ αφού βέβαια παρεμβάλουμε τρανζίστορ μια που το ρεύμα του CD4028 δεν επαρκεί να οπλίσει τον ρελέ.

    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  CD4028 board.jpg Εμφανίσεις:  443 Μέγεθος:  149,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  CD4028.JPG Εμφανίσεις:  477 Μέγεθος:  126,4 KB  

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gRooV : 30-06-12 στις 01:36

  2. 6 μέλη ευχαρίστησαν τον SV1HAG για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    228 (30-06-12), giannis77 (30-06-12), Hulk (30-06-12), ikaros1978 (29-06-12), στεφανος μιχαλης (30-06-12), stavros_97s (29-06-12)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη ikaros1978
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.983

    Προεπιλογή

    Γιαννη??? τι θα γινει με σενα??? θα κατσεις φρονιμος???

    μπραβο βρε ανησυχο πνευμα!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΜΥ PROJECTS
    ''Θέλειν εστί δύνασθαι''

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1HAG
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    201

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ikaros1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιαννη??? τι θα γινει με σενα??? θα κατσεις φρονιμος???

    μπραβο βρε ανησυχο πνευμα!!
    Καλημέρα Ευάγγελε κιμπάρι Σαλονικέ , ε ναι δεν το συζητάμε , βέβαια και θα κάτσω φρόνιμα , καλοκαίρι ήρθε δεν είναι να κάθεσαι μέσα , έτσι και αλλιώς αυτό που ετοίμαζα το τελείωσα από θέμα σχεδιασμού και τεχνογνωσίας , τώρα απομένει (το φθινόπωρο που θα δροσίσει) η κατασκευή των pcb και η συναρμολόγηση των άλλων υλικών.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη herctrap
    Όνομα
    Ηρακλής
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Αιγάλεω / Πυλος
    Μηνύματα
    1.971

    Προεπιλογή

    ωραίος αλλά για να μπορείς να έχεις στην έξοδο και πάνω από ενα rele οπλισμένο
    χρησιμοποίησε shift register

    θες μόνο δύο εξόδους από την παραλληλη
    χρειάζεσαι μόνο ένα ολοκληρωμένο για 8 εξοδους
    επισης μπορεις να τα βάλεις στην σειρα και να παρεισ 16 - 24 - 32 ........ 512 εξόδους

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1HAG
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    201

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από herctrap Εμφάνιση μηνυμάτων
    ωραίος αλλά για να μπορείς να έχεις στην έξοδο και πάνω από ενα rele οπλισμένο
    χρησιμοποίησε shift register

    θες μόνο δύο εξόδους από την παραλληλη
    χρειάζεσαι μόνο ένα ολοκληρωμένο για 8 εξοδους
    επισης μπορεις να τα βάλεις στην σειρα και να παρεισ 16 - 24 - 32 ........ 512 εξόδους
    Γεια σου Ηρακλή για τον συγκεκριμένο αυτοματισμό που έφτιαξα έπρεπε μόνο ένας ρελές να είναι ανοιχτός από τους 8 ρελέδες κάθε φορά , για αυτό ο cd4028 μου έκατσε γάντι , το αντίστροφο δηλ. να άνοιγαν 2 ταυτόχρονα θα ήταν καταστροφικό , τώρα με τον MM74HC595 δεν έχω ασχοληθεί άρα δεν γνωρίζω τίποτα άρα δεν γράφω τίποτα , αλλά η ιδέα σου ίσως φανεί χρήσιμη για άλλον αυτοματισμό που θα έχει ανάγκη των δυνατοτήτων του MM74HC595 που περιγράφεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    190

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ikaros1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιαννη??? τι θα γινει με σενα??? θα κατσεις φρονιμος???
    κοίτα ποιός μιλάει.......αυτός που φτιάχνει ένα λαμπάτο κάθε δυο μέρες.....αλλά και εσύ Γιάννη συμμαζεμό δεν έχεις !!! Μπράβο λοιπόν για άλλη μια φορά !!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη herctrap
    Όνομα
    Ηρακλής
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Αιγάλεω / Πυλος
    Μηνύματα
    1.971

    Προεπιλογή

    είναι πολύ απλό να το φτιαξεις

    έχεις ένα data και ένα clock

    πρεπει να στειλεις 1 byte σειριακα στο data line που αντιπροσωπεύει τις 8 εξόδους σου

    *και εδώ εννοείτε ότι μπορείς να επιλέξεις μόνο μια έξοδο

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1HAG
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    201

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sv9dri Εμφάνιση μηνυμάτων
    κοίτα ποιός μιλάει.......αυτός που φτιάχνει ένα λαμπάτο κάθε δυο μέρες.....αλλά και εσύ Γιάννη συμμαζεμό δεν έχεις !!! Μπράβο λοιπόν για άλλη μια φορά !!!
    Έλα ντε Γιάννη merveilleux (Μερβεγιέ) , κοίτα ποιος μιλάει ... αλλά αυτό που δεν γνωρίζω για τον φίλο μας τον Ευάγγελο είναι πόσο χρονών είναι ?, γιατί βλέποντας την σελίδα με τις κατασκευές του και γνωρίζοντας , ότι όσοι παροικούν εν την Ιερουσαλήμ των κατασκευών δεν κοιμούνται ξύλα και ξυπνούν βιολιά , για να κάνεις αυτές τις κατασκευές πρέπει να έχουν περάσει χρόνια , λες ... λέω εγώ ο Ευάγγελος να ξεπερνάει τα 100 χιχιχι και τα λέω αυτά Γιάννη γιατί άντε έχει αποκτήσει πείρα στους λαμπάτους και τους παράγει κάθε 2 μέρες μα έχει κάνει και άλλες κατασκευές και είδα και display που σημαίνει και προγραμματισμό και αυτά δεν παράγονται σε δύο μέρες ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη ikaros1978
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.983

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SV1HAG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έλα ντε Γιάννη merveilleux (Μερβεγιέ) , κοίτα ποιος μιλάει ... αλλά αυτό που δεν γνωρίζω για τον φίλο μας τον Ευάγγελο είναι πόσο χρονών είναι ?, γιατί βλέποντας την σελίδα με τις κατασκευές του και γνωρίζοντας , ότι όσοι παροικούν εν την Ιερουσαλήμ των κατασκευών δεν κοιμούνται ξύλα και ξυπνούν βιολιά , για να κάνεις αυτές τις κατασκευές πρέπει να έχουν περάσει χρόνια , λες ... λέω εγώ ο Ευάγγελος να ξεπερνάει τα 100 χιχιχι και τα λέω αυτά Γιάννη γιατί άντε έχει αποκτήσει πείρα στους λαμπάτους και τους παράγει κάθε 2 μέρες μα έχει κάνει και άλλες κατασκευές και είδα και display που σημαίνει και προγραμματισμό και αυτά δεν παράγονται σε δύο μέρες ...
    Αχ αχ...μα απο το nick (Ιkaros1978) ειναι ολοφανερο το οτι ειμαι 34!!
    Δυστυχως απο προγραμματισμο δεν γνωριζω (ακομα τουλαχιστον).Αλλα τι να κανω? ειμαι και γω ανησυχο πνευμα.Και γεματο ερωτησεις που του αρεσει με πειραματα να βρισκει απαντησεις.Οτι κατασκευες εχω κανει με pic και atmel ειναι με ετοιμα προγραμματα.Εγω απλα εκανα το κατασκευαστικο κομματι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΜΥ PROJECTS
    ''Θέλειν εστί δύνασθαι''

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1HAG
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    201

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ikaros1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχως απο προγραμματισμο δεν γνωριζω (ακομα τουλαχιστον).
    Νάχα τα χρόνια σου αχ και να τάχα Ευάγγελε, αλλά με τα τωρινά μου μυαλά τι καλά που θα τανε. Σε βλέπω στα 50 σου να κατασκευάζεις διαστημόπλοιο γιατί ανησυχία (όπως λες ότι έχεις) ίσον πάθος – πάθος ίσον επιτυχία , τώρα όσο για τον προγραμματισμό θα βρεις την άκρη το παν είναι η αρχή αν κάνεις καλή αρχή ώστε να μην απογοητευτείς και τα παρατήσεις και επειδή είσαι άνθρωπος πρακτικός βλέπε τις κατασκευές σου και όχι φανφάρας θεωρητικός δεν πρέπει να υπάρχει στο λεξιλόγιο σου δεν γίνεται , ναι μπορεί τώρα να μην γίνεται αλλά μετά από ένα χρόνο που οι γνώσεις σου θα είναι περισσότερες θα γίνεται αυτόν τον κανόνα κανείς μας δεν πρέπει να τον ξεχνάει τον είδα να επαληθεύεται πολλάκις σε εμένα και όπως έχω πει δεν κοιμόμαστε ξύλα και ξυπνάμε βιολιά θέλει δουλειά και ώρες ατελείωτες πάνω στο pc και ξεκινάμε πάντα με το πιο απλό για να μην απογοητευτούμε τα ωραία και σύνθετα έργα πίσω μας είναι ,το πρώτο μου πρόγραμμα στην ερωμένη μου (έχω σχέση λατρείας) vb6 ήταν ένα παράθυρο με ένα κουμπί και στο συμβάν Click του κουμπιού είχε γραμμένο μια δύο λέξεις κώδικα το Unload Me (Ξεφορτώσου με – κλείσε με ) και κάνοντας του κλικ έκλεινε το παράθυρο , την άλλη μέρα τρεις λέξεις κώδικα κ.ο.κ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον SV1HAG για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ikaros1978 (02-07-12)

Παρόμοια Θέματα

  1. Αποκωδικοποιητής ..
    By Χρήστος2011 in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-14, 15:01
  2. Προενισχυτής αποκωδικοποιητής με 5.1 έξοδο.
    By ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-13, 12:39
  3. αποκωδικοποιητής
    By annamil in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-13, 22:26
  4. Αποκωδικοποιητής
    By billgem in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-12, 15:23
  5. Αποκωδικοποιητής 6 σε 64
    By manos_3 in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-11, 13:36

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας