Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 40

Θέμα: Κλοπή ρεύματος

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Στράτος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    526

    Προεπιλογή

    Γιατί φίλε μου δεν κατεβάζεις τον γενικό σου να δεις αν γράφει το ρολόι, που σου είπανε; Τι δυσκολία υπάρχει. Δες πρώτα αυτό και μετά άρχισε να ψάχνεις τα υπόλοιπα και να κάνεις υποθέσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον stratos111 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    patent61 (01-07-12)

  3. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Εντομεταξυ εγω οταν μιλησα για σχεδιο, δεν εννοουσα να εχεις το επισημο χαρτι στα χερια σου, εμπειρικα να κανεις ενα σκαριφημα με τις πριζες και τους καταναλωτες για να εχεις ενα μπουσουλα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  4. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Γιατί δεν ρωτάμε το πιο απλό αφού ο μετρητής πήρε την ανιούσα τώρα τελευταία.
    Μήπως το χειμώνα τελείωσε το πετρέλαιο και πήρε σόμπα ηλεκτρική?
    Αν ναι δες πόσα KW είναι η σόμπα για να λυθεί η απορία όλων
    Αν δεν πήρες σόμπα ισχύουν τα λεγόμενα των παραπάνω

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον info@kalarakis.com για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    -nikos- (02-07-12)

  6. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    994

    Προεπιλογή

    Είχα σόμπα στο εργαστήριο, αλλά δε δούλεψε και πολύ το χειμώνα. Και είχαμε βαρυχειμωνιά φέτος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όχι άλλους μΕ....PICάραμε!!!!
    ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΕΚΔΙΚΩΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ

  7. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Λευτέρης
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Ιεράπετρα
    Μηνύματα
    195

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Papas00zas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ και 3-4 μηνες έχω δει ότι συμβαίνει κάτι με το σύστημα της πολυκατοικίας μου.
    Στα καλά καθουύμενα οι ενδείξεις του μετρητή έχουν πάρει την ανιούσα χωρίς ωστόσο να αντιπροσωπεύεται η καταναλωση που δείχνει με αυτή που γίνεται.
    Συγκεκριμένα σε διάστημα 2 βδομάδων έφυγε κατά 1000 kWh μπροστά-αλλά δεν καίω τόσο ρεύμα.
    Μπορεί κάποιος αν ξέρει να μου πει πώς θα διαπιστώσω αν μου κλέβουν ρεύμα;

    Για να διαπιστώσεις αν σε κλέβουν ή όχι, τότε, κάνε ότι σου είπαν τα παιδιά παραπάνω. Και απορώ γιατί δεν το έχεις κάνει ακόμα...!!!!!

    Όμως, με ένα πρόχειρο υπολογισμό, οι 1000KWh σε διάστημα 15 ημερών, αντιστοιχούν σε ημερήσια κατανάλωση που είναι περίπου ίση με 67KWh, ήτοι 2,8KWh την ώρα.
    Οι παραπάνω υπολογισμοί επιτρέπουν το παρακάτω συμπέρασμα. Είχες, είτε μια συσκευή ισχύος 3 KW που δούλευε 24 ώρες το εικοσιτετράωρο ( το θεωρώ απίθανο), είτε η μέση συνολική καταναλισκόμενη ενέργεια ήταν 67KWh την ημέρα, το οποίο προϋποθέτει την ταυτόχρονη λειτουργεία πολλών συσκευών εντός της οικίας.
    Δε νομίζω να σε κλέβει κανείς, πάντως, αν θέλεις τη γνώμη μου. Το πρόβλημα είναι αποκλειστικά δικό σου, της εγκατάστασής σου, ή ακόμα και του μετρητή της Δεη. Υπάρχουν πολλοί τρόποι να το ελέγξεις, αλλά θα πρέπει να το κάνεις και να αφιερώσεις κάποιο χρόνο για αυτό. Αν περιμένεις από εδω να δεις αν υπάρχει πρόβλημα, τότε δεν θα το μάθεις ΠΟΤΕ!!!

    φιλικά, Λευτέρης

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    994

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lcharal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι παραπάνω υπολογισμοί επιτρέπουν το παρακάτω συμπέρασμα. Είχες, είτε μια συσκευή ισχύος 3 KW που δούλευε 24 ώρες το εικοσιτετράωρο ( το θεωρώ απίθανο), είτε η μέση συνολική καταναλισκόμενη ενέργεια ήταν 67KWh την ημέρα, το οποίο προϋποθέτει την ταυτόχρονη λειτουργεία πολλών συσκευών εντός της οικίας.
    Δε νομίζω να σε κλέβει κανείς, πάντως, αν θέλεις τη γνώμη μου. Το πρόβλημα είναι αποκλειστικά δικό σου, της εγκατάστασής σου, ή ακόμα και του μετρητή της Δεη. Υπάρχουν πολλοί τρόποι να το ελέγξεις, αλλά θα πρέπει να το κάνεις και να αφιερώσεις κάποιο χρόνο για αυτό. Αν περιμένεις από εδω να δεις αν υπάρχει πρόβλημα, τότε δεν θα το μάθεις ΠΟΤΕ!!!

    φιλικά, Λευτέρης
    Ωραία-πες μου τότε με ποιο τρόπο θα διαπιστώσω αν έχει πρόβλημα ο μετρητής.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όχι άλλους μΕ....PICάραμε!!!!
    ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΕΚΔΙΚΩΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ

  9. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γιώργος Φυσικός
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    860

    Προεπιλογή

    ανάβεις όλες τις συσκευές που ξέρεις ακριβώς πόσο καίνε και ελέγχεις αν λέει το ίδιο ο μετρητής.

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αλλά υπάρχουν και οι ψυχές, όπως αυτή μιας σαρδέλας ή άλλων πραμάτων που τρως, που είναι κατωτέρου επιπέδου: όταν πίνεις ένα ποτήρι νερό, παίρνεις ένα εκατομμύριο ψυχές. Αυτές οι ψυχές λέγονται Στοιχειώδη." - Γ. Γκιόλβας, για τα στοιχειώδη σωμάτια.

    Ignored users: 14. Will you be the next one?

  10. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.776

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Papas00zas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία-πες μου τότε με ποιο τρόπο θα διαπιστώσω αν έχει πρόβλημα ο μετρητής.
    υπαρχει περιπτωση να γινεται και απο διαρροη.
    κανεις ενα καφε και κατεβαινεις στον μετρητη.κανε ανα 6 λεπτα μετρηση και πολαπλασιαζε το με το 10.αν δεν ειναι τα φυσιολογικα κατεβαζε μια μια ασφαλεια να δεις ποτε θα ερθει σε φυσιολογικα.τελευταιος πεφτει ο γενικος σπιτιου και ο γενικος ρολογιου.
    φυσιολικο θεωρειται τα φορτια που θα εχεις εκεινη την στιγμη(ψυγειο καμια τβ) να ειναι 1κwh και ουτε .οποτε στα 6 λεπτα θα γραφει 100wh.
    αν βγαλαν πιο πανω 67 kwh επιπλεον την ημερα που υποστηριζεις δεν τα καταναλωνεις τοτε θα εχεις επιπλεον 67/24/10=~290wh το 6λεπτο που σου ειπα + τα φυσιολογικα 100 .οποτε θα καταλαβεις αμεσως οτι κατι δεν παει καλα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    994

    Προεπιλογή

    Έχω μια σταθερά χρόνου που την είχα κάνει πιο παλιά με εμπερικό τρόπο για το μετρητή. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η σταθερά στροφών του, αλλά για μετρητή 375 στροφών είναι η εξής:
    4kW=2,5 s η 1 στροφή
    2 kW= 5 s
    1 kW=10 s
    500 W = 20 s
    250 w = 40 s και για ενδιάμεσες τιμές πάει λέγοντας.
    Αν και σήγμερα που το ξαναείδα, σε 6 ώρες τη μια και σε 3 στην δεύτερη, είχε φύγει μποροστά 3 kWh.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όχι άλλους μΕ....PICάραμε!!!!
    ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΕΚΔΙΚΩΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ

  12. #30
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.776

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Papas00zas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω μια σταθερά χρόνου που την είχα κάνει πιο παλιά με εμπερικό τρόπο για το μετρητή. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η σταθερά στροφών του, αλλά για μετρητή 375 στροφών είναι η εξής:
    4kW=2,5 s η 1 στροφή
    2 kW= 5 s
    1 kW=10 s
    500 W = 20 s
    250 w = 40 s και για ενδιάμεσες τιμές πάει λέγοντας.
    Αν και σήγμερα που το ξαναείδα, σε 6 ώρες τη μια και σε 3 στην δεύτερη, είχε φύγει μποροστά 3 kWh.
    δεν γραφει πανω ποσες στροφες η kwh?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 96
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-18, 02:49
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-17, 09:00
  3. Κλοπή Αυτοκινήτου.
    By Prezonautis in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-16, 17:39
  4. -Κλοπή κινητου τηλεφώνου
    By ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-16, 23:30
  5. Κλοπή αυτοκινήτου Citroen Saxo ασημί
    By kontras in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-13, 00:06

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας