Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 40

Θέμα: Κλοπή ρεύματος

  1. #31
    Μέλος Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    994

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    υπαρχει περιπτωση να γινεται και απο διαρροη.
    κανεις ενα καφε και κατεβαινεις στον μετρητη.κανε ανα 6 λεπτα μετρηση και πολαπλασιαζε το με το 10.αν δεν ειναι τα φυσιολογικα κατεβαζε μια μια ασφαλεια να δεις ποτε θα ερθει σε φυσιολογικα.Τελευταιος πεφτει ο γενικος σπιτιου και ο γενικος ρολογιου.
    Φυσιολογική κατανάλωση είναι γύρω στα 325 W πλήρη ισχύς-2 ψυγεία και το modem γιατί είναι VoIP και είναι ανοιχτό όλη μερα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσιολογικο θεωρειται τα φορτια που θα εχεις εκεινη την στιγμη(ψυγειο καμια τβ) να ειναι 1κwh και ουτε .οποτε στα 6 λεπτα θα γραφει 100wh.
    αν βγαλαν πιο πανω 67 kwh επιπλεον την ημερα που υποστηριζεις δεν τα καταναλωνεις τοτε θα εχεις επιπλεον 67/24/10=~290wh το 6λεπτο που σου ειπα + τα φυσιολογικα 100 .οποτε θα καταλαβεις αμεσως οτι κατι δεν παει καλα.
    Πρίν από λίγη ώρα εκλεισα το γενικό και ο μετρητής σταμάτησε.Ωστοσο χθες βράδυ είδα το εξής: Όταν έφυγα από το σπίτι γύρω στις 11, η ένδειξη ήταν 99982,7 -για το δεκεδικό δεν είμαι σίγουρος.Όταν γύρισα στις 3.40 τον ξανακοίταξα και έγραφε 99988,2. Σε 4 ώρες μέσα θα έπρεπε να έχει γράψει 1,2 διαφορά και όχι τόσο,δεδομένου ότι τα ψυγεία δουλεύουν κάποιες φορές ταυτόχρονα, αλλά όλη νύχτα δε καίει τίποτε άλλο πέρα από αυτά και το μόντεμ. Και όχι πάντα ταυτοχρονα, δεδομένου ότι το 2ο ψυγείο είναι στο πατάρι και δεν ανοίγει συχνά, το αντίθετο μάλιστα. Το παράξενο είναι ότι ενώ εκεί έχει πάντα ζέστη, αυτό δε δουλεύει συνέχεια. Επίσης το ενα είναι ρυθμισμένο χαμηλα και το άλλο κοντά στη μέση.
    Αυτή τη διαφορά δε ξέρω πού οφείλεται και πώς θα τη βρώ.
    υ.γ όσοι λέτε ότι δεν το έχω κάνει ακόμα είναι γτ έχω συννενόηση μπουζούκι πρώτον και δεύτερον κάποιοι εχουν άλλες γνώμες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όχι άλλους μΕ....PICάραμε!!!!
    ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΕΚΔΙΚΩΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ

  2. #32
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hatzitesla
    Όνομα
    Spyros
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Nicosia
    Μηνύματα
    90

    Προεπιλογή

    Κάποια γκάφα έχει κάνει ο εγκαταστάτης...κλασικά. Δες λίγο αυτό: http://en.wikipedia.org/wiki/Power_factor

    0 Not allowed! Not allowed!
    “All generalizations are false, including this one.”
    ~~~~~~~~~~~~ Mark Twain ~~~~~~~~~~~

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Hatzitesla για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    -nikos- (09-07-12)

  4. #33
    Μέλος Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    994

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hatzitesla Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποια γκάφα έχει κάνει ο εγκαταστάτης...κλασικά. Δες λίγο αυτό: http://en.wikipedia.org/wiki/Power_factor
    Αναφέρεσαι μάλλον σε διόρθωση συνημιτόνου, έτσι;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όχι άλλους μΕ....PICάραμε!!!!
    ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΕΚΔΙΚΩΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ

  5. #34
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γιώργος Φυσικός
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    860

    Προεπιλογή

    δεν νομίζω ότι έχει σημασία αυτό, γιατί τα σπίτια χρεώνονται σύμφωνα με την πραγματική κατανάλωση. Και στο γάμο να είναι ο συντελεστής ισχύος, το ίδιο θα πληρώσεις.

    αγόρασε ένα μετρητή ισχύος και βαλ'τον διαδοχικά στα ψυγεία, δες πόσο τραβάνε. μετά σε υπόλοιπες συσκευές.

    325 W για 2 ψυγεία και ένα ρούτερ μου φαίνονται πολλά, πάντως

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αλλά υπάρχουν και οι ψυχές, όπως αυτή μιας σαρδέλας ή άλλων πραμάτων που τρως, που είναι κατωτέρου επιπέδου: όταν πίνεις ένα ποτήρι νερό, παίρνεις ένα εκατομμύριο ψυχές. Αυτές οι ψυχές λέγονται Στοιχειώδη." - Γ. Γκιόλβας, για τα στοιχειώδη σωμάτια.

    Ignored users: 14. Will you be the next one?

  6. #35
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hatzitesla
    Όνομα
    Spyros
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Nicosia
    Μηνύματα
    90

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Papas00zas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναφέρεσαι μάλλον σε διόρθωση συνημιτόνου, έτσι;
    Όχι...σε διόρθωση διατομής των καλωδίων. Τουλάχιστον να ελέγξεις τις συσκευές που καταναλώνουν πιο πολύ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    “All generalizations are false, including this one.”
    ~~~~~~~~~~~~ Mark Twain ~~~~~~~~~~~

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Hatzitesla για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    -nikos- (09-07-12)

  8. #36
    Banned
    Όνομα
    -nikos-
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    hlektronika gr.
    Μηνύματα
    1.782

    Προεπιλογή

    ας μην ξεχναμε οτι ο παπασουζας ειδε την υπερχρεωση ξαφνικα και οχι απο
    την αρχη της εγκαταστασης.


    Σπυρο πολυ καλο το λινκ που εβαλες thanks !!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #37
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Papas00zas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσιολογική κατανάλωση είναι γύρω στα 325 W πλήρη ισχύς-2 ψυγεία και το modem γιατί είναι VoIP και είναι ανοιχτό όλη μερα.
    Πρίν από λίγη ώρα εκλεισα το γενικό και ο μετρητής σταμάτησε.Ωστοσο χθες βράδυ είδα το εξής: Όταν έφυγα από το σπίτι γύρω στις 11, η ένδειξη ήταν 99982,7 -για το δεκεδικό δεν είμαι σίγουρος.Όταν γύρισα στις 3.40 τον ξανακοίταξα και έγραφε 99988,2. Σε 4 ώρες μέσα θα έπρεπε να έχει γράψει 1,2 διαφορά και όχι τόσο,δεδομένου ότι τα ψυγεία δουλεύουν κάποιες φορές ταυτόχρονα, αλλά όλη νύχτα δε καίει τίποτε άλλο πέρα από αυτά και το μόντεμ. Και όχι πάντα ταυτοχρονα, δεδομένου ότι το 2ο ψυγείο είναι στο πατάρι και δεν ανοίγει συχνά, το αντίθετο μάλιστα. Το παράξενο είναι ότι ενώ εκεί έχει πάντα ζέστη, αυτό δε δουλεύει συνέχεια. Επίσης το ενα είναι ρυθμισμένο χαμηλα και το άλλο κοντά στη μέση.
    Αυτή τη διαφορά δε ξέρω πού οφείλεται και πώς θα τη βρώ.
    υ.γ όσοι λέτε ότι δεν το έχω κάνει ακόμα είναι γτ έχω συννενόηση μπουζούκι πρώτον και δεύτερον κάποιοι εχουν άλλες γνώμες.
    αυτα που μου λες ειναι ηδη γνωστα αφου τα πληρωσες.προχωρα τωρα στο δευτερο σκελος και βγαζε φορτια ή ασφαλειες να δεις ποτε θα γυρισεις φυσιολογικα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #38
    Μέλος Το avatar του χρήστη gas_liosia
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Άνω Λιόσια
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Papas00zas Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...υ.γ όσοι λέτε ότι δεν το έχω κάνει ακόμα είναι γτ έχω συννενόηση μπουζούκι πρώτον και δεύτερον κάποιοι εχουν άλλες γνώμες.
    Σου έχουν πει πολλές φορές 2-3 βασικά πραγματάκια. Όσο συνεννόηση "μπουζούκι" και να θεωρείς οτι επικρατεί δε σε βρίσκω σωστό. Δε σου είπαν να φέρεις επαγγελματία του είδους... 5-10 λεπτά από το χρόνο σου θα αφιερώσεις για το δικό σου πρόβλημα...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Papas00zas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναφέρεσαι μάλλον σε διόρθωση συνημιτόνου, έτσι;
    Διόρθωση συνημιτόνου δεν απαιτείται στις οικίες. Άσε που οι επαγωγικές συσκευές σου έχουν πυκνωτή εσωτερικά.



    Edit...

    Τουλάχιστον αν θες να κρίνεις με μετρήσεις και δεν διαθέτεις βαττόμετρο μέτρα τι ρεύμα τραβάει η κάθε γραμμή σου. Άν δε διαθέτεις ούτε αμπεροτσιμπίδα, κατέβασε τις ασφάλειες γραμμών και με ένα πολύμετρο στα Ampere (στη μεγάλη κλίμακα) μέτρα το ρεύμα ανα γραμμή γεφυρώνοντας μία μία ασφάλεια.

    ΠΡΟΣΟΧΗ: Αν το πολύμετρό σου μετράει 10Α max... τότε θεωρητικά μπορείς να μετρήσεις μόνο τις 10άρες γραμμές εκτός και αν είσαι σίγουρος οτι οι υπόλοιπες έχουν ελάχιστα φορτία.
    Επίσης μην ξεχνάς οτι με τον παραπάνω τρόπο η μόνη ασφάλεια προστασίας είναι η γενική.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gas_liosia : 09-07-12 στις 20:44
    Βοηθάτε αλλήλους!!!

  11. #39
    Μέλος Το avatar του χρήστη innova
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    240

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gas_liosia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου έχουν πει πολλές φορές 2-3 βασικά πραγματάκια. Όσο συνεννόηση "μπουζούκι" και να θεωρείς οτι επικρατεί δε σε βρίσκω σωστό. Δε σου είπαν να φέρεις επαγγελματία του είδους... 5-10 λεπτά από το χρόνο σου θα αφιερώσεις για το δικό σου πρόβλημα...
    Νομίζω πως για τη συνεννόηση εννοούσε στο σπίτι του, επειδή ίσως χρειαζόταν από κάποιον βοήθεια και δεν μπορούσαν να επικοινωνήσουν ή/και να συμφωνήσουν στον τρόπο αντιμετώπισης.
    Ας ελπίσουμε να βρήκε τρόπο να το ελέγξει! (και να γράψει το αποτέλεσμα, είμαι πολύ περίεργος αν παίζει σενάριο κλοπής και δεν το θεωρώ καθόλου απίθανο).

    Φίλε Παπασούζα,
    αν θέλεις πές μας τι έκανες τελικά. (και πώς! το έκανες)

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #40
    Μέλος Το avatar του χρήστη MAIKLKF
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    472

    Προεπιλογή

    πάντως μεγάλη κατανάλωση χωρίς ιδιαίτερα φορτία (κανόνας πρώτος ) ειδοποιούμε τεχνικό για των έλεγχο διαρροής του ουδέτερου προς την γη που το μόνο που κάνει είναι να καταναλώνει ρεύμα και εσύ απλώς να το κοιτάς

    Έλεγχο της φάσης για διαρροή φορτίων αν και εφόσον είναι σωστά με την κατανάλωση ανά ασφάλεια μετρώντας της με αμπεροτσιμπίδα

    και ακόμα λαμβάνετε μέτρηση του ουδέτερου για απευθείας μεταφορά από το δίκτυο προς την γη θα ήθελα να προσθέσω και άλλα αλλά αυτά είναι αρκετά για των ένοχο της κατανάλωσης

    0 Not allowed! Not allowed!
    SV1 LKF

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 96
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-18, 02:49
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-17, 09:00
  3. Κλοπή Αυτοκινήτου.
    By Prezonautis in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-16, 17:39
  4. -Κλοπή κινητου τηλεφώνου
    By ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-16, 23:30
  5. Κλοπή αυτοκινήτου Citroen Saxo ασημί
    By kontras in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-13, 00:06

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας