Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14

Θέμα: Πρόβλημα σε τροφοδοτικό όταν στο σπίτι ανοίγω "βαριές" συσκευές (μοτέρ κτλ)

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη nathanas
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Αθήνα - Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    250

    Προεπιλογή Πρόβλημα σε τροφοδοτικό όταν στο σπίτι ανοίγω "βαριές" συσκευές (μοτέρ κτλ)

    Παιδιά έχω φτιάξει το παρακάτω κύκλωμα το οποίο μετατρέπει τα 230VAC σε +5VDC για να τροφοδοτώ τους μικροελεγκτές στο σπίτι μου.
    Το ίδιο κύκλωμα το εφαρμόζω σε όλες μου τις κατασκευές που εγκαθιστώ στο σπίτι. Όμως δεν ξέρω κατα πόσο είναι σωστό ως τροφοδοτικό. Την δουλειά του την κάνει τέλεια εδώ και 2 χρόνια όμως όταν ανοίγω τον απορροφητήρα, το multi-mixer, ή την ηλεκτρική σκούπα έχω παρατηρήσει πως μερικές φορές ο μικροελεγκτής κάνει reset. Κανονικό reset σαν ακαριαία να αποσύνδεσα και να ξαανσύνδεσα το καλώδιο της τροφοδοσίας. Ξέρω πως γίνεται κάτι τέτοιο γιατί έχω buzzer στο κύκλωμα που με ειδοποιεί για το setup κάθε φορά που το τροφοδοτώ. Έτσι και κατάλαβα αρχικά το ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

    Να τονίσω πως το πρόβλημα παραμένει ακόμη και αν συνδέσω τις συσκευές (μοτερ κτλ) σε οποιαδήποτε γραμμή του σπιτιού. Είτε στο σαλόνι, είτε στην κουζίνα είτε στα δωματια. Κάθε γραμμή έχει δικιά της ασφάλεια 10Α στον πίνακα του σπιτιού και καμμιά δεν πέφτει όταν συμβαίνει αυτό που σας λέω.

    Θέλω να με βοηθήσετε και να μου πείτε τι αλλαγές πρέπει να κάνω γενικά στο κύκλωμα που χρησιμοποιώ για να μην συμβαίνει αυτό το φαινόμενο. Και να μου εξηγήσετε και γιατί γίνεται για να το κατανοήσω και να αποφύγω τέτοια προβλήματα στο μέλλον.

    Ευχαριστώ

    Το κύκλωμα:
    trofodotiko.png

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    δεν φένεται να έχει πρόβλημα το τροφοδοτικό σου, στα κυκλώματα των μΕ έχεις πρόβλημα.
    ειχα και εγώ τέτοια προβλήματα και τα έλυσα με συμβουλές απο μέλη του φορουμ.
    θα σου ποστάρω αυτά που μου έχουν πει, ανέβασε και κάποιο κύκλωμα μΕ, κυρίως η πλακέτα παιζει ρόλο.
    διάβασε αυτό

    http://www.hlektronika.gr/forum/arch...p/t-62537.html

    SRF

    18-03-12, 20:58

    Δεν ασχολούμαι με ΠΙΚ αλλά οι γενικές αρχές ισχύουν παντού σε τέτοιες περιπτώσεις. Θα πρότεινα λοιπόν τα εξής
    1. Πυκνωτής 10μ ακριβώς δίπλα στο βασικό ποδαράκι τροφοδοσία του μΕ. Προσοχή αυτπος δεν αναιρεί την αναγκαία ύπαρξη ενός 100 νανο επίσης εκεί!
    2. Η πίστα προς τα ποδαράκια τροφοδοσίας του μΕ να παχαίνει αμέσως μετά (ή όσο το δυνατόν πιό άμεσα) μετά την απομάκρυνση από το ποδαράκι του ολοκληρωμένου! Στο σημείο αυτό συνήθως μπαίνει ο 10μ του 1.
    3. Η πίστα γειώσεως - 0 να παχαίνει όσο το δυνατόν πιό άμεσα και να καταλήγει το συντομότερο δυνατόν σε κεντρικό σημείο γειώσεως - 0 ακόμα & αν μεταφέρεται σε επίπεδα της πλακέτας για αυτό.
    4. πόδια RST ή MCLR ποτέ στον αέρα! Αν απενεργοποιούνται από το πρόγραμμα σας΄τότε ΟΚ. Αν όχι, τότε πάντα αντίσταση μεταξύ 4.7Κ & 22Κ με επίσης πυκνωτή προς γη από το πόδι, τιμής 1 εώς το πολύ 10 νάνο! Το να γίνει λίγο αργότερα η αρχική εκκίνηση είναι πιό αποδεκτό από το να χτυπάει επανεκκίνηση σε κάθε τυχαίο γεγονός στατικής εκφόρτισης τριγύρω στο μηχάνημα!
    5. Η τροφοδοσία μας να μπορεί να αντέξει το ρεύμα λειτουργείας του μΕ για τουλάχιστον μερικά μικροδευτερόλεπτα πριν φύγει εντός του κυκλώματος! Αυτό είναι σε κάποιες περιπτώσεις σωτήριο... αλλά δεν γίνεται πάντα δυνατόν!
    6. Επιλέγουμε πάντα να προγραμματίζουμε τον μΕ ώστε να έχει την μικρότερη δυνατή κατανάλωση, με επιλογή του στάτους των αχρησιμοποίητων ποδιών του όπως ο κατασκευαστής προτείνει! Δεν αφήνουμε ΤΙΠΟΤΑ στην τύχη, ή το θεωρούμε αδιάφορο για την εφαρμογή μας!
    7. Στο κύκλωμα (τροφοδοτικό) που θα δίνει την τάση στον μΕ επιλέγουμε χωρητικότητα εισόδου σχετικά μεγαλύτερη της υπολογιζόμενης για το θεωρητικό ρεύμα παροχής μας, συνήθως το 2πλό αυτής!
    8. Στην έξοδό του έχουμε χωρητικότητα τουλάχιστον το μισό της εισόδου! Ακόμα και αν θεωρητικά είναι υπεραρκετή μια άλλη τιμή, δεν επαφιόμαστε σε αυτήν αν είναι <30% της χωρητικότητας εισόδου!!! Συμπληρωματικές χωρητικότητες εσωτερικότερα του κυκλώματος δεν συνυπολογίζονται ως δεδομένα γραμμικά προστιθέμενες... γιατί ανάλογα την απόσταση διαδρομών και των ενδιάμεσων πιστών και επιπέδων, & με διαφορετικά πάχη/μήκη, δεν ανταποκρίνωνται άμεσα ως προς την έξοδο στο πόδι του σταθεροποιητικού μας!!! Πολλές φορές μιά λεπτή πίστα σε μαίανδρο λειτουργεί ως στραγγαλιστικό πηνίο ακόμα και αν έγινε καταλάθος!!!
    9. Το πως θα διαρρέεται τελικά η επιστροφή προς το 0 πάνω στην πλακέτα μας είναι κάτι που η εμπειρία θα βοηθήσει τελικά να το καθορίσεται, ανεξάρτητα του καθαρά θεωρητικά προτεινόμενου τρόπου!
    Υπάρχουν και άλλα ως προτάσεις, αλλά ακολουθώντας τα παραπάνω θα βρείς ότι μπορείς να αποφύγεις προβλήματα σαν αυτό σε >80% των περιπτώσεων! Μετά αν πέσεις στο 20% ή χειρότερα, θέλει ψάξιμο... μέχρι και σε ακραίες περιπτώσει όπως το πως στρίβει μια πίστα στην πλακέτα!!!

    επίσης σύμφωνα με τον klik οι καλύτεροι και ακριβότεροι πυκνωτές bypass είναι τανταλίου 10uf, επίσης αντί για αυτά τα κλασικά regulator μπορείς να χρησημοποιήσεις swich τροφοδοτικό για μεγαλύτερη ανοχή στο θόρυβο, αν κάνεις τα παραπάνω δεν θα σου χρειαστεί

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    αν υποθέσουμε ότι ενδεχομένως η παροχή του σπιτιού είναι μικρή με αποτέλεσμα κάθε εκκίνηση μοτέρ να δημιουργεί μια πτώση τάσης αρκετή, οπότε ο μ/ε να μείνει χωρίς τροφοδοσία για αυτόν τον ελάχιστο χρόνο, δεν θα μπορούσε να μπει ένας μεγαλύτερος πυκνωτής μετά την σταθεροποίηση(για τον C3 λέω) ώστε να μπορεί να κρατήσει(σαν backup μπαταρία ένα πράγμα) το κύκλωμα για αυτόν τον ελάχιστο χρόνο που δημιουργείτε η πτώση τάσης?

    το θέτω και ως ερώτημα μια και δεν είμαι γνώστης.(αν είπα κοτσάνα μην βαρέσετε)

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν υποθέσουμε ότι ενδεχομένως η παροχή του σπιτιού είναι μικρή με αποτέλεσμα κάθε εκκίνηση μοτέρ να δημιουργεί μια πτώση τάσης αρκετή, οπότε ο μ/ε να μείνει χωρίς τροφοδοσία για αυτόν τον ελάχιστο χρόνο, δεν θα μπορούσε να μπει ένας μεγαλύτερος πυκνωτής μετά την σταθεροποίηση(για τον C3 λέω) ώστε να μπορεί να κρατήσει(σαν backup μπαταρία ένα πράγμα) το κύκλωμα για αυτόν τον ελάχιστο χρόνο που δημιουργείτε η πτώση τάσης?

    το θέτω και ως ερώτημα μια και δεν είμαι γνώστης.(αν είπα κοτσάνα μην βαρέσετε)
    δεν υπαρχει περιπτωση μιξερ και αποροφητηρας να δημιουργουν πτωση τασεως,ειναι πολυ μικρα φορτια.πιο πολυ πιστευβ θορυβο στην γραμμη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη nathanas
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Αθήνα - Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    250

    Προεπιλογή

    Αν βοηθάει αυτό, όλες τις φορές στον διακόπτη του απορροφητήρα δημιουργείται μια μικρή σπίθα όταν τον ανοιγω και τον κλείνω. Ακριβώς εκείνη την στιγμή κάνουν όλοι οι μικροελεγκτές reset στο σπίτι.

    Ρίχτε μια ματιά και σε ένα από τα κυκλώματα που έχουν το πρόβλημα. Όλα τα υπολοιπα είναι βασισμένα σε αυτό. Σε όλες τις πλακέτες συνδέονται 230VAC στην είσοδο της πλακέτας. Μόνο σε μία πλακέτα σύνδέω τροφοδοτικό από κάποια παλιά συσκευή που είχα και δίνει 12VDC στην πλακέτα. Ακόμη και εκεί συμβαίνει πάντα το πρόβλημα. Παρόλο που δεν είναι πάνω στην πλακέτα το τροφοδτικό και δεν είναι σχεδιασμένο από μένα αλλά από κάποιον κατασκευαστή.

    Και κάτι ακόμη σημαντικό που πρέπει να αναφερθεί είναι το γεγονός πως σε όλες τις πλακέτες που έχω φτιάξει, έγιναν στο χέρι με αποχάλκωση και για λόγους σιγουριάς για το αποτέλεσμα αφήνω τα ορφανα κομμάτια χαλκού να τυπωθούν έτσι ώστε να γίνει ομοιόμορφα η αποχάλκωση. (Αν κάπου δεν υπάρχει σε μεγάλο σημείο χαλκός τότε αργεί πολύ περισσότερο η αποχάλκωση σε εκείνα τα σημεία.)

    Το κύκλωμα που δίνεται παρακάτω είναι αυτό που συνδέεται σε τροφοδοτικό:
    pir.png

    Το παρακάτω κύκλωμα είναι αυτό στο όποιο βασίζονται όλες οι πλακέτες που συνδέονται άμεσα για είσοδο στα 230VAC:
    trofodotiko.png

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nathanas : 01-07-12 στις 18:41

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    εγώ βλέπω στα κυκλώματα σου οτι δεν έχεις βάλει ούτε έναν πυκνωτή bypass στη τροφοδοσία και στο msclear του μΕ
    (καλύτερα να μην το χρησιμοποιείς και να το απενεργοποιείς)
    λογικό είναι να έχεις ρεσετ, μετά παίζει ρόλο και η σχεδίαση της πλακέτες, κάνε το κόπο να διαβάσεις το θέμα που σου έδειξα

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη nathanas
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Αθήνα - Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    250

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ βλέπω στα κυκλώματα σου οτι δεν έχεις βάλει ούτε έναν πυκνωτή bypass στη τροφοδοσία και στο msclear του μΕ
    λογικό είναι να έχεις ρεσετ, μετά παίζει ρόλο και η σχεδίαση της πλακέτες, κάνε το κόπο να διαβάσεις το θέμα που σου έδειξα
    Το θέμα θα το διαβάσω αν είναι κάποια άλλη στιγμή που θα έχω χρόνο. O πυκνωτής bypass θα μπει ακριβώς όπως και ο 2200μF ακριβώς δεξιά του?
    Το msclear του μΕ τί είναι? το RST? gOOglara πριν ρωτήσω αλλά δεν βρήκα κάτι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    ενούσα το πιν που έχεις το ρεσέτ κουμπί, οι πυκνωτές bypass μπαίνουν όσο πιο γίνεται στα πόδια τροφοδοσία του μΕ για να φιλτράρουν το θόρυβο, ο πιό συνήθης είναι 100nF κεραμικός αλλά υπάρχουν και άλλοι καλύτεροι ,διάβασε το θέμα και θα καταλάβεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη nathanas
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Αθήνα - Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    250

    Προεπιλογή

    Το διάβασα μια γρήγορα και μου λύθηκαν πολλές απορίες. Αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα με τον θόρυβο στην πτυχιακή μου με ένα GPS-GSM-GPRS modem module tis Telit. Βέβαια στο datasheet αναφέρουν πως πρέπει να βάλω και πηνίο. Απο πηνία δεν γνωρίζω τίποτα. Εχω ακούσει ότι πρέπει να είναι σε συγκεκριμένη απόσταση από εξαρτήματα ή κατι τέτοιο.
    Γενικά εσύ φίλε picdev που κατέληξες μετά από το post? βάζεις ακόμη και πηνίο στα κυκλωματά σου?
    Εγω συνήθως σε 7805,7812 ktl συνδέω 100uF στην είσοδο και 100uF στην έξοδο μαζί με έναν 100nF. Έχω δει πως με τους πυκνωτές τανταλίου διορθώνεται περισσότερο ο θόρυβος.
    Γενικά δεν γνωρίζω πολλές λεπτομέρειες αλλά θέλω να μάθω να ακολουθώ κάποιο σωστό κύκλωμα όταν φτιάχνω κυκλώματα με μικροελεγκτές έτσι ώστε να μην "κρεμάνε" κάθε φορά που ανοίγω κάποια άλλη συσκευή στο σπίτι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    άλλαξα φυλοσοφία στη σχεδίαση και έβαλα πολύ κοντά στα ολοκληρωμένα πυκνωτές bypass+ αυτές του regulator όπως αναφέρει το κάθε datasheet ,
    προτεραιότητα έχει η τροφοδοσία, ξεκηνάω το σχέδιο απο αυτή ωστέ να είναι μονοκόμματη, φτιάχνω κεντρική γείωση .
    Αν θες τελείως απομόνωση απο το θόρυβο δικτύου πήγαινε σε τροφοδοτικό swich , εμένα αυτό μου πρότεινε ο klik, αλλά τελικά έκανα όλα τα άλλα και δεν χρειάστηκε

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-14, 16:44
  2. Audiophile Audiophoolery - το "παραμύθι" των διασυνδέσεων κτλ
    By BillGeo in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-11, 22:33
  3. Μια προσπάθεια για δωρεάν "συσκευές"
    By rebel4 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-09, 11:10
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-08, 22:11
  5. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-06, 18:35

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας