Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14

Θέμα: Τις Γνωμες σας Παρακαλώ για πομπό FM

  1. #1
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη basslover
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Αχαία
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή Τις Γνωμες σας Παρακαλώ για πομπό FM

    Γεια σε ολους σας ειμαι νεο μελος και εχω παθει την πλακα μου με το φορουμ λογω της ποικιλιας γνωσεων και ειδικα κατασκευων που εχει κ προσφερει . Ηθελα βασικα μια βοηθεια σχετικα με το στησιμο ενος σταθμου FM για εκπομπη κυριως βραδινες ωρες. Στην επαρχια που βρισκομαι εκτος απο πολλες ελευθερες συχνοτητες δεν πιανει σχεδον τιποτε ,εκτος των κρατικων και 4-5 σταθμων ,ουτε καν τα ψηφιακα καναλια. Ολο το σκηνικο ειναι για την πλακα μου μιας και ηθελα να θυμηθω τα παλια και να ακουω στη δουλεια μου αυτα που εχω κατεβασει τοσα χρονια!!(απο 45αρια μεχρι τιεστο) .Για κεραια θα κανω αυτο και ισως του κοτσαρω και ενα μπαλουν με 3-4 σπειρωματα http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=43334 και πομπος θα αγοραστει κατι φθηνο απο η-μπεη http://www.ebay.com/itm/New-Digital-...item3cc68c1228 Εχω πιθανοτητες με αυτα να πιασω 4-5 χλμ αποσταση? Δεν θελω περισσοτερο. Ειμαι σε υψωμα και η περιοχη ειναι αμφιθεατρικη δηλαδη εχω καλη θεα σε αποσταση 6-7 χλμ χωρις φυσικα εμποδια.Θα χαρω πολυ να ακουσω γνωμες και παρατηρησεις!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη basslover : 02-07-12 στις 03:56 Αιτία: ορθογραφικα λαθει

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Γιώργη εδώ τα ρωτάς με περισσότερες λεπτομέριες, αλλά με τον τρόπο που τα διατυπώνεις είναι κάπως..<προκλητικά> να το πω;; Τέλος πάντων. Αν είσαι σε ύψωμα και το ανοιχτό δίπολο που σου είχα προτείνει μια χαρά δουλειά κάνει αρκεί να πιάνουν τα χέρια σου στις κατασκευές.

    0 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη maouna
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    1.953

    Προεπιλογή

    Γιάννη ανοιχτο δίπολο ποιο εννοεις? το κλασικο διπολο με 5-6 σπειρες rg58 μπαλουν? θέλω να φτιάξω και γω μια κεραια για τις δοκιμες μου αυτον το καιρο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maouna Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιάννη ανοιχτο δίπολο ποιο εννοεις? το κλασικο διπολο με 5-6 σπειρες rg58 μπαλουν? θέλω να φτιάξω και γω μια κεραια για τις δοκιμες μου αυτον το καιρο.
    Είτε αυτό που περιγράφεις, είτε ένα σχέδιο που είχα ανεβάσει στο παρελθόν με γραμμή μήκους λ/4 βραχυκυλωμένη στο ένα της άκρο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  5. #5
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη basslover
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Αχαία
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electron Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιώργη εδώ τα ρωτάς με περισσότερες λεπτομέριες, αλλά με τον τρόπο που τα διατυπώνεις είναι κάπως..<προκλητικά> να το πω;; Τέλος πάντων. Αν είσαι σε ύψωμα και το ανοιχτό δίπολο που σου είχα προτείνει μια χαρά δουλειά κάνει αρκεί να πιάνουν τα χέρια σου στις κατασκευές.
    Τα χερια μου πιανουν ,αλλοιμονο!
    Στα μαθηματικα ,λιγακι κολλαω αλλα οοκ..
    Δεν ηθελα να προκαλεσω την παραμικρη παρεξηγηση.Το οτι γραφω πιο αναλυτικα ευθυνεται ο ειδημων της παρεας!

    Απλως εχω νεα δεδομενα πλεον διοτι αρχικα ειχα αλλα σχεδια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη MitsoulasFm
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Καστορια
    Μηνύματα
    505

    Προεπιλογή

    Στα μαθηματικα ολοι κολαμε φιλε

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη radioamateur
    Όνομα
    RADIOAMATEUR
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Α_Θ_Η_Ν_Α
    Μηνύματα
    2.362

    Προεπιλογή

    Εγώ θα έλεγα μεγάλη προσοχή σε όσους σκοπεύουν να ασχοληθούν με το άθλημα προς αποφυγή παρεξηγήσεων ή παρατράγουδων.



    Αναφορικά με το pll του ebay... αν και χαμηλό κόστος παρουσιάζει βήμα 0.1MHz και έχει μόνο stereo ή ψευτο stereo διαμόρφωση & χωρίς προστασία εξόδου.Για αρμονικές δεν βλέπω κάποια αναφορά.Λοιπάμαι αλλά δεν το αγόραζαΑντιθέτως μπορείς να αγοράσεις ένα pll μάρκας το οποιο και χρησιμοποιήσεις πχ για μεταφορα ήχου από ένα δορυφορικο δέκτη απο δωμάτιο σε δωμάτιο εχομένως σε ομιλία σε ανοιχτό χώρο εντός ξενοδοχείου σε κέντρο διασκέδασης κτλ και να το αξιοποιήσεις επαγγελματικά.

    Πάρε και ένα τραγούδι με την τραγουδίστρια ***.Απορώ ποιος επενδύει στα ... να βγάζουν cd...!!!




    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη radioamateur : 02-07-12 στις 23:54
    ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
    RADIOAMATEUR


    https://www.facebook.com/radioamateurhellas.gr

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον radioamateur για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    basslover (03-07-12)

  9. #8
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη basslover
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Αχαία
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Σιγα μην φερουν ραδιογωνιομετρο εδω!Υπαρχουν κι αλλοι στη περιοχη που ειναι χρονια ον αιρ ετσι χυμα...
    Ουτως η αλλως απο εκει που θα εκπεμψω ,θεου θελοντος, δεν εχει ψυχη παρα μονο ωραια θεα!
    Τωρα για το πομπο δε χανω τπτ να δοκιμασω την τυχη μου.Σιγα μην παω να δινω 300ρες για την πλακα μου.
    Αυτο με τα cd τι εννοεις?
    look φτηνο χωρις προβληματα με αρμονικες.
    http://www.ebay.com/itm/220936627887...84.m1423.l2649

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη basslover : 03-07-12 στις 01:47
    Η ΓΕΝΙΑ ΤΩΝ 300 ΕΥΡΩ..

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη radioamateur
    Όνομα
    RADIOAMATEUR
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Α_Θ_Η_Ν_Α
    Μηνύματα
    2.362

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από basslover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σιγα μην φερουν ραδιογωνιομετρο εδω!Υπαρχουν κι αλλοι στη περιοχη που ειναι χρονια ον αιρ ετσι χυμα...
    Ουτως η αλλως απο εκει που θα εκπεμψω ,θεου θελοντος, δεν εχει ψυχη παρα μονο ωραια θεα!
    Τωρα για το πομπο δε χανω τπτ να δοκιμασω την τυχη μου.Σιγα μην παω να δινω 300ρες για την πλακα μου.
    Αυτο με τα cd τι εννοεις?
    Εγώ θα ντρεπόμουν να γελοιοποιηθώ δημοσίως με τραγούδια της καζούρας και μηδενικό φωνητικά προσόντα & και να είχα να την απαίτηση να πούλαγα και cd με τη φάτσα μου.
    Το δέλεαρ της χαμηλής τιμής στο ebay δεν σημαίνει ότι η συσκευή πληρεί κάποιες προδιαγραφές.Πως συμπεριφέρεται το μηχανάκι στους 88-98-108 από θέμα ισχύος και αρμονικών;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη radioamateur : 03-07-12 στις 02:41
    ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
    RADIOAMATEUR


    https://www.facebook.com/radioamateurhellas.gr

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Όλα είναι θέμα επιλογών και ιδιαίτερων συνθηκών. Δημήτρη εσύ κρίνεις και επιλέγεις με βάση επαγγελματικές προδιαγραφές και καλά κάνεις. Απο την άλλη ο Γιώργος θέλει απλά να κάνει την <πλάκα> του. Η πλάκα βεβαίως δεν πρέπει να είναι εις βάρος άλλων. Αν όμως από εκεί που θα βγεί η οικιστική ζώνη είναι μακριά, τότε τα πράγματα είναι πιο απλά, εκτός των άλλων το μηχάνημα που τώρα βγαίνει είναι αν δεν κάνω λάθος ένα 3σταδιο τύπου smart kit, επομένως το Pll του ebay είναι σαφώς καλύτερο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-12, 14:27
  2. Τη βοήθειά σας παρακαλώ
    By lcharal in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-12, 18:46
  3. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-12, 09:47
  4. Παρακαλώ, τη ψήφο σας για το σχολείο μας
    By ΠΕΤΡΟΣ Κ. in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-12, 11:44
  5. την συμβουλή σας παρακαλώ
    By kyriakos_electron in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-08, 19:18

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας