Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: Δέκτης RC - scanner

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή Δέκτης RC - scanner

    Καλησπέρα

    Χρησιμοποιώ για την τηλεκατεύθυνση αεροπλάνων RC πομπό και δέκτη στα 72Mhz. Ο πομπός στέλνει με διαμόρφωση FM σήμα PPM και ο δέκτης αν βρίσκεται στην ίδια συχνότητα λαμβάνει αυτό το σήμα και το αποκοδικοποιεί. Η συχνότητα εκπομπής και λήψης εξαρτάται απο εξωτερικούς κρυστάλλους οι οποίοι κανονίζουν το κανάλι.
    (http://rcsource.hobbypeople.net/faqs/freqlist.htm).

    Αν και υπάρχει έτοιμη συσκευή η οποία κάνει την ίδια δουλειά, θα ήθελα να κατασκευάσω μια συσκευή η οποία θα σκανάρει και τα 59 κανάλια, θα ελέγχει αν υπάρχει σήμα σε κάποιο απο αυτό και αν αυτο το σήμα είναι ppm ή pcm. Με λίγα λόγια να ελέγχω αν κάποιο κανάλι δέχεται κάποιο σήμα απο οποιαδήποτε πηγή (θεωρείται στην περίπτωση μου ως παρεμβολές) ή δέχεται σήμα απο κάποιον άλλο rc πομπό (ppm ή pcm).

    Το εύκολο κομμάτι είναι αυτό της απεικόνισης και του ελέγχου των σημάτων στο οποίο μπορώ να χρησιμοποιήσω ένα arduino και μια κοινή οθόνη lcd 1602.
    Το κομμάτι που με προβληματίζει είναι αυτό της λήψης. Χρειάζομαι ένα δέκτη στα 72mhz ο οποίος θα ρυθμίζεται με pll το οποίο με τη σειρά του θα ρυθμίζεται ψηφιακά απο τον μικροελεγκτή. Απο την έξοδο του δέκτη χρειάζομαι ένα αναλογικό σήμα στο οποίο αρχικά θα ελέγχω το ύψος της στάθμης του και στην συνέχεια θα περνάει απο έναν μετατροπέα αναλογικού σε ψηφιακό και έναν αποκοδικοποιητή.

    Τι δέκτη μπορώ να χρησιμοποιήσω?

    Άνοιξα έναν απο τους υπάρχοντες δέκτες που έχω και διαπίστωσα ότι διαθέτει 2 πλακέτες. Η μία διαθέτει τον δέκτη και η άλλη τον αποκοδικοποιητή, την τροφοδοσία και τις επαφές. θα μπορούσα πολύ εύκολα να χρησιμοποιήσω την πλακέτα του δέκτη. Το πρόβλημα είναι όμως οτι η συχνότητα λήψης της καθορίζεται απο κρύσταλλο. Θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί κάποιο άλλο κύκλωμα στη θέση του κρυστάλλου?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γιώργος Φυσικός
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    860

    Προεπιλογή

    το μόνο που ξέρω να σου πω, είναι ότι γίνεται, οπότε μην τα παρατήσεις

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αλλά υπάρχουν και οι ψυχές, όπως αυτή μιας σαρδέλας ή άλλων πραμάτων που τρως, που είναι κατωτέρου επιπέδου: όταν πίνεις ένα ποτήρι νερό, παίρνεις ένα εκατομμύριο ψυχές. Αυτές οι ψυχές λέγονται Στοιχειώδη." - Γ. Γκιόλβας, για τα στοιχειώδη σωμάτια.

    Ignored users: 14. Will you be the next one?

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Αυτο ψάχνω και εγω να βρω. Μήπως υπάρχει pll κυκλωμα πο αντικαθιστά τον κρύσταλλο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Προσπαθώ τόσο καιρο να βρω στοιχεία για να κατασκευάσω τον δέκτη fm 72mhz. Ακόμα τίποτα. Έχω βρει το mc145170 το οποίο είναι pll synthesizer αλλα δεν έχω ιδέα πως να κατασκευάσω έναν δέκτη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γιώργος Φυσικός
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    860

    Προεπιλογή

    που ζορίζεσαι; στο ποιά είναι η βασική ιδέα των FM; πώς γίνεται στην πράξη; πώς θα χρησιμοποιήσεις το συγκεκριμένο τσιπάκι για να το κάνεις;

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αλλά υπάρχουν και οι ψυχές, όπως αυτή μιας σαρδέλας ή άλλων πραμάτων που τρως, που είναι κατωτέρου επιπέδου: όταν πίνεις ένα ποτήρι νερό, παίρνεις ένα εκατομμύριο ψυχές. Αυτές οι ψυχές λέγονται Στοιχειώδη." - Γ. Γκιόλβας, για τα στοιχειώδη σωμάτια.

    Ignored users: 14. Will you be the next one?

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη atmel
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή Δέκτης RC - scanner

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanasakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσπαθώ τόσο καιρο να βρω στοιχεία για να κατασκευάσω τον δέκτη fm 72mhz. Ακόμα τίποτα. Έχω βρει το mc145170 το οποίο είναι pll synthesizer αλλα δεν έχω ιδέα πως να κατασκευάσω έναν δέκτη.
    Ρίξε μια ματιά εδώ: http://hem.passagen.se/communication/meny.html Ο τύπος έχει κάνει φοβερή δουλειά!!!. Εκτός από ολοκληρωμένες κατασκευές RF έχει και πολλά άρθρα πάνω στην θεωρία RF στα εξαρτήματα στο sofware κ.α.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. scanner με USB TV STICK
    By fuzz in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 1425
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-24, 07:43
  2. scanner led lights
    By marcogiannis in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-09, 18:52
  3. PCB και scanner!
    By georgemailo in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-09, 18:55

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας