Σελίδα 3 από 11 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 105

Θέμα: Συνθεση κυκλωματος

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη thanasis 1
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.382

    Προεπιλογή

    Μιας και ειχα ανοιξει εγω αυτο το θεμα παλαιοτερα και ειπα να κανω εδω την ερωτηση μου.
    Εκανα το επιτυχημενο κυκλωμα το βαγγελη για ενα solar tracker που φτιαχνω και οδηγω το ρελε οπως φενετε στο παρακατω κυκλωμα



    επειδη ομως το βραδυ θελω το συστημα μου να γυριζει προς την ανατολη εκανα την παρακατω μετατροπη



    το εκανα δοκιμη στο bredboard αλλα μετρουσα ταση πισω απο την διοδο,το εχω σκεφτει λαθος??

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη thanasis 1
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.382

    Προεπιλογή

    Λοιπον για πειτε μου την αποψη σας σχετικα με την τροφοδοσια ενος κυκλωματος,εχω μια lcd 6610 και εναν pic οι τροποι τροφοδοσιας ειναι οι εξης:

    1)Να χρησιμοποιησω ενα τροφοδοτικο 5v οπου θα τροφοδοτειται ο pic και ο σταθροποιητης 3.3v και μεσω του σταθεροποιητη θα τροφοδοτειται το mc34063 ωστε να μου δωσει τα 7v που θελω για το φωτισμο.

    2)Να χρησιμοποιησω ενα τροφοδοτικο 12v οπου θα τροφοδοτει εναν σταθεροποιητη 7v για τον φωτισμο της οθονης,τα 7v θα πηγαινουν σε εναν σταθεροποητη 5v για τον pic και τελος τα 5v θα πηγαινουν σε
    εναν 3.3v για την lcd.

    Ο πρωτος τροπος ειναι ποιο σωστος απο αποψη απωλειων ή οχι??Ποιον απο τους δυο θα προτεινατε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη thanasis 1
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.382

    Προεπιλογή

    Την καλησπερα μου ,ξεθαβω το θεμα μου και ερωτω.
    Τον μικροελεγκτη που χρησιμοποιω θελω να τον βαζω σε κατασταση υπνου ωστε να εχω μικρη καταναλωση ρευματος,σκεφτομαι να βαλω αυτον τον σταθεροποιητη 3.3v που εχει πολυ χαμηλο ρευμα ηρεμιας.
    Τον συγκεκριμενο σταθροποιητη θα τον τροφοδοτω με μπαταρια lipo 12v και θα τραβαω το πολυ 300mA,δεδομενου οτι εναι smd sot-23 λογικα δεν θα ζεματαει??Υπαρχει περιπτωση να μου καει κατα την λειτουργια??

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasis 1 : 20-03-18 στις 18:20

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη cycler
    Όνομα
    Θόδωρος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    351

    Προεπιλογή

    path4149.jpgΘα το ψήσεις αν τραβήξεις για περισσότερο από μερικά ms τα 300mA. Είναι πάρα πολλά για SOT23. Όσο χαλκό και να βάλεις στις πίστες δεν κάνει για τόσο ρεύμα συνεχόμενα. Είναι πάνω από 2.5 Watt!!!
    Σκέψου άλλη σύνδεση, βάλε κάποια αντίσταση σε σειρά στην είσοδο του regulator, βάλε μεγάλο regulator, βάλε switching, αλλά όχι αυτό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Εαν το τροφοδοτεις με 5V στην εισοδο τοτε η ισχυς πανω του θα ειναι 0.51W.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη thanasis 1
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.382

    Προεπιλογή

    Βεβαια μπορω τον σταθεροποιητη να τον τροφοδοτησω οχι απευθειας απο τα 12v αλλα απο μια κυψελη της lipo που μου δινει 4,2v και δεδομενου οτι ο σταθεροποιητης αυτος
    εχει dropout voltage 340mV θα ειμαι σχετικα καλα,το θεμα ειναι οτι οταν πεσει η ταση της κυψελης κατω απο τα 3,6v θα εχω θεμα με τον σταθεροποιητη.
    Εαν βαλω 2 κυψελες(8,4v) θα εχω ισχυ 1,5w που ειναι και παλι πολυ.Τι αλλη λυση υπαρχει??Με 5v δεν μπορω να το τροφοδοτησω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη thanasis 1
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.382

    Προεπιλογή

    Eχω βρει το σχηματικο για το nrf24l01 + rfx2401 και θελω να ρωτησω το εξης.
    Αυτα τα ολοκληρωμενα ειναι σε πακετο qfn και εχουν ενα κεντρικο pad για την γειωση,σε ολες τις ετοιμες πλακετες υπαρχουν 9 ή 4 vias στην πλακετα που συνδεονται με την γειωση.
    Την πλακετα θα την φτιαξω εγω και θα ειναι διπλης οψης οποτε οι επιλογες που εχω ειναι δυο και φενονται στην φωτο.Στην μια θα φευγουν χαλκοδιαδρομοι και στην αλλη θα υπαρχουν δυο vias.
    Στην καλυτερη περιπτωση στο rfx2401 μπορω να βαλω 2 vias.Ποια ειναι καλυτερη λυση διοτι προκειται για ολοκληρωμενα rf??Μηπως να τα συνδειασω και τα δυο??
    Γενικα και οι δυο θεωρουνται ημιμετρες λυσεις για την ομαλη λειτουργεια των ολοκληρομενων?Για πειτε την γνωμη σας.

    Απλα δεν εχω καταλαβει καλα αν το exposed pad λειτουργει σαν ψυκτρα ή παιζει και καποιον αλλον ρολο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasis 1 : 20-03-19 στις 00:45

  8. #28
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Να κανεις αυτό με τις τρύπες. Και δυο να μη μπορεσεις, με μια μεγαλη στο κεντρο θα καταφερεις να κολλησεις το exposed pad αλλα και ταυτόχρονα δημιουργήσεις μια γέφυρα για απαγωγή θερμότητας κι από το κάτω layer.

    Το exposed pad είναι κυρίως για απαγωγή θερμότητας και στο 99% των περιπτώσεων συνδέεται στο gnd του κυκλώματος.

    Να φροντίσεις να αφήσεις αρκετό χαλκό στο κάτω layer για την ψύξη του ολοκληρωμένου.

    1 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nestoras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    thanasis 1 (20-03-19)

  10. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη thanasis 1
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.382

    Προεπιλογή

    Ωραια σε ευχαριστω παναγιωτη.
    Επισης αλλη μια ερωτηση,σε ετοιμες πλακετες με ολοκληρομενα rf,wifi,ble και γενικα σε οτι εχει να κανει με ασυρματη μεταδοση υπαρχουν δεκαδες vias γειωσης,γιατι ετσι??
    Γενικα αν υπαρχουν δυο layer σε μια πλακετα πρεπει να υπαρχουν πολλα vias γεωσης??
    Εγω οσες πλακετες εχω φτιαξει αντε να ειχα βαλει μεχρι 5 vias,εχει να κανει με rf κυκλωματα ή οχι?

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #30
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanasis 1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραια σε ευχαριστω παναγιωτη.
    Επισης αλλη μια ερωτηση,σε ετοιμες πλακετες με ολοκληρομενα rf,wifi,ble και γενικα σε οτι εχει να κανει με ασυρματη μεταδοση υπαρχουν δεκαδες vias γειωσης,γιατι ετσι??
    Γενικα αν υπαρχουν δυο layer σε μια πλακετα πρεπει να υπαρχουν πολλα vias γειωσης??
    Εγω οσες πλακετες εχω φτιαξει αντε να ειχα βαλει μεχρι 5 vias,εχει να κανει με rf κυκλωματα ή οχι?
    Στις έτοιμες πλακέτες η μηχανή κάνει τις τρύπες και την επιμετάλλωση οπότε δεν τίθεται κάποιο θέμα δυσκολίας.
    Το να κάνεις μια ή δύο μεγάλες τρύπες για να μπορέσεις να κολλήσεις το exposed pad είναι κάπως "πατέντα".
    Κανονικά θα έπρεπε να κολληθεί με προθερμαντήρα, αέρα κτλ. ή να δώσεις την πλακέτα σε εταιρεία που κάνει assembly.

    Ο λόγος που υπάρχουν τα vias κάτω από τέτοιου είδους ολοκληρωμένα είναι επειδή αυτά στην κατάσταση "transmit" τείνουν να θερμαίνονται αρκετά οπότε θα πρέπει με κάποιο τρόπο να ψύχονται. Όσον αφορά στο πλήθος των vias, υπάρχει ένα σημείο όπου θα πρέπει να ισορροπήσεις τη διάμετρο του κάθε via με το πλήθος αυτών.

    Από πλευράς EMC θα ήταν προτιμώτερο να μην υπήρχαν καθόλου τρύπες στο ground plane οπότε δεν έχει να κάνει με το αν είναι RF component ή όχι αλλά μόνο με το πόσο θερμαίνεται.

    Τις πιο πολλές φορές στο datasheet προς το τέλος που αναφέρονται πληροφορίες για το footprint προτείνεται το πλήθος, η διάμετρος και η τοποθέτηση αυτών των vias οπότε αν είσαι κοντά σε αυτό που προτείνει ο κατασκευαστής σίγουρα δε θα έχεις πρόβλημα.

    Αν βάλεις πάρα πολλά vias και αν υπάρχουν κι ενδιάμεσα ground planes στην πλακέτα τότε είναι πολύ πιθανό η κόλληση στο exposed pad να μην καταφέρει να πιάσει κατάλληλη θερμοκρασία και να λιώσει λόγω της μεγάλης απαγωγής θερμότητας. Το προφίλ κόλλησης με αέρα για τα ολοκληρωμένα δίνεται κι αυτό από τον κατασκευαστή και λαμβάνει υπόψην και το ότι θα υπάρχει exposed pad με vias.

    1 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nestoras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    thanasis 1 (20-03-19)

Σελίδα 3 από 11 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Δημιουργια κυκλωματος
    By dimitris__str in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-13, 02:20
  2. ΤΡΟΠΟΙΗΣΗ ΚΥΚΛΩΜΑΤΟΣ
    By merr in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-12, 22:12
  3. Συνθετη αντισταση φιλτρου
    By nocturnal in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-12, 13:52

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας