Σελίδα 20 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 10 18 19 20
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 191 έως 198 από 198

Θέμα: ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

  1. #191
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilllis Εμφάνιση μηνυμάτων



    Υ.Γ Για το κομματι πυρανιχνευσης δεν γνωριζω να υπαρχει καποια ιδιαιτερη δεξιοτητα.Εννοειται οτι ο ηλεκτρονικος ΔΕΝ μπορει να κανει μελετη,αλλα μονο εγκατασταση.
    εφόσον χρειάζεται μελέτη και υπογραφή από μηχανολόγο τότε το ποιος θα κάνει την εγκατάσταση δεν έχει καμία σημασία.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  2. #192
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilllis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οποτε με αδεια εγκαταστατη και ενα απλο καταστημα ηλεκτρονικων μπορει νομιμα να εμπορευεται και να εγκαθιστα συστηματα ασφαλειας.
    Εχω την εντυπωση οτι [COLOR=#333333]ΙΕΠΥΑ αφορα αποκλειστικα κεντρο ληψεως σηματων και εταιρια φυλαξης (security)

    vasilllis καλησπέρα και ευχαριστω για την απαντηση σου. Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω μαζί σου καθώς σε τηλεφωνική συνομιλία με το αρχηγείο του τμήματος αδειών ΜΟΝΟ ΙΕΠΥΑ έχουν δικαίωμα εγκαταστασης. Υπάρχουν καταστηματα που έχουν αδεια ΙΕΠΥΑ και εμπορία ηλεκτρονικών- ηλεκτρολογικών υλικών κλπ, δεν αρκεί να έχουν απλό κατάστημα.


    ΑΚΥΡΟ!!
    Διευκρινησεις:
    ΙΕΠΥΑ ειναι μια απλη αδεια για εταιρια παροχης υπηρεσιων ασφαλειας.Οποιοσδηποτε δηλαδη μπορει να κανει εναρξη επαγγελματος για παροχη υπηρεσιας και να βγαλει αδεια ΙΕΠΥΑ(σωματειο-μελος-πληρωμη κλπ)

    Πολύ σωστά ο ο οποιοσδήποτε επιχειρηματίας μπορεί σύμφωνα με τον νόμο, θα πρέπει όμως το προσωπικό που εργάζεται να έχει αδεια εγκαταστάτη τύπου Β (για εγκαταστάσεις) ή αν έχει ανατεθεί η μέριμνα και η επίβλεψη των εγκαταστάσεων σε διοικητικό προσωπικό ή και στον ίδιο χρειάζεται να έχουν και αυτοί άδεια εγκαταστάτη.



    Υ.Γ Για το κομματι πυρανιχνευσης δεν γνωριζω να υπαρχει καποια ιδιαιτερη δεξιοτητα.Εννοειται οτι ο ηλεκτρονικος ΔΕΝ μπορει να κανει μελετη,αλλα μονο εγκατασταση.
    Έχω ήδη υποβάλει ερώτημα στο τμήμα αδειών και περιμένω απάντηση. Αν έχω νέα θα ενημερώσω το forum. Το ερώτημα μου είναι αν η πυρασφάλεια υπάγεται στα συστήματα ασφαλείας ή όχι. Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spy00 : 08-02-20 στις 23:31

  3. #193
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    εφόσον χρειάζεται μελέτη και υπογραφή από μηχανολόγο τότε το ποιος θα κάνει την εγκατάσταση δεν έχει καμία σημασία.
    lepouras καλησπέρα. Έχει μεγαλη σημασια το ποιος θα κάνει την εγκατάσταση. Το γεγονός ότι υπογράφει ο Μηχανολόγος δεν σημάινει οτι ο οιποδήποτε μπορεί. Μιλάμε για κυκλώματα χαμήλής ισχύος, με την ίδια λογική ΟΛΟΙ θα έκαναν Η/Μ εγκαταστάσεις αφού υπογράφει ο Μηχανολόγος. Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #194
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Σας παραθέτω απόσπασμα από τον νόμο.

    Ν. 3707/08 (ΦΕΚ 209 Α/8-10-200 : Ρύθμιση θεμάτων ιδιωτικών επιχειρήσεων παροχής υπηρεσιών
    ασφαλείας και γραφείων ιδιωτικών ερευνών.

    θ. εγκατάσταση, συντήρηση και παρακολούθηση λειτουργίας μηχανημάτων και συστημάτων
    ασφαλείας και συναγερμού, πλην αυτών που τοποθετούνται σε αυτοκίνητο,
    ι. εκμετάλλευση κέντρων λήψης, ελέγχου και διαβίβασης σημάτων συναγερμού και
    ια. εκπόνηση μελετών και σχεδιασμό συστημάτων ασφαλείας, αναφορικά με τις δραστηριότητες των
    περιπτώσεων θ΄ και ι΄ της παρούσας παραγράφου.

    3. Άδεια εργασίας Β΄ κατηγορίας απαιτείται να κατέχει το προσωπικό των ιδιωτικών επιχειρήσεων
    παροχής υπηρεσιών ασφαλείας που ασκεί τις δραστηριότητες των περιπτώσεων θ΄, ι΄ και ια΄ της
    παραγράφου 1 του άρθρου 1. Με την ίδια άδεια εφοδιάζεται και το διοικητικό προσωπικό των επιχει-
    ρήσεων αυτών στο οποίο ανατίθεται ο σχεδιασμός και η μέριμνα για την εκτέλεση των ως άνω δρα-
    στηριοτήτων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #195
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spy00 Εμφάνιση μηνυμάτων
    lepouras καλησπέρα. Έχει μεγαλη σημασια το ποιος θα κάνει την εγκατάσταση. Το γεγονός ότι υπογράφει ο Μηχανολόγος δεν σημάινει οτι ο οιποδήποτε μπορεί. Μιλάμε για κυκλώματα χαμήλής ισχύος, με την ίδια λογική ΟΛΟΙ θα έκαναν Η/Μ εγκαταστάσεις αφού υπογράφει ο Μηχανολόγος. Ευχαριστώ
    βρε Κωστα μην παίζουμε με τις λέξεις. δηλαδή μόνο κάποιος πιστοποιημένος μπορεί να κάνει εγκατάσταση πυρανίχνευσης? από την στιγμή που ο μηχανολόγος που υπογράφει βάλει και τον γάλατα της γειτονιάς του και τοποθετήσει πυρανίχνευση και του δουλεύει τότε τη σημασία έχει τη είναι αυτός που έκανε την εγκατάσταση από την στιγμή που την ευθύνη την έχει ο υπογράφον? δηλαδή άμα είναι ηλεκτρονικαρα με πτυχία και κάνει κώλος την εγκατάσταση τότε δεν τρέχει κάστανο γιατί είναι πτυχιούχος? ίσως και αδειούχος? μην αρχίσουμε τα περί τη είναι το ένα και το άλλο ή τη έχουμε συναντήσει.. η αναφορά ήταν σαφής για το θέμα πυρασφάλειας που ανέφερε ο Βασίλης παραπάνω, σε ότι έχει σχέση το θέμα αδειών και την πυρασφάλεια. όχι στην ικανότητα αυτού που την τοποθετεί.

    2 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  6. #196
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    βρε Κωστα μην παίζουμε με τις λέξεις. δηλαδή μόνο κάποιος πιστοποιημένος μπορεί να κάνει εγκατάσταση πυρανίχνευσης? από την στιγμή που ο μηχανολόγος που υπογράφει βάλει και τον γάλατα της γειτονιάς του και τοποθετήσει πυρανίχνευση και του δουλεύει τότε τη σημασία έχει τη είναι αυτός που έκανε την εγκατάσταση από την στιγμή που την ευθύνη την έχει ο υπογράφον?

    Φιλέ lepouras πολύ σωστά τα λές, στην Ελλαδα ζούμε και ξέρουμε πολύ καλά τι γίνεται. Με την ίδια όμως λογική θα μπορεί και ο οποιοδήποτε να κάνει ηλεκτρολογικές - ψυκτικές κ.α εγκαταστάσεις αφου την ευθύνη την έχει ο Μηχανολόγος.



    δηλαδή άμα είναι ηλεκτρονικαρα με πτυχία και κάνει κώλος την εγκατάσταση τότε δεν τρέχει κάστανο γιατί είναι πτυχιούχος? ίσως και αδειούχος?
    Αυτό είναι το χειρότερο Σε κάθε περίπτωση όμως, πιστέυω όλοι μας θα προτιμούσαμε η κάθε εγκατάσταση να γίνεται σωστά από αδειούχο εγκαταστάτη



    μην αρχίσουμε τα περί τη είναι το ένα και το άλλο ή τη έχουμε συναντήσει.. η αναφορά ήταν σαφής για το θέμα πυρασφάλειας που ανέφερε ο Βασίλης παραπάνω, σε ότι έχει σχέση το θέμα αδειών και την πυρασφάλεια. όχι στην ικανότητα αυτού που την τοποθετεί.

    Το πρόβλημα μου είναι ότι ο νόμος δεν είναι σαφής κατά πόσο η εγκατάσταση πυρανίχνευσης υπάγεται στα συστήματα ασφάλειας. Πρόκειται να συμμετάσχω σε δημόσιο διαγωνισμό και θέλω να είμαι καθόλα νόμιμος. Το θέμα δεν είναι αν έχω εγώ δικαίωμα εγκατάστασης αλλά οι διάφορες εταιρείες πυροσβεστικών ειδών, καθώς μπορεί να υπάρξουν ενστάσεις.

    Ευχαριστώ


    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #197
    Διαχειριστής Το avatar του χρήστη gRooV
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Dec 2002
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.374

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα και καλό μήνα,
    επαναφέρω το θέμα... γνωστός μου θέλει να παρακολουθήσει μαθήματα (λογικά σε ΙΕΚ) ώστε μελλοντικά να καταθεσει τα χαρτια του για εγκαταστάτης συστημάτων ασφαλείας.
    Εχετε να προτείνετε κάποια σχολή που είχατε καλή εμπειρία και αν θυμάστε περίπου το κόστος των συνεδριών. Βλέπω ότι κάποιες σχολές προσφέρουν και σεμινάρια εξ'αποστάσεως.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και πεζούς χαρακτήρες!

  8. #198
    Μέλος Το avatar του χρήστη siolosni
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    Πολύ ενδιαφέρον θέμα και βλέπω μεγάληζέση εδώ μέσα.
    Εγώσαν Ηλεκτρονικός ΤΕΙ επαγγελματικάδραστηριοποιούμαι στο χώρο της τηλεόρασηςαρκετά χρόνια. Παρ όλα αυτά πάνταξεσκόνιζα τα κολλητήρια μου και τακατσαβίδια μου διάβαζα άρθρα και έτρεχαστα βιβλία μου και στο ίντερνετ ναξεσκονίσω τις γνώσεις μου.
    Πρόσφαταλοιπόν μου κατέβηκε να βάλω έναν συναγερμόστο σπίτι. Και δεν έκανα τίποτε παραπάνωαπό το να διαβάσω. Ελευθερες πτυχιακέςεργασίες αλλά και service manualεταιριών για τα συστήματα τους.
    Ότανπήρα τηλέφωνο να πάρω προσφορά για έναπακέτο έμαθα πως δεν πουλάνε τα πάντασε όλους. Και ξεκίνησε νέο διάβασμα.Ποιος έχει δικαίωμα , τι γνώσεις χρειάζεταικλπ κλπ.
    ΒρήκαΙΕΚ που σε 40 η 80 ώρες σε βγάζουν εγκαταστατηκαι μετά έπεσα πάνω στον https://saeesae.gr/και στο https://www.iepya.gr/
    Όλοιδίκιο έχουν. Μιλάμε για επαγγελματικάδικαιώματα και ασφάλεια όπως καιδιαφύλαξη των μαγαζιών τους.
    Αυτόπου με έχει λίγο προβληματίσει είναιπως πρέπει να ανοίξεις βιβλία για ναμπορέσεις να έχεις επαγγελματικό ΑΦΜ.Επειδή τέθηκε το θέμα της απόδειξηςκάπου να πω πως για τους μισθωτούςυπάρχει και η απόδειξη δαπάνης πληρωμών.
    Καιγια να το ελαφρύνω λίγο. Τώρα που δεν θαπληρώνομαι υπερορίες και θα τις γράφωώρες για ρεπό και άδεια θα ήθελα να κάνακαι μια δεύτερη δουλειά χωρίς ναχρειάζεται να πληρώνω λογιστές.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ο μορφωμένος διαφέρει από τον αμόρφωτο όσο ο ζωντανός από τον νεκρό.

Σελίδα 20 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 10 18 19 20

Παρόμοια Θέματα

  1. Εμπορευμα συστηματων ασφαλειας σε μαγαζι
    By kokoblue in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-13, 12:28
  2. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-12, 00:42
  3. πιστοποιηση τεχνικου συστηματων ασφαλειας
    By stinger in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-12, 17:52

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας