Σελίδα 17 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 7 15 16 17 18 19 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 161 έως 170 από 198

Θέμα: ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

  1. #161
    Μέλος
    Όνομα
    Παύλος Κ.
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    1.532

    Προεπιλογή

    Καλημέρα.
    Εγω στο συνεργείο μου έχω κάμερες περιμετρικά στην αλάνα. Είναι πάνω σε κεντρικό δρόμο αλλά δεν καταγραφω δημόσιο χώρο.
    Θα έχω πρόβλημα ή πρέπει να το δηλώσω?
    Έχω μια ταμπέλα που λέει οτι ο χώρος καταγράφεται απο κλειστό κύκλωμα
    Χθες διάβαζα για εναν καινούριο νόμο για προστασία προσωπικών δεδομένων οτι χρειάζεται κάτι σαν πιστοποίηση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη paulk : 21-03-18 στις 12:11

  2. #162
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    συζητουνται για καταργησεις και συγχωνευσεις ηλεκτρονικων και αυτοματιστων με ηλεκτρολογους.Πιστευω το επομενο διαστημα θα αναρτηθει ΠΔ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  3. #163
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    το βρηκα.Δεν εχει γινει ακομα ΠΔ.ουσιαστικα βηματα για να δωθει ενα τελος με τα δικαιωματα ηλεκτρονικων κλπ
    Η Σχολή Μηχανικών θα συγκροτείται από τα τμήματα: α) Ηλεκτρολόγων και Ηλεκτρονικών Μηχανικών, β) Μηχανικών Βιοϊατρικής, γ) Μηχανικών Βιομηχανικής Σχεδίασης και Παραγωγής, δ) Μηχανικών Πληροφορικής και Υπολογιστών, ε) Μηχανικών Τοπογραφίας & Γεωπληροφορικής, στ) Μηχανολόγων Μηχανικών, ζ) Ναυπηγών Μηχανικών και η) Πολιτικών Μηχανικών.
    ΑΠο οτι βλεπουμε καταργηση των αυτοματιστων και συγχωνευση(δεν ειμαι σιγουρος) με τους μηχανικους πληροφορικης και τμημα ηλεκτρολογοι και ηλεκτρονικοι μηχανικοι.
    εδω παντως ηλεκτρονικοι(υπηρχε παλιοτερα???) δεν υπαρχουν https://www.ntua.gr/el/schools







    πηγη: http://www.kathimerini.gr/939756/art...s-foithtes-toy

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. #164
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Πίσω απ' τον ήλιο
    Μηνύματα
    760

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    το βρηκα.Δεν εχει γινει ακομα ΠΔ.ουσιαστικα βηματα για να δωθει ενα τελος με τα δικαιωματα ηλεκτρονικων κλπ
    Η Σχολή Μηχανικών θα συγκροτείται από τα τμήματα: α) Ηλεκτρολόγων και Ηλεκτρονικών Μηχανικών, β) Μηχανικών Βιοϊατρικής, γ) Μηχανικών Βιομηχανικής Σχεδίασης και Παραγωγής, δ) Μηχανικών Πληροφορικής και Υπολογιστών, ε) Μηχανικών Τοπογραφίας & Γεωπληροφορικής, στ) Μηχανολόγων Μηχανικών, ζ) Ναυπηγών Μηχανικών και η) Πολιτικών Μηχανικών.
    ΑΠο οτι βλεπουμε καταργηση των αυτοματιστων και συγχωνευση(δεν ειμαι σιγουρος) με τους μηχανικους πληροφορικης και τμημα ηλεκτρολογοι και ηλεκτρονικοι μηχανικοι.








    πηγη: http://www.kathimerini.gr/939756/art...s-foithtes-toy

    Μηπως ειναι για τις νεες σχολες,ωστε μετα στο προγραμμα σπουδων να διαλεγεις κατευθυνση?

    Η αληθεια παντως ειναι πως για εγκατασταση συστηματων ασφαλειας, μπορουν να εμπλακουν και ηλεκτρολογοι και ηλεκτρονικοι αλλα και μηχανικοι πληροφορικης...

    Βεβαια σε μια εταιρεια που τα κανει ολα πλεονεκτημα εχει ο ηλεκτρολογος γιατι υπαρχουν υποσταθμοι ΜΤ/ΧΤ, εγκατασταση ισχυρων/ασθενων,κινηση,αυτοματισμοι κλπ κατι που οι αλλες 2 ειδικοτητες θεωρητικα βασει πτυχιου δεν μπορουν, οχι λογω νομου αλλα επειδη δεν το εχουν διδαχθει...

    Απο οσο ξερω ο νομος του 2010 βγηκε κυριως για να βοηθησει να βρουν δουλεια οι ηλεκτρονικοι, γι αυτο και πεταξαν εξω τους ηλεκτρολογους...

    0 Not allowed! Not allowed!
    See me...
    And if my face becomes sincere...
    Beware!!!

  5. #165
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisc
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    αιγιο
    Μηνύματα
    149

    Προεπιλογή

    την προηγούμενη εβδομάδα τοποθετησα μια θυροτηλεοραση μαζί με καλωδιο Άρα ΕΠΡΕΠΕ να φωναξω ηλεκτρονικο εφόσον ειναι χαμηλη τασης και εχει πλακετα οπως και γραμμες οτε με χαμηλη ταση γραμμες κουδουνιων φωτα 12v 42v παντως εγω δεχομαι να μην βαζουν συναγερμο ηλεκτρολογοι με προυποθεση σε μια καινουρια οικοδομη το συναγερμο να σκάβει και να περνα σωλ ηνες και καλωδια ο ηλεκτρονικος αφου ειναι αποκλειστικα δουλεια του οπως και τις γραμμες tv

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #166
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Πίσω απ' τον ήλιο
    Μηνύματα
    760

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonisc Εμφάνιση μηνυμάτων
    την προηγούμενη εβδομάδα τοποθετησα μια θυροτηλεοραση μαζί με καλωδιο Άρα ΕΠΡΕΠΕ να φωναξω ηλεκτρονικο εφόσον ειναι χαμηλη τασης και εχει πλακετα οπως και γραμμες οτε με χαμηλη ταση γραμμες κουδουνιων φωτα 12v 42v παντως εγω δεχομαι να μην βαζουν συναγερμο ηλεκτρολογοι με προυποθεση σε μια καινουρια οικοδομη το συναγερμο να σκάβει και να περνα σωλ ηνες και καλωδια ο ηλεκτρονικος αφου ειναι αποκλειστικα δουλεια του οπως και τις γραμμες tv

    Αυτο ηθελα να πω παραπανω οτι ο ηλεκτρολογος τα κανει ολα και συμφερει...

    0 Not allowed! Not allowed!
    See me...
    And if my face becomes sincere...
    Beware!!!

  7. #167
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Θεωρώ πως η εργασία (πχ τα σκαψίματα) πληρώνεται ως μεροκάματο σε όποιον την κάνει. Θεωρητικά πάντα, θα μπορούσε να μην κάνει καθόλου σκαψίματα για σωληνώσεις ο ηλεκτρολόγος, αλλά να σημειώνει λεπτομερώς τις απαραίτητες οδεύσεις για να κάνει την εργασία αυτή πχ ένας οικοδόμος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  8. #168
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fixxxer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηπως ειναι για τις νεες σχολες,ωστε μετα στο προγραμμα σπουδων να διαλεγεις κατευθυνση?

    Η αληθεια παντως ειναι πως για εγκατασταση συστηματων ασφαλειας, μπορουν να εμπλακουν και ηλεκτρολογοι και ηλεκτρονικοι αλλα και μηχανικοι πληροφορικης...

    Βεβαια σε μια εταιρεια που τα κανει ολα πλεονεκτημα εχει ο ηλεκτρολογος γιατι υπαρχουν υποσταθμοι ΜΤ/ΧΤ, εγκατασταση ισχυρων/ασθενων,κινηση,αυτοματισμοι κλπ κατι που οι αλλες 2 ειδικοτητες θεωρητικα βασει πτυχιου δεν μπορουν, οχι λογω νομου αλλα επειδη δεν το εχουν διδαχθει...

    Απο οσο ξερω ο νομος του 2010 βγηκε κυριως για να βοηθησει να βρουν δουλεια οι ηλεκτρονικοι, γι αυτο και πεταξαν εξω τους ηλεκτρολογους...
    Πρόκειται για τις αλλαγές που θα γίνουν στα ΤΕΙ με τις συγχωνεύσεις των σχολών.φανταζομαι ότι αν ισχύσουν θα ισχύσουν σε όλες τις σχολές σιγά σιγά.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kioan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρώ πως η εργασία (πχ τα σκαψίματα) πληρώνεται ως μεροκάματο σε όποιον την κάνει. Θεωρητικά πάντα, θα μπορούσε να μην κάνει καθόλου σκαψίματα για σωληνώσεις ο ηλεκτρολόγος, αλλά να σημειώνει λεπτομερώς τις απαραίτητες οδεύσεις για να κάνει την εργασία αυτή πχ ένας οικοδόμος.
    Πρακτικά είναι αδύνατο να γίνει.θεωρητικα θα ήθελες έναν οικοδόμο με μεταπτυχιακό σε ηλεκτρολογικές εργασίες.
    Μεροκάματο πλέον μπορούν να πληρώνονται ολοι. Όχι μόνο οι οικοδόμοι.

    Στάλθηκε από το HUAWEI GRA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. #169
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    εγώ απορώ γιατί υπάρχει αυτή διάκριση με τους συναγερμούς και τους ηλεκτρολόγους ? δηλαδή ένας ηλεκτρολόγος από τει δεν έχει κάνει μαθήματα ηλεκτρονικών για να ξέρει υποτίθεται τι είναι η NO και η NC επαφή ? άσε που δεν παίζει και ρόλο , μπορεί και ηλεκτρονικός να μην ξέρει.
    Επίσης το σκάψιμο γιατί αναγκαστικά πρέπει να το κάνει ο ηλεκτρολόγος ?
    Να σας πω εγώ γιατί ? γιατί έχουμε συνδέσει τον ηλεκτρολόγο με τον τσοπάνη και υπάρχουν δυστυχώς πολλοί τέτοιοι ,
    αλλά η ηλεκτρολογία και οι αυτοματισμοί ειναι τεράστια επιστήμη.
    Και ο ηλεκτρονικός αν μάθει κάνει και τα μερεμέτια

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 21-03-18 στις 20:42

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον picdev για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    kioan (21-03-18)

  11. #170
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    466

    Προεπιλογή

    Άσε τι λέει στο ίντερνετ,εδώ λέει ο καθένας την ιστορία του χωρίς να ξέρει καν αν απαντάει σε αυτό που τον ρωτάνε.
    Αυτή την άδεια την εκδίδει το τμήμα ασφαλείας της περιοχής σου,εκεί θα απευθυνθείς και θα σε καθοδηγήσουν.
    Εγώ παντού διάβαζα οτι αυτή την άδεια δεν μπορούν να την βγάλουν ηλεκτρολόγοι.
    Πήγα ρώτησα στην διεύθυνση ασφαλείας Θεσ/νίκης και μου είπαν οτι αυτό ίσχυε παλιά.
    Και τώρα με το πτυχίο μου ,ηλεκτρολόγος ΤΕΙ, και με κάποια ακόμα δικαιολογητικά μου την έβγαλαν.
    Γιαυτό σου λέω εκεί θα πας να ρωτήσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 17 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 7 15 16 17 18 19 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εμπορευμα συστηματων ασφαλειας σε μαγαζι
    By kokoblue in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-13, 12:28
  2. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-12, 00:42
  3. πιστοποιηση τεχνικου συστηματων ασφαλειας
    By stinger in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-12, 17:52

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας