Σελίδα 1 από 10 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 97

Θέμα: Δυσκολιες επαγγελματος/περιεργοι πελατες..

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη rep
    Όνομα
    Χρυσοστομος
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Μακροχωρι Βεροια
    Μηνύματα
    1.331

    Προεπιλογή Δυσκολιες επαγγελματος/περιεργοι πελατες..

    Ολο και πιο συχνα μπαινουν στο καταστημα πελατες που ειναι φορτωμενοι απο κατι αλλο και απο αλλου και εγω πρεπει να κανω τον μαλακα και να τους ακουσω κατι που αρχησε να με χαλαει και παω σπιτι και δεν μπορω να ηρεμησω.πελατες που δεν ξερουν πραγματικα τι θελουν απο μενα, αλλοι που δεν μπορουν να σου δωσουν να καταλαβεις τι βλαβη εχει η συσκευη τους και αν κανεις το λαθος και τους χρεωσεις 5 ευρω για τον γενικο ελεγχο εχεις να ακουσεις.......ερχονται μερικοι με υγρασια στο τηλεφωνο τους λες οτι δεν εγγυασε για την μελλοντικη λειτουργια και σου λενε καντο και βλεπουμε και αν βγαλει βλαβη μετα απο κανα μηνα -αλλη βλαβη- θα ακους μπινελικια μιση ωρα.στελνω βλαβες εντος εγγυησης π.χ στην teleservice και αν στραβωσει η δουλεια και το βγαλουν εκτος τα ακους εσυ.αλλοι θελουν και οι πιο περιεργες βλαβες να γινουν σε 5 λεπτα γιατι δεν μπορουν ΧΩΡΙς ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ (ενα συνδεση και ενα για whats up) που τους λεω αυριο και μου την λενε και αν πανε σε κανα γερμανο τους λενε αστω και θα σου πουμε σε 10 μερες ,και αλλα πολλα.δεν ξερω ως ποτε θα αντεξω.....εχω φιλους που τα παρατησαν και κανουν κατι αλλο και εχουν απολυτη ηρεμια.αυτα ,πιστευω οτι και αλλοι συναδεφλοι εχουν παρομοια προβληματα...

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον rep για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    leosedf (17-03-12), Sakan89 (30-05-16)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis
    Όνομα
    antonis
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    481

    Προεπιλογή

    Μεγάλο στομάχι, καλή καρδιά με ΣΥΝΕΣΗ!! Τώρα αν κάποιος σου βρίσει τη μάνα βάρα τον και ας κλαίει. Θα δείς ότι οι περισσότεροι θα σε εκτιμήσουν για την υπομονή σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη takisegio
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αιγιο
    Μηνύματα
    416

    Προεπιλογή

    και εγω που νομιζα οτι τα κανουν μονο......στο Αιγιο.η ανεχεια και αφαιμαξη του κοσμου μονο γκρινια φερνει.οσο για την teleservice .......κατι....μυριζει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    κλασικές περιπτώσεις... τα θυμάμαι και όταν δούλευα στο ΓΕΡΜΑΝΟ...
    αποδεικνύει οτι έχουμε γίνει μια κοινωνία χωρις ανοχές, μεγάλες απαιτήσεις, καμία εκτίμηση στον άλλο, πλήρη άγνοια αλλα άσχετη ψευτογνωση και ασχετο υπερβιβασμό.

    όλοι απαιτούν αλλα φυσικά αν οι ίδιοι αν κάνουν λαθος (που κατα κανόνα οι ίδιοι ειναι άθλιοι ποιοτικά στη δική τους δουλειά) σου σκάνε ενα χαμογελάκι με την κλασική ατακα "ελα μωρε τι έγινε"

    εχει συμβάλει και η κρίση, μιας και πρίν οταν τσατιζόταν σε βριζαν το πετάγαν στα σκουπίδια και πέρναν άλλο με ...δάνειο. τώρα που τερμάτισαν οικονομικά απαιτούν τα αδικαιολόγητα και κατα απαιτούν και περισσότερα γιατι απλά ο νεοπλουτισμός που ζήσαμε απότομα τους καλόμαθε και συνεχίζουν να τα θέλουν αλλα τα απαιτούν απο τους άλλους.

    έχω καταλήξει οτι πρέπει οι πραγματικοί επαγγελματίες να διώχνουν ακόμα και πελάτες μετά από κάποιο όριο, διότι και το κάτι παραπάνω δεν θα το εκτιμήσουν, και φυσικά την "χαρή και πατέντα" που θα προσπαθήσεις καλοπροαίρετα να κάνεις οχι μόνο δεν θα το εκτιμήσουν αλλα θα σε πουν και ..βλάκα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον plouf για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    icman (20-03-12), leosedf (17-03-12)

  7. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Εγω να κανω και λιγο το δικηγορο του διαβολου, λεγοντας ποσες φορες με εχουν εκμεταλευτει μαστορες για ενα ευκολο μεροκαματο...Δε θα ξεχασω οταν εκανα τους πρωτους πειραματισμους στα ηλεκτρονικα, οντας απειρος και αφου εκανα καποιες βελτιωσεις σε ποιοτητα εξαρτηματων στον ενισχυτη μου, μου εβγαζε βομβο και ειχα σπασει το κεφαλι μου.Το πηγα μια και δυο σε εναν μαστορα της γειτονιας και αφου ακουσα τα χιλια μυρια οτι δεν πρεπει να πειραζω τα μηχανηματα κλπ, οτι εκανα χαλια δουλεια και μπλα μπλα, πληρωσα 20ε και πηρα τον ενισχυτη.Οταν πηγα στο σπιτι πρωτη δουλεια να ανοξω να δω τι εκανε ο μαστορας.Βλεπω μεσα ενα καλωδιακι 5 ποντους απο το σημειο της εργοστασιακης γειωσης προς το σασι.Το εκλαψα το 20ρικο...Βεβαια καποιος θα πει οτι και αυτος ξοδεψε το χρονο του που θα μπορουσε να κανει κατι πιο παραγωγικο αλλα ειλικρινα δεν νομιζω να του πηρε πανω απο 10 λεπτα αφου τωρα πια ξερω πως το πρωτο πραγμα που κοιταμε οταν εχουμε βομβο ειναι η γειωση.Ολες οι πλευρες εχουν τα δικια τους κατα περιπτωση, χωρις να θελω επ'ουδενι μειωσω τα λεγομενα του Χρυσοστομου.
    Προσωπικα πιστευω οτι ο καθε πελατης θα πρεπει να μπαινει στην θεση του, μπορεις παντα με ομορφα λογια να στριμωξεις καποιον εφ'οσον εχεις δικιο...

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  8. #6
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από plouf Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχω καταλήξει οτι πρέπει οι πραγματικοί επαγγελματίες να διώχνουν ακόμα και πελάτες μετά από κάποιο όριο, διότι και το κάτι παραπάνω δεν θα το εκτιμήσουν, και φυσικά την "χαρή και πατέντα" που θα προσπαθήσεις καλοπροαίρετα να κάνεις οχι μόνο δεν θα το εκτιμήσουν αλλα θα σε πουν και ..βλάκα...
    Το έχω κάνει, μια φορά αυτόν τον τύπο με τα γυαλιά από τους master tempo τον είπα φύγε δεν σε θέλω από πελάτη. Μου παραπονιόταν ότι δεν είμαι επαγγελματίας και ότι τους κρατώ το τηλέφωνο (στην περίπτωση αυτή του φίλου του) και ότι επειδή είναι πελάτες πρέπει να τους επισκευάζω το τηλέφωνο δωρεάν και γρήγορα. Είχε την απαίτηση να πληρώσω εγώ από την τσέπη μου 260 ευρώ για καινούρια πλακέτα και μετά να βγάλω άκρη με την αντιπροσωπεία και αν τα πάρω. Επίσης και για το δικό του τσακισμένο τηλέφωνο που ήταν εκτός εγγύησης 2 χρόνια πριν.
    Και όλα αυτά ενώ ο φίλος του είχε φέρει το τηλέφωνο του στις 5 το απόγευμα και στις 7 δυο ώρες μετά είχε τηλέφωνο έτοιμο με αντικατάσταση πλακέτας εντός εγγύησης χωρίς να πληρώσει τίποτα. Ήρθαν δηλαδή να πάρουν το τηλέφωνο και μου την είπαν κιόλας.
    Βέβαια τους έστειλα πακέτο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από takisegio Εμφάνιση μηνυμάτων
    και εγω που νομιζα οτι τα κανουν μονο......στο Αιγιο.η ανεχεια και αφαιμαξη του κοσμου μονο γκρινια φερνει.οσο για την teleservice .......κατι....μυριζει.
    Για τη συγκεκριμένη δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα σχόλια.

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη mariosm
    Όνομα
    Μαριος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.056

    Προεπιλογή

    Το εκλαψα το 20ρικο...
    *Εσυ δηλαδη πληρωσες το 20ρικο για το καλωδιακι ή για το οτι αυτος εκανε κατι που δεν ηξερες να κανεις εσυ;

    **Για το 50ρικο που εδωσες σε γιατρο για μια συνταγη που σου εγραψε χωρις καν να σε αγγιξει εχεις παραπονεθει ποτε ετσι ωστε
    να μαθεις να κανεις μονος σου ιατρικες διαγνωσεις και να μην πληρωνεις;

    Οι ερωτησεις δεν απευθυνονται σε καποιον προσωπικα αλλα γενικα σε ολους.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. 5 μέλη ευχαρίστησαν τον mariosm για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    jimk (26-03-12), klik (17-03-12), machine22 (06-07-12), moutoulos (17-03-12), SRF (17-03-12)

  11. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη rep
    Όνομα
    Χρυσοστομος
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Μακροχωρι Βεροια
    Μηνύματα
    1.331

    Προεπιλογή

    Πανο σε αυτο μου λεει ο Μαριος θα ηθελα να προσθεσω μια ιστορια που ακουσα πριν χρονια οτν σε ενα εργαστασιο καλεσαν ενα ηλεκτρονικο να διορθωσει σε ενα μηχανημα κοπης μια βλαβη.κουστουματος ο τεχνικος πηγε διορθωσε την βλαβη που ηταν μια ρυμθιση ενος τριμμερ και χρεωσε 1000 ευρω.του την ειπε ο τεχνικος διευθυντης και οταν εστηλε το τιμολογιο εγραφε-ρυθμηση τριμμερ 1 ευρω,γνωση για ποιο τριμμερ θα ρυθμηστει 999 ευρω-......εγω προσωπικα εχω φαει αρκετες μερες σε καποιες βλαβες για να αλλαξω κατι ασυμαντο ποσο να χρεωσεις σε μια τετοια βλαβη την επομενη φορα που θα σου τυχει.....????

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    θα το πω με ενα ανέκδοτο.....

    Σε μια εταιρεία έχει χαλάσει ένας Η/Y. Έχουν απευθυνθεί σε αρκετούς τεχνικούς που ο ένας μετά τον άλλον σηκώνουν τα χέρια ψηλά.
    Καλούν κι έναν ακόμη που ρίχνει μια βιαστική ματιά στον H/Y, ανάβει ένα τσιγάρο κι αφού το καπνίσει βγάζει ένα κατσαβίδι απο την
    τσάντα του στρίβει μια βίδα κι επιδιορθώνει τον Η/Y.

    Έκπληκτος ο επιχειρηματίας τον ρωτά:

    -Αυτό ήταν?
    -Ναι.
    -Το έφτιαξες?
    -Ναι.
    -Και πόσα θέλεις?
    -1.000 ευρώ.
    -Τι? Μα αυτό είναι εξωφρενικό. Οι προηγουμενοι που ασχολήθηκαν για μέρες με χρέωναν 100 ευρώ και συ που στριψες μια βίδα θέλεις 1.000?
    Απαιτώ να μου στείλεις αναλυτικό τιμολόγιο με τις υπηρεσίες σου.


    Την επόμενη μέρα έλαβε το εξής:
    Στρίψιμο βίδας:1,00 ευρώ
    Γνώση ποια βίδα ήθελε στρίψιμο:999,00 ευρώ.

    O καλός επαγγελματίας δεν αμείβεται μόνο για αυτά που κάνει αλλά κυρίως για αυτά που γνωρίζει.



    1 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  13. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον KOKAR για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    icman (20-03-12), lepouras (18-03-12)

  14. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη rep
    Όνομα
    Χρυσοστομος
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Μακροχωρι Βεροια
    Μηνύματα
    1.331

    Προεπιλογή

    ρε κωστα διαβασες το ποστ 8?το ιδιο γραψαμε....

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 10 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΠΕΛΑΤΕΣ ΚΑΙ ΧΑΖΑ ;)
    By street in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-16, 20:55
  2. Eναρξη επαγγελματος
    By antonis in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-14, 21:54
  3. Αδεια ασκησεως επαγγελματος.
    By BILLYG in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-14, 21:42
  4. Αδεια εξασκησεως επαγγελματος
    By Porfy in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-14, 21:36
  5. ΑΔΕΙΑ ΑΣΚΗΣΕΩΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ
    By giannis nx in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-11, 23:30

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας