Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 32

Θέμα: κολλητηρι βοηθεια

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Κυπραίος
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Κύπρος
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή κολλητηρι βοηθεια

    Διάβασα και άλλα θέματα για κάποιους που ενδιαφέρονται να αγοράσουν κολλητήρι αλλά δεν κατέληξα πουθενά (weller-BRAND-antex)) αν μπορείτε να με βοηθήσετε και μένα σχετικά με αυτό το θέμα.

    Αν υπάρχει κανένα κατάστημα στην Θεσσαλονίκη ( που το προτείνετε - φτηνό ) ή αλλιώς μέσο internet κάποιο κατάστημα.


    Βάση δεν έχω, θα θέλω. Δεν ξέρω και πολύ καλά, αλλά κόλλησα λίγες φορές διάφορα .

    Πόσα watt χρειάζομαι?
    Χρήση: μικρό εξαρτήματα στο pc πχ είσοδος βύσματος τροφοδοσίας . Κόλλημα καλωδίων σε πλακέτα κτλ. Μικρό επιδιορθώσεις

    Υπάρχει κάποιο άρθρο πως να κάνεις καλές κολλήσεις ? και γιατί κάποιες φόρε όταν πας να κολλήσεις κάποιο εξάρτημα δεν μένει το καλάι ?
    και χρειάζεται solderini ( αυτή πως την βάζεις ? και νομίζω διάβασα ότι καταστρέφει την μύτη )

    Τη πρέπει να Μην κάνεις για να έχεις καλή μύτη ? πως καταλαβαίνεις οτι πρέπει να αλλάξεις μύτη.Διάβασα και άλλα θέματα για κάποιους που ενδιαφέρονται να αγοράσουν κολλητήρι αλλά δεν κατέληξα πουθενά (weller-BRAND-antex)) αν μπορείτε να με βοηθήσετε και μένα σχετικά με αυτό το θέμα.

    Αν υπάρχει κανένα κατάστημα στην Θεσσαλονίκη ( που το προτείνετε - φτηνό ) ή αλλιώς μέσο internet κάποιο κατάστημα.


    Βάση δεν έχω, θα θέλω. Δεν ξέρω και πολύ καλά, αλλά κόλλησα λίγες φορές διάφορα .

    Πόσα watt χρειάζομαι?
    Χρήση: μικρό εξαρτήματα στο pc πχ είσοδος βύσματος τροφοδοσίας . Κόλλημα καλωδίων σε πλακέτα κτλ. Μικρό επιδιορθώσεις

    Υπάρχει κάποιο άρθρο πως να κάνεις καλές κολλήσεις ? και γιατί κάποιες φόρε όταν πας να κολλήσεις κάποιο εξάρτημα δεν μένει το καλάι ?
    και χρειάζεται solderini ( αυτή πως την βάζεις ? και νομίζω διάβασα ότι καταστρέφει την μύτη )

    Τη πρέπει να Μην κάνεις για να έχεις καλή μύτη ? πως καταλαβαίνεις οτι πρέπει να αλλάξεις μύτη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Κυπραίος
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Κύπρος
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    http://www.antoniadis.com.gr/product...oducts_id=1063
    http://www.emimikos.gr/shop/product....cat=610&page=1
    http://antoniou24.skroutzstore.gr/p....CTT.32837.html
    http://www.antex.co.uk/product.a
    αυτα ειναι αυτα που αναφερθήκαν σε άλλα θέματα
    δεν ανάφερα τιμή αλλά το θέλω σχετικά φτηνό-κάλο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γιώργος Φυσικός
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    860

    Προεπιλογή

    7-11 W για ψιλοδουλειά, 20-25 για πιό μεγάλα, αν και έχω κολλήσει smd με 22 W και τρανζίστορ ισχύος με 11 W

    μερικές φορές μπορεί να χρειαστεί να βάλεις σολντερίνη. flux το λένε ή soldering grease.

    ακουμπάς τη μύτη ανάμεσα στα δύο στοιχεία που θες να κολλήσεις για 2-3 δευτερόλεπτα, ακουμπας το καλάι, βάζεις ίσα ίσα να τυλίξει την επαφη, παίρνεις το καλάι, αφαιρείς το κολλητήρι

    γράψε how to solder στο youtube


    jbc/antex καλά είναι (έχω ένα antex 21 W 20+ χρόνια και ένα jbc 11 W και τα δύο είναι μια χαρά)

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αλλά υπάρχουν και οι ψυχές, όπως αυτή μιας σαρδέλας ή άλλων πραμάτων που τρως, που είναι κατωτέρου επιπέδου: όταν πίνεις ένα ποτήρι νερό, παίρνεις ένα εκατομμύριο ψυχές. Αυτές οι ψυχές λέγονται Στοιχειώδη." - Γ. Γκιόλβας, για τα στοιχειώδη σωμάτια.

    Ignored users: 14. Will you be the next one?

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη toni31
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη-Κομοτηνη
    Μηνύματα
    932

    Προεπιλογή

    Εγώ πάλι θα πω καλύτερα κάποιον σταθμό κόλλησης, οικονομικό ή όχι αυτό το ξέρει η τσέπη σου, για να κάνεις τις δουλειές σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    παυλος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    604

    Προεπιλογή

    Υπαρχουν πολλες λυσεις αλλα!!! αυτο το αλλα ολου μας βασανιζει ολους η μαλλον τους περισσοτερους
    το προβλημα με την μυτη τον κολλητηριον που υπαρχουν φτηνες για φτηνα κολλητηρια αλλα
    για καποια δυσκολα της βρισκεις, οι μπορει και καθολου! και στην πιο πανω
    κατηγορια antex,weller,jbc που βρισκεις πολλη ευκολα αλλα ειναι πολλη ακριβες.

    Για αυτο κανε ερευνα αγορας αν θελεις να παρεις κατι φτηνο, να βρισκεις ευκολα μυτες πολλη σημαντικο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    1.376

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kypreos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διάβασα και άλλα θέματα για κάποιους που ενδιαφέρονται να αγοράσουν κολλητήρι αλλά δεν κατέληξα πουθενά (weller-BRAND-antex)) αν μπορείτε να με βοηθήσετε και μένα σχετικά με αυτό το θέμα.

    Αν υπάρχει κανένα κατάστημα στην Θεσσαλονίκη ( που το προτείνετε - φτηνό ) ή αλλιώς μέσο internet κάποιο κατάστημα.


    Βάση δεν έχω, θα θέλω. Δεν ξέρω και πολύ καλά, αλλά κόλλησα λίγες φορές διάφορα .

    Πόσα watt χρειάζομαι?
    Χρήση: μικρό εξαρτήματα στο pc πχ είσοδος βύσματος τροφοδοσίας . Κόλλημα καλωδίων σε πλακέτα κτλ. Μικρό επιδιορθώσεις

    Υπάρχει κάποιο άρθρο πως να κάνεις καλές κολλήσεις ? και γιατί κάποιες φόρε όταν πας να κολλήσεις κάποιο εξάρτημα δεν μένει το καλάι ?
    και χρειάζεται solderini ( αυτή πως την βάζεις ? και νομίζω διάβασα ότι καταστρέφει την μύτη )

    Τη πρέπει να Μην κάνεις για να έχεις καλή μύτη ? πως καταλαβαίνεις οτι πρέπει να αλλάξεις μύτη.Διάβασα και άλλα θέματα για κάποιους που ενδιαφέρονται να αγοράσουν κολλητήρι αλλά δεν κατέληξα πουθενά (weller-BRAND-antex)) αν μπορείτε να με βοηθήσετε και μένα σχετικά με αυτό το θέμα.

    Αν υπάρχει κανένα κατάστημα στην Θεσσαλονίκη ( που το προτείνετε - φτηνό ) ή αλλιώς μέσο internet κάποιο κατάστημα.


    Βάση δεν έχω, θα θέλω. Δεν ξέρω και πολύ καλά, αλλά κόλλησα λίγες φορές διάφορα .

    Πόσα watt χρειάζομαι?
    Χρήση: μικρό εξαρτήματα στο pc πχ είσοδος βύσματος τροφοδοσίας . Κόλλημα καλωδίων σε πλακέτα κτλ. Μικρό επιδιορθώσεις

    Υπάρχει κάποιο άρθρο πως να κάνεις καλές κολλήσεις ? και γιατί κάποιες φόρε όταν πας να κολλήσεις κάποιο εξάρτημα δεν μένει το καλάι ?
    και χρειάζεται solderini ( αυτή πως την βάζεις ? και νομίζω διάβασα ότι καταστρέφει την μύτη )

    Τη πρέπει να Μην κάνεις για να έχεις καλή μύτη ? πως καταλαβαίνεις οτι πρέπει να αλλάξεις μύτη.
    antex απο το 1992
    οσα αλλα εχω παρει χαλασαν φθηνιαρικα οι μυτες και πηγαν μετα για λιωσιμο πλαστικων
    προτεινω 12watt για κολλησεις smd
    25watt η 18watt για γενικες κολλησεις
    100watt για κολλησεις που χρειαζονται υψηλη θερμοκρασια το εχει προσφορα το lidl με δυο μυτες και καλαι το αγορασα εχει και led για να βλεπεις
    αλλιως καλυτερο weller 100watt
    υπαρχουν και τα ρυθμιζομενα στα 40watt προτεινω αλλα πρεπει να προσεξεις να παρεις καλο και κοστιζουν ακριβα αλλιως θα ψαχνεις μυτες
    καλαι εγω παιρνω συνηθως 1mm 60/40
    http://www.antex.co.uk/prodtype.asp?...cordPosition=1

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γιώργος Φυσικός
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    860

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paul333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    κατηγορια antex,weller,jbc που βρισκεις πολλη ευκολα αλλα ειναι πολλη ακριβες.
    δεδομένου ότι αγόρασα το antec xs 21W πρίν από 25 χρόνια (πέντε χιλιάδες δραχμές) και μύτη του άλλαξα μία (1) φορά... θα έλεγα ότι είναι πάμφθηνο... σκέψου επίσης ότι οι κολλήσεις με αυτό θα πιάσουν σίγουρα οπότε γλυτώνεις και λεφτά από κατεστραμμένα στοιχεία...

    μπορεί να σου φαίνονται πολλά τα 50 ευρά που θα σκάσεις, αλλά σκέψου ότι δεν πρόκειται να τα ξαναδώσεις ποτέ

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αλλά υπάρχουν και οι ψυχές, όπως αυτή μιας σαρδέλας ή άλλων πραμάτων που τρως, που είναι κατωτέρου επιπέδου: όταν πίνεις ένα ποτήρι νερό, παίρνεις ένα εκατομμύριο ψυχές. Αυτές οι ψυχές λέγονται Στοιχειώδη." - Γ. Γκιόλβας, για τα στοιχειώδη σωμάτια.

    Ignored users: 14. Will you be the next one?

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    παυλος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    604

    Προεπιλογή

    Τελευταια αγορασα για το antex 18W 2 μυτες που ηθελα για smd και μια απλη η δυο 14euro.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    224

    Προεπιλογή

    Και το soldering station απο τα LIDL μια χαρα κανει.. νομιζω

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    224


    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΚΟΛΛΗΤΗΡΙ
    By Apostolh in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-16, 03:28
  2. Κολλητηρι
    By SY8INL in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-15, 22:49
  3. αγορα κολλητηρι
    By mark25 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-15, 21:36
  4. Κολλητηρι μπαταριας
    By duende in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-14, 14:23
  5. ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΟΛΛΗΤΗΡΙ
    By antonisc in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-13, 09:44

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας