Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 27 από 27

Θέμα: Πρόβλημα με ανεμιστήρα

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Λευτέρης
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Ιεράπετρα
    Μηνύματα
    195

    Προεπιλογή

    ξαναρωτώ λοιπόν, έστω ότι βρίσκω πυκνωτή 1,5μF αλλά σε διαφορετική τάση, πχ 230VAC, θα υπάρξει πρόβλημα??

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    ΝΑΙ
    Η ταση των 230V ειναι RMS, η ταση peak to peak ειναι περιπου 320 και αυτη ειναι που παιρνει στα ακρα του ο πυκνωτης.Γιαυτο ολοι οι πυκνωτες για ανεμιστηρα(οπως και αυτος στο λινκ που εδωσες ) ειναι στα 400-450V

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον JOUN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    lcharal (13-07-12)

  4. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Ντενης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    κυπρος
    Μηνύματα
    964

    Προεπιλογή

    εγω εχω ανεμιστηρα τοιχου με 5 ταχυτητες.οι οποιες ρυθμιζονται με σχοινι.και ενα ακομα σχοινι που εινια το ον και το οφ.
    σταματισε ομως να λειτουργει.
    πως μπορω να μετρισω το μοτερ ,αν ειναι οκ,με πολυμετρο?(δηλαδη ,με το πολυμετρο,ποια καλωδια να μετρισω και τι τιμες θα πρεπει να μου διχνει)?
    '






    ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Λευτέρης
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Ιεράπετρα
    Μηνύματα
    195

    Προεπιλογή

    Η εγχείριση έγινε, αλλά ο ασθενής (= ανεμιστήρας) είχε ήδη απεβιώσει... βγάζω τον κυκνωτή που είχε, τον μετρώ με το φαραντόμετρο του πολυμέτρου και ήταν καλός... παρακάμπτω τα κουμπιά ελέγχου του ανεμιστήρα και τον συνδέω απ' ευθείας στο ρεύμα... ουδέν απόκριση... το αμπερόμετρο έδειχνε 0 Α ...
    Η επόμενη μαγική κίνηση ήταν, άλλος νέος ψηλός μελαχρινος από το μαγαζί της γειτονιάς... Δυστυχώς ο παλιός ταξίδεψε στην ανακύκλωση!!!

    Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθειά σας!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fm344 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω εχω ανεμιστηρα τοιχου με 5 ταχυτητες.οι οποιες ρυθμιζονται με σχοινι.και ενα ακομα σχοινι που εινια το ον και το οφ.
    σταματισε ομως να λειτουργει.
    πως μπορω να μετρισω το μοτερ ,αν ειναι οκ,με πολυμετρο?(δηλαδη ,με το πολυμετρο,ποια καλωδια να μετρισω και τι τιμες θα πρεπει να μου διχνει)?
    '






    ?
    αρχικα βγαλε τα καλωδια τροφοσιας ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΡΕΥΜΑ ΚΑΙ ΜΟΝΩΣΕ ΤΑ.μετα βαλε το πολυμετρο εκει που ηταν τα καλωδια, μετρα με μπαζερ να κανει μπιπ οταν ειναι ανοικτο πρεπει να κανει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #26
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    Παιδια καλησπέρα και από εμενα,

    ελπίζω να μην ειναι πολύ αργά για τον ανεμιστήρα

    Εγώ όσες επιδιορθώσεις έχω κάνει αφορούσαν λύπανση.

    Δηλαδή : Οι περισσότεροι ανεμιστηρες του εμπορίου έχουν κουζινέτα στον ροτορα και όχι ρουλεμαν.
    Αυτά στεγνώνουν, πιανουν λίγη γλύτσα με αποτελεσμα να κολλά η φτερωτή και να μην ξεκινά καθολου.
    Μερικοί ανεμιστήρες, βεβαιως-βεβαιως, εχουν και ένα θερμικό μέσα στο πηνίο για προστασία σε περιπτωση
    που κολλησει η φτερωτή. Το θεμικό καίγεται και την γλυτώνει το πηνίο, αφου δεν γυριζει η φτερωτή
    για να καταναλώσει το ρευμα.
    Αρα, λύνουμε το μοτεράκι του ανεμιστήρα, λυπαίνουμε και τα δυο κουζινετα (μπρος-πισω εκει που παταει/περιστρεφεται ο ροτορας),
    ξαναμονταρουμε και δοκιμαζουμε τον ανεμιστηρα.
    Αν δεν γυρνάει και πάλι, ξαναλύνουμε και ελέγχουμε αν υπάρχει τετοιο θερμικό.
    Από οτι εχω δει (εμπειρικά) είναι σαν μια αντισταση και συνήθως την έχουν καλυμένη με αυτό το μονωτικό που μοιαζει
    με τα θερμοσυστελλόμενα αλλα ειναι ασπρο και αντεχει στις θερμοκρασίες. Αυτό αν έχει καεί (μετρηση συνέχειας με ενα πολύμετρο)
    ή το αλλάζουμε ή το καταργούμε τελείως. Αν το καταργήσουμε τοτε θα προσέχουμε πάντα ο ανεμιστήρας να έχει λύπανση.
    Δηλ, αν δουμε οτι αρχίζει να χανει στροφες, δεν τον αφήνουμε στην τύχη του, αλλά λύσιμο και λύπανση.
    Ο πυκνωτής που υπάρχει μέσα δεν γνωριζω τι ακριβός κάνει, αλλά δεν μου έχει τύχει ΠΟΤΕ να έχει χαλάσει. Απλώς δεν χαλάνε.
    Αν είναι να έχει χαλάσει (θεωρώ) ότι θα πρέπει να τον βρούμε σκασμένο από καμια περιργη τάση της ΔΕΗ.

    Εχω 4-5 ανεμιστηρες για χρόνια και απλώς καθε καλοκαιράκι του λύνω και τους λυπαίνω και ζούνε ακόμα.
    Ασε που σε 2 απο δαύτους ειχα παρει και ένα ασημι σπρεϋ και ειχα περασει την φτερωτή που είχε βγάλει
    σκουριτσες, αλλά και έναν το έιχα βάψει διχρωμια (καφε ποδι και λαιμο, μαυρό τα πλαστικά του, ασημι φτερωτή).

    Ολα τα παραπάνω είναι εμπειρικές συντηρήρησεις, αλλά έχουν δουλέψει για εμενα.

    Οσον αφορά για τις δοκιμαστικές περιστροφες της φτερωτής με το χερι οταν ο ανεμιστηρας ΔΕν ειναι σε λειτουργία.
    Μην περιμένεις φιλε lcharal (εγω είμαι ο gcharal ) να γυρίσει και να φερνει στροφες οπως μια ροδα ποδηλατου.
    Οι ανεμιστήρες στο πισω μερος του ροτορα έχουν εξτρα γραναζια για να κινουνται αριστερά-δεξια. Αρα αυτά και μονο
    είναι ικανα να φρεναρουν την φτερωτη. Απλώς για να ελέγξεις αν η φτερωτή γυρίζει ομαλα, χρησιμοποιησε την
    αισθησή σου πόσο απαλα χρειαστηκε να την σπρώξεις ώστε να ξεκινήσει να περιστρέφεται.
    Αν δεν υπήρχαν τα πίσω γραναζια τότε αν την γυρναγες με το χέρι (απαλα) θα έπρεπε να παρει κάμποσες στροφες.
    Το θεμα είναι με τεντωμενο το δακτυλο του χεριου σου και σπρωχνωντας την φτερωτη να γυρισει, να μην αισθανεσαι
    πίεση στο δάκτυλο.

    Ελπίζω να βοήθησα

    Καλη συνέχεια

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gcharal : 17-07-12 στις 20:11

  8. #27
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σίφης
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcharal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια καλησπέρα και από εμενα,

    ελπίζω να μην ειναι πολύ αργά για τον ανεμιστήρα

    Εγώ όσες επιδιορθώσεις έχω κάνει αφορούσαν λύπανση.

    Δηλαδή : Οι περισσότεροι ανεμιστηρες του εμπορίου έχουν κουζινέτα στον ροτορα και όχι ρουλεμαν.
    Αυτά στεγνώνουν, πιανουν λίγη γλύτσα με αποτελεσμα να κολλά η φτερωτή και να μην ξεκινά καθολου.
    Μερικοί ανεμιστήρες, βεβαιως-βεβαιως, εχουν και ένα θερμικό μέσα στο πηνίο για προστασία σε περιπτωση
    που κολλησει η φτερωτή. Το θεμικό καίγεται και την γλυτώνει το πηνίο, αφου δεν γυριζει η φτερωτή
    για να καταναλώσει το ρευμα.
    Αρα, λύνουμε το μοτεράκι του ανεμιστήρα, λυπαίνουμε και τα δυο κουζινετα (μπρος-πισω εκει που παταει/περιστρεφεται ο ροτορας),
    ξαναμονταρουμε και δοκιμαζουμε τον ανεμιστηρα.
    Αν δεν γυρνάει και πάλι, ξαναλύνουμε και ελέγχουμε αν υπάρχει τετοιο θερμικό.
    Από οτι εχω δει (εμπειρικά) είναι σαν μια αντισταση και συνήθως την έχουν καλυμένη με αυτό το μονωτικό που μοιαζει
    με τα θερμοσυστελλόμενα αλλα ειναι ασπρο και αντεχει στις θερμοκρασίες. Αυτό αν έχει καεί (μετρηση συνέχειας με ενα πολύμετρο)
    ή το αλλάζουμε ή το καταργούμε τελείως. Αν το καταργήσουμε τοτε θα προσέχουμε πάντα ο ανεμιστήρας να έχει λύπανση.
    Δηλ, αν δουμε οτι αρχίζει να χανει στροφες, δεν τον αφήνουμε στην τύχη του, αλλά λύσιμο και λύπανση.
    Ο πυκνωτής που υπάρχει μέσα δεν γνωριζω τι ακριβός κάνει, αλλά δεν μου έχει τύχει ΠΟΤΕ να έχει χαλάσει. Απλώς δεν χαλάνε.
    Αν είναι να έχει χαλάσει (θεωρώ) ότι θα πρέπει να τον βρούμε σκασμένο από καμια περιργη τάση της ΔΕΗ.

    Εχω 4-5 ανεμιστηρες για χρόνια και απλώς καθε καλοκαιράκι του λύνω και τους λυπαίνω και ζούνε ακόμα.
    Ασε που σε 2 απο δαύτους ειχα παρει και ένα ασημι σπρεϋ και ειχα περασει την φτερωτή που είχε βγάλει
    σκουριτσες, αλλά και έναν το έιχα βάψει διχρωμια (καφε ποδι και λαιμο, μαυρό τα πλαστικά του, ασημι φτερωτή).

    Ολα τα παραπάνω είναι εμπειρικές συντηρήρησεις, αλλά έχουν δουλέψει για εμενα.

    Οσον αφορά για τις δοκιμαστικές περιστροφες της φτερωτής με το χερι οταν ο ανεμιστηρας ΔΕν ειναι σε λειτουργία.
    Μην περιμένεις φιλε lcharal (εγω είμαι ο gcharal ) να γυρίσει και να φερνει στροφες οπως μια ροδα ποδηλατου.
    Οι ανεμιστήρες στο πισω μερος του ροτορα έχουν εξτρα γραναζια για να κινουνται αριστερά-δεξια. Αρα αυτά και μονο
    είναι ικανα να φρεναρουν την φτερωτη. Απλώς για να ελέγξεις αν η φτερωτή γυρίζει ομαλα, χρησιμοποιησε την
    αισθησή σου πόσο απαλα χρειαστηκε να την σπρώξεις ώστε να ξεκινήσει να περιστρέφεται.
    Αν δεν υπήρχαν τα πίσω γραναζια τότε αν την γυρναγες με το χέρι (απαλα) θα έπρεπε να παρει κάμποσες στροφες.
    Το θεμα είναι με τεντωμενο το δακτυλο του χεριου σου και σπρωχνωντας την φτερωτη να γυρισει, να μην αισθανεσαι
    πίεση στο δάκτυλο.

    Ελπίζω να βοήθησα

    Καλη συνέχεια
    Ευχαριστώ πολύ, με τις οδηγίες σου συντήρησα κι εγώ τον ανεμιστήρα μου που είχε το ίδιο πρόβλημα (τον άνοιγα και ξεκινούσε 5 λεπτά μετά). Τώρα πάει μπάλα με το που πατάω το κουμπί...σαν καινούργιος! Και πάλι ευχαριστώ γιατί εδώ που φτάσαμε δεν περισσεύουν ούτε 30 ευρώ για να πω ότι θα πάρω καινούργιο. Να 'σαι καλά!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. επισκευή ανεμιστήρα.
    By bananasplit in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-17, 19:41
  2. Επισκευή ανεμιστήρα λάπτοπ
    By trade in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-16, 01:06
  3. ρύθμση ταχύτητας ανεμιστήρα
    By haris_216 in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-11, 11:34
  4. Συνδεσμολογία ανεμιστήρα οροφής
    By decay in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-10, 17:42
  5. Ρυθμιστής στροφών ανεμιστήρα
    By apilot in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-10, 23:36

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας