Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Ηλεκτρονικο Στεκι των Παλιων Φιλων Μεσαιατζηδων απο εκεινη την εποχη.

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη hlsat
    Όνομα
    Ηλιας
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    178

    Προεπιλογή Ηλεκτρονικο Στεκι των Παλιων Φιλων Μεσαιατζηδων απο εκεινη την εποχη.

    Μετα απο πολλα προσωπικα μηνυματα που ελαβα ξεκινω αυτο το θεμα για να μπορεσουμε να βρεθουμε εστω και μεσα απο εδω ολοι εκεινοι οι παλιοι φιλοι απο τα Μεσαια εκεινης της εποχης αλλα και απο τα λιγα Fm εκεινης της εποχης.

    Hlsat ψευδωνυμω ιντερνετικο.
    Ονομα Ηλιας και για τα μεσαια χρονολογια 1968 Οκτωμβριος μεχρι το 1971 Σεπεμβριο Dagerman.
    Απο 1971 μεχρι 1981 που εφυγα απο την Αθηνα για Ξανθη Santana Music.
    Περιοχη εκπομπων Βοτανικος.
    Αθηναιος απο Ξανθη για μετα το 1981 και εδω.

    Φιλοι της εποχης παρα πολλοι.
    Τασος Ητα Βητα 346 Βοτανικος.
    Δημητρης Σιμ Ντολτσε Βητα Βοτανικος.
    Μακης ΤΑΦ 55 Ρουφ.
    Κωστας Σκουπεεεεεεεεεεεες Μεταξουργειο.
    Γιωργος Σερραιος Ασπα Αστικα.
    Αντωνης Τιραμολα Χαιδαρι.
    Χρυσο Αστερι Χαιδαρι.
    Λακης Ανωνυμος Ναυτικος Βοτανικος.
    Παναγιωτης και ο αδελφος του φλατζες Βοτανικος.

    Συνεχειζεται περιμενω απαντησεις απο ολους.

    Ηλιας Ξανθη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.949

    Προεπιλογή

    Τον Αντώνη Τιραμόλα θα βρεις εδώ: http://www.tiramola.com/
    Για τους υπόλοιπους δεν γνωρίζω κάτι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Είμαι αυτό που κάθε στιγμή γίνομαι.

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη hlsat
    Όνομα
    Ηλιας
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    178

    Προεπιλογή

    Καλησπερα.
    Σωστη και ορθος εγινε η μεταφορα του θεματος εδω ηταν λαθος δικο μου που το ανοιξα αλλου,αλλα μια ενημερωση δεν κανη κακο να μην ψαχνω.
    Εμπαση περιπτωσι θα παρακαλεσω τους ιδιοκτητες του φορουμ μιας και ειμαι νεος εδω αλλα πολυ παλιος στο ειδος να ανεχτουν εμενα αρχικα που ξεκινω αυτην την ιστορια και οσους ερθουν απο τα παλια εδω γιατι θα ακουστουν ωραιες ιστοριες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη hlsat
    Όνομα
    Ηλιας
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    178

    Προεπιλογή

    Ηταν να μην παρω φορα.

    Ο χρονος γυριζη πισω σε μια αλλη εποχη.
    Μια εποχη με ωραιες και γλυκες αναμνησεις με ωραιες τρελες πολυ μερακι πολλες δυσκολιες αλλα πανω απο ολα αγνη.
    44 χρονια πισω εποχη τελος καλοκαιριου αρχες φθινοπωρου.
    Μολις εχω ερθει στην Αθηνα απο την γενετηρα πατριδα μου τον Βολο.
    Πρωτη ταξι γυμνασιου στο θρυλικο 9 γυμνασιο πλατειας Κουμουνδουρου.
    Το ρευμα εχει μπει στο αιμα μου απο την ηλικια των 7 χρονων το 1964 οταν ακομη ηταν Δημοτικο και 110.
    Την ανοιξη του 1964 γυρω στα μεσα του Απριλη εμφανιζεται στον Βολο το ρευμα 220 και η τοτε Δεη.
    Το θρυλικο για αργοτερα ραδιοφωνο Telefunken του πατερα μου κατασκευης 1956 στην Γερμανια πρεπη να ξαναλειτουργηση με 220 βολτ.
    Και κανω την επεμβαση επιλεγω μαλιστα στον μετασχηματιστη να το βαλω στη θεση στα 240 για σιγουρια και αυτο δουλευη.
    Το ξυλο βγηκε απο τον παραδεισο ομως επιβαιβεωθηκε οταν γυρισε αυτος απο την δουλεια του ακομη το θυμαμαι και ας εχουν περαση τοσα πολλα χρονια.
    Καποια στιγμη θα σας δωσω τα σχεδια και την μετατροπη που εκανα αργοτερα στην Αθηνα τοποθετοντας την Λυχνια ΕΜ 84.
    Θα αναρωτιουνται πολλοι τι εκανε αυτη η λαμπα.
    Αυτη η λαμπα ηταν για ενδειξη σηματος γραμμικη και οχι βενταλια.Οι παλιοι καταλαβαινουν.
    Ας ερθουμαι ομως στο 1968 και στην αυλη του Γυμνασιου.
    Εκει καποιοι μεγαλυτεροι σε ηλικια μαθητες εχουν αρχισει να παιζουν με τα Μεσαια κυματα και τα βραχεα.
    Γνωριζω εναν Γιωργο που αναφαιρω και ποιο πανω που ηταν ο ειδημονας της παρεας και εκανε και εκπομπες στα Μεσαια και κολαω την ψωρα για αυτα.
    Δεν θυμαμαι αν το ψευδονυμο του ηταν ο Σερραιος αλλα σιγουρα εμενε σε ενα δυοροφο στην πλατειουλα απεναντι απο τον σταθμο των Αστικων λεωφορειων της Ασπα Αγιου Πολυκαρπου απεναντι απο το εργοστασιο κατασκευης τηλεορασεων με ενσωματομενο μαγγνητοφωνο οκτω τρακ που αργοτερα σαν σπουδαστης θα κανω πρακτικη .
    Εχοντας στα χερια μου το βιβλιο που σημαδεψε ολους τους ερασιτεχνες εκεινης της εποχης του ζητησα μιας και δεν μπορουσα ακομη να μου κατασκευαση ενα συγκεκριμενο πομπο.
    Ακομα τον τελειωνη.
    Αυτη ηταν η πρωτη μου επαφη με τα μεσαια τοτε που ο Λεωνιδας ο Ψησταρακιας μεσουρανουσε και η Αγια Τριαδα δηνοπαθουσε ( ο παπας στην λειτουργια ) οπως και ο σταθμος της Αμαλιαδας και φυσικα ο Αμερικανος ( This is a voice of America ) 10 στα 10 εφερνε ο κερατας ο Αμερικανος στο ματακι της ΕΜ 84.
    Στις παρακατω φωτο το βιβλιο ιστορια με σβησμενο το ονομα του εκδοτη για ευνοητους λογους και το σχεδιο απο τον πομπο που δεν εγινε ποτε απο τον Γιωργο. ( δυο χιλιαδες δραχμες για εκεινη την εποχη ηταν θησαυρος που πληρωσα )

    Συνεχιζετε αργοτερα.

    Ηλιας Ξανθη.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον hlsat για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    -nikos- (11-07-12)

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη hlsat
    Όνομα
    Ηλιας
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    178

    Προεπιλογή

    Για του λογου το αληθες των παραπανω καλα να ειναι ο γκουγκλε.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη hlsat
    Όνομα
    Ηλιας
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    178

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Τρελός Επιστήμονας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον Αντώνη Τιραμόλα θα βρεις εδώ: http://www.tiramola.com/
    Για τους υπόλοιπους δεν γνωρίζω κάτι.
    Δημητρακη με τον Αντωνη τα λεμε τακτικα.
    Ευχαριστω ομως εσενα για την πληροφορηση.

    Ηλιας

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη hlsat
    Όνομα
    Ηλιας
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    178

    Προεπιλογή

    Ιστοριες και αναμνησεις απο τα παλια καλα χρονια συνεχεια.

    Τα φραγκα πεταξαν μηχανημα απο τον Γιωργο δεν βλεπω και ψαχνομαι.
    Αρχικα επρεπε να μαζεψω καινουργια φραγκα ετσι λοιπον αρχιζω να δουλευω τα Σαββατοκυριακα και στις αργιες σε ενα βενζιναδικο της Mobil πλενωντας ταξι με το πετσι 5 φραγκα το πλυσιμο τοτε και χωρια τα υπολοιπα.
    Το βενζιναδικο αυτο ηταν γιατι τωρα δεν υπαρχη τερμα Λεωνιδου με Ιερα οδο δεξια οπως κατεβαινες την Λεωνιδου.
    Παραλληλα εχουν ερθη στα χερια μου το γνωστο βιβλιο η πρωτη του εκδοση και τα βιβλια απο τα μαθηματα ραδιοφωνου της Κλιμενς.
    Το διαβασμα παη συνεφο αλλα τα δυσκολα ηταν τα χρωματα στις αντιστασεις και επρεπε να λυθη το προβλημα.
    Η λυση βρεθηκε σε ενα μαγαζι υλικων πισω απο το παλιο Μινιον στο στενο δρομο.
    Οταν πηγαινα εκει για αγορα υλικων υπηρχαν ετοιμα τα χαρτακια με το καθενα μεσα και την τιμη του γραμμενη απο εξω.
    Πληρωνα κατι παραπανω αλλα η δουλεια ρολοι.
    Επισης εχει ερθη ως δωρο στα χερια μου ενα ωραιο ραδιοφωνο της εποχης Αμερικανικο της RCA.
    Χαρμα οφθαλμων ηταν το ατιμο αλλα επεσε υπερ Μεσαιων εκπομπη.
    Το διαλυσα και πηρα 6V6 RCA μεταλικη 6SA7 αχριαστη το γνωστο πηνιο της τον μεταβλητο 6L6 και διαμορφωτη μετασχηματιστη τροφοδοσιας και 5U4 ανορθωτρια και παη λεγοντας.
    Ξεκινω λοιπον μονος πλεον να φτιαξω τον πρωτο πομπο μεσαιων.
    Ταλαντωτρια 6V6 RCA μεταλικη εξοδος η λαμπαρα της εποχης 807 ολα αυτα πομπος.
    Ενισχυτης 2 εισοδων μικροφωνο κρυσταλικο και πικαπ προενισχυτρια μια ECC 83 και εξοδος η 6L6 του ραδιοφωνου.
    Τροφοδοσια ολα μαζι απο το τροφοδοτικο του διαλυμενου ραδιοφωνου.
    Στα γενεθλια μου Φεβρουαριος του 1969 μολις εχω κλειση τα δωδεκα και μπαινω στα δεκατρια ειμαι στον αερα απο εκεινο το στουντιο που δειχνω την φωτο με 25 μετρα κεραια.
    Χαμος πανηγυρια κλαματα χαρα ολα μαζι απεριγραπτα αφου ακομη και τωρα που σας τα γραφω εχω συγκινηθη.
    Ο Ηλιας ο Dagerman ειναι στον αερα μπορω και συνομιλω με τα ειδαλματα μου Αντωνης Τιραμολα και το Χρυσο Αστερι δεν θυμαμε το μικρο του ονομα καλη του ωρα νομιζω Χαρης.
    Ο Βοτανικος εχει εναν καινουργιο ερασιτεχνη εκτος του Γιωργου και μαλιστα το μηχανημα το δικο μου ειναι πολυ ανωτερο αυτουνου.
    Κτυπαω 8 μοναδες στις 10 του Αμερικανου.
    Το μηχανημα αυτο με σημαδεψε.
    Εζησε πολλα χρονια και βρισκεται στην αποθηκη μου ακομη αλλα ανακατασκευασμενο οχι το πρωτο.
    Η διαμορφωση ειναι στο σκρην της 807 με μικρο μετασχηματιστη εξοδου 5Κ πρωτευον και 8Ωμ δευτερευον.
    Θα ανεβασω καποια στιγμη τα σχεδια του.
    Σπεσιαλ μικροφωνο κρυσταλικο καψα 10 δραχμων ο Μακης ο Ταφ 55 τις ειχε αχτι πολυ αργοτερα.
    Σημα της εκπομπης το γνωστο τοτε Ποπ Κορν.
    Η χουντα μας κυνηγα.
    Το ραδιογωνιομετρο ειναι στους δρομους συνεχεια και ψαχνη.
    Οι πατουσες του Λεωνιδα του Ψησταρακια ειναι μαυρες απο το ξυλο ομως τα μεσαια ζουνε και ακουγομαστε.
    Οι εκπομπες που με ωθησαν σε ολα αυτα ηταν τρεις που ακουγα πριν βρεθω στον αερα.
    Η λαικη εκπομπη του Αντωνη του Τιραμολα και του Χρυσου Αστεριου και μιας αλλης παρεας που δεν θυμαμε τιποτα απο αυτους που ηταν τρεις εκφωνητες και η σπεσιαλ εκπομπη τους ηταν στις επαιτειους της 28ης Οκτωβριου 25ης Μαρτιου με μιμησεις πολεμικες αεροπλανων αρματων και αλλα ωραια.
    Εβγαιναν καπου μεταξυ Πετραλωνων και Καλιθεας

    Η ιστορια συνεχειζεται αργοτερα.

    Ηλιας Ξανθη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον hlsat για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    -nikos- (11-07-12), Πέτροs (12-07-12)

  10. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Συνημμένο Αρχείο 37578

    Τι έγινε στην συνέχεια?

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

Παρόμοια Θέματα

  1. Ειστε ετοιμοι για την αναλογικη εποχη ????
    By lazarost in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-10, 18:47
  2. ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΛΕΣ ΕΠΟΧΕΣ ΤΩΝ FM LINEAR 400-500wATT ΜΕ ΤΗΝ 7609
    By dvretos in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-10, 18:05
  3. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-09, 13:55
  4. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-09, 23:02
  5. ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΚΟΥΔΟΥΝΙ ΑΠΟ VELLEMAN KIT
    By serafeim in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-07, 15:56

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας