Σελίδα 1 από 12 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 113

Θέμα: Πομπος με την 6146w

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη MOGOLOS
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    37

    Προεπιλογή Πομπος με την 6146w

    καλο βραδυ σε ολους.σχεδον τελειωσα την κατασκευη ενος πομπου fm με την 6146 w.μερικες φωτο απο την κατασκευη.ειμαι σχετικα απειρος με τα ηλεκτρονικα αν και εχω βγαλει σχετικη σχολη πριν απο πολλα χρονια.Χρειζομαι βοηθεια.δεν μπορω να βρω διοδια ΒΒ105.αυτα που ειχα εγιναν ψητα...αν ξερει καποιος που θα βρω ας μου πει.ευχαριστω πολυ
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Εικόνα0320.jpg Εμφανίσεις:  1707 Μέγεθος:  129,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Εικόνα0327.jpg Εμφανίσεις:  1548 Μέγεθος:  133,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Εικόνα0331.jpg Εμφανίσεις:  2537 Μέγεθος:  133,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Εικόνα0341.jpg Εμφανίσεις:  1763 Μέγεθος:  139,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Εικόνα0342.jpg Εμφανίσεις:  2727 Μέγεθος:  143,9 KB  

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gRooV : 11-07-12 στις 22:32 Αιτία: προσθεση κειμενου

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Μοσχατο
    Μηνύματα
    40

    Προεπιλογή

    Ομορφη η κατασκευη σου Δημητρη,παραδοσιακη εμφανιση, με γυρισες 33 χρονια πισω οταν υλοποιησα την 6146 αυτοταλαντωτη, σιγα σιγα αναβαθμισε την με δυο σταδια επιπλεον για καλυτερη αποδοση, σταθεροτητα και μουσικη ποιοτητα...καλες εκπομπες ,προτεινω βεβαια και την προσθηκη φιλτρου αρμονικων στην εξοδο για αποφυγη οσο γινεται ενοχλητικων αρμονικων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Μοσχατο
    Μηνύματα
    40

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MOGOLOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Εικόνα0320.jpg Εμφανίσεις:  1707 Μέγεθος:  129,3 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Εικόνα0327.jpg Εμφανίσεις:  1548 Μέγεθος:  133,9 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Εικόνα0331.jpg Εμφανίσεις:  2537 Μέγεθος:  133,5 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Εικόνα0341.jpg Εμφανίσεις:  1763 Μέγεθος:  139,7 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Εικόνα0342.jpg Εμφανίσεις:  2727 Μέγεθος:  143,9 KBκαλο βραδυ σε ολους.σχεδον τελειωσα την κατασκευη ενος πομπου fm με την 6146 w.μερικες φωτο απο την κατασκευη.ειμαι σχετικα απειρος με τα ηλεκτρονικα αν και εχω βγαλει σχετικη σχολη πριν απο πολλα χρονια.Χρειζομαι βοηθεια.δεν μπορω να βρω διοδια ΒΒ105.αυτα που ειχα εγιναν ψητα...αν ξερει καποιος που θα βρω ας μου πει.ευχαριστω πολυ
    Εγιναν ψητα γιατι τρωνε υπερβολικη RF απο την αναδραση της εξοδου για την συντηρηση των ταλαντωσεων,γιαυτο σου προτεινα παραπανω την προσθηκη βαθμιδων ,επισης εχεις λιγο υπερβολικες σε μηκος καλωδιωσεις που πρεπει ν'αποφευγονται στις υψηλες συχνοτητες...(ανοδος ,οδηγο πλεγμα,) βαλε σχεδιο για παρατηρησεις διορθωσεις κλπ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη MOGOLOS
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    37

    Προεπιλογή

    Σιγουρα υπαρχει υπερβολικη RF...μετα απο λιγα λεπτα λειτουργιας ζεματαει και ο αεροφυλος πυκνωτης επιλογης συχνοτητας...θα ανεβασω και το σχεδιο οταν το βρω...ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Αγγελος 297
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    188

    Προεπιλογή

    Μπράβο φίλε Δημήτρη για την κατασκευή σου,είναι πολύ ωραία και συμμαζεμένη.Μπορείς μου φαίνεται δίπλα στην βάρικαπ να βάλεις μια αντίσταση 10K/2w για να μην καίγονται εύκολα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη itta-vitta
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Μηνύματα
    1.481

    Προεπιλογή

    Πώς βγαίνει το μηχάνημα; Βγαίνει καλά; Βλέπω μεταβλητούς με πολλά φύλλα. Είναι εύκολος ο συντονισμός; Από βάρικαπ αφού είσαι στην Αθήνα θα πας στον Α555. Τις έχει 2,5 ευρώ τη μια και δίνει μόνο μία σε κάθε πελάτη γιατί είναι σπάνιες. Αν ψωνίζεις από τον εβαυ, εκεί υπάρχουν. Μη βάζετε τις λυχνίες οριζόντια. Κρεμάνε τα νήματα. Μόνο αν το λένε τα τεχνικά χαρακτηριστικά. Η κατασκευή σου είναι πολύ καλή εμφανησιακά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από itta-vitta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μη βάζετε τις λυχνίες οριζόντια. Κρεμάνε τα νήματα. Μόνο αν το λένε τα τεχνικά χαρακτηριστικά. Η κατασκευή σου είναι πολύ καλή εμφανησιακά.
    Δεν πειραζει αυτο...........θα βαλει καθετα το μηχανημα

    Αλλα, φιλε ιτα βιτα δεν νομιζω να ισχυει αυτο ....... εχω δει πολλα μηχανηματα της προκοπης, να μην νοιαζονται για αυτο

    Εγω αυτο που εχω να παρατηρησω ειναι, να την ειχε βαλει καθετα στο σασι( 90 μοιρες περιστροφη η βαση στους ηλεκτρολ) ,ωστε η ανοδος να πεφτει ακριβως στον μεταβλητο και οχι να κανει βολτες( το καλωδιο απο τον μεταβλητο στην ανοδο)

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον p.gabr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Marc (12-08-12)

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Καλησπερα.Αυτο με την οριζοντια θεση με απασχολησε πριν απο καμμια 30αρια χρονια.Απλα κατεληξα στο συμπερασμα οτι απλα αναλογως τη θεση της λυχνιας πρεπει να μπαινουν και τα υλικα για να υπαρχουν οσο το δυνατο πιο κοντα καλωδια.Παντως ειμαι αντιθετος με τη χρηση κουτιου σε λαμπατο ειδικα το καλοκαιρι που ανεβαζει πολυ υψηλες θερμοκρασιες.Ενα σασσι Π ειναι παντα η καλυτερη και ευκολοτερη λυση για το μονταρισμα.
    ΥΓ Αν παλι δεν βολευει το Π μια καλη λυση ειναι ενα φυλλο αλουμινιου μπροστα σαν προσοψη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Αυτο ενοουσα... ΜΙΚΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  T90-4.jpg Εμφανίσεις:  479 Μέγεθος:  145,5 KB  

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον p.gabr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    αθικτον (16-07-12)

  12. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη itta-vitta
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Μηνύματα
    1.481

    Προεπιλογή

    Αυτό για την οριζόντια θέση. Μπορεί θεωρητικά να ισχύει, αλλά έχω δεί φίλους να βάζουν έτσι τις λυχνίες κυρίως σε πομπούς όπως αυτός. Δεν παρουσίασαν κάτι στην πράξη και μετά από πολλές ώρες λειτουργίας.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 12 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΠΟΜΠΟΣ FM 6146W (ΑΥΤΟΤΑΛΑΝΤΩΤΟ)
    By thanos_x in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-20, 17:55
  2. πομπος fm με την el504
    By kostassss in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-14, 18:09
  3. πομπος fm 30w με 6146w
    By NUKE in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 298
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-13, 22:33
  4. πομπος FM με την 6ΑΚ5
    By joke in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-07, 16:59

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας