Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: Αφαίρεση ενισχυτή απο STEREO.

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή Αφαίρεση ενισχυτή απο STEREO.

    Λοιπόν αποφάσισα να πετάξω το παλιό μου στερεοφωνικό(μιας που δεν το χρησιμοποιώ πια) αλλά μου αρέσουν πολύ τα ηχεία του! Ψάχνω ενα τρόπο να αφαιρέσω τον ενισχυτή ώστε να μπορέσω να τον συνδέσω στον υπολογιστή μου μαζί με τα ηχεία.
    Το ηλεκτρονικό σχέδιο του στερεο το βρήκα (aiwa sz50 manual αν ενδιαφέρεστε) αν και δεν νομίζω οτι θα χρειαστεί.
    Λοιπόν απο μια επιφανειακή ματιά, κρατάω τροφοδοτικό/μετασχηματιστή, την πλακέτα του ενισχυτή, ψύκτρα? Αγοράζω ενα ποτενσιόμετρο, κουτί και ενα διακόπτη on/off, κάνω την συνδεσμολογία μεταξύ των στοιχείων και αφήνω ότι δεν με ενδιαφέρει στον αέρα?
    Πρέπει να προσέξω κάτι άλλο μιας και το PCB ίσως να μην έχει μόνο τον ενισχυτή πάνω αλλά και κάποια άλλη ηλεκτρονική διάταξη?
    Με τις ρυθμίσεις που είχε πριν το στεροφωνικό όσον αναφορά τα πρίμα / μπάσα τι γίνεται?
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη thebadtall
    Όνομα
    vlad
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Impal Tov
    Μηνύματα
    128

    Προεπιλογή

    ε.... και σε τι κουτι θα μπει το συστημα; μην το αφησεις χυμα και σε χτυπησει το ρευμα. το σχεδιο θα σου χρειαστει οταν θα ψαχνεις που θα μπει το ποτενσομετρο. εγω ψηφιζω να μην το σουταρεις. αν παλι το πηρες αποφαση , βαλτου ενα λαμπατο προενισχυτακι με εκουαλαηζερ μπασα μεσαια ψηλα κ εισαι αρχοντας. ασε την ενταση του ενισχυτη στο 80% και κανεις παιχνιδι απο τον προενισχυτη

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    sargeid
    Guest

    Προεπιλογή

    Και κάτι τέτοιο θα σου έρθει πολύ φθηνά http://www.ebay.com/itm/NE5532-volum...item336c3ee333 Άλλα θα σου πουν εδώ οι ειδικοί καλύτερα (Επίσης βάλε καμία φωτο από το εσωτερικό)

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.579

    Προεπιλογή

    eίμαι της άποψης οτι κακως σουταιρνεις το μηχάνημα....επίσης ΔΕΝ πρέπει να αφήσεις ανοιχτό τον ενισχυτή αλλά πρέπει να μπει σε μεταλλικό κουτί και να γειωθεί...η προταση που έκανε ο geo δεν είναι κακή...ποτενσιόμετρο δικό του δεν έχει? δεν μπορεί!

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Ποτενσιόμετρο δικό του έχει. Είναι ολοκληρώμενο στερεοφωνικό που δουλεύει ακόμα. Κουτι θα πάρω ένα κλασσικο απο Smartkit. ;Έχω δώσει το μοντέλο στο αρχικό μου ποστ ωστε να μπορείτε να βρείτε πιο είνια και απο εκεί βρήκα και το manual επιστευών που έχει το ηλεκτρονικό σχέδιο μεσα. Ακόμα δεν έχω κανει τπτ για είχα πολύ δουλειά εκεί που δουλευω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη thebadtall
    Όνομα
    vlad
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Impal Tov
    Μηνύματα
    128

    Προεπιλογή

    αν θέλεις να κάνεις πιο ομορφο τον ενισχυτή σου, συνεργάζομαι με ενα ξυλουργο που μου φτιαχνει κουτια για λαμπατους. μπορω να σε φερω σε επαφη μαζι του.
    αλλά για άλλη μια φορα ψηφίζω να το φρεναρεις, ειδικά εαν έχεις περιορισμένο χρόνο. Ισως ξεκινισεις να μεταφερεις τον ενισχυτη στο νεο του κουτι, να μεινει στη μεση κ να μην τελειωσει ποτε, γιατι οταν αποφασισεις να το συνεχισεις κ εχει περασει καιρος ξεκινας απο την αρχη κ μπορει να κανεις λαθη στις συνδεσεις.
    (μου εχει τυχει στο παρελθον πολλες φορες κ δεν το ξανακανω.. το τελειωνω παντα με τη μια !!!)

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. θέλω να φτιάξω ενισχυτή για 30 watt 4 ohm stereo προτάσεις δεκτές
    By wisdow is power in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-15, 03:50
  2. Kατασκευή ενισχυτή stereo lm1875
    By DriverKiller in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-14, 00:13
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-12, 21:08
  4. Βοήθεια με ενισχυτή ήχου απο ebay
    By motifnick in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-12, 18:18
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-10, 16:29

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας