Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: Συναγερμός Paradox Evo 192 και σειρηνα Tecnoalarm

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή Συναγερμός Paradox Evo 192 και σειρηνα Tecnoalarm

    Καλησπέρα σε όλους. Αγόρασα πρόσφατα εναν συναγερμο της Paradox(τον evo 192) και παρολο που προγραμματισα ολες τις ζώνες να δουλέυουν σωστα δεν μπορω να καταφερω να τον κανω να με καλει στο κινητο οταν βαραει ο συναγερμος. Εχω συνδεσει τη γράμμη του τηλεφώνου στο ring και στο tp1 και τα τηλέφωνα-modem παιρνω γραμμη απο το r1 και το t1. Τον προγραμματισμο τον έκανα με το winload απλα δεν ξερω τι να κανω για να τον κανω να με καλεσει στο κινητο.

    Επίσης εχω και μια σειρήνα της Tecnoalarm την οποια απο εκει που την πήρα μου είπαν πως πρέπει να τη συνδεσω οχι οπως λεει το manual αλλα με τον τρόπο να βαράει απο την μπαταρία της κοβοντάς της το +12. Δε με κάλυψαν οποτε πηρα τηλ στον αντιπρόσωπο της tecnoalarm και με μεγαλη μου εκπληξη διαπιστωσα οτι μου ειπε τα ίδια. Δλδ μου πουλανε μια σειρηνα η οποια εχει 6 φορες τα λεφτα μιας πλαστικιας του κιλου και μου λένε συνδεσε τη με πατεντα. Η σειρήνα ειναι η tecnoalarm sael 2010 al. Exei 3 status. Οταν ο συναγερμος ειναι armed, οταν ειναι disarmed, κι οταν βαραει. Εγω με τον τροπο που τη συνδεσα δεν εχω τα πλεονεκτηματα που προσφερει η σειρηνα(πχ τα led αναβουν με αλλο τροπο σε καθε status) Εμενα τωρα αναβουν ειτε βαραει ειτε δε βαραει ο συναγερμος με τον ιδιο τροπο. Επισης η σειρηνα προσφερει self funcioning test. ουτε αυτο το εχω. Σας παραθέτω τις 3 φωτο παρακάτω, ειναι απ το manual της σειρήνας. photo.JPGphoto2.JPGphoto3.JPGΣημειώστε οτι τα πανελ που αναφερονται στο manual ειναι της tecnoalarm. Ο Paradox αντ αυτων εχει bell+ bell- aux. Το ταμπερ δε με απασχολει. Οπως φαινεται η σειρηνα για να ηχησει πρεπει να της κοπει το ρευμα. Απλα δεν καταλαβαινω αν πρεπει να κοπει το ρευμα στο sra+, sto st-by, και στα δυο μαζι, χρειάζεται relay. οποιος εχει ορεξη να βοηθησει θα ειμαι ευγνώμων. photo.JPGphoto2.JPGphoto3.JPG

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spyzit Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους. Αγόρασα πρόσφατα εναν συναγερμο της Paradox(τον evo 192) και παρολο που προγραμματισα ολες τις ζώνες να δουλέυουν σωστα δεν μπορω να καταφερω να τον κανω να με καλει στο κινητο οταν βαραει ο συναγερμος. Εχω συνδεσει τη γράμμη του τηλεφώνου στο ring και στο tp1 και τα τηλέφωνα-modem παιρνω γραμμη απο το r1 και το t1. Τον προγραμματισμο τον έκανα με το winload απλα δεν ξερω τι να κανω για να τον κανω να με καλεσει στο κινητο.

    Επίσης εχω και μια σειρήνα της Tecnoalarm την οποια απο εκει που την πήρα μου είπαν πως πρέπει να τη συνδεσω οχι οπως λεει το manual αλλα με τον τρόπο να βαράει απο την μπαταρία της κοβοντάς της το +12. Δε με κάλυψαν οποτε πηρα τηλ στον αντιπρόσωπο της tecnoalarm και με μεγαλη μου εκπληξη διαπιστωσα οτι μου ειπε τα ίδια. Δλδ μου πουλανε μια σειρηνα η οποια εχει 6 φορες τα λεφτα μιας πλαστικιας του κιλου και μου λένε συνδεσε τη με πατεντα. Η σειρήνα ειναι η tecnoalarm sael 2010 al. Exei 3 status. Οταν ο συναγερμος ειναι armed, οταν ειναι disarmed, κι οταν βαραει. Εγω με τον τροπο που τη συνδεσα δεν εχω τα πλεονεκτηματα που προσφερει η σειρηνα(πχ τα led αναβουν με αλλο τροπο σε καθε status) Εμενα τωρα αναβουν ειτε βαραει ειτε δε βαραει ο συναγερμος με τον ιδιο τροπο. Επισης η σειρηνα προσφερει self funcioning test. ουτε αυτο το εχω. Σας παραθέτω τις 3 φωτο παρακάτω, ειναι απ το manual της σειρήνας. photo.JPGphoto2.JPGphoto3.JPGΣημειώστε οτι τα πανελ που αναφερονται στο manual ειναι της tecnoalarm. Ο Paradox αντ αυτων εχει bell+ bell- aux. Το ταμπερ δε με απασχολει. Οπως φαινεται η σειρηνα για να ηχησει πρεπει να της κοπει το ρευμα. Απλα δεν καταλαβαινω αν πρεπει να κοπει το ρευμα στο sra+, sto st-by, και στα δυο μαζι, χρειάζεται relay. οποιος εχει ορεξη να βοηθησει θα ειμαι ευγνώμων. photo.JPGphoto2.JPGphoto3.JPG
    Καλησπερα
    χωρις να εχω δουλεψει καποιο απο τα δυο καταλαβα οτι:
    πρεπει να κοπει η +12 απο το sra+ για να χτυπησει η σειρηνα.Αν λοιπον το bell + δεν εχει μονιμα + σε normal κατασταση τοτε μπορεις να το κανεις με ρελε και να μην χρειαστει να κοβεις την ταση που σου ειπαν.
    το stby ειναι ενα self test που κανεις προφανως με καποια output του συναγερμου για δοκιμη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spyzit Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω με τον τροπο που τη συνδεσα δεν εχω τα πλεονεκτηματα που προσφερει η σειρηνα(πχ τα led αναβουν με αλλο τροπο σε καθε status) Εμενα τωρα αναβουν ειτε βαραει ειτε δε βαραει ο συναγερμος με τον ιδιο τροπο.

    ειναι μεγάλο ΛΑΘΟΣ να δίνεις έμφανή ένδειξη στον ΑΠΕΞΩ το πότε ειναι οπλισμένος η όχι ο συναγερμός... ειναι σα να του λές περιμενε το χυ φως για να κανεις τη δουλειά σου με το πάσο σου

    να αναβοσβήει με ίδιο τρόπο πάντα ώστε να δείχνει οτι ο συναγερμός ειναι λειτουργικός αλλα όχι ποτέ ειναι οπλισμένος η όχι

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον plouf για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    leosedf (15-07-12), Nightkeeper (15-07-12)

  5. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Για τον τηλεφωνητη καμια ιδεα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spyzit Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τον τηλεφωνητη καμια ιδεα?
    εχεις συνδεσει σωστα και δεν ξερεις προγραμματισμο;
    manual;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχεις συνδεσει σωστα και δεν ξερεις προγραμματισμο;
    manual;
    To χω το manual αλλα οι επιλογες ειναι ολες για κεντρο ληψης σηματων. ασφαλως κι εχω συνδεσει σωστα. εμενα με νοιαζει απλα να δω στο κινητο οτι με παιρνει το "σπιτι" τηλεφωνο οταν απουσιαζω. δε θελω να μου λεει κανενα μηνυμα. εχω το iparadox στο iphone για να τον απενεργοποιω απο αποσταση. στην εταιρια που το αγορασα απο internet μου πε οτιγινεται με σωστο προγραμματισμο. αλλα αυτοι δουλευουν 8:00 με 15:00 που εργαζομαι κι εγω και δεν μπορω να μαι στο laptop να μου λεει τι να κανω.

    Manual: http://www.securtek.com/products-ser...192%20V1.2.pdf

    Programming Guide: http://www.imotionsecurite.com/pdf/paradox/EVO-EP03.pdf

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    εχεις ενεργοποησει στην 3090 to 2 (voice reporting
    και εχεις βάλει τηλέφωνα στις 3091 - 3098



    μπορεις να τους ρωτήσεις και όταν είσαι στο γραφείο και να σημειώσεις τι θα σου πούν...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από plouf Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχεις ενεργοποησει στην 3090 to 2 (voice reporting
    και εχεις βάλει τηλέφωνα στις 3091 - 3098



    μπορεις να τους ρωτήσεις και όταν είσαι στο γραφείο και να σημειώσεις τι θα σου πούν...
    το vdmp3 ειναι ξεχωριστο modulaki που δεν το εχω. ειναι τηλεφωνητής ξεχωριστος. το κυριως panel παιρνει τηλέφωνο. υποστηριζει μεχρι 4 κεντρα ληψης μηνυματων. ειναι τα section 3071 3072 3073 3074. επισης η επιλογη 3070 που καθοριζεις format. h 3061 που δεν ξερω τι κανει

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    τα χεις μπερδεμενα.. καλεί και χωρίς vpdm3...

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από plouf Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα χεις μπερδεμενα.. καλεί και χωρίς vpdm3...
    Δηλαδη τα section που εγραψες παραπανω να τα πειραξω κι ας μην εχω πραγματικα τον vdmp3?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Paradox EVO-EVO HD
    By MAN0S in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 325
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-24, 20:09
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-17, 23:15
  3. Εξωτερικη σειρηνα Paradox με κεντρο Paradox Evo
    By mjtir in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-13, 17:30
  4. Εγκατασταση Paradox EVO 192
    By mjtir in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-13, 12:34
  5. Paradox Συναγερμός SP 6000 και προγραμματισμός
    By ttoni in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-11, 23:06

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας