Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 31

Θέμα: Λάθος τιμές απο 18Β20

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή Λάθος τιμές απο 18Β20

    αντιμετωπίζω ένα περίεργο πρόβλημα θορύβου μάλλον,
    έχω ένα μικρό πλακετάκι με smd υλικά και throw hole, έχω σε αυτό ένα ψηφιακό dimmer με triac και ενα αισθητήριο 18b20
    , πυκνωτές decoupling έχω βάλει, τροφοδοσία στο αισθητήριο έχω αναγκαστικά με καλώδιο γιατί δεν έβγαινε αλλιώς,
    όπως επίσης έχω βάλει και πυκνωτές , ειδικά στο αισθητήριο έχω βάλει και εναν smd κεραμικό και τώρα πρόσθεσα και τανταλίου.
    Οταν είναι ανοιχτό το dimmer και ντιμάρω τη λάμπα δίνει κάθε 10 διαβάσματα πχ μία ή δύο άκυρες τιμές, το ίδιο κάνει και όταν δεν τη ντιμάρω αλλά πιο αραιά.ΤΟ καλώδιο της τροφοδοσίας το μετατόπισα απο την αντίθετη μεριά του triac αλλά πάλι δεν είχα αποτέλεσμα.
    Επίσης το αισθητήριο είναι πάλι από την αντίθετη μεριά που είναι το triac, γενικά έχω προσπαθήσει να τηρήσω τους βασικούς κανόνες.
    θα μου πεις φτιάξε ένα υποτυπώδες ψηφιακό φίλτρο , αλλά αν υπάρχει άλλη λύση θα ήθελα να την ακούσω , είναι τόσο ευαίσθητο?
    μήπως φταίει το one wire? χρησιμοποιώ τη βιβλιοθήκη της mikroC
    σκέφτομαι να βάλω μέχρι και αναλογικό

    **δυστηχώς καλό παλμογράφο δεν έχω, έναν ψηφιακό φορητό δανείκό έχω(velleman) και φυσικά δεν μπορώ να δω τίποτα απο θόρυβο

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 15-07-12 στις 21:45

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη briko
    Όνομα
    briko
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αλεξανδρουπολη
    Μηνύματα
    793

    Προεπιλογή

    τι απόσταση εχεις pic από αισθητήρα?
    δεύτερη περίπτωση είναι να εχεις μικρο χρόνο καθυστέρησης (διάβασμα αισθητήρα με ξαναδιαβασμα).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην τα βάζεις με ηλίθιους. Σε κατεβάζουν στο επίπεδό τους και σε κερδίζουν εύκολα λόγω εμπειρίας.

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    με τα delay εχω δοκιμάσει τα πάντα , το αισθητήριο είναι μισό εκατοστό απο τον pic

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη briko
    Όνομα
    briko
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αλεξανδρουπολη
    Μηνύματα
    793

    Προεπιλογή

    δοκιμασε
    Ow_Reset(PORTA,5) ' Onewire reset signal
    Ow_Write(PORTA,5,$CC) ' Issue command SKIP_ROM
    Ow_Write(PORTA,5,$44) ' Issue command CONVERT_T
    Delay_ms(500)

    Ow_Reset(PORTA,5)
    Ow_Write(PORTA,5,$CC) ' Issue command SKIP_ROM
    Ow_Write(PORTA,5,$BE) ' Issue command READ_SCRATCHPAD
    Delay_ms(500)
    αν δεν κανει τιποτε δοκιμασες να αλαξεις το DS μηπως και......

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην τα βάζεις με ηλίθιους. Σε κατεβάζουν στο επίπεδό τους και σε κερδίζουν εύκολα λόγω εμπειρίας.

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    αντιμετωπίζω ένα περίεργο πρόβλημα θορύβου μάλλον,
    έχω ένα μικρό πλακετάκι με smd υλικά και throw hole, έχω σε αυτό ένα ψηφιακό dimmer με triac και ενα αισθητήριο 18b20
    , πυκνωτές decoupling έχω βάλει, τροφοδοσία στο αισθητήριο έχω αναγκαστικά με καλώδιο γιατί δεν έβγαινε αλλιώς,
    όπως επίσης έχω βάλει και πυκνωτές , ειδικά στο αισθητήριο έχω βάλει και εναν smd κεραμικό και τώρα πρόσθεσα και τανταλίου.
    Οταν είναι ανοιχτό το dimmer και ντιμάρω τη λάμπα δίνει κάθε 10 διαβάσματα πχ μία ή δύο άκυρες τιμές, το ίδιο κάνει και όταν δεν τη ντιμάρω αλλά πιο αραιά.ΤΟ καλώδιο της τροφοδοσίας το μετατόπισα απο την αντίθετη μεριά του triac αλλά πάλι δεν είχα αποτέλεσμα.
    Επίσης το αισθητήριο είναι πάλι από την αντίθετη μεριά που είναι το triac, γενικά έχω προσπαθήσει να τηρήσω τους βασικούς κανόνες.
    θα μου πεις φτιάξε ένα υποτυπώδες ψηφιακό φίλτρο , αλλά αν υπάρχει άλλη λύση θα ήθελα να την ακούσω , είναι τόσο ευαίσθητο?
    μήπως φταίει το one wire? χρησιμοποιώ τη βιβλιοθήκη της mikroC
    σκέφτομαι να βάλω μέχρι και αναλογικό

    **δυστηχώς καλό παλμογράφο δεν έχω, έναν ψηφιακό φορητό δανείκό έχω(velleman) και φυσικά δεν μπορώ να δω τίποτα απο θόρυβο
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    με τα delay εχω δοκιμάσει τα πάντα , το αισθητήριο είναι μισό εκατοστό απο τον pic
    Κάτι δεν καταλαβαίμω στα δύο τονιδμένα, αλλά ας το αφήσουμε προς το παρόν...
    Π΄ρωτα διευκρίνησέ μας τι μέθοδο τροφοδότησης έχεις επιλέξει για το αισθητήριο 18b20. Έχεις ανεξάρτητη ή παρασιτική? Τάση λειτουργίας του? 3 ή 5 Βολτ? Τι πουλ-απ αντίσταση έχεις στην γραμμή σήματος? Γενικά το one wire θέλει λίγη προσχή σε θέματα τέτοια... και χρονισμού του κύκλου ανάγνωσης, ώστε να είναι πάντα επιτυχής. Ιδιαίτερη ευαισθησία σε θόρυβο δεν έχει ΑΝ τηρείς κάποιες προϋποθέσεις αποφυγείς "υπερευασισθησίας" που θα προκληθεί από αδύναμα ρεύματα πάνω στην ίδια την γραμμή. Η αντίσταση θετικής πόλωσής της είναι ιδιαίτερα κρίσημη σε σχέση με την τάση τροφοδοσίας! Επειδή έχεις τυπικά μιά λειτουργία που απαντά με χωρητική εκφόρτιση πάνω στην γραμμή, απαιτείται να έχει προλάβει να "φορτώσει" την απαραίτητη ενέργεια πριν πας σε δεύτερη ανάγνωση... Αυτό απαιτεί ένα ελάχιστο επιτρεπόμενο ρεύμα πάνω στην γραμμή κατά την κατάσταση 1, ή αναμονής... Για να στο θέσω απλούστερα η τιμή 4.7Κ που δείχνουν στο εχειρίδιο χρήσεως είναι η τυπική τιμή για τάση λειτουργίας 5 Βολτ, και θεωρητική μέση τυπικά απόσταση με χρήση καλωδίου χαμηλής αντίστασης συστραμμένου ζεύγους. Αν η τάση πέσει στα 3 βολτ, ή η απόσταση αυξηθεί δραματικά με μη "ιδανικο" καλώδιο τότε η αντίσταση θετικής πόλωσης της γραμμής απαιτείται να αλλάξει τιμή! Ένα παράδειγμα είναι ότι στα τυπικά απολύτως παθητικά one wire κομβία η τιμή πέφτει στα 2.2 με 2.7ΚΩ έναντι 4.7ΚΩ που θέλει στα 5 Βολτ! Πάνω στην γραμμή δεν προσθέτεις ΤΙΠΟΤΑ χωρητικό άλλο, αφού θα "αλλοιώσει" τους χρόνους ανταπόκρισης του στοιχείου. Αν θέλεις να αποφύγεις πιθανούς θορύβους ή άλλα τυχαία στατικά φορτία, κλπ, προσθέτεις δύο διόδους fast scottky, μία από την γραμμή προς τάση (παράλληλα με την pull-up στην ουσία) ανάστροφα πολωμένη και μία από την γραμμή προς την γη (αρνητικό ή σημείο δυναμικού αναφοράς) επίσης ανάστροφα πολωμένη! Αυτές θα προστατεύσουν από υπερβάσεις κατά + ή - ~300mV που θα εμφανιστούν ίσως στην γραμμή, προξενώντας διάφορα "περίεργα" για πολλούς προβλήματα, που εμφανίζονται "τυχαία" στην εφαρμογή μας!!!

    Αυτά όλα είναι γενικές αρχές - συμβουλές για κάθε one-wire εφαρμογή με στοιχεία τύπου DSxxxxxx

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    πρώτα ευχαριστώ για τις συμβουλές ,
    η τροδοσία μου είναι 3.3volt και όντως έχω βάλει 5k αντίσταση, αγόρασα 1.8k και θα δοκιμάσω,
    επίσης πήρα και διόδους bat85 για δοκιμή.
    Το αισθητήριο δεν το έχω συνδεμένο παρασιτικά , είναι δίπλα στο μΕ αλλά η τροφοδοσία του είναι με καλώδιο 4εκ περίπου.
    Μέχρι το βράδυ θα δοκιμάσω και θα σας πω αποτελέσματα, ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    εβαλα μικρότερη αντίσταση , και έκανε ακριβώς το ίδιο,
    εβαλα και τις διόδους βατ85 και έδεινε συνέχεια λάθος τιμές, μάλλον φταίει η πλακέτα, είναι η πρώτη μου smd και δεν ειναι τοσο καλή,
    οι αγωγοί ειναι μικροί και πολύ κοντά μεταξύ τους, στη προηγούμενη έκδοση που ήταν όλα throught hole δεν είχα κανένα πρόβλημα.
    μάλλον θα κάνω αναδιάταξη και θα βάλω αναλογικό αισθητήριο

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    εβαλα μικρότερη αντίσταση , και έκανε ακριβώς το ίδιο,
    εβαλα και τις διόδους βατ85 και έδεινε συνέχεια λάθος τιμές, μάλλον φταίει η πλακέτα, είναι η πρώτη μου smd και δεν ειναι τοσο καλή,
    οι αγωγοί ειναι μικροί και πολύ κοντά μεταξύ τους, στη προηγούμενη έκδοση που ήταν όλα throught hole δεν είχα κανένα πρόβλημα.
    μάλλον θα κάνω αναδιάταξη και θα βάλω αναλογικό αισθητήριο
    Με τις ΒΑΤ85 σου έδειχνε συνέχεια λάθος τιμές? !!! Για τράβα μια φωτό όπως είναι η πλακέτα με αυτές!!!
    Στην έκδοση με συμβατικά υλικά δεν είχες πρόβλημα λες, οπότε θεωρητικά το πρόγραμμά σου είναι σωστό. Κάτι δεν έχει πάει καλά στην κατασκευή επιφανειακής στήριξης...
    Μιά φωτό παρακαλώ!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    λοιπόν κατάλαβα τί γίνεται , νομίζω οτι έχω μία λογική εξήγηση
    στη πλακέτα έχω βάλει αρκετά πράγματα όπως ασύρματο module , zero cross και έχω φτιάξει ένα ψηφιακό dimmer,
    επειδή ήθελα το dimmer να δουλεύει όσο το δυνατόν καλύτερα το υλοποίησα με 2 interrupt, το interrupt του zeroCross κλείνει το moc και το triac και ενεργοποιήται και ένας timer που το ανοίγει. Εκανα το εξής, άφησα το κώδικα όπως είναι και έβαλα σε σχόλεια τις γραμμές που ανοιγοκλείνει το triac και το πρόβλημα παραμένει.
    Βγάζω το συμπέρασμα οτι εξυπηρετείται το interrupt του dimmer και δεν διαβάζει σωστά τις τιμές το one wire μιας και γίνεται απο το μία πόρτα.
    και το πρόβλημα εμφανίζεται έντονα όταν η ένταση της λάμπας είναι πιο μικρή , δηλαδή όταν τα 2 interrupt έχουν μικρή απόσταση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    επίσης δεν διαβάζει ΠΟΤΕ λάθος τιμή όταν το βάλω και στέλνει μονο τη θερμοκρασία και απενεργοποιήσω όλες τις άλλες συναρτήσεις-λειτουργίες στο κώδικα,
    έχω και άλλα 2 interrupt για τα κουμπιά αφής
    στη παλιά πλακέτα δεν το είχα δοκιμάσει ποτέ να τρέχουν όλα μαζί
    έριξα τόσο κόπο για να βάλω όσο περισσότερα interrupt και έγινε της μουρλής, αν το ξανάφτιαχνα θα έβαζα ξεχωριστό ολοκληρωμένο για κουμπιά αφής και για το dimmer θα έκανα κάτι άλλο , τελικά το απλό μετράει, ένα χρόνο πάλευα και δεν διαβάζει μια απλή θερμοκρασία
    μου φαίνεται θα το φτιάχνω μέχρι να γεράσω
    πάω για lm35 και ο θεός βοηθός για το τι άλλο προκύψει.
    Srf Ευχαριστώ για τη βοήθεια

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κάρτα SD λάθος μέγεθος
    By Πατέντες in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-16, 21:49
  2. Λάθος τάση σε τροφοδοτικό PC
    By Ακρίτας in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-16, 09:31
  3. Σωστό ή λάθος;
    By Tomari in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-11, 13:30
  4. Λάθος IP σε PC. Τι να κάνω;
    By Hary Dee in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-11, 13:51
  5. Τιμές πυκνωτών
    By Edison in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-08, 23:35

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας