Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 34

Θέμα: Ultracapacitor

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από αλπινιστης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σου Πετρο,
    Ελπιζω αυτο να βοηθαει λιγο.

    Ο πυκνωτης φορτιζει γρηγορα μεσω της διοδου,
    και εκφορτιζει αργα αναλογα το ρευμα που τροφοδοτουμε το φορτιο μας μεσω της αντιστασης.

    Συνημμένο Αρχείο 35477
    αν υπαρχει γεφυρα AC/DC με διοδους χρειαζεται διοδος? η βαττικη αντισταση τι χρειαζετε? αφου υπαρχει καταναλωση με μια αλφα αντισταση? αν παλι τροφοδοτει το inverter δεν χρειαζεται βαττικη αντισταση ε?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Banned
    Όνομα
    -nikos-
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    hlektronika gr.
    Μηνύματα
    1.782

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από katmadas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο λινκ που δινεις γραφει οτι χρησιμοποιητε σαν buffer μεταξυ φορτιστη και μπαταριας...
    Δεν ειναι το ιδιο μια μπαταρια....
    Την μπαταρια παλι πρεπει να την εχεις.......


    για την δουλεια που το θελει ο Πετρος αυτη ειναι η καλυτερη απαντηση,,,

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεδομένου λοιπόν σύμφωνα με το Link ... όπου οι 2 από αυτούς τους πυκνωτές έχει 28,5 δολλάρια .. Άρα ο ένας έχει 14,25 δολλάρια Χ 80 (τέτοιους που λες ότι χρειάζομαι) ... = 1140 δολλάρια ? . Κάνω κάπου λάθος?
    Όχι αλλά δεν υπολόγισες τα μεταφορικά

    Μια άλλη λύση είναι αυτοί http://www.ebay.com/, αυτόι λένε πως είναι 1500F/2,7V και esr 470mΩ
    με 20 τέτοιους σε σειρά φτιάχνεις έναν 75F/54V και εσωτερικής αντίστασης 9.4Ω (το μέγιστο ρεύμα που θα μπορεί να σου δώσει "πλήρης φορτισμένος" είναι 48/9.4=5Α)
    δηλ άκυρο τα 250W Θα μπορεί να τα δώσει μόνο όταν είναι πλήρης φορτισμένος.

    Επίσης όταν βάζεις πολλούς πυκνωτές σε σειρά χρειάζονται και αντιστάσεις παράλληλα με αυτούς (οι λεντάκια/δίοδοι όπως την εικόνα που σου έβαλε ο Νίκος στο #10),
    αυτά μπαίνουν γιατί όλοι οι πυκνωτές έχουν κάποια μικρή διαρροή
    και αν αυτή δεν είναι ίδια σε όλους κάποιοι θα πάρουν μεγαλύτερη τάση με αποτέλεσμα να τα παίξουν αρκετά γρηγορότερα


    Edit:
    Αναφέρει esr=0.47mΩ αν δεν είναι λάθος τότε οι 20 θα αποκτήσουν 9.4mΩ και όχι Ωμ,
    αν είναι έτσι τότε δεν υπάρχει θέμα με τα 250W.

    Και dc/dc converter http://www.ebay.com/itm/NEW-High-Qua...item3376d51607
    που όμως έχει είσοδο 10 με 16V (σίγουρα αν ψάξεις θα βρεις κάποιο με μεγαλύτερο εύρος εισόδου)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spiroscfu : 17-07-12 στις 00:28

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Πίκρα !! .. όντως είναι ακριβό σπορ ... τελικά συμφέρει για μικρές κατασκευές π.χ. για τροφοδοσία λάμπας ή καμιά μίνι ηλεκτροπόντα .

    Μου φαίνεται λόγω και κόστους θα πρέπει να ξεκινήσω από εδώ και βλέπουμε ....
    http://www.youtube.com/watch?v=Lm7mQ...eature=related

    http://www.youtube.com/watch?v=xpFMU...eature=related

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Μια άλλη ιδέα παίρνεις 5 σαν αυτούς από το #13 και έτσι σε σειρά βγαίνει 300F/13.5V και ένα dc/dc converter με είσοδο από 12V έως όσο χαμηλότερα βρεις, για υπολόγισε το.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiroscfu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια άλλη ιδέα παίρνεις 5 σαν αυτούς από το #13 και έτσι σε σειρά βγαίνει 300F/13.5V και ένα dc/dc converter με είσοδο από 12V έως όσο χαμηλότερα βρεις, για υπολόγισε το.
    Δεν το έπιασα ? .... δηλαδή παίρνω 5 τέτοιους και έχω τάση (όπως υπολόγισες 13,5 βολτ)
    ... και το dc/dc converter εννοείς θα μου το μετατρέπει σε 48βολτ που χρειάζομαι? Και δεν ξέρω από αυτά αυτό το Converter μπορεί να σηκώσει την ισχύ του κινητήρα 250W?

    Και αν δεν έχω λάθος στο παραπάνω με .. σειρά βγαίνει 300F/13.5V
    τι ελπίζω να πετύχω σε χρόνο λειτουργίας με αυτήν την υπόθεση? 5 (τέτοιους πυκνωτές) Χ 32 = 160 δολλάρια
    Και πόσο κοστίζει ένα τέτοιο κατάλληλο Converter? + Τι άλλο πιθανόν να χρειαστεί?

    Κοίτα Σπύρο στο σκούτερ μου είχα 4 μπαταρίες 20ΑΗ έκαστη (ξηρού τύπου τις λένε μολύβδου) 12βολτες = 48 βολτ σύνολο ... οι οποίες μου δίνανε εγγύηση 6 μήνες ! ... πάλι καλά που τις κράτησα 1 χρόνο (ή 2 γεμάτα καλοκαίρια) και έχουν και οι 4 μπαταρίες κόστος 250 ευρώ
    Τους πήρα τηλέφωνο και μου λένε αν θέλω υπάρχουν και οι λιθίου μπαταρίες Χ 4 τεμάχια πάλι 20 ΑΗ έκαστη . και έχουν εγγύηση 2 χρόνια καλής λειτουργίας αλλά κόστος για τις 4 μπαταρίες 640 ευρώ + 75 ευρώ τον κατάλληλο φορτιστή.

    Είπα και εγώ τώρα αν γίνεται τίποτα εδώ με αυτούς τους πυκνωτές κάτι . γιατί από ότι άκουσα για τις μπαταρίες (πυκνωτές) έχουν 500.000 κύκλους επαναφόρτισης ... γεμίζουν ταχύτερα από ότι με τις μολύβδου και λιθίου. κτλ
    Μου εμπνέει πιο μεγάλη σιγουριά και από τις λιθίου ακόμη .... το θέμα είναι κατά πόσο πάει το κόστος για αυτήν την ιστορία . Και 1000 ευρώ να βγει αυτή η ιστορία με πυκνωτές νομίζω αξίζει , το βασικό είναι ότι έχω άγνοια για την σχέση τιμής με (Ultracapacitor) + τα παρεμφερή που χρειάζονται . και έπειτα δεν μπορώ να συγκρίνω όπως τα Αμπερώρια με μια μπαταρία μολύβδου ή λιθίου , για να ξέρω και τι απόδοση και εμβέλεια θα έχω , αν μπλέξω με αυτήν την ιστορία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Banned
    Όνομα
    -nikos-
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    hlektronika gr.
    Μηνύματα
    1.782

    Προεπιλογή

    εδω εξηγει γιατι χρειαζεται η αντισταση στην εκφορτηση
    καθως και για τον χρονο φορτησης που ειναι μεν πιο γρηγορος απο της μπαταριας
    αλλα εξαρταται απο το μεσο φορτησης.

    http://www.youtube.com/watch?v=EoWMF3VkI6U

    το επομενο βημα ειναι η αγωρα τους,,,,,

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    το επομενο βημα ειναι η αγωρα τους,,,,,

    Ποια αγορά τους βρε Νίκο !! τόσο αηδιαστικά ακριβούς που τους έχουν ... ένα αλουμινοχαρτάκι και μια ζελατίνα βάζουν μέσα με διηλεκτρικό .. και το πληρώνουμε για χρυσάφι !!

    προτείνω κάτι "σπιτικό" ... αφού δεν μπορούμε να φτιάξουμε μπαταρίες μολύβδου ή λιθίου κτλ επειδή και τα υλικά δεν βρίσκουμε και θέλει πανάκριβα και εξειδικευμένα εργαλεία ....
    τουλάχιστον με λίγο αλουμίνιο και λίγες γνώσεις κάνουμε πέρα τις κλασσικές μπαταρίες

    http://www.youtube.com/watch?v=gbByzlGs8V0

    http://www.youtube.com/watch?v=Som9d...eature=related

    Κυρίως οι γνώσεις μας λείπουν για μια τέτοια κατασκευή . το μόνο που δεν ξέρω είναι από τι εξαρτάτε ως προς την κατασκευή τους π.χ. αν θέλω να το φτιάξω να δίνει 2,5 βολτ και τόσα Farad . Από το πόσο λεπτά ή πόσα σε αριθμό φύλλα αλουμινίου κτλ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Banned
    Όνομα
    -nikos-
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    hlektronika gr.
    Μηνύματα
    1.782

    Προεπιλογή

    στους ηλεκτρολυτικους ΔΕΝ ειναι και οι δυο πλευρες απο
    αλουμινιο.
    αν ηταν τοτε θα ηταν παμφθηνοι,,,οπως οι πολιεστερ και οι φακες.


    αν θες να δοκιμασεις υπαρχει το αυτοκολητο αλουμινοφυλλο
    που βαζουν στα χωνια στις σομπες,,[1 ευρο 5 μετρα]
    αυτο που θα καταφερεις
    θα ειναι ενας απλος πυκνωτης ΟΧΙ ηλεκτρολυτικος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Πέτρο με 5 τέτοιους θα έχεις όπως είπαμε 300F/13.5V
    (250W*(10*60))/12^2=1041F ξεφεύγουμε πολύ για 10 λεπτά θέλεις 1000F

    αλλά με 9 πυκνωτές σε σειρά κάνουμε 166F/24.3V
    (250*(10*60))/24^2=260F για 10 λεπτά στα 24V.

    Λοιπόν θέλεις τουλάχιστον 18 πυκνωτές, το dc/dc converter φυσικά και μπορεί να σου δώσει την ισχύ που ζητάς.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας