Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 37

Θέμα: προβλημα στα ηλεκτρολογικα του σπιτιου

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Λευτερης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    143

    UnHappy προβλημα στα ηλεκτρολογικα του σπιτιου

    Καλησπερα σ ολους εχω ενα θεμα με το σπιτι και θελω την βοηθεια σας...λοιπον οταν εχω ανοιχτη την τηλεοραση μου μαρκας (FU lcd 32'') ενω ειναι ολα καλα εχω παρατηρησει οτι οταν σβηνει το ψηγειο η καποιο φως χανει την εικονα της μαυριζει η οθονη και επανερχεται σε δευτερολεπτα μονη της και επισης εχω ενα φουρνακη αυτα τ μικρα 2 ματια πανω κ φουρνος το εχω στην πριζα κανονικα αν τ αφησω καμια ωρα πεφτει το αντιηλεκτροπληξιακο αλλα αν το σηκωσω κ το βαλω στην διπλα πριζα δουλευει κανονικα. Αν ομως το ξαναβαλω εστω κ σβηστο στην αρχικη πριζα παλι πεφτει. Τα εχω παιξει και δεν βγαζω ακρη παρακαλω την βοηθεια σας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    http://www.youtube.com/watch?v=TRQrh...eature=related

    Πιάστο απο το 1:05:00 και μετά..

    2 Not allowed! Not allowed!
    Όλοι θέλουν να πάνε στον παράδεισο, αλλά κανείς δε θέλει να πεθάνει..

  3. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον panayiotis1 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    jami (19-07-12), Neuraxia (18-07-12)

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Λευτέρης
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Ιεράπετρα
    Μηνύματα
    195

    Προεπιλογή

    Χαχαχαχα! Παναγιώτη μου έφτιαξες το κέφι!!!
    Στο θέμα μας όμως.
    Σύννομε, Λευτέρη, εκ πρώτης όψης, το φουρνάκι δεν έχει πρόβλημα λογικά... Κάτι γίνεται με την πρίζα, αν μπορείς άνοιξέ τη και δες τι γίνεται από μέσα και αν είναι σωστά συνδεμένη. Αν βάλεις στην ίδια πρίζα που σου ρίχνει το αντιηλεκτροπληξιακό, άλλη συσκευή, έχεις το ίδιο αποτέλεσμα?
    Τώρα, όσο για το πρόβλημα με το ψυγείο, δε ξερω τι να πω. Ίσως κάποιος συμφορουμίτης να γνωρίζει κάποια λύση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Λευτερης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    143

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω για το ενδιαφερον σας λοιπον στην ιδια πριζα παιρνει κ το ψυγειο εκεινο δουλευει κανονικα ελενξα τους ουδετερους μηπως ειχα διαρροη αλλαξα και πινακα και παλι τα ιδια τι να πω δεν βγαζω ακρη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Λευτέρης
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Ιεράπετρα
    Μηνύματα
    195

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lefteris251 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω για το ενδιαφερον σας λοιπον στην ιδια πριζα παιρνει κ το ψυγειο εκεινο δουλευει κανονικα ελενξα τους ουδετερους μηπως ειχα διαρροη αλλαξα και πινακα και παλι τα ιδια τι να πω δεν βγαζω ακρη.
    Λευτέρη, γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος.
    Τι εννοείς ότι άλλαξες πίνακα? Τον έφτιαξες από την αρχή πάλι?

    Σου ρίχνει πάλι το αντιηλεκτροπληξιακό το φουρνάκι? Προσπάθησες να βάλεις το φις από το φουρνάκι ανάποδα στη πρίζα και να δεις τι γίνεται?
    Πες μας τι ακριβώς έκανες μήπως και βρούμε καμιά λύση...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Θοδωρής
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    patra
    Μηνύματα
    613

    Προεπιλογή

    φίλος πάλι με φούρνο μικροκυμάτων είχε το ίδιο πρόβλημα.. σε μια πρίζα της κουζίνας είχε συνδεδεμένο μόνιμα το φουρνάκι αλλά κάποια στιγμή του έριχνε ασφάλεια πίνακα.. Έβαζε άλλες συσκευές στην ίδια πρίζα (καφετιέρες κλπ) και όλα μια χαρά.. Όταν έβαζε το φουρνάκι σε άλλη πρίζα δούλευε και αυτό κανονικά χωρίς πρόβλημα.. Στην τελική επειδή τον βόλευε το φουρνάκι να είναι στην αρχική πρίζα που κάνει το πρόβλημα, αγόρασε άλλο φουρνάκι.. όλα καλά μέχρι που κάτι μήνες μετά καίγεται το φουρνάκι. αγοράζει άλλο και αυτό λίγους μήνες μετά σταματά να ζεσταίνει το φαγητό... δούλευε κανονικά μόνο που δεν ζέσταινε το φαγητό.. εκεί φώναξαν εμένα.. τους έφτιαξα το τελευταίο φουρνάκι, πήρα και το πρώτο για έλεγχο (το είχαν κρατήσει σε μια αποθήκη, δεν είχε κάτι ο φούρνος και έτσι τον κράτησα κ τον δουλευω ακόμα χωρίς κανένα πρόβλημα). Σήμερα αφού φτιάχτηκε η πρίζα στον τοίχο τους είναι όλα μια χαρά.. Οπότε κοίτα πάλι την γραμμή από την πρίζα ως τον πίνακα, δίνοντας έμφαση στον αγωγό του ουδετέρου δοκίμασε να δουλεψεις το φουρνάκι σου σε άλλη πρίζα για λίγες ημέρες και μας λες..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όποιος χαμογελάει ,όταν όλα γύρω του πάνε στραβά
    σίγουρα έχει σκεφτεί κάποιον για να ρίξει το φταίξιμο...
    ------------------------------------------------
    Τα πράγματα είναι απλά.
    Tο μπέρδεμα είναι να το καταλάβεις..

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Θοδωρής
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    patra
    Μηνύματα
    613

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lcharal Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Σου ρίχνει πάλι το αντιηλεκτροπληξιακό το φουρνάκι? Προσπάθησες να βάλεις το φις από το φουρνάκι ανάποδα στη πρίζα και να δεις τι γίνεται?
    ...
    αδερφέ με τρέλανες... τι νόημα έχει να κάνει κάτι τέτοιο??? να το δοκιμάσω κ εγώ στην τηλεόρασή μου γιατί τώρα παίζει, αν αλλάξω φορά στο φις λες να μην παίξει??
    πωπω κ που θα βλέπω μετά τούρκικα???
    Δεν μιλάω καθόλου ειρωνικά, με απόλυτα χιουμοριστική διάθεση όμως, γιατί έχω ακούσει περιστατικό από "μάστορα" για ρελέ 230Vac που δεν όπλιζε να αλλάξουμε πολικότητα στο ρελέ.. γιατί αυτό έκανε εκείνη την στιγμή και του δούλεψε.. (λίγα λεπτά όμως μετά πάλι τα ίδια προβλήματα είχε)..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όποιος χαμογελάει ,όταν όλα γύρω του πάνε στραβά
    σίγουρα έχει σκεφτεί κάποιον για να ρίξει το φταίξιμο...
    ------------------------------------------------
    Τα πράγματα είναι απλά.
    Tο μπέρδεμα είναι να το καταλάβεις..

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    εχει νοημα ... αν ανοιξεις το φουρνακι θα δεις οτι τα 2 καλωδια (φαση και ουδετερος) δεν ακολουθαν την ιδια πορεια. Πχ η φαση διανεμεται στα ματια (πρωτα ομως σε διακοπτες) αλλα ο ουδετερος παει κατευθειαν πανω στις αντιστασεις. Μπορει να εχει καποια απο αυτες τις διαδρομες προβλημα ,οποτε απλα ζοντας φορά το βυσμα να μην παει φαση στο προβληματικο καλωδιο .
    Η λυση βεβαια ειναι απαραδεκτη ,αλλα εχει βαση

    1 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από soulhealer Εμφάνιση μηνυμάτων
    αδερφέ με τρέλανες... τι νόημα έχει να κάνει κάτι τέτοιο??? να το δοκιμάσω κ εγώ στην τηλεόρασή μου γιατί τώρα παίζει, αν αλλάξω φορά στο φις λες να μην παίξει??
    πωπω κ που θα βλέπω μετά τούρκικα???
    Δεν μιλάω καθόλου ειρωνικά, με απόλυτα χιουμοριστική διάθεση όμως, γιατί έχω ακούσει περιστατικό από "μάστορα" για ρελέ 230Vac που δεν όπλιζε να αλλάξουμε πολικότητα στο ρελέ.. γιατί αυτό έκανε εκείνη την στιγμή και του δούλεψε.. (λίγα λεπτά όμως μετά πάλι τα ίδια προβλήματα είχε)..
    Αδερφε αν ξερεις πεντε πραγματα ειναι απολυτα λογικο αυτο που προτεινε ο φιλος παραπανω για τον εξης λογο: Ως γνωστον μεταξυ φασης -γειωσης εχουμε 230V ενω μεταξυ ουδετερου -γειωσης εχουμε 0V ..
    Ετσι αν υπαρχει μια μικρη διαρροη ειναι πολυ ποιο ευκολο να πεσει το διαρροης οταν αυτη υπαρχει στα 230V(δηλαδη στην μια φορα της πριζας) παρα στα 0V(δηλαδη στην αλλη φορα της πριζας) Στην μια εχουμε 230 για να δημιουργησουν τα 30mA της διαρροης ενω στην αλλη 1-2 V το πολυ.
    Καταλαβαινεις ποτε πεφτει ευκολοτερα το διαρροης ,ετσι;

    Το "κολπακι" του "μαστορα" να αλλαξεις πολικοτητα για να δουλεψει το ρελε το αφηνω ασχολιαστο..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αδερφε αν ξερεις πεντε πραγματα ειναι απολυτα λογικο αυτο που προτεινε ο φιλος παραπανω για τον εξης λογο: Ως γνωστον μεταξυ φασης -γειωσης εχουμε 230V ενω μεταξυ ουδετερου -γειωσης εχουμε 0V ..
    Ετσι αν υπαρχει μια μικρη διαρροη ειναι πολυ ποιο ευκολο να πεσει το διαρροης οταν αυτη υπαρχει στα 230V(δηλαδη στην μια φορα της πριζας) παρα στα 0V(δηλαδη στην αλλη φορα της πριζας) Στην μια εχουμε 230 για να δημιουργησουν τα 30mA της διαρροης ενω στην αλλη 1-2 V το πολυ.
    Καταλαβαινεις ποτε πεφτει ευκολοτερα το διαρροης ,ετσι;

    Το "κολπακι" του "μαστορα" να αλλαξεις πολικοτητα για να δουλεψει το ρελε το αφηνω ασχολιαστο..
    τωρα σε εχασα τελειως.
    η διαρροη εχει να κανει και μεταξυ φασης και ουδετερου με την γη.
    οποτε τι θες να πεις εσυ;
    και σωστα λεει οτι αν αλλαξει φορα το φις τη θα γινει;
    αν εχει διαρροη και ειναι στην μερια του ουδετερου με την γη θα πεφτει το ρελε.αν το αλλαξει το φις θα γινει διαρροη μεταξυ φασης και γης οποτε θα πεσει η ασφαλεια ΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝ τραβαει περισσοτερα αμπερ.
    στην προκειμενη περπτωση του φιλου
    δεν θα γινει τιποτα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. προβλημα στο γουφερ σπιτιου και επιλογη απο ebay
    By takhs764 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-16, 13:31
  2. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-14, 16:00
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-12, 00:08
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-11, 16:30
  5. Μου καιγονται οι λαμπες του σπιτιου
    By dj_mike in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-10, 12:11

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας