Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 27

Θέμα: Ψηφιακη ληψη στην Αθηνα-πρωτες εντυπωσεις

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη ggr
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Παλαιο Φαληρο
    Μηνύματα
    1.287

    Προεπιλογή Ψηφιακη ληψη στην Αθηνα-πρωτες εντυπωσεις

    Καλησπερα, με την ευκαιρια της πρωτης μερας σημερα, μετα την διακοπη του αναλογικου σηματος απο τον Υμηττο , τι θα λεγατε να μοιραστουμε τις πρωτες μας εντυπωσεις.
    Αρχικα η αναμενομενη ελλειψη δεκτων (κυριως φτηνων) στην αγορα που παρατηρηθηκε σημερα, τουλαχιστον απο μια γρηγορη αναζητηση που εκανα. Επιβεβαιωθηκε ο κανονας οτι ολοι τρεχουν την τελευταια στιγμη...
    Επειτα η δυσκολια προσαρμογης στον νεο τροπο χειρισμου των τηλεορασεων (2 τηλεκοντρολ, δεκτη TV) κυριως απο ηλικιωμενα ατομα, και οχι μονο...
    Οσο αφορα το τεχνικο σκελος , παρατηρησα σε αρκετες εγκαταστασεις χαμηλο σημα κυριως στα ψηλοτερα καναλια 63,65 το οποιο δεν γνωριζω αν οφειλεται προς το παρον σε μικροτερη ισχυ εκπομπης, απο τα συγκεκριμενα μπουκετα καναλιων,η αν αναδεικνυει αδυνατα σημεια σε καποιες εγκαταστασεις, κατι που ειναι αναμενομενο καθως οσο μεγαλωνουν οι συχνοτητες μεγαλωνει και η εξασθενιση του σηματος.
    Αυτα απο μενα για αρχη, περιμενω και τις δικες σας γνωμες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nightkeeper
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Μέγαρα
    Μηνύματα
    675

    Προεπιλογή

    Όπως τα λες είναιφίλε Γιώργο, μεγάλο ποσοστό εγκαταστάσεων που έδειχναν σχετικά καλά τα αναλογικά,τώρα πλέον έχουν αρκετά προβλήματα..
    Κατά περιοχές είδα διάφορα περίεργα στα 63 και 65. Συμπέρασμα δεν έβγαλα για τογιατί, πιθανών χαμηλό σήμα εκπομπής ? Κάτι άλλο που διαφεύγει ?

    ΥΓ Αν κάποιοςξέρει τη γίνεται, θέλει και μπορεί βοηθήσει από εδώ θα είναι ευχής έργο !

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    ποια καναλια αειναι στο 63-65?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Τι λέτε ρε παίδες! Έχετε "θέμα" με την ψηφιακή? Μα γιατί? Τόσοι & τόσοι ειδήμονες είναι απολύτως βέβαιοι ότι θα έπρεπε να μην χρειαστεί να κάνετε τίποτα επιπλέον... και να έχετε εικόνα ΑΡΙΣΤΗ μάλιστα όπου είχατε έστω οριακά εικόνα με την αναλογική!!! Άλλωστε αυτό ήταν ένα από τα βασικότερα πλεονεκτήματα της ψηφιακής εποχής κλικλίκου!!!
    Τέλος πάντων. Επειδή οι πομποί αυτήν την στιγμή είναι σε ισχύ μικρότερη και από 500 Βαττ... υπομονή μέχρι Σεπτέμβριο που υποτίθεται ότι θα ανέβουν έστω στο 1 κιλοβαττ!!!


    Και αν δείτε βελτίωση τότε... ΓΡΑΨΤΕ ΜΟΥ!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη ggr
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Παλαιο Φαληρο
    Μηνύματα
    1.287

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποια καναλια αειναι στο 63-65?

    στο 63 0-6TV
    MAD
    MTV
    SPORT TV
    SUNNY
    BODY & BALANCE

    στο 65 C9
    KONTRA
    BLUE SKY
    ΤΗΛΕ ΑΣΤΥ

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    εγώ πιάνω απο Υμηττό , τελικά οπως είδα ο Υμηττός έβαλε και τα μικρά κανάλια που είχε η αίγινα, το atiki 1 2 3
    αλλά παρατήρησα ότι στα ψηλά δεν έχω λύψη, το σήμα ανεβοκατεβαίνει ανά sec ,δηλαδή μια δείχνει 96% και μετά στο 0.
    Το είδα και στη περιοχή Βύρωνα σε ένα σπίτι που πήγα να ρυθμίσω κάτι δέκτες, πολύ περίεργο μου φένεται, σε όλα να είμαι στο 96% και αυτά να μην τα πιάνει.
    Το atiki2 τα πιάνει μια χαρά στο atiki1 kai 3 έχω θέμα

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη ggr
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Παλαιο Φαληρο
    Μηνύματα
    1.287

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι λέτε ρε παίδες! Έχετε "θέμα" με την ψηφιακή? Μα γιατί? Τόσοι & τόσοι ειδήμονες είναι απολύτως βέβαιοι ότι θα έπρεπε να μην χρειαστεί να κάνετε τίποτα επιπλέον... και να έχετε εικόνα ΑΡΙΣΤΗ μάλιστα όπου είχατε έστω οριακά εικόνα με την αναλογική!!! Άλλωστε αυτό ήταν ένα από τα βασικότερα πλεονεκτήματα της ψηφιακής εποχής κλικλίκου!!!
    Τέλος πάντων. Επειδή οι πομποί αυτήν την στιγμή είναι σε ισχύ μικρότερη και από 500 Βαττ... υπομονή μέχρι Σεπτέμβριο που υποτίθεται ότι θα ανέβουν έστω στο 1 κιλοβαττ!!!


    Και αν δείτε βελτίωση τότε... ΓΡΑΨΤΕ ΜΟΥ!!!
    Σιγουρα υπαρχουν τα αναλογα προβληματα οπως σε καθε τι νεο, αυτος αλλωστε ηταν και ο λογος που με ωθησε στην δημιουργια αυτου του θεματος. Απο την αλλη ομως, καλως η κακως , αυτα ειναι τα νεα δεδομενα και με αυτα θα πρεπει να πορευτουμε και να προσαρμοστουμε, η δουλεια μας ειναι αλλωστε. Φιλικα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη ggr
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Παλαιο Φαληρο
    Μηνύματα
    1.287

    Προεπιλογή

    Το συμπερασμα μου ειναι οτι αυτο οφειλεται στην χαμηλη ισχυ εκπομπης σε συνδυασμο με προβληματικες εγκαταστασεις κεραιας που εισαγουν εξασθενιση στο σημα κυριως στα υψηλοτερα καναλια της μπαντας. Θα δουμε τις επομενες μερες αν ανεβασουν την ισχυ εκπομπης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    εξασθένηση πως είσάγουν ? αφού τα υπόλοιπα τα πιάνω μια χαρά,
    να γυρίσω τη κεραία?

    πάντως έκανα μια ιντερνετική γύρα στα μαγαζιά της γειτονιάς και μετά και μία φυσική για αγορά, και είδα οτι έβγαλαν χοντρο παραδάκι, το scart το πούλαγαν 5ε και το hdmi 7-8ε , φυσικά το hdmi το πήρα 2.5ε εγώ ,αλλά είδα κάτι παππούδες στα μαγαζιά και άσχετους που τα σκασαν κανονικά για καλά καλώδια HDMI! τώρα γιατί χρειάζεται επίχρυσο βύσμα το ψηφιακό σήμα HDMI, μονο οι έξυπνοι που τα πουλάνε το ξέρουν

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη ggr
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Παλαιο Φαληρο
    Μηνύματα
    1.287

    Προεπιλογή

    Αυτο με τα scart ειναι γεγονος, κυριως απο τα πολυκαταστηματα. Εγω παλι ρωτησα για δεκτη σε ενα μαγαζι και τους ειχαν μεινει μονο HD. Ο τυπος ηθελε να μου τον πουλησει λεγοντας μου οτι καλυτερα να παρω HD γιατι σε λιγο καιρο ολα τα καναλια θα ειναι ΗD. Του εξηγησα οτι προοριζεται για παλια τηλεοραση χωρις εισοδο HD για να του το ξεκοψω, αλλα αυτος επεμεινε οτι με αυτον θα βλεπω HD μεσω scart !!!
    Το γελοιο ειναι οτι επεμενε παρα το οτι του ειπα οτι ειμαι τεχνικος. Τι αλλο να πω.... γεμισαμε πονηρους.... ουδεν σχολιο. Δεν μπορουν να καταλαβουν οτι εκτειθονται?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. βελτιωση quality σε ψηφιακη ληψη
    By fuzz in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-14, 01:04
  2. Μου επεσε η ψηφιακη καμερα στην θαλασσα... help
    By jimacid in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-12, 13:47
  3. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-09, 01:31
  4. Ληψη απο ψηφιακη ΕΡΤ ?
    By sunnymtx in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-01-07, 21:02
  5. 2η Συναντηση Στην Αθηνα;
    By MAKHS in forum Site & Forum
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-05, 08:50

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας