Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17

Θέμα: Κορδόνι και Πανελ Ραδιοφώνου ΑΜ/FM

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.579

    Προεπιλογή Κορδόνι και Πανελ Ραδιοφώνου ΑΜ/FM

    καλημέρα,

    αυτές τις μέρες αναπαλαιώνω ενα παλιό μερικώς κατεστραμμένο ραδιόφωνο NORA654 του 57???. ψάχνω για κορδόνι αναζήτησης σταθμών και για πάνελ ΑΜ/FM. Ξέρετε που θα βρώ.? Ακόμη και δυνατότητα κοπής με CNC (για το πανελ). Αν μπορώ να φτιάξω μονος μου κορδόνι (είχα καποτε αγοράσει 5 μέτρα νήμα) πως θα το φτιάξω; Θέλει κέρωμα;



    αυτά....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agis68 : 24-07-12 στις 04:44
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    Κορδόνι είχα πάρει από Τριδήμα, Ν. Φιλαδέλφεια, κοντά στο Άλσος (και πρώην γήπεδο της ΑΕΚ).
    Δεν αποκλείεται να 'χει και κάνας Φανός.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από agis68 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημέρα,

    αυτές τις μέρες αναπαλαιώνω ενα παλιό μερικώς κατεστραμμένο ραδιόφωνο NOLAN 45 του 57. ψάχνω για κορδόνι αναζήτησης σταθμών και για πάνελ ΑΜ/FM. Ξέρετε που θα βρώ.? Ακόμη και δυνατότητα κοπής με CNC (για το πανελ). Αν μπορώ να φτιάξω μονος μου κορδόνι (είχα καποτε αγοράσει 5 μέτρα νήμα) πως θα το φτιάξω; Θέλει κέρωμα;



    αυτά....
    Καλη επιτυχια αρη

    Εκανα μια αναζητηση και τετοιο ραδιο δεν βρηκα ...Για ριξε μια φοτο

    Κορδονι υπαρχει εχει και ο μπουριωτης,οταν λες πανελ τι ενοεις να φτειαξεις;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.579

    Προεπιλογή

    καλημέρα στη παρέα....λοιπόν πρωτα απο όλα με λένε Αγι....μη μου αλλάζεται όνομα! το ραδιοφωνο είναι το Nora (όχι Νολαν το εκανα λάθος) το μοντέλο είναι το
    Menuett GW654 και είναι αυτό ..

    είναι αρκετά παλιό μια και αρχισε να βγαινει επί ww2 έως το 57. Το μοντέλο που έχω φέρει σφραγίδα γερμανική με αετό και αρα πρεπει να είναι απο εκεινα που οι προγονοι μου κρυβαν στα πηγαδια και αλλου για να μην τους πιάσουνε. Μάλιστα οι Γερμανοί κάποια στιγμή σφραγίζανε αυτά που ήταν νομιμα....με πειραγμένη φοραση για να μην πιάνεις bbc ή αλλους συμαχικους σταθμους........¨ομως φαίνεται οτι καπου μετά τον πολεμο ο παππους μου το πήγε σε μάστορα και το διόρθωσε και έπιανε....το ραδιόφωνο λειτουργούσε άψογα μέχρι και τα νιάτα μου (πριν από 25 χρόνια). Καποιος άσχετος το πείραξε και το κατέστρεψε....εχουν σπάσει δύο απο τις 3 λυχνίες στη βάση τους (από πέσιμο?) και έσπασε και το πάνελ. επίσης εχουν αφαιρεθεί οι διοδοι στην τροφοδοσία και οι δύο αντιστάσεις τουβλάκια που μαλιστα το ενα το βρηκα σπασμένο. εχω επισκευάσει τη τροφοδοσία και εχω παραγγείλει και τις λυχνίες. Το κορδόνι είναι ταλαιπωρημένο. Καθαρίστηκαν τα κουμπιά και εβαλα νέα λυχνία για το magic eye. ρετουσάρισα τα ξύλα και μου μενει το μεγάφωνο που μολις το επιασα το χαρτί διαλύθηκε σα στάχτη και το πάνελ μαζί με κορδόνι και το πανί που εχω ξυλώσει και το εδωσα καθαριστήριο σε ενα φιλαράκι......αυτά....είδομεν

    nora back stamp.jpg

    λέω να εκτυπώσω το πανελ απο το σιτε αυτό και να το δώσω σε καποιον να το φτιάξει από πλαστικό ή άλλο υλικό με χάραξη αυτό εννοούσα.....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agis68 : 24-07-12 στις 05:49
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΠΑΝ
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    On earth
    Μηνύματα
    98

    Προεπιλογή

    ΑΔΥΝΑΤΟΝ!

    Οι λάμπες του ειναι παραγωγής 1948 και εντευθεν, δεν μπορεί το ραδιόφωνο να παρήχθη στη διαρκεια του WW2

    Δές εδώ
    http://www.radiomuseum.org/tubes/tube_uaf42.html
    http://www.radiomuseum.org/tubes/tube_ul41.html

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Κατ αρχην συγνωμη για την αστοχια στο ονομα Αγη





    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από agis68 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημέρα στη παρέα....λοιπόν πρωτα απο όλα με λένε Αγι....μη μου αλλάζεται Μάλιστα οι Γερμανοί κάποια στιγμή σφραγίζανε αυτά που ήταν νομιμα....με πειραγμένη φοραση για να μην πιάνεις bbc ή αλλους συμαχικους σταθμους........¨ομως φαίνεται οτι καπου μετά τον πολεμο ο παππους μου

    Εδω εχω μια ενσταση
    Αυτο με την φωραση δεν το καταλαβαινω. τι μπορεις να κανεις στην φωραση για να μην πιανει BBC
    Πιθανον να εκοβαν κανα πηνιο στα βραχεα και να αχρηστευαν αυτες τις μπαντες

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΠΑΝ Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΑΔΥΝΑΤΟΝ!

    Οι λάμπες του ειναι παραγωγής 1948 και εντευθεν, δεν μπορεί το ραδιόφωνο να παρήχθη στη διαρκεια του WW2

    Δές εδώ
    http://www.radiomuseum.org/tubes/tube_uaf42.html
    http://www.radiomuseum.org/tubes/tube_ul41.html
    Παναγιωτη σωστα αυτα που διχνεις ,αλλα μπορει καποια αλλη εταιρια να ειχε ξεκινησει νωριτερα την παραγωγη η να ειχαν αλλαχθει οι λυχνιες, κατα την διαρκεια της παραγωγης με αλλον τυπο

    Ομως και παλι εχω να πω οτι ειναι λιγο δυσκολο, απο το 39 εως το 46 να παρηγαγαν οι Γερμανοι συσκευες για το εμποριο.Για την τοπικη κοινωνια βεβαιως, αλλα το 42 να πουλιοντουσαν στη Ελλαδα Γερμανικα ραδια δεν νομιζω
    Ειναι σπανια αυτης της περιοδου Γερμανικα ραδιοφωνα,κυκλοφορουσαν κυριως Αγγλικα ,και εχω αποκτησει ενα τετοιο

    ΠΑΝΤΩΣ δεν αμφισβητω αυτα που σου ελεγε ο καλος σου ο παππους
    Ευχομαι καλη συναιχεια και θα χαρουμε να το δουμε να κελαιδαει

    Υ.Γ
    Βρε αγη απο τις 5 η ωρα, ξυπνας για δουλεια.πωωωω.πω

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 24-07-12 στις 11:40

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΠΑΝ
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    On earth
    Μηνύματα
    98

    Προεπιλογή

    Ουτε ο αετός ειναι γνήσιος.



    Πάρτε ενα παραδειγμα απο την λυχνία VCL11 με την οποια κατασκευαζαν οι Γερμανοί τα ραδιοφωνα εκείνη την εποχή, τα DKE Deutsche Klein Emfanger

    1933-1945


    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΠΑΝ
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    On earth
    Μηνύματα
    98

    Προεπιλογή

    Πληροφορίες για DKE

    εδώ
    http://www.radiomuseum.org/r/hornyph...pfaenge_2.html

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.579

    Προεπιλογή

    και τι να πω εγώ βρε παιδιά....πηρα σφραγίδα και την έβαλα? Πάντως το ραδιόφωνο εχει πανω λυχνίες που είναι της MENDE που μετά πήγε Νορβηγία και έγινε NordMende. Η MENDE λειτουργούσε στη Γερμανία.....ο δε αδελφός του παπου μου ήταν καθηγητής μουσικής στο Μοναχο εκεινη την εποχή. Πιθανολογώ να το αγόρασε εκείνος και να το έφερε λιγο πριν το πολεμο ή στη διάρκεια. Ο παπους μου και ο αδελφός του τύχαιναν της ευμένειας των Γερμανών καθότι και οι δύο ήταν σπουδαγμένοι στη Δρέσδη. Οπότε παιζει να δηλώθηκε το ραδιόφωνο και να σφραγίστηκε γιαυτο και επέζησε αρτιμελές....Εξωτερικά είναι κουκλα....λιγα πραγματα εκανα εγώ βασικά καθάρισμα....



    ΥΓ....Παναγιώτη το πρωινό ξύπνημα είναι οιωνός για καλή δουλειά.....προσωπικά κοιμάμαι απο τις 1 μέχρι τις 4 κάθε μερα και αυτό αρκει. Μονο μια ανάπαυση αλλη μια ωρα το μεσημέρι.....το εχω μάθει απο πιτσιρίκι και δεν το χαλάω με τίποτα το πρόγραμμα αυτό γιατί είναι αποδοτικό

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    190

    Προεπιλογή

    Φίλε Αγι καλή επιτυχία με την αναπαλαίωση που ξεκίνησες . Να σου πω και εγώ μια γνώμη αν θελεις . Επειδή είναι πολύ πιθανό να χρειαστούν αλλαγή οι ηλεκτρολυτικοί (εγώ θα τους αντικαθιστούσα έτσι κι αλλιώς) , μπορείς να αφαιρέσεις προσεκτικά το περιεχόμενο και να κρατήσεις το αλουμινένιο περίβλημα , στο οποίο μετά θα βάλεις τον νέο ηλεκ/κό που σίγουρα θα είναι πιο μικρός . Με τον τρόπο αυτό θα μείνει η εικόνα του παλιού . Οσο για το πάνελ με τους σταθμούς , εκεί που φτιάχνουν επιγραφές , ίσως μπορέσουν να το σκανάρουν και να το τυπώσουν σε διάφανο πλεξι γκλας . Ακόμη αν θες το σκανάρεις μόνος σου , το εκτυπώνεις σε διάφανο αυτοκόλητο και το κολάς σε τζάμι . Εύχομαι σύντομα να δώσεις ζωή στο ραδιόφωνό σου μια και αυτά τα παλιά λαμπάτα έχουν ψυχή......

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-15, 23:27
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-15, 20:20
  3. Δεκτης και πανελ 12v
    By xristoulakis in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-14, 10:13
  4. πολλα πανελ και μπαταρια
    By jakektm in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-10, 00:24

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας