Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 23

Θέμα: προβλημα με φωτοβολταικα-αυτονομια

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή προβλημα με φωτοβολταικα-αυτονομια

    καλησπερα στο σε ολο το forum.Eνας θειος μου εχει εγκαταστησει στο εξοχικο του καποια panel για αυτονομια ρευματος.Του βγηκε ομως προβλημα ενα βραδυ και εσβησαν ολα.Εκανε reset τον inverter και επανηλθαν ξανα.Καλεσε την εταιρια που τα εγκατεστησε και του προτειναν να αλλαξει τις μπαταριες του με καινουριες με ενα κοστος που βγεινει ουτε λιγο ουτε πολυ στα 1200 euro.O ιnverter ειναι 24v και εχει 2 12v μπαταριες σε σειρα.Εγω μετρησα στο + και στο - τις μπαταριες μεσημερι με νταλα ηλιο και ειχα συνολο 22v πραγμα που μου φανηκε παραξενο.Οταν αποσυνδεω ολο το συστημα μετραω την μια μπαταρια 12v και την αλλη 10v.Tην στιγμη που φορτιζουν δεν θα επρεπε να εχω πανω απο 24v?Ρωταω γιατι θελω να παρω μια κατευθυνση προς τα που ειναι το προβλημα,στις μπαταριες ή στον inverter?ευχαριστω εκ των προτερων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    γιαννης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αργυρουπολη
    Μηνύματα
    71

    Προεπιλογή

    αρχικα φιλε μου αποσυνδεσε τα ακρα των DC και μετρα ταση.θα πρεπει να σου βγαλει ενα νουμερο αντιστοιχο των πανελ σου.δηλαδη αν εχεις 10 πανελ θα πρεπει να εχεις περιπου 10 V.επισης πες μας τη μαρκα των πανελ και ινβερτερ

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον gibsonlp για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:


  4. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gibsonlp Εμφάνιση μηνυμάτων
    αρχικα φιλε μου αποσυνδεσε τα ακρα των DC και μετρα ταση.θα πρεπει να σου βγαλει ενα νουμερο αντιστοιχο των πανελ σου.δηλαδη αν εχεις 10 πανελ θα πρεπει να εχεις περιπου 10 V.επισης πες μας τη μαρκα των πανελ και ινβερτερ
    ο ινβερτερ γραφει aj sine wave inverter.Τα πανελ δεν ειδα την μαρκα τους.Οι μπαταριες ειναι EFFEKTA 150AH.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    αφού μετράς 10V στη μια αυτό σημαίνει ότι αυτή είναι χαλασμένη
    και η άλλη έπρεπε να δείχνει κάτι τι παραπάνω από 12
    Γι' αυτό τραβά το ρεύμα και δεν σου δείχνει 24 αλλά 22. Τα πάνελ λειτουργούν ως πηγές ρεύματος και όχι τάσης.
    Αυτό σημαίνει ότι για να διατηρήσουν σταθερό το ρεύμα ρίχνουν τη τάση

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον info@kalarakis.com για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:


  7. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    ποτε εγινε η εγκατασταση ?ποσων χροννων ειναι οι μπαταριες?
    Εχουν καποιο ειδικο χαρακτιριστικο οι μπαταριες για να ειναι τοσσο ακριβες?
    Τι φορτιο εχεις και ποσο χρηση κανεις?

    οι μπαταριες αν ειναι απλες αντεχουν 7-8 χρονια.Αν ειναι AGM αντεχουν ~10 χρονια. Ολα αυτα με προηποθεση 75% εκφορτιση το βραδυ
    εγω τις μπαταριες τις περνω 300 ευρω την 200ΑΗ . Δες εδω λιγο μηπως σε κλεβουν http://www.eshops.gr/index.php?act=viewCat&catId=589
    Αν το φορτιο σου ειναι μεγαλο και οι μπαταριες μικρες ,τοτε θα εχουν μεγαλη εκφορτιση και θα χαλανε πολυ πιο γρηγορα .Ισω πρεπει να αναβαθμισεις λιγο το συστημα σου
    Ποσο σου κοστισε εσενα?

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον dalai για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:


  9. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από info@kalarakis.com Εμφάνιση μηνυμάτων
    αφού μετράς 10V στη μια αυτό σημαίνει ότι αυτή είναι χαλασμένη
    και η άλλη έπρεπε να δείχνει κάτι τι παραπάνω από 12
    Γι' αυτό τραβά το ρεύμα και δεν σου δείχνει 24 αλλά 22. Τα πάνελ λειτουργούν ως πηγές ρεύματος και όχι τάσης.
    Αυτό σημαίνει ότι για να διατηρήσουν σταθερό το ρεύμα ρίχνουν τη τάση
    αρα προσανατολιζεσαι πως το προβλημα ειναι στην μπαταρια και οχι στον ινβερτερ..σε ρωταω γιατι φοβαμαι μηπως βαλω καινουρια και την χαλασει σε συντομο χρονικο διαστημα..εγω πιστευα πως εφοσον εχω δυο μπαταριες σε σειρα μετρωντας στα ακρα τους την ωρα που υποτιθεται φορτιζουν θα πρεπει να παρω αποτελεσμα 24+ και οχι λιγοτερο.ειμαι λαθος?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από info@kalarakis.com Εμφάνιση μηνυμάτων
    αφού μετράς 10V στη μια αυτό σημαίνει ότι αυτή είναι χαλασμένη
    και η άλλη έπρεπε να δείχνει κάτι τι παραπάνω από 12
    Γι' αυτό τραβά το ρεύμα και δεν σου δείχνει 24 αλλά 22. Τα πάνελ λειτουργούν ως πηγές ρεύματος και όχι τάσης.
    Αυτό σημαίνει ότι για να διατηρήσουν σταθερό το ρεύμα ρίχνουν τη τάση
    αρα προσανατολιζεσαι πως το προβλημα ειναι στην μπαταρια και οχι στον ινβερτερ..σε ρωταω γιατι φοβαμαι μηπως βαλω καινουρια και την χαλασει σε συντομο χρονικο διαστημα..εγω πιστευα πως εφοσον εχω δυο μπαταριες σε σειρα μετρωντας στα ακρα τους την ωρα που υποτιθεται φορτιζουν θα πρεπει να παρω αποτελεσμα 24+ και οχι λιγοτερο.ειμαι λαθος?

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dalai Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποτε εγινε η εγκατασταση ?ποσων χροννων ειναι οι μπαταριες?
    Εχουν καποιο ειδικο χαρακτιριστικο οι μπαταριες για να ειναι τοσσο ακριβες?
    Τι φορτιο εχεις και ποσο χρηση κανεις?

    οι μπαταριες αν ειναι απλες αντεχουν 7-8 χρονια.Αν ειναι AGM αντεχουν ~10 χρονια. Ολα αυτα με προηποθεση 75% εκφορτιση το βραδυ
    εγω τις μπαταριες τις περνω 300 ευρω την 200ΑΗ . Δες εδω λιγο μηπως σε κλεβουν http://www.eshops.gr/index.php?act=viewCat&catId=589
    Αν το φορτιο σου ειναι μεγαλο και οι μπαταριες μικρες ,τοτε θα εχουν μεγαλη εκφορτιση και θα χαλανε πολυ πιο γρηγορα .Ισω πρεπει να αναβαθμισεις λιγο το συστημα σου
    Ποσο σου κοστισε εσενα?
    η εγκατασταση ειναι ενος χρονου οσο και οι μπαταριες.καποια στιγμη του ειχαν αντικαταστησει τον ινβερτερ γιατι ειπαν οτι ειναι προβληματικος.Οι μπαταριες που του προτειναν ειναι καδμιου πανω απο 2000 ah.Αυτη τη στιγμη στην εγκατασταση υπαρχουν 9 ηλεκτρονικες λαμπες.Προχθες του εσβησαν ολα το βραδυ και μολις εκανε reset το ινβερτερ επανηλθαν ολα φυσιολογικα πραγμα περιεργο..

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    κοιτα.
    το οτι εκανε reset στον inverter και ξαναδουλεψε (χωρις να ξανακλεισει σε 5 λεπτα) δειχνει προβλημα σε αυτον.
    Τωρα ,οτι μετρας στις μπαταριες 22v ειναι οντως χαμηλα.θα πρεπει να ειχαν παει τουλαχιστον 26v ωστε να φορτωσουν μεχρι το απογευμα στα 27v.
    2000ah δεν εχω δει (αν και νομιζω υπαρχουν στα υποβρυχια -εισαι σιγουρος).Ποσα πανελ εχεις?
    Τι φορτια εχεις και τι inverter?

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilllis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:


  14. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    κοιτα.
    το οτι εκανε reset στον inverter και ξαναδουλεψε (χωρις να ξανακλεισει σε 5 λεπτα) δειχνει προβλημα σε αυτον.
    Τωρα ,οτι μετρας στις μπαταριες 22v ειναι οντως χαμηλα.θα πρεπει να ειχαν παει τουλαχιστον 26v ωστε να φορτωσουν μεχρι το απογευμα στα 27v.
    2000ah δεν εχω δει (αν και νομιζω υπαρχουν στα υποβρυχια -εισαι σιγουρος).Ποσα πανελ εχεις?
    Τι φορτια εχεις και τι inverter?
    και εμανα μου φανηκε περιεργο αν και βρηκα καποιες στο διαδυκτιο αλλα σε εξωφρενικες τιμες.ο ινβερτερ ειναι ενας aj 24βολτος και απο το συστημα περνουν μονο 9 οικονομικες λαμπες.το οτι η μια μπαταρια τα εχει φτυσει (10volt) θα μπορουσε να ειναι η πηγη του κακου?2 πανελ εχει αλλα δεν μπηκα στον κοπο να δω ουτε την μαρκα ουτε τα χαρακτηριστικα τους.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ ΕΝΩΣ ΔΩΜΑΤΙΟΥ 0,75ΚW 1ΚW
    By Panagiotis1988 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-17, 21:26
  2. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-17, 17:12
  3. ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ
    By andris in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-14, 01:03
  4. ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ ΟΙΚΙΑΣ
    By -nikos- in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 201
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-01-14, 12:32
  5. Αυτονομια Μεζονετας
    By CrisX in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-10, 22:39

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας