Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: MARS-250 ΣΕΙΡΗΝΑ

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    χαλκιδικη
    Μηνύματα
    184

    Προεπιλογή MARS-250 ΣΕΙΡΗΝΑ

    Καλησπερα! εχω μια σειρηνα MARS-250 και θελω να την συνδεσω στον συναγερμο APOLLO TD-16. Κανοντας την συνδεσμολογια της σειρηνας και χωρις να εχω δωσει ταση 12v μολις βαλω την μπαταρια της σειρηνας κτυπαει συνεχεια.Επειδη δεν εχω τελεισει με την συνδεσμολογια του συναγερμου θελω να ρωτησω εαν γνωριζει καποιος πρωτα δινω ταση και μετα συνδεω την μπαταρια της σειρηνας η υπαρχει καποιο προβλημα

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    γεια σου φιλε μου.εκανες καλη επιλογη συναγερμου...η σειρηνα σου δεν εχει καποιο προβλημα φυσιολογικο ειναι αυτο που κανει διοτι καταλαβαινει οτι δεν υπαρχει επαφη με το κεντρο και αντιδρα...αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να δωσεις πρωτα ταση 12 βολτ στην σειρηνα και μετα να συνδεσεις την μπαταρια της...θα κανεις πρωτα ολες τις συνδεσεις και στο τελος πριν κλεισεις την σειρηνα θα συνδεσεις την μπαταρια σου...οσον αφορα τον συναγερμο σου δεν χρειαζεται ρελε για την συγκεκριμενη σειρηνα..αν θελεις μπορω να σου πω την συνδεσμολογια

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stinger : 26-07-12 στις 23:32

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    χαλκιδικη
    Μηνύματα
    184

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω για την απαντηση σου ετσι και εγω το ειχα σκεφτει αλλα επειδη εβαζα BS-1 RED αυτη η σειρηνα εκαμνε το αναποδο γιαυτο ειπα να κανω μια ερωτηση για σιγουρα.Καλο βραδυ και παλι ευχαριστωBS-RED


    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    αυτες οι mars-250 εχουν θεμα με το ταμπερ τους να ξερεις...απο το εργοστασιο ερχονται σε συνδεση normaly open που σημαινει οταν την κλεισεις θα αρχισει να βαραει...να αλλαξεις λοιπον τα καλωδια στον διακοπτη σε normaly close για να μην εχεις προβλημα

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    χαλκιδικη
    Μηνύματα
    184

    Προεπιλογή

    Φιλε μου κανονικα πρεπει να ειναι NO και οταν την κλεισεις η NO γινετε NC και στελνει σημα απο το (-) με αντισταση 2.2κ σε καποια ζωνη που του εχω χρεωσει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    ναι μπερδευτικα εγω..ειναι αναποδα συνδεδεμενη η σειρηνα απο το εργοστασιο...μπορεις να το τσεκαρεις με ενα πολυμετρο τις επαφες...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    χαλκιδικη
    Μηνύματα
    184

    Προεπιλογή

    δηλαδη ειναι NC και οταν την κλεινεις γινετε NO.θα το ελενξω με το πολυμετρο παντως ευχαριστω για την πληροφορια δεν το γνωριζα

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    ο μηχανικος διακοπτης που θα βρεις μεσα στην σειρηνα εχει μια επαφη στο κατω μερους του που ειναι η com και 2 επαφες στο επανω μερος του που ειναι η no - nc
    εσυ θα βρεις με το πολυμετρο η com με ποια επαφη κανει συνεχεια (μπιπ)με τον διακοπτη πατημενο και θα συνδεσεις αυτη...στο λεω μπακαλιστικα για να μην μπερδευομαστε..

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nightkeeper
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Μέγαρα
    Μηνύματα
    675

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electricalgian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω για την απαντηση σου ετσι και εγω το ειχα σκεφτει αλλα επειδη εβαζα BS-1 RED αυτη η σειρηνα εκαμνε το αναποδο γιαυτο ειπα να κανω μια ερωτηση για σιγουρα.Καλο βραδυ και παλι ευχαριστωBS-RED
    Λογικα αν βαλεις πρωτα τα 12V στη κλεμα τις πλακετας θα καταλαβη χαμηλη μπαταρια και θα κανει τον κλασσικο ηχο ΤΟΚ ΤΟΚ ΤΟΚ ΤΟΚ.....(Low Battery)....
    Αν εβαλες μπαταρια και χτυπαγε συνεχως μαλλον ειναι προβληματικη απο κατασκευης της(το σπανιο ειναι να μην ειναι προβληματικη),αλλα βαλε/βγαλε την μπαταρια 2,3,5,10 φορες μπωρει και να επανερθει...ΑλλιοςΒαλε BS1 Crow φιλε μου,δεν αξιζη τον κοπο για λιγα ευρο να ρισκαρης τη δουλεια σου και να χαλας το χρονο σου με πειραματισμους τετοιου τυπου.
    Εξαλου ολες οι ΒS-Μade in China ειναι αντιγραφα της Crow με μηδενικο ποιοτικο ελεγχο και αναμφιβολου λειτουργειας,μη ψαχνεις να βρεις το γιατι κανουν το ενα ή το αλλο σφαλμα
    Καποια στιγμη ειχα μια παρτιδα των 20 μονο οι 12 ηταν σωστες,απο τοτε της βαζω ΜΟΝΟ σε ψευτοκαταστασεις ,τυπου ""Βαλε μονο μια σειρηνα εξω να αναβουν τα LED για να φενεται δηθεν συναγερμος'''...και απο αυτες καποιες δεν κραταγαν ουτε μηνα τα LED .......

    Υ.Γ. Ο μαστορας μου ο μακαριτης ελεγε το εξης "" ΣΑΠΙΑ ΝΗΜΑΤΑ , ΣΚΑΤΑ ΠΑΝΙΑ '''',ε αυτο το εχω δει 1000 φορες μπροστα μου......

    Φιλικα . Γιαννης .

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    γιαννη ο φιλος ρωτησε για την MARS-250 και για την συγκεκριμενη απαντησα εγω...εχεις δικιο για τις κινεζικες αλλα ο νομος της αγορας λεει ''οτι πληρωνεις παιρνεις''

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. ROISCOK 208CN με σειρήνα MARS 250
    By Νικόλας Μ in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-18, 22:32
  2. Απορεια roiscoc 208cn και mars 250
    By atevagge1983 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-13, 15:36
  3. APOLLO TD/16 και MARS 250
    By christakosxo in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-13, 11:26
  4. ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ BS-1 KAI MARS-250
    By σεατ in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-12, 21:38
  5. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-11, 09:26

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας