Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 50

Θέμα: Προβλημα με συνδεσμολογια Αυτοματου κλιμακοστασιου

  1. #41
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αθανασιος
    Εγγραφή
    Oct 2017
    Περιοχή
    Νεοι Ποροι
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Η επιστροφή που έχω ειναι μια κοινή!!!δηλ. με το χρονικό delay off δεν χρειάζομαι τον αυτόματο καθόλου? σημειώνω πως τα καλώδια που έχω είναι ΦΑΣΗ μαυρο ΟΥΔΈΤΕΡΟΣ μπλέ και η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ πρασινοκιτρινο είναι κοινή για λάμπες και μπουτόν. οι λάμπες εχουν μόνιμ,α <ΦΑΣΗ>.ΤΙ ΧΡΟΝΙΚΌ ΝΑ ΠΆΡΩ??

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #42
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    δεν ξέρω τη σύνδεση έχουν κάνει αλλά το να έχουν οι λάμπες μόνιμα φάση είναι λάθος. ή αλλάζεις συνδεσμολογία ή δεν ξέρω τη άλλο θα κάνεις. το μόνο που μπορώ να σκεφτώ και αν σου δουλέψει είναι να πάρεις τον SAT2 και να συνδέσεις και στον αυτόματο ανάποδα τα καλώδια (δηλαδή στην θέση της φάσης τον ουδέτερο και στη θέση του ουδέτερου την φάση).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marinatos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο παγκο δουλευει αλλα τη ΦΑΣΗ την δεινω στα μπουτον και οχι απευθειας στις λαμπες
    αφού σου δουλεύει στον πάγκο αλλά ανάποδα τότε σύνδεσε και εσύ ανάποδα τον αυτόματο όπως είπα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  3. #43
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αθανασιος
    Εγγραφή
    Oct 2017
    Περιοχή
    Νεοι Ποροι
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Τέλος σε κάτι που θα μπορούσε να διαρκέσει απο 1λεπτό εώς 5ημέρες. Να σε φιλήσω το χέρι lepoura sat2 ανάποδα ΦΑΣΗ με ΟΥΔΕΤΕΡΟ και ολα καλά. Ο αλλος αυτόματος μπλε χρώματος made china δεν δουλευει ,δεν οπλίζει απλα..με τον sat2 μόνο Ευχαριστώ σε όλους!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον marinatos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (29-10-17)

  5. #44
    Μέλος Το avatar του χρήστη stam1982
    Όνομα
    Σταμάτης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Αγιος Δημήτριος
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    Αφου ειναι μπλε πεταξε τον στη θαλασσα.

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #45
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Yiankok
    Εγγραφή
    Oct 2020
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα. Είμαι καινούργιος στην παρέα. Θέλω να ρωτήσω το εξης: μπορώ να αντικαταστησω μπουτον κλιμακοστασιου με ανιχνευτη κίνησης χωνευτο (κυτιου); Μπορεί να γίνει η σύνδεση στα 2 καλώδια του μπουτον ; (όταν είναι σβηστές οι λάμπες μετράω στο μπουτον 230V και όταν ανάβουν δεν υπάρχει τάση)

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #46
    Μέλος Το avatar του χρήστη jenny
    Όνομα
    Τζένη
    Εγγραφή
    May 2020
    Περιοχή
    Αίγιο
    Μηνύματα
    418

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Wattman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Είμαι καινούργιος στην παρέα. Θέλω να ρωτήσω το εξης: μπορώ να αντικαταστησω μπουτον κλιμακοστασιου με ανιχνευτη κίνησης χωνευτο (κυτιου); Μπορεί να γίνει η σύνδεση στα 2 καλώδια του μπουτον ; (όταν είναι σβηστές οι λάμπες μετράω στο μπουτον 230V και όταν ανάβουν δεν υπάρχει τάση)
    Nα επιχειρήσω να απαντήσω αν και υπάρχουν πιο έμπειροι από εμένα , νομίζω πως θα δουλέψει αντί για μπουτόν να μπεί η επαφή από έναν ανιχνευτή κίνησης , ίσως να συνεργαστεί καλύτερα με μια επαφή Ν.Ο. από ένα ρελέ ρευματώθησης έτσι ώστε τη στιγμή που απενεργοποιείται η επαφή από τον ανιχνευτή να μένει ανοιχτή αυτή και τα υπόλοιπα μπουτόν.
    Το μόνο θέμα είναι η επαναφορά του μπουτόν δεν το έχω δοκιμάσει είναι βέβαια σαν να κρατάς ένα μπουτόν κρατημένο οn

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #47
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Yiankok
    Εγγραφή
    Oct 2020
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Ο ανιχνΡυτΞ�Ο‚ Ξ*χΡι τρΡις ΡπαφΞ*Ο‚. 1 φάση 2 ΞΏΟ…Ξ΄Ξ*τΡρος ΞΊΞ±ΞΉ 3 ΡπιστροφΞ� προς την κατανάλωση ΟŒΟ„Ξ±Ξ½ ανιχνΡύσΡι κίνηση. ΀α δύο καλώδια που Ρίναι ΞΌΞ*σα στο κυτίο που τα συνδΞ*Ο‰; Στο 1 ΞΊΞ±ΞΉ 2 (άρα ΧρΡιά΢ομαι Ξ*Ξ½Ξ± καλώδιο Ξ³ΞΉΞ± ΡπιστροφΞ� προς τις λαμπΞ*Ο‚) Ξ� στο 2 ΞΊΞ±ΞΉ 3 (άρα χρΡιά΢ομαι Ξ*Ξ½Ξ± καλώδιο Ξ³ΞΉΞ± φάση); Ξ₯Ο€ΟŒΟˆΞΉΞ½ δΡν ΞΌΟ€ΞΏΟΟŽ Ξ½Ξ± ρίξω άλλο Ξ±Ξ³Ο‰Ξ³ΟŒ γιατί το καλώδιο που υπάρχΡι Ρίναι Ξ*Ξ½Ξ± πλακΞ* 2 * 1,5 σΡ ΞΌΟ€Ξ΅Ο„ΟŒΞ½. Ξ₯πάρχΡι λύση Ξ½Ξ± δουλΞ*ψΡι ΞΏ ανιχνΡυτΞ�Ο‚;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #48
    Μέλος Το avatar του χρήστη thomasgree
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Nov 2018
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    425

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Wattman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ανιχνΡυτΞοΏ½Ο‚ Ξ*χΡι τρΡις ΡπαφΞ*Ο‚. 1 φάση 2 ΞΏΟ…Ξ΄Ξ*τΡρος ΞΊΞ±ΞΉ 3 ΡπιστροφΞοΏ½ προς την κατανάλωση ΟŒΟ„Ξ±Ξ½ ανιχνΡύσΡι κίνηση. ΀α δύο καλώδια που Ρίναι ΞΌΞ*σα στο κυτίο που τα συνδΞ*Ο‰; Στο 1 ΞΊΞ±ΞΉ 2 (άρα ΧρΡιά΢ομαι Ξ*Ξ½Ξ± καλώδιο Ξ³ΞΉΞ± ΡπιστροφΞοΏ½ προς τις λαμπΞ*Ο‚) ΞοΏ½ στο 2 ΞΊΞ±ΞΉ 3 (άρα χρΡιά΢ομαι Ξ*Ξ½Ξ± καλώδιο Ξ³ΞΉΞ± φάση); Ξ₯Ο€ΟŒΟˆΞΉΞ½ δΡν ΞΌΟ€ΞΏΟΟŽ Ξ½Ξ± ρίξω άλλο Ξ±Ξ³Ο‰Ξ³ΟŒ γιατί το καλώδιο που υπάρχΡι Ρίναι Ξ*Ξ½Ξ± πλακΞ* 2 * 1,5 σΡ ΞΌΟ€Ξ΅Ο„ΟŒΞ½. Ξ₯πάρχΡι λύση Ξ½Ξ± δουλΞ*ψΡι ΞΏ ανιχνΡυτΞοΏ½Ο‚;
    Δεν φαίνεται να μεταφράζουμε το κείμενο διόρθωσέ το να καταλάβουμε τι θέλεις να μας πεις!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #49
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    May 2020
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα,

    Θέλω και εγώ να αλλάξω τον αυτόματο κλιμακοστασίου, μιας και ο παλιός είναι κολλημένος και αφήνει μόνιμα ανοιχτές τις λάμπες.
    Αυτός είναι ο παλιός:

    Helios_2.jpg
    Μεσαίο καλώδιο -> Φάση
    Δεξί καλώδιο (Κίτρινο) -> Εντολή από button (δίνει ουδέτερο)
    Αριστερό καλώδιο -> προς λάμπες (δίνει την φάση από το μεσαίο καλώδιο)


    Κάνοντας μια αναζήτηση, είδα ότι πλέον οι αυτοματισμοί, θέλουν και ουδέτερο (άρα 4 καλώδια)
    Έχω στην διάθεσή μου αυτόν το αυτοματισμό:

    AEG_1.jpg AEG_2.jpg

    Λογικά θα κάνω την δεξιά συνδεσμολογία (γυρνώντας τη βίδα από το 4 στο 3).
    Κάτω δεξιά στο L -> Φάση
    Πάνω δεξιά -> Προς λάμπες
    Πάνω αριστερά -> Εντολή από button

    Το κατάλαβα σωστά ???

    Ο παλιός αυτοματισμός έχει ένα "βαρελάκι" με ένα υγρό μέσα, είναι υδράργυρος ?? Για να δω με πιο τρόπο θα πρέπει να ανακυκλωθεί.

    Ευχαριστώ πολύ

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #50
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    ναι σωστά το σκέφτηκες. το γυρνάς στο 3 και όπως είπες την σύνδεση.

    ναι το βαρελάκι ειναι υδράργυρος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5

Παρόμοια Θέματα

  1. Συνδεση Αυτοματου Κλιμακοστασιου
    By dmpatanis in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-16, 09:16
  2. ΑΥΤΟΜΑΤΟΣ ΚΛΙΜΑΚΟΣΤΑΣΙΟΥ. FANAL HSLA 22-20
    By barbacotsos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-15, 19:18
  3. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΥΤΟΜΑΤΟΥ ΚΛΙΜΑΚΟΣΤΑΣΙΟΥ
    By snakepit in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-14, 14:24
  4. προβλημα με συνδεσμολογια δυο θυροτηλεορασεων
    By gibsonlp in forum Συστήματα Επικοινωνίας
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-12, 14:58

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας