Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 50

Θέμα: Προβλημα με συνδεσμολογια Αυτοματου κλιμακοστασιου

  1. #31
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stathis200 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά δεν ανανεώνετε η εντολή , όσο είναι ανοιχτό , αλλά ουτε με μόνο τον αυτόματο το έκανε.
    Αυτό είναι αδύνατον να γίνει αφού οι αναμμένες λάμπες ισοδυναμούν με "εντολή"

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Πίσω απ' τον ήλιο
    Μηνύματα
    760

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείς με ρελέ καστάνιας σκέτο, ή με ρελέ καστάνιας σε συνδυασμό με τον αυτόματο κλιμακοστασίου που πήρε; Αν θες εξήγησέ μας πώς το σκέφτηκες.
    Σε συνδυασμο Φιλιππε με τον αυτοματο κλιμακοστασιου...
    Ετσι οπως το εχω στο μυαλο μου (μπορει να ειναι και τελειως λαθος) εκει που εχει το ρελεδακι θα μπορουσε να βαλει ρελε καστανιας με μεταγωγικες επαφες 1 ΝΟ και 1 ΝC ωστε να ξαναοπλιζει σε περιπτωση πατηματος, δεν ξερω ομως αν ο αυτοματος κλιμακοστασιου ξαναδινει παλμο για να αλλαξει κατασταση το ρελε καστανιας...

    0 Not allowed! Not allowed!
    See me...
    And if my face becomes sincere...
    Beware!!!

  3. #33
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Αυτό που λες δεν γίνεται αφού όσο ανάβουν οι λάμπες το πηνίο της καστάνιας θα είναι συνεχώς υπό τάση και οποιοδήποτε πάτημα σε μπουτόν δεν θα έχει κανένα αποτέλεσμα αφού τα μπουτόν είναι ουσιαστικά βραχυκυκλωμένα μέσω της επαφής του αυτομάτου η οποία είναι ενεργοποιημένη για να ανάβουν οι λάμπες...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #34
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αθανασιος
    Εγγραφή
    Oct 2017
    Περιοχή
    Νεοι Ποροι
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    χεραιτώ και εγω με τη σειρα μου καλώς σας βρίσκω. Είμαι ερασιτέχνης ηλεκτρολόγος ,οχι της σχόλης αλλα 30 χρόνια εμπειρία. τέτοιο εμπόδιο σε κανεναν να μην τύχη. Δηλαδη σε αυτόματο κλιμακοστασίου ανάψαν τα φώτα και δεν ξανασβήσαν είπα και εγω αλλάζω εναν αυτόματο και αντε γειά , ελα όμως που κλείνω σήμερα 4 ημέρα. Η κατάσταση εχει ως εξείς, για όση διάρκεια κρατώ το μπουτόν εχω φως- τα κάλώδια είναι τρεία (μαύρο)ΦΑΣΗ (μπλε)ΟΥΔΕΤΕΡΟΣ και πράσινοκίτρινο φέρει ΤΑΣΗ συνεχώς αλλα όταν πατώ μπουτον και κράτω δεν εχει τάση!!!! επίσης όταν ενώνω το πρασινοκίτρινο με το μπλέ ανάβουν η λάμπες. Ο παλίος αυτόματος ειναι elaut made italy, εχω δοκιμάση εναν κινέζικο με δυνατότητα τρειων και τεσσαρών καλωδίων ΤΙΠΟΤΑ, διαβάζοντας στο forum ανακάλυψα τον sat2 35euro αλλα με εσκασε(το μυαλό) τον σύνδεσα με το πρασινοκιτρινο στο 2 αναψε το φωτάκι πάνω στον αυτόματο αλλα όταν πατώ μπουτόν καταρέουν ολα πέφτει ασφάλεια. Αντε βρε θα τα καταφέρουμε να μην αρχίσω να κόβω και να ράβω απο την αρχή θα κάνω εδω Χριστουγεννα καλά τη παρέλαση θα την δω σίγουρα απο εδω..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη marinatos : 26-10-17 στις 12:16 Αιτία: διόρθωση φραστική

  5. #35
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αθανασιος
    Εγγραφή
    Oct 2017
    Περιοχή
    Νεοι Ποροι
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    κάποιος να ασχοληθεί με την περίπτωση μου παρακαλώ!!! ακόμη με ζορίζει..

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #36
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Πιθανων να υπαρχει βραχυκύκλωμα σε καποιο σημειο,ντουι,καλωδιο,λαμπα.ανεβασε κανενα σχεδιο γιατι το πρασινο και το κιτρινο δεν λεει κατι και δοκιμασε τον στον παγκο να δεις οτι δουλεύει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #37
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Το μαύρο που λες και έχει φάση λογικά είναι η φάση που φεύγει από τον αυτόματο και πάει στα μπουτόν.
    Το μπλε είναι ο ουδέτερος που πηγαίνει (λογικά) κοινός σε μπουτόν και φώτα.
    Το πρασινοκίτρινο θα πρέπει να είναι η επιστροφή από τα φώτα στον αυτόματο.
    Έλεγξες αν ισχύουν αυτά πρώτα? Το ότι ενώνοντας το πρασινοκίτρινο με τον ουδέτερο ανάβουν οι λάμπες δεν είναι λογικό.
    Έλεγξες στα μπουτόν σε κάθε όροφο αν έχεις κάποιο απ τα μουτόν κολλημένο?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  8. #38
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    παιδιά πρέπει να είναι ένα παλιό σύστημα που η επιστροφή των μπουτον είναι και η επιστροφή για τις λάμπες. το σύστημα πήγαινε φάση στα μπουτον. επιστροφή (μπουτον και λάμπες) και ουδέτερος για λάμπες. όταν πατάς το μπουτον ανάβουν οι λάμπες γιατί κάνει επιστροφή μεσώ των μπουτον και ταυτόχρονα όπλιζε και κράταγε ο αυτόματος την φάση ενεργή μέχρι το τέλος του χρόνου. αυτοί οι αυτόματοι ήταν μια φορά και ένα καιρό πατέντα της μιζενς αν θυμάμαι καλά. οι κλασικοί αυτόματοι δεν προβλέπουν αυτή την συνδεσμολογία αν και κάποιος κάπου μέσα στο θέμα είχε αναφέρει κάποια συσκευή που μπορούσε αν το κάνει.


    το βρήκα. το είπε ο Γιώργος στο #21

    http://www.centurycontrol.gr/sat_type.html

    ο SAT2

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (29-10-17)

  10. #39
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αθανασιος
    Εγγραφή
    Oct 2017
    Περιοχή
    Νεοι Ποροι
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Συνοψη ,λοιπον οι λαμπτηρες εχουν απευθειας ΦΑΣΗ τα μπουτον εχουν ΟΥΔΕΤΕΡΟ και κοινη ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ με τους λαμπτηρες το πρσινοκιτρινο που αποτελει και το τριτο καλωδιο προς τον αυτοματο. Τελικα υπαρχει αυτοματος που να υποστηριζει αυτη τη συνδεσμολογια η πρεπει να αλαξω ολες τις συνδεσεις? Στο παγκο δουλευει αλλα τη ΦΑΣΗ την δεινω στα μπουτον και οχι απευθειας στις λαμπες

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #40
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Στο πρόχειρο που το βλεπω λειτουργει, δεν εχω πολύ χρόνο..
    Χρησιμοποίησε ένα χρονικό delay off και βάλε τα καλώδιά σου επάνω όπως μας τα είπες.

    Η φάση (μαύρο στα φώτα)
    Η επιστροφή απ τα φωτα στο πηνίο του
    Ο ουδέτερος είναι απευθείας στα μπουτόν. Η κοινή επιστροφή από μπουτόν και φώτα στο άλλο άκρο του πηνίου (ουδέτερος στο πηνίο).
    Δώσε τον απευθείας ουδέτερο που πάει στα μπουτόν στην επαφή του χρονικού.
    Πάρε την έξοδο της επαφής και δώσε την στον ουδέτερο του πηνίου του χρονικού.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Συνδεση Αυτοματου Κλιμακοστασιου
    By dmpatanis in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-16, 09:16
  2. ΑΥΤΟΜΑΤΟΣ ΚΛΙΜΑΚΟΣΤΑΣΙΟΥ. FANAL HSLA 22-20
    By barbacotsos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-15, 19:18
  3. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΥΤΟΜΑΤΟΥ ΚΛΙΜΑΚΟΣΤΑΣΙΟΥ
    By snakepit in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-14, 14:24
  4. προβλημα με συνδεσμολογια δυο θυροτηλεορασεων
    By gibsonlp in forum Συστήματα Επικοινωνίας
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-12, 14:58

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας