Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 48 από 48

Θέμα: "Φορητό" κολλητήρι..

  1. #41
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.995

    Προεπιλογή

    ^^Το εχω και εγω καμμια 15 χρονια(το antex)..Μια φορα του αλλαξα μυτη και αυτο ηταν.Ειναι περιπου ισοδυναμο με 50-60W ρευματος,

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  2. #42
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857

    Προεπιλογή

    Να πω και εγώ πως σήμερα μου ήρθε το Dremel Versatip (41€ με μεταφορικά, τιμή αρκετά καλή).

    Αν και δεν πολυ-ασχολήθηκα μαζί του, διαπίστωσα (εφόσον το γέμισα), και εφόσον το χρησιμοποίησα
    μόνο σαν φορητό κολλητήρι, οτι έχει αρκετή "ισχύ", που μπορείς να πείς οτι είναι ισοδύναμο 60-80W.

    Πέρα απο αυτό (κάτι που δεν ειπώθηκε), και χωρίς να το έχω διαπιστώσει ακόμα ο ίδιος, είναι η
    αυτονομία του. Με Full ένταση ο διαθέσιμος χρόνος είναι περίπου 45min, ενώ με την ελάχιστη ένταση
    που παρεμπιπτόντως είναι άνετα ένα κλασικό κολλητήρι 20-30W, ο χρόνος ανέρχεται στα 90min. Έτσι
    τουλάχιστον αναφέρει το manual του. Αν ισχύει αυτή η διάρκεια, είναι αρκετός χρόνος.

    Βέβαια αυτό είναι σχετικό, μιας και ο (σωστός) επαγγελματίας θα έχει μαζί του πάντα και την φιάλη
    γεμίσματος. Αλλά η αυτονομία αποτελεί σίγουρα πλεονέκτημα για κάποιους DYIers που θα χρειαστεί

    να κάνουν "μερεμέτια" σε ... απομακρυσμένα σημεία, χωρίς να χρειάζεται να κουβαλούν και αυτοί την
    φιάλη του.

    Δεν έχω βέβαια μέτρο σύγκρισης της διάρκειας των υπολοίπων, απλά το ανέφερα για να είναι γνωστό.
    Τώρα σχετικά με την ποιότητα, δεν έχω να πω κάτι, μιας η ποιότητα Dremel είναι γνωστή. Σίγουρα
    όμως δεν είναι και το HighTOP εργαλείο, αλλά μιλάμε πάντα για τα 41€ που κοστίζει ...

    Περισσότερα στις δοκιμές ...

    1 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  3. #43
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087


    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #44
    Μέλος
    Όνομα
    Σίμος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    241

    Προεπιλογή

    Μια που μιλάμε για υγραέριο.. έχω εδώ και κάποιους μήνες το WP3EU. Το είχα πάρει αρκετά παραπάνω, τώρα είναι σε λογική τιμή.
    http://www.skroutz.gr/s/2585938/Weller-WP3EU.html
    Είμαι αρκετά ικανοποιημένος.. Πολύ καλή κατασκευή γενικά, αν και οι μύτες θέλουν προσοχή γιατί χαλάνε εύκολα.

    weller-set-fer-a-souder-a-gaz-wp3eu.jpg

    Έχει εργονομιακή κατασκευή γιατί ενώ παρέχει ασφάλεια, μπορεί να ενεργοποιηθεί και με ένα χέρι
    (πατώντας με τον αντίχειρα το πλήκτρο ασφαλείας και πατώντας το πλήκτρο ανάφλεξης το με τον δείκτη.)
    Το παραπάνω όσο αχρείαστο φαίνεται σαν σκέψη όταν είσαι στο πάγκο, τόσο χρήσιμο καταλαβαίνεις πως είναι όταν βρίσκεσαι πάνω σε σκάλα!

    Ανεβάζει θερμοκρασία σε λιγότερο απο 1 λεπτό. Χωρίς μύτη βγάζει θερμό αέρα.
    Ο θερμός αέρας χρησιμεύει σε απογύμνωση καλωδίων ή θέρμανση προστατευτικού (καλωδίων), αλλά δεν επαρκεί για κολλήσεις.
    Μετά στο σβήσιμο, παραμένει στην αναμονή για κάποια δευτερόλεπτα. Όταν γυρίσουμε τον διακόπτη στο "on" θα λειτουργήσει χωρίς να πατήσουμε το πλήκτρο ανάφλεξης.

    Απαραίτητο εργαλείο για εξωτερικές δουλειές, κυρίως για ηλεκτρολόγους. (θέλω ποσοστά απο τις πωλήσεις)

    2 Not allowed! Not allowed!

  5. #45
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.579

    Προεπιλογή

    Έχω ενα μικρό της Weller με μπαταρίες και ένα Torch βουτανίου από Ebay...Καλά αλλά το μεν πρώτο δουλεύει με εξαιρετικά λεπτή κόλληση (που δεν έχω πάντα) και το άλλο επειδή είναι κινεζιά βγάζει προβλήματα....σαφώς υπάρχουν εργαλεία που αξίζουν και στην αγορά και στην απόδοση, αλλά για ερασιτεχνική χρήση καλά είναι....Προσφατα σε κάτι κολλήσεις που ήθελα να κάνω σε επισκευή στα ηλεκτρικά του παπιου χρειάστηκα κολλητήρι έξω στον δρόμο....οπότε την καλύτερη λύσh την έδωσε το κολλητήρι από αναπτήρα...πήρα ορειχάλκινο σύρμα 4mm και μήκους 10cm το προσάρτησα σε έναν αναπτήρα από τους μεγάλους με τα λεντ απο κάτω....στράβωσα λίγο το κουμπί που πατάς ώστε οταν το πατάς να μένει κάτω και το σύρμα κρατήθηκε στη θέση του με σύρμα από περιέλιξη....πατέντα....αλλά δούλεψε μια χαρά....δοκιμάστε το και θα εκπλαγείτε....
    lighter.png

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agis68 : 18-02-16 στις 10:06
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  6. #46
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    εγώ παιδιά εχω το dremel και ηθελα να τονίζω και εδώ μπας και το ξεχάσατε ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ και τα κοολο-εργαλεια τους.
    Το ειχα πάρει για να κολλάω πλαστικα ( abs ) . Το εργαλειο δουλεψε για κανα χρονο. Τώρα πρέπει να του ξεβιδώνω την μύτη για του βάζω φλογα καθότι το τσακμακι του δεν δουλευει εδώ και καιρό. Επίσης κάνει και κάτι κουφά ( αλλαζει χρώμα και ενταση η φλόγα.)

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #47
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.078

    Προεπιλογή

    οτι πρέπει για να αρχίσει ο αναπτήρας να ζεστένεται να ζεστένεται και να ζεστένεται τόσο που θα πάρει να λιώνει μπροστά και στο τέλος απλα θα σβήσει και θα χαλασει η θα λιώσει στο σημείο της βαλβίδας και θα ξεφυσύξει υπέροχη φλογα η θα ανατιναχτεί !

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #48
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    264

    Προεπιλογή

    Έχω ένα steinel gl 1300 για 20+ χρόνια, δουλεύει ακόμα χωρίς πρόβλημα.
    Το dremel το δούλεψα αλλά δεν μου αρέσει ο τρόπος που αλλάζει μύτες.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-20, 14:51
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-14, 17:35
  3. Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-14, 17:32
  4. Μύτη "κούπα" για κολλητήρι
    By FILMAN in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-14, 11:53
  5. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-09, 13:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας