Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 43

Θέμα: μ/τ από φούρνο μικροκυμάτων

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Panοs
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Πυργος ηλειας
    Μηνύματα
    1.561

    Προεπιλογή μ/τ από φούρνο μικροκυμάτων

    εχω στα χέρια μου παιδεία εναν μ/τ απο φουρνο μικροκυμάτων.ειδα στο youtube καποια video που έφτιαχναν ηλεκτροποντα. σκέφτομαι να φτιαξω κατι αναλογο η αν γεινετε θελω να φτιαξω μια ηλεκτροκολιση με αυτον τον μ/τ.μπορει κάποιος να με βοηθήσει με το αν γίνετε να φτιαξω μια ηλεκτροκολιση με αυοτν τον μ/τ και αν ναι πως??

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    νικ
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panοs Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω στα χέρια μου παιδεία εναν μ/τ απο φουρνο μικροκυμάτων.ειδα στο youtube καποια video που έφτιαχναν ηλεκτροποντα. σκέφτομαι να φτιαξω κατι αναλογο η αν γεινετε θελω να φτιαξω μια ηλεκτροκολιση με αυτον τον μ/τ.μπορει κάποιος να με βοηθήσει με το αν γίνετε να φτιαξω μια ηλεκτροκολιση με αυοτν τον μ/τ και αν ναι πως??
    Μπορεις να βαλεις το link με το βιντεο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NIKTRALYS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεις να βαλεις το link με το βιντεο;
    spot welder Mk 1.wmv - YouTube

    Πρέπει να υπάρχει και αλλού στο φορουμ το ίδιο θέμα νομίζω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη ikaros1978
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.983

    Προεπιλογή

    εγω θα παραθεσω την δικη μου εμπειρια επι του πειραματος αυτου.Μπορεις πραγματι να φτιαξεις μια μικρη ηλεκτροποντα για μικροδουλειες.Το κακο ειναι οτι ειναι λιγα τα watt αυτων των μετασχηματιστων και δεν επαρκουν για μεγαλυτερες κολησεις.Ενα κακο που εχουν αυτοι (οι περισσοτεροι τουλαχιστον) ειναι οτι εχουν γαζωμενα τα φυλλα με αποτελεσμα να εχουν μεγαλυτερες απωλειες οποτε τα συνολικα τους watt πεφτουν ακομα περισσοτερ.Παντως η δοκιμη και παντα με προσοχη λογω τασης δικτυου ειναι μια καλη εμπειρια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΜΥ PROJECTS
    ''Θέλειν εστί δύνασθαι''

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ikaros1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω θα παραθεσω την δικη μου εμπειρια επι του πειραματος αυτου.Μπορεις πραγματι να φτιαξεις μια μικρη ηλεκτροποντα για μικροδουλειες.Το κακο ειναι οτι ειναι λιγα τα watt αυτων των μετασχηματιστων και δεν επαρκουν για μεγαλυτερες κολησεις.Ενα κακο που εχουν αυτοι (οι περισσοτεροι τουλαχιστον) ειναι οτι εχουν γαζωμενα τα φυλλα με αποτελεσμα να εχουν μεγαλυτερες απωλειες οποτε τα συνολικα τους watt πεφτουν ακομα περισσοτερ.Παντως η δοκιμη και παντα με προσοχη λογω τασης δικτυου ειναι μια καλη εμπειρια.
    Κι εγώ έχω απογοητευτεί.
    Έβλεπα βιντεάκια στο youtube και είχαν πάρει τα μυαλά μου αέρα! Βρήκα έναν φούρνο που έγραφε ότι είναι 1,2ΚW και χάρηκα... Έλα όμως που ο πυρήνας του μετασχηματιστή δεν είναι πάνω απο 250W. Βγάζει δηλαδή περίπου 100A. Τίποτα δηλαδή.
    Για λαμάκια μέχρι 0,5χιλ, καλό είναι (να κολλήσεις δηλαδή καμια μπαταρία(συστοιχία)).

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Panοs
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Πυργος ηλειας
    Μηνύματα
    1.561

    Προεπιλογή

    παιδεια ευχαρηστω για τισ απαντησεισ.θα ηθελα αν μπορουσα να φτιαξω μια μικρη ηλεκτροκοληση.με 2 μ/τ κατι γινονταν...http://www.youtube.com/watch?v=wSgOlPK_-q8 kai http://www.youtube.com/watch?v=tjYIQ...eature=related ειδα και αυτο και απο οτι λεει δεν βγαζει μονο 100 αμπερ http://www.youtube.com/watch?v=KQYFII5ESME&feature=fvsr

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη ikaros1978
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.983

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panοs Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδεια ευχαρηστω για τισ απαντησεισ.θα ηθελα αν μπορουσα να φτιαξω μια μικρη ηλεκτροκοληση.με 2 μ/τ κατι γινονταν...http://www.youtube.com/watch?v=wSgOlPK_-q8 kai http://www.youtube.com/watch?v=tjYIQ...eature=related ειδα και αυτο και απο οτι λεει δεν βγαζει μονο 100 αμπερ http://www.youtube.com/watch?v=KQYFII5ESME&feature=fvsr
    Με 800Α και με συγκεκριμενο σε watt μετασχηματιστη (χωρις ακριβης υπολογισμους) στο δευτερεον η ταση θα πρεπει να ειναι μερικες 10αδες mv.Με τετοια ταση κολληση δεν κανεις.Μ αρεσουν τα πειραματα και παντα μεσα σε πλαισιο ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ τα συνιστω.Ετσι θα καταλαβεις αρκετα πραγματα και θα αποκτησεις καποια εμπειρια και γνωσεις.Μετα μπορεις να βρεις η να παραγγειλεις εναν μεγαλυτερο σε watt μετασχηματιστη και να κανεις την ηλεκτροποντα που θελεις.Παντως για ηλεκτροκολληση δεν συμφερει γιατι οι χαλκου πλεον ειναι παμφθηνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΜΥ PROJECTS
    ''Θέλειν εστί δύνασθαι''

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Panοs
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Πυργος ηλειας
    Μηνύματα
    1.561

    Προεπιλογή

    βαγγελη αν ανεβει η ταση θα πεσουν τα αμπερ ετσι?αν ναι δεν εχω προβλημα ασ πεσουν.τι να τα κανω 800 αμπερ?και 100 να μου βγαζει για μια μικρη ηλεκτροκοληση καλα δεν ειναι?το θεμα ειναι να τη φτιαξω μονοσ μου να κανω το κεφι μου οχι να την αγορασω έτοιμη γιατι δεν συμφερει εκτοσ απο τον μ/τ(τον ξυλωσα απο παλιο φουρνο μμυκροκυματων και αν χρειαστει παω σε ενα μαγαζι που φτιαχνει τέτοιες συσκευεσ και περνω αλλον εναν με μηδενικο η χαμηλο κοστοσ(παλιο παντα) τι αλλο χρειαζετε για να φτιαξω μια ηλεκτροκοληση χαλκου?(λεω για δευτερο επειδή ειδα στα βίντεο χρεισημοποιουσαν δυο)
    ΦΙΛΙΚΑ

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη ikaros1978
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.983

    Προεπιλογή

    Πανο σε καθε σου τετοιο σχεδιασμο θα εχεις σαν γνωμονα την σχεση ΙΣΧΥΣ=ΤΑΣΗ*ΕΝΤΑΣΗ (P=UI).Εσυ εχεις εναν μετασχηματιστη (εκτιμω περι τα 200 πραγματικα watt) Πρεπει τωρα σε αυτον τον χωρο και χοντρο συρμα να βαλεις και οσο περισσοτερες σπειρες μπορεις,πραγμα που δεν ειναι εφικτο.Εγω μετα βιας καταφερα και τυλιξα 4 σπειρες με συρμα για 100Α.Τωρα χωρις φορτιο παιρνεις 3-4 v.Κατα την κολληση ομως αυτο πεφτει και μαλιστα κατα πολυ.Γενικα την κολληση την κανει η ΙΣΧΥΣ και οχι μεμονωμενα η ταση η το ρευμα.Με αλλα λογια δεν μπορεις με ενα fiat 600cc να τραβηξεις τροχοσπιτο.Η θα εχεις ροπη η ταχυτητα.Και τα δυο μονο με 2000cc μπορεις

    ! Με τον υπαρχον μετασχηματιστη που εχεις το μονο που μπορεις να κανεις ειναι μια μινι ηλεκτροποντα.
    ελπιζω να βοηθησα

    ΥΓ τα χαιρετισματα μου στην πολη που καποτε με φιλοξενησε για 9 μηνες!

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΜΥ PROJECTS
    ''Θέλειν εστί δύνασθαι''

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Panοs
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Πυργος ηλειας
    Μηνύματα
    1.561

    Προεπιλογή

    βαγγελη ευχαρηστω
    υ/γ θα τησ τα μεταφερω

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. φούρνος μικροκυμάτων
    By stelef in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-14, 16:10
  2. Πρόβλημα με φούρνο...
    By DjoRDjeVIc in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-12, 00:49
  3. θερμοσίφωνας μικροκυμάτων
    By makx in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-10, 18:54
  4. HV ασφάλειες για φούρνο μυκροκυμάτων
    By kx5 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-09, 15:05
  5. Που συνδέω φούρνο άνω πάγκου
    By struggler1972 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-09, 20:19

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας