Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 22

Θέμα: Σύνδεση διαφορετικών φ/β πάνελ

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.036

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα Δημήτρη,
    Είναι μεγάλη η διαφορά τάσης και πρακτικά αυτό με την χαμηλή τάση δεν συνεισφέρει καθόλου στην φόρτιση.
    Αντίθετα, λειτουργεί ως φορτίο για αυτό με την υψηλή τάση και φυσικά υπάρχει ανάστροφο ρεύμα που μπορεί να το καταστρέψει.
    Είναι σαφές ότι για να παραλληλίσεις Φ/Β πάνελ μεταξύ τους πρέπει να έχουν παραπλήσια τάση Vmp .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.328

    Προεπιλογή

    Το πάνελ των 34 volt peak όπως καταλαβαίνεις είναι σαν να μην υπάρχει... Καλύτερα να το χρησιμοποιησεις κάπου αλλού. Είναι πολύ μεγάλη η διαφορά τάσης ώστε να μπορούν να μπουν παράλληλα.
    Και ναι, μπορεί να χαλάσει το μικρό παίρνοντας 48v...

    via Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ θα τα συνδέσω σε διαφορετικό ρυθμιστή φόρτισης.
    Το περίεργο είναι οτι τα αμπέρ που φαινεται οτι μου δίνουν είναι παραπάνω από αυτά που μπορεί να δώσει μόνο του το πάνελ με τα 48v...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.036

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Talon2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Έχω δυο πανελάκια για κάποιες ενεργειακές ανάγκες που εχω το ένα βγαζει 34v και το άλλο 48v και συνδέοντάς τα παράλληλα μου δίνουν μια τάση 35,5v τα έχω συνδέσει και τα δυο σ'ένα ρυθμιστή φόρτισης για να μου φορτίζουν μια μπαταρία αυτοκινήτου προς το παρόν δουλεύει. ...
    Αυτό που βγαίνει από τα γραφόμενά σου είναι ότι όταν απλά συνδέεις τα Φ/Β μεταξύ τους η τάση συνολικά πέφτει στα 35,5V.
    Για να πέσει η τάση από τα 48V στα 35,5V υπάρχει κάποιο ρεύμα. Εφόσον μόνο το 34βολτο Φ/Β είναι συνδεδεμένο το ρεύμα πηγαίνει σε αυτό και προφανώς είναι ανάστροφο...

    Αν όμως δεν είναι έτσι και η τάση 35,5V είναι μετρημένη πάνω στην είσοδο του ρυθμιστή φόρτισης και ενώ φορτίζεται η μπαταρία, τότε πράγματι πιθανόν να μην έχεις ανάστροφο ρεύμα και ο παραλληλισμός να δίνει μία μικρή αύξηση του ρεύματος φόρτισης.
    Αυτό βέβαια σημαίνει ότι όταν έχεις ΜΟΝΟ τα 2 Φ/Β παραλληλισμένα μεταξύ τους, η συνολική τάση που μετράς πρέπει να είναι 48V ή έστω πολύ κοντά σε αυτήν.

    Ξεκαθάρισε υπό ποιες συνθήκες μετράς την τάση35,5V και πόση είναι η διαφορά στο ρεύμα φόρτισης με κάθε Φ/Β ξεχωριστά και με τα 2 παράλληλα.
    Εκτιμώ ότι η αύξηση που παρατηρείς είναι μικρή.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  5. #15
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα Κώστα
    Τα 35,5 v τα παίρνω προτού τα συνδέσω στον ρυθμιστή φόρτισης οπότε σύμφωνα με τα λεγόμενα σου υπάρχει ανάστροφο ρευμα στο πάνελ με τα 34v.
    Όταν τα συνδέω στο ρυθμιστή η τάση πέφτει στα 18v.
    Σήμερα τα συνδεσα σε ξεχωριστό ρυθμιστή φόρτισης το συμπέρασμα: είτε ειναι μαζί είτε χωριστά μου δίνουν τα ίδια Αμπέρ στο άθροισμα. Οπότε μπορεί να υπάρχει αναστροφο ρεύμα αλλά το πανελακι με τα 34v δίνει τα αμπέρ του..
    Από την στιγμή που έχουν δίοδο τα πανελακια μπορει να έχει αναστροφο ρευμα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.328

    Προεπιλογή

    Πόσο ρεύμα σου δίνουν συνολικά τα πάνελ ? Και τι στοιχεία έχουν τα πάνελ, μπορείς να μας πεις αναλυτικά σε παρακαλώ ? Επισεις η ενσωματωμένη δίοδος προστατεύει το πάνελ από αναστροφή τάση.

    via Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Γεια σου Μιχάλη
    Είπα στην αρχή να μη μπω σε πολλές λεπτομέρειες αλλά αφού θέλεις να συμμετέχεις στην σπαζοκεφαλιά θα σου πω.
    Λοιπόν για να είμαι απόλυτα ακριβής τα πανελάκια στο σύνολο είναι 4. Τα 3 δίνουν ταση 34v (250w έκαστο) και το ένα 48v (240W). Τα πανελακια δεν είναι σε άριστη κατάσταση όλα έχουν ραγισμένο το τζάμι σε πολλά σημεία οπότε δεν έχουν τις αποδόσεις που αναγράφονται πάνω. Όταν συνδεσα το 48βολτο στα 34αρια η τάση έγινε 35,5 στον αέρα οταν το συνδεσα στον ρυθμιστή έγινε 18v. Τα αμπέρ που μου έδιναν όλα μαζί ήταν 16A. Σήμερα που τα έβαλα σε ξεχωριστό ρυθμιστή τα 34αρια μου έδιναν 11A και το 48αρι 5A στο σύνολο πάλι 16A. Ο καιρός και στις δυο μετρήσεις ήταν ο ίδιος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.036

    Προεπιλογή

    Κατά την διάρκεια των μετρήσεων σύνδεσε ένα φορτίο στην μπαταρία αρκετά μεγάλης ισχύος για να είσαι σίγουρος ότι οι ρυθμιστές φόρτισης θα λειτουργούν στο 100% και δεν θα κάνουν απλά συντήρηση.
    Ίσως αυτή να είναι η αιτία της σπαζοκεφαλιάς.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.328

    Προεπιλογή

    Καλημέρα! Μια τελευταία ερώτηση. Όταν τα έβαλες σε ξεχωριστό ρυθμιστή, τι τάσεις είχες? Πάω στοίχημα πάνω από 18v, και τι τύπου ρυθμιστές έχεις? Pwm η mppt?
    Edit:
    Παρατητω οτι Τα 3 πάνελ σου δίνουν το μισό από το ονομαστικό τους ρεύμα, άρα 198 watt.(αντί 750) Ενώ το ένα το 48volto σου δίνει σχεδόν το ονομαστικό ρεύμα! Αλλά 90 watt (αντί για 240 λόγω της χαμηλής τάσης)
    via Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mikemtb : 18-09-17 στις 08:49 Αιτία: Κοπέλα

  10. #20
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Καλημέρα στην παρέα
    Νέες παρατηρήσεις σήμερα.
    Κώστα σύνδεσα μια κατανάλωση 1000w στο ινβερτερ η απόδοση των πάνελ δεν αυξήθηκε, τα 34αρια μου έδωσαν 11-12Α και το 48αρι 5Α.
    Μιχάλη οι ρυθμιστές φόρτισης είναι mppt.
    Αυτό που παρατήρησα είναι όταν τα 34αρια μου έδιναν 11Α η τάση στον ρυθμιστή ήταν 17-18v όταν τα αμπέρ μειώνοντας αυξάνονταν η τάση όπου στα 0 αμπέρ μου έδιναν περίπου 34v το ίδιο έγινε και με το 48αρι οταν μου έδινε 5Α η ταση στον ρυθμιστή ηταν 17-18v όταν τα αμπέρ μηδενίζονταν η τάση έφτανε σχεδόν 48v.
    Το απρόσμενο όμως σε όλη την υπόθεση είναι ότι δουλεύουν και ολα μαζί και με την ίδια απόδοση!
    Έχω έναν φίλο ηλεκτρολογο μηχανικό ο οποίος ασχολείται με την εγκατάσταση φ/β πάνελ μου ανοίγει βιβλία με συναρτήσεις γραφικές παραστάσεις λεει δεν γίνονται αυτα που λες (θεωρητικά) χα χα χα τον πειράζω και του λεω λάθος βιβλία διαβάζει...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σύνδεση Φ/Β πάνελ
    By taxideytis in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-15, 00:37
  2. Παράλληλη σύνδεση Φωτοβολταικών πάνελ
    By Notis4 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-14, 15:58
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-13, 11:00
  4. Διασύνδεση Φ/Β πάνελ
    By triton21 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-12, 11:39
  5. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-09, 21:10

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας