Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: lumens σε φακό διάρκεια μπαταρίας

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή lumens σε φακό διάρκεια μπαταρίας

    καλησπέρα σε όλους, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με τα lumens? έχω ένα φακό με φωτεινότητα 1200 lumens. Ξέρει κανείς πως μπορώ να υπολογίσω πόση διάρκεια θα είναι αναμμένος με μία μπαταρία 5000mA 3,7V . Mε τα watt το υπολογίζουμε εύκολα με μία διαίρεση με τα lummens δεν ξέρω τι γίνετε. Και αν βάλω μία μπαταρία με 8V θα το κάψει το λαμπάκι??

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.995

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από e_korres Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχω ένα φακό με φωτεινότητα 1200 lumens.
    Nα υποθεσω οτι ετσι λεει ο (κινεζος) κατασκευαστης;Απο την στιγμη που τα χαρακτηριστικα των μπαταριων(mAh),του led(loumen) και δεν ξερω γω τι αλλο ειναι ολα ανακριβη,δεν υπαρχει αλλος τροπος να βρεις την αυτονομια απο το να την μετρησεις πειραματικα .
    Γιατι δεν μας λες για ποιο φακο μιλας;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη αλπινιστης
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    1.702

    Προεπιλογή

    Η καταναλωση του καθε led εξαρταται απο τα lumens του αλλα και απο τον τυπο του led.
    Π.χ. Led της CREE 350 lumens, τραβαει περιπου 700-800mA. Στα 1200 lumens δεν θα τραβας κανενα τριαρι αμπερακια?
    Ανοιξε το πισω μερος του φακου (Εαν δεν ειναι εμπροσθογεμος!!) και αντι για τον καπακι με τον κλασικο διακοπτη βαλε το αμπερομετρο σου.
    Εαν βεβαια εχεις φακο με επιπεδα φωτισμου και το driver βρισκεται μεσα στον διακοπτη, προσθεσε τον στο κυκλωμα σου με δυο κροκοδειλακια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    224

    Προεπιλογή

    πως θα το κανεις αυτο αφου θα ειναι κλειστος ο φακος για να αναψει.. εκτος κ εαν συνδεσεις μπαταριες εξωτερικα

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Παιδιά είναι δυνατόν να μην υπάρχει μαθηματικός τύπος για την κατανάλωση?? μου κάνει εντύπωση.. Ο κατασκευαστής μου έχει προτείνει μπαταρίες, πες ότι εγώ θέλω να αυξήσω την διάρκεια, θα βάλω κάποιες δικές μου... ακόμα και μολύβδου. Αν μετράγαμε το λαμπτήρα σε watt τα πράγματα είναι πολύ απλά.

    Joun το led είναι αυτό 3x CREE XM-L T6 LED και βάζεις δύο μπαταρίες Battery Configurations: 2x18650 3.7v / 2x 26650 3.7v.
    Αλπινιστή αν εξαρτάτε από το LED πρέπει να έχει κάποιο χαρακτηριστικό που να λέει επάνω με τι τάση και με πόσο ρεύμα θέλω, για να το οδηγήσω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.995

    Προεπιλογή

    Μαλλο δεν καταλαβες τι εγραψα παραπανω.Σου λεω οτι δεν μπορεις να υπολογισεις την διαρκεια γιατι ουτε οι τιμες των λουμεν ειναι ακριβεις ουτε των mAh των μπαταριων.αν ηταν δεν θα χρειαζοταν να κανουν τεστ αυτονομιας,ουτε μετρησεις λουμεν κλπ.θα τα υπολογιζαν μαθηματικα.
    Αν παρολα αυτα θελεις στοιχεια οριστε
    Επισης σαν ημιαγωγος ισχυος πρεπει να σκεφτεις και την ψυξη του.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Αυτο το λεντακι ειναι τερας, εχθες μου ηρθε ενας φακος που εχει τρια τετοια μπροστα, και δουλευει με 2χ18650.Σε αποσταση ενος τετραγωνου, φωτιζω ολοκληρη οικοδομη απο πανω μεχρι κατω!Θελετε να τον αφησω αναμενω στην μεγαλη σκαλα να δω ποσα λεπτα κραταει;

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.995

    Προεπιλογή

    Πιστευω τωρα το καλοκαιρι και χωρις να τον κρατας στο χερι που βοηθαει στην απαγωγη θερμοτητας με την κυκλοφορια του αιματος θα εχεις θεμα με την θερμοκρασια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη αλπινιστης
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    1.702

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από μποζονιο Εμφάνιση μηνυμάτων
    πως θα το κανεις αυτο αφου θα ειναι κλειστος ο φακος για να αναψει.. εκτος κ εαν συνδεσεις μπαταριες εξωτερικα
    Ανοιγεις το πισω μερος του φακου (οπως εγραψα και παραπανω-εαν δεν ειναι εμπροσθογεμος! Βεβαια και ετσι υπαρχει λυση..), οποτε μπροστα σου βλεπεις το - της πισω μπαταριας. Αυτο το - αρκει να ενωθει με το σασι του φακου για να αναψει το Led. Οποτε αντι για διακοπτη, κλεινεις το κυκλωμα με το αμπερομετρο σου (το μαυρο στο - της μπαταριας, το κοκκινο στο σασι του φακου).
    Στην περιπτωση που μεσα στο χωρο του διακοπτη εχει τον driver του led (μπορει να τον εχει και πισω απο το led ή και καθολου- αν και στα 1200 πρεπει να εχει), συμπεριλαμβανεις και τον διακοπτη στο κυκλωμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη αλπινιστης
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    1.702

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από e_korres Εμφάνιση μηνυμάτων
    Joun το led είναι αυτό 3x CREE XM-L T6 LED και βάζεις δύο μπαταρίες Battery Configurations: 2x18650 3.7v / 2x 26650 3.7v.

    http://dx.com/p/xm-lt6-885lm-led-emi...-50599?item=30
    Στο link η ταση λειτουργιας αναφερεται στην λαμπα. Ο φακος σου εχει 7,4V και εχει επιλεγει ο καταλληλος driver με αυτη την ταση εισοδου

    Αλπινιστή αν εξαρτάτε από το LED πρέπει να έχει κάποιο χαρακτηριστικό που να λέει επάνω με τι τάση και με πόσο ρεύμα θέλω, για να το οδηγήσω.
    Οταν λεω οτι εξαρταται απο το led εννοω πως καθε εταιρια για να βγαλει τα απαιτουμενα lumens, δεν ειναι απαραιτητο να καταναλωνει τα ιδια αμπερ. Εξαρταται απο το ποσο μαγκες ειναι να βγαλουν πολυ φως με μικρη καταναλωση. Οποτε για καθε led, πρεπει να ξερεις τα στοιχεια του. Σε γενικες γραμμες παντως δεν εχουν και μεγαλες διαφορες. Λιγα mA πανω κατω.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μπαταρία για φακό
    By paulk in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-16, 22:15
  2. Διάρκεια ζωής μύτης κολλητηριού antex
    By ikonsgr in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-16, 12:37
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-15, 12:33
  4. Έλεγχος έντασης φωτισμού σε φακό LED
    By nikostis69 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-12, 23:28
  5. σποτακια led? 12 ή 220V Lumens?
    By miker in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-12, 16:18

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας