Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 19 από 19

Θέμα: ηλεκτρομαγνιτικη γεννητρια

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Ω
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Το σύρμα σου είναι 0.56χ και είναι κατάλληλο για λίγα βολτ. Για περισσότερα βολτ χρησιμοποιείς πιο ψιλό.
    Ακόμα μπορείς να κάνεις διαφορετικές εξόδους, δεν είναι απαραίτητο να συνδέσεις όλα τα πηνία μαζί σε σειρά.

    Μπορείς να έχεις δύο εξόδους πηνίων όπως αριστερά 7 κ δεξιά 7 (14 πηνία προτείνω να κάνεις).

    Εγώ έχω δύο εξόδους με 4 αριστερά πηνία, 4 δεξιά, και 4 που χρησιμεύουν για την περιστροφή του δυναμό ως κινητήρας.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Έχοντας στην κατοχή του την Ελεύθερη Ενέργεια
    ένα άτομο παύει να είναι αντικείμενο εκμετάλλευσης..
    Συνοπτικά: Ενέργεια = Ελευθερία!

    http://thesecretrealtruth.blogspot.com/2012/01/blog-post_9393.html

  2. #12
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    b1ank
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    σπυρο φιλε εχω δει σχεδιο το οποιο εχει 3 εξοδους δλδ 9 πηνια και η συνδεση γινεται ανα 3 πηνια,και ελεγα με 12 πηνια να χω παλι την ιδια συνδεση...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.448

    Προεπιλογή

    Αφού θέλετε απόδοση των δικών μας δυναμό . Να και το δικό μου επίσης με 12 μαγνήτες παραλληλόγραμμους και ρότορα άρπα κόλλα από άσπρο τεφλόν τορναδόρου
    απόδοση 8,5 αμπέρ στα 23 βολτ με 1 λάμπα αλογόνου 65W + 1 των 21W

    http://tinypic.com/player.php?v=29m80t2&s=6

    και στην συνέχεια είπα να το συγκρίνω με τις ίδιες λάμπες στο δυναμό που έχει η αγοραστή Air-X Marine των 400W . Όπου αυτή μου έδωσε 9 αμπέρ στα 30 βόλτ

    http://tinypic.com/player.php?v=2hnnrly&s=6

    Οπότε έχουμε και λέμε
    Η 1η η ιδικατασκευή δυναμό αυτοκινήτου μου έδωσε 8,5 αμπέρ στα 23 βολτ = 195W

    Το δυναμό της Air-X marine μου έδωσε 9 αμπέρ στα 30 βολτ = 270 W (Περίεργο που δεν μου έδωσε εδώ 400W σύμφωνα με τον κατασκευαστή και τις προδιαγραφές) . Ίσως να φταίει που το δοκίμαζα με το τρυπάνι και δεν εφάρμοζε καλά στον άξονα για να πάρει καλά τις στροφές.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Κυριακίδης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    spyropap (04-08-12)

  5. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.448

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από b1ank Εμφάνιση μηνυμάτων
    σπυρο φιλε εχω δει σχεδιο το οποιο εχει 3 εξοδους δλδ 9 πηνια και η συνδεση γινεται ανα 3 πηνια,και ελεγα με 12 πηνια να χω παλι την ιδια συνδεση...
    Θα φας ξύλο ρε !! ... ότι λέει το σχέδιο θα κάνεις ... δεν επιδέχονται πειραματισμούς . Το σχέδιο είναι έτσι φτιαγμένο με τις σωστές μοίρες τους και γωνία έτσι ώστε στα 3 πηνία της 1 φάσης να συμπίπτουν απόλυτα στην ίδια θέση οι ίδιας πολικότητας μαγνήτες .... αν πειραματίζεσαι εκτός σχεδίου δεν θα πετύχει .
    Υπάρχουν και άλλα σχέδια όπου έχεις άλλο αριθμό μαγνητών και άλλο αριθμό πηνίων ..... όλα όμως τα σχέδια τα πέρασαν άνθρωποι που ασπρίσαν τα μαλλιά τους σε πειράματα προτού μας τα δώσουν...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #15
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    b1ank
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Πετρο σιγουρα το παν ειναι να ακολουθεις το σχεδιο,απλα ειπα να πειραματιστω να δω αν θα παρω μεγαλυτερη ταση....

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.448

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από b1ank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πετρο σιγουρα το παν ειναι να ακολουθεις το σχεδιο,απλα ειπα να πειραματιστω να δω αν θα παρω μεγαλυτερη ταση....
    Υπολόγισε ότι όταν αναζητάς μεγάλη τάση , έχεις το αντίθετο στα αμπέρ. Και τι να την κάνεις την μεγάλη τάση? ... π.χ. στο βίντεο με την ρόδα ποδηλάτου το 1 πηνίο (από βαλβίδα πλυντηρίου) αυτό έχει σύρμα μέσα 0,05 ή 0,10 . και μου βγάζει τάση μόνο του 10 - 15 βολτ . αν ενώσω και τις 80 βαλβίδες σε σειρά και πάρω 1000 βολτ ... και τι έγινε? άσε που θα σκάσουν κιόλας

    Αν π.χ. μελλοντικά σκέφτεσαι να κάνεις μια ανεμογεννήτρια και υποτίθεται θα χρησιμοποιήσεις κάποιους ρυθμιστές φόρτισης που έχει κάποιες προδιαγραφές π.χ. In Volt .... max A . θα πρέπει να ζυγίσεις την όλη κατασκευή σου στα μέτρα σου

    Χίλιες φορές καλύτερα να πάρεις 30 - 40 βολτ από μια κατασκευή και πολλά αμπέρ . παρά 100000000000 βολτ τάση και 0,0000001 αμπερ .

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #17
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    b1ank
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    σε ευχαριστω για την αναλυση που εκανες Πετρο,οχι δεν θα θελα μια συσκευη τυπου ανεμογεννητρια...θα κανω αυτο που λες,πυστευεις με 10 μαγνητες (25μμ x 5μμ) που εχω παραγγειλει να ειμαι οκ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.448

    Προεπιλογή

    Αχχχχχχ !! για 2 μαγνήτες ακόμα από τους 10 που ζήτησες ? 12 λέει το σχέδιο . τέλος πάντων όπως και να το φτιάξεις μπορείς και εκτός σχεδίου με διάταξη των πηνίων σε σειρά
    http://www.youtube.com/watch?v=jKEPZ...feature=relmfu

    για αρχή διάλεξε εσύ και τοποθέτησε τους 10 μαγνήτες όπου θέλεις και όπως θέλεις (εναλλάξ Βόρειο / νότιο πόλο) σε κάποιον ρότορα ο συνολικός αριθμός των μαγνητών σου να βγαίνει ζυγός αριθμός ... στην συνέχεια φτιάξε ένα πηνίο με τις οδηγίες που δόθηκαν στο άλλο site όπου προσεγγίζω το μέγεθος του πηνίου μπακαλίστικα και όχι επιστημονικά . με την δοκιμή απώθησης 2 μαγνητών και άρα και το μέγεθος και οι σπείρες στα πηνία . Θα διαλέξεις εσύ μια διάμετρο σύρματος για δοκιμή και θα το δοκιμάσεις μόνο αυτό το πηνίο πάνω στον ρότορα με περιστροφή και θα δεις τι τάση σου βγάζει το ένα .... οπότε περίπου πιο εύκολα θα βρεις προσθέτοντας και τα υπόλοιπα πηνία που συνολικά θα βάλεις και θα ξέρεις την ολική περίπου τάση που θα πάρεις στο τέλος προτού τα φτιάξεις.

    Δηλαδή αν π.χ. αν δεις ότι το ένα πηνίο που έφτιαξες το δοκιμάσεις πάνω στον ρότορα και δεις ότι σου έβγαλε τάση π.χ. 2 βολτ τότε στα 10 πηνία (ολικά) θα πάρεις 2Χ10 = 20 βολτ ..... αυτή θα είναι η τάση που θα πάρεις χωρίς φορτίο (μετά π.χ. από ανόρθωση) ..αν βάλεις και φορτίο ανάλογα το φορτίο π.χ. μια λάμπα θα πάρεις πολύ λιγότερη τάση λόγω πτώσης και εξαρτάτε από τα ανάλογα αμπέρ της κατασκευής σου και από τα βατ του φορτίου σου. κτλ κτλ και κάπως έτσι προσεγγίζεις που βαδίζεις και τι περίπου πας να φτιάξεις και με τι περίπου απόδοση να περιμένεις .

    Πέρα από τα παραπάνω και από όσες δοκιμές έχω κάνει θα ήθελα να ξέρεις επίσης ότι είναι καλό να εκμεταλλεύεσαι και τις 2 πλευρές των μαγνητών δηλαδή σε έναν μαγνήτη π.χ. στον δικό σου τον (κυλινδρικό) να έχεις και μπροστά πηνίο και πίσω επίσης πηνίο από την άλλη πλευρά του μαγνήτη

    Ένας άλλος σημαντικός παράγοντας για μένα για καλύτερη απόδοση πέραν τα γνωστά περί ισχυρότερων μαγνητών και αριθμού μαγνητών και διαμέτρου σύρματος και σπειρών στα πηνία , και περί προσθήκης μεταλλικού σιδηροπυρήνα ανάμεσα στα πηνία κτλ κτλ . είναι η ταχύτητα με την οποία θα το κινήσεις το όλο σύστημα που θα φτιάξεις (στο βίντεο που δείχνεις ο τύπος χρησιμοποιεί μανιβέλα με αυξομείωση στροφών)

    Αυτό είναι το βίντεο το "αγαπημένο μου " που τα συνδυάζει όλα
    http://www.youtube.com/watch?v=8MOdv...eature=related

    1) Με χαμηλό άνεμο
    2) Να μην υστερεί στην ταχύτητα για (την κίνηση των μαγνητών ) και χωρίς γρανάζια και πολλαπλασιαστές στροφών
    3) Να μην απαιτεί πολύπλοκα και ζυγισμένα πτερύγια και κατευθυντήριες ουρές
    4) Πιο αθόρυβο
    5) κτλ κτλ κτλ κτλ σε πλεονεκτήματα
    Το μόνο κακό που έχει είναι ότι δεν εκμεταλλεύεται και τις 2 πλευρές των μαγνητών .... αλλά αυτό διορθώνεται με την κατάλληλη τροποποίηση !

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #19
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    b1ank
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Πετρο!! ενα πραγμα θα σου πω...με καλυψες και με το παραπανω!!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. γεννητρια
    By riggas in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-12, 16:30
  2. ηλεκτρομαγνιτικη αναφλεξη -αντι πλατινων-
    By electron00b in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-10, 00:02
  3. γεννητρια
    By Σ-ΓΙΑΝΝΗΣ in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-10, 21:59
  4. Γεννητρια
    By tronic in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-06, 01:09
  5. ΓΕΝΝΗΤΡΙΑ
    By stathiss in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-06, 11:47

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας