Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19

Θέμα: ηλεκτρομαγνιτικη γεννητρια

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    b1ank
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή ηλεκτρομαγνιτικη γεννητρια

    καλησπερα σε ολους!ειμαι καινουργιος στο site, θελω να φτιαξω μια ηλεκτρομαγνιτικη γεννητρια...κατι σαν αυτο εδω:
    http://www.youtube.com/watch?v=OHNPf...eature=related.
    και θελω αρχικα να ρωτησω πως μπορω να υπολογισω(με ποιον τυπο δλδ) τη ταση που θα παραγει αυτη η γεννητρια, δλδ τι μπορω να "παιρνω" σε σχεση με το μεγεθος που θα εχει το πηνιοσυρμα,ποσες σπειρες κλπ...
    πχ πηνιοσυρμα Νο 24 με 100 σπειρες, x12 και με μαγνητες νεοδυμιου 20μμ χ 5μμ ποια θα ηταν η αποδοση?
    αυτα για την ωρα και συγνωμη αν εγινα κουραστικος!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Για να μην σου γράψω μια εγκυκλοπαίδεια πληροφορίες , το θέμα συζητήθηκε αρκετά στο εξής
    http://www.hlektronika.gr/forum/show...E1%ED%E5%DF%F2

    δες τις τελευταίες σελίδες και σου εύχομαι καλή δημιουργία.
    δες και κάτι που πειραματίζομαι τώρα
    http://tinypic.com/player.php?v=25kr40l&s=6

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    b1ank
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    φιλε Πετρο εχεις δικιο στο οτι το θεμα αυτο εχει συζητηθει αρκετα,μαλιστα ετυχε να δω και μια αλλη κατασκευη σου (αρκετα ωραια),εχω παραγγειλει ηδη μαγνητες νεοδυμιου απο ενα γερμανικο site το οποιο ειχε και καλες τιμες,και περιμενω να μου ρθουν για να δω τα αποτελεσματα !!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Ω
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από b1ank Εμφάνιση μηνυμάτων
    και θελω αρχικα να ρωτησω πως μπορω να υπολογισω(με ποιον τυπο δλδ) τη ταση που θα παραγει αυτη η γεννητρια, δλδ τι μπορω να "παιρνω" σε σχεση με το μεγεθος που θα εχει το πηνιοσυρμα,ποσες σπειρες κλπ...
    πχ πηνιοσυρμα Νο 24 με 100 σπειρες, x12 και με μαγνητες νεοδυμιου 20μμ χ 5μμ ποια θα ηταν η αποδοση?
    Εάν υπάρχει ένας τύπος που να μπορεί να υπολογίσει 1>τάση, 2>ένταση, 3>στροφές λειτουργίας, 4>πηνίων σπείρες,
    πάχος σύρματος, μήκος, διάμετρο, υλικό πυρήνα,
    5>μαγνητική ικανότητα/ισχύ, τύπο μαγνήτη, μέγεθος, διάκενο, 6>ποσότητα πηνίων κ μαγνητών, 7>ικανότητα απορρόφησης μαγνητικών πεδίων κλπ.

    Δεν γνωρίζω κανέναν τέτοιον τύπο.

    Εάν όμως ενδιαφέρεσαι να κάνεις μια κατασκευή με τον τρόπο που μπορείς να φτιάξεις, ευχαρίστως να σου δώσουμε μερικές πληροφορίες από εμπειρίες μας.

    Παλαιότερα είχα ένα θέμα με τίτλο «επαγωγικός κινητήρας τύπου bedini» όπου έδειχνα το σχέδιο, την κατασκευή και την απόδοση τέτοιας γεννήτριας.
    Επειδή το θέμα αυτό δεν υπάρχει πλέον εάν κάνεις αναζήτηση στο δίκτυο με “bedini circuit” θα βρεις παρόμοια σχέδια.
    Προτείνω http://secretsofcoldelectricity.com/john-bedini/

    Η κατασκευή του κυκλώματος οδήγησης είναι πολύ απλή με μόνο ένα τρανζιστορ ισχύος μπορείς ή και με περισσότερα, να το κάνεις.

    Είναι μερικοί που έχουν φτιάξει τέτοιες κατασκευές και σε αυτή την ιστοσελίδα όπως
    http://www.youtube.com/watch?v=fM1MIwoAftI&feature=related

    Ουσιαστικά είναι εναλλάκτες που μετασχηματίζουν την μαγνητική σε ηλεκτρική ενέργεια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Έχοντας στην κατοχή του την Ελεύθερη Ενέργεια
    ένα άτομο παύει να είναι αντικείμενο εκμετάλλευσης..
    Συνοπτικά: Ενέργεια = Ελευθερία!

    http://thesecretrealtruth.blogspot.com/2012/01/blog-post_9393.html

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    b1ank
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    spyropap...η συσκευη ειναι πολυ ενδιαφερουσα, δεν την ειχα ξανακουσει αλλωστε και θα το κοιταξω το ολο θεμα,ευχαριστω παντως!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από b1ank Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε Πετρο εχεις δικιο στο οτι το θεμα αυτο εχει συζητηθει αρκετα,μαλιστα ετυχε να δω και μια αλλη κατασκευη σου (αρκετα ωραια),εχω παραγγειλει ηδη μαγνητες νεοδυμιου απο ενα γερμανικο site το οποιο ειχε και καλες τιμες,και περιμενω να μου ρθουν για να δω τα αποτελεσματα !!
    Οκ παλικάρι θα πετύχεις , και ότι προβληματισμούς συναντάς μην διστάζεις .... μόνο ξεκαθάρισε τι τελικά θέλεις να κάνεις , γιατί άλλο να λες ότι θέλεις απλός να κάνεις μια γεννήτρια (όπως στο βίντεο σου) που θέλεις να την γυρνάς απλός με το χέρι ... και άλλο να θέλεις να την κάνεις ανεμογεννήτρια ή τύπου bedini όπως λέει ο Spyropap κτλ.
    Εγώ επειδή ζω σε πόλη και δεν έχω και κάποιο κτήμα για να ολοκληρώσω πλήρως μια τέτοια ανεμογεννήτρια και να την εγκαταστήσω και μόνιμα και να την εκμεταλλεύομαι εις μακρόν απλά το έχω καθαρή περιέργεια και χόμπυ ασχέτως που θα καταλήξει.

    Στο πείραμα που δείχνω στο μήνυμα #2 . επειδή έχω εγκαταλείψει την "βαριά και μεγάλη κατασκευή" ... για τον παραπάνω λόγω που ανέφερα .... ασχολούμαι τελευταία με μικρές κατασκευές

    Στο βίντεο λοιπόν που σου έδειξα είναι μια καλή κατασκευή για "ξεκίνημα " για σένα (συγχώρα με για την ποιότητα του βίντεο και που δεν είναι ολοκληρωμένο) . Είναι πάνω στην λογική ότι θέλεις να εκμεταλλευτείς τους χαμηλότερους σε ισχύ ανέμους και σε μεγαλύτερη διάρκεια από ότι με τις μεγάλες κατασκευές .

    Είναι μια ρόδα ποδηλάτου .... πλακώνεις επάνω μαγνήτες εναλλάξ τοποθετημένους σε σειρά (βόρειος /νότιος πόλος) στην συγκεκριμένη ρόδα έχει 100 μαγνήτες νεοδυμίου διαστάσεων 0,4 πόντο πλάτος Χ 2 πόντους μάκρος Χ 3 χιλιοστά πάχος (παραλληλόγραμους)
    http://www.supermagnete.de/eng/Q-20-04-03-N

    και το έκανα δοκιμή με έτοιμα πηνία από βαλβίδες πλυντηρίου που βρήκα πεταμένες εδώ και εκεί.... στην δοκιμή στο βίντεο είναι συνδεδεμένη μόνο 1 βαλβίδα (μετά από 1 μικρή ανόρθωση) και αννάβει ένα σποτάκι 12V με 16 led . Και γύρω γύρω από αυτήν την ρόδα χωράνε 80 τέτοια πηνία ..... και άρα μπορείς να ανάψεις αν θέλεις 80 σποτάκια με λίγο αεράκι ! .... αλλά μην με ρωτάς για το κόστος τώρα για τα 80 σποτάκια ! . Είπαμε παίζουμε και το έχουμε λόξα και χόμπυ

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Ω
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Και ο Πέτρος και όλοι οι άλλοι που ασχολούνται με κατασκευές που περιέχουν πηνία θα πρέπει να φροντίσουν ώστε
    να φτιάχνουν μόνοι τους τα πηνία που χρειάζονται στο κατάλληλο μέγεθος, διατομή, επαγωγή κλπ.

    Το να έχεις μερικές βαλβίδες πλυντηρίου που βρήκες πεταμένες δεν είναι ότι καλύτερο.
    Μπορείς να έχεις και με αυτές ένα αποτέλεσμα αλλά δεν θα είναι αποτέλεσμα που ικανοποιεί.

    Για να έχει κάποιος ικανοποιητικό αποτέλεσμα και συλλογή μαγνητικής ενέργειας θα πρέπει να φτιάξει ειδικά πηνία για αυτή την δουλειά. Δίχως τον όρο "ειδικά" το αποτέλεσμα θα είναι μέτριο.

    Φωτό από την τυλίχτρα πηνίων επάνω στο πάγκο μου. Χρησιμοποίησα αργόστροφο μοτέρ από ψησταρία-σούβλα.
    Και τα μοτέρ από υαλοκαθαριστήρα αυτοκινήτου είναι κατάλληλα.
    Η ταχύτητα περιστροφής πρέπει να είναι αργή. Όταν κατευθύνεις το σύρμα με το χέρι δεν θέλεις μεγάλη ταχύτητα.

    Συνημμένο Αρχείο 36027

    0 Not allowed! Not allowed!
    Έχοντας στην κατοχή του την Ελεύθερη Ενέργεια
    ένα άτομο παύει να είναι αντικείμενο εκμετάλλευσης..
    Συνοπτικά: Ενέργεια = Ελευθερία!

    http://thesecretrealtruth.blogspot.com/2012/01/blog-post_9393.html

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    b1ank
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    spyropap για την κατασκευή μου προμηθευτικα 1μιση κιλό πηνιοσυρμα Νο 24,που το αγόρασα 15 ευρώ (πιστεύω πολύ καλή τιμή)και έκανα 12 πηνία με 100 σπείρες το καθενα,και περιμένω να μου έρθουν οι μαγνήτες για να συνεχίσω...και σκέφτομαι το υλικό της βάσης να είναι από plexiglass.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Ω
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Πολύ καλή τιμή αγοράς σύρματος. Από που το πήρες τόσο; Το Νο 24 είναι τυποποιημένο σε καρούλι; Τι πάχος έχει σε χιλιοστά;

    Αυτό με τα 12 πηνία μου θύμισε την διασκευή δυναμό αυτοκινήτου που είχε 12 πηνία με σύρμα 0.4χ περίπου 100 σπείρες το ένα.

    Να κοίτα στη φωτο.

    Αυτό το δυναμό με τον ρότορα που βλέπεις να γυρνά με 2-3000 σαλ αποδίδει 80W 12Vx21Wx4 λάμπες αυτοκινήτου.
    Στην καλύτερη περίπτωση θα έχεις ένα παρόμοιο αποτέλεσμα.

    Τα δυναμό αποδίδουν περισσότερο σε υψηλές στροφές αλλά πρέπει να έχεις ρότορα με μαγνήτες πολύ ικανό με γερή κατασκευή
    για να αντέξει. Σε φωτό βλέπεις ρότορα από αεροπορικό αλουμίνιο με 12 μαγνήτες νεοδμιου τύπου ring βιδωμένους.

    Εάν τα 80W φαίνονται λίγα για δυναμό αυτοκινήτου τότε περιμένω να δω την απόδοση των δικών σας δυναμό.
    Γράφω για μαγνητικά δυναμό δίχως διέγερση (Permanent Magnet Generator).

    Συνημμένο Αρχείο 36061Συνημμένο Αρχείο 36062Συνημμένο Αρχείο 36063Συνημμένο Αρχείο 36064Συνημμένο Αρχείο 36066
    Συνημμένο Αρχείο 36067

    0 Not allowed! Not allowed!
    Έχοντας στην κατοχή του την Ελεύθερη Ενέργεια
    ένα άτομο παύει να είναι αντικείμενο εκμετάλλευσης..
    Συνοπτικά: Ενέργεια = Ελευθερία!

    http://thesecretrealtruth.blogspot.com/2012/01/blog-post_9393.html

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    b1ank
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    λοιπον το πηνιοσυρμα το αγορασα απο το κεντρο στην Αθηνα (νομιζω ειναι Μαρνης 47 η 49) και μου το περασε την ποσοτητα αυτη σε ενα καρουλι, περισσοτερες πληροφοριες εχει εδω http://www.ebay.com/itm/24-AWG-Gauge...item3a736b24f7
    πολυ καλη κατασκευη με καλη αποδοση,και τωρα σκεφτομαι αφου μου εχει περισεψει ακομα και αλλο πηνιοσυρμα πως θα μπορουσα να το αξιοποιησω προς οφελος της κατασκευης, δλδ να προσθεσω και αλλα 3 πηνια ή να ψαχτω με εναν μετασχηματιστη...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. γεννητρια
    By riggas in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-12, 16:30
  2. ηλεκτρομαγνιτικη αναφλεξη -αντι πλατινων-
    By electron00b in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-10, 00:02
  3. γεννητρια
    By Σ-ΓΙΑΝΝΗΣ in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-10, 21:59
  4. Γεννητρια
    By tronic in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-06, 01:09
  5. ΓΕΝΝΗΤΡΙΑ
    By stathiss in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-06, 11:47

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας