Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 18 από 18

Θέμα: σύνδεση ανιχνευτή HX-2000

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σπύρο σύνδεσα τελικώς την αντίσταση 2.2κω σε επαφή nc. Στη δοκιμή που έκανα είδα πως όταν πιάνει κίνηση ,η ένδειξη της ζώνης στο πληκτρολόγιο ανάβει κανονικά
    Για να σιγουρευτείς ότι έχεις κάνει σωστά τις συνδέσεις, βγαλε το καλώδιο της ζώνης από την πλακέτα, και μέτρα με το πολύμετρο την ωμική αντίσταση στα άκρα του καλωδίου. Θα πρέπει να βλέπεις 2.2ΚΩ όταν η ζώνη είναι σε ισορροπία και άπειρο όταν το ραντάρ διεγείρεται. Αυτό πρέπει να το κάνεις σε όλες τις ζώνες πριν τις συνδέσεις στην πλακέτα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    εντυπώσεις απο το hx-2000? 50ε pir και μικροκύματα παραείναι καλή τιμή

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη σεατ
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    θεσσαλονικη-κιλκις
    Μηνύματα
    181

    Προεπιλογή

    πες εντυπωσεις να δουμε καιμεις αν αξιζουν αυτα τα προοιοντα τις χομελουξ

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΘΕΟΦΙΛΟΣ
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Επειδή είναι ο πρώτος συναγερμός που περνάω ,δεν έχω προηγούμενη εμπειρία με συστήματα ασφαλείας.Το σύστημα το έχω εγκαταστήσει σε εξοχική κατοικία και λόγω ότι οι δικοί μου μένουν εκεί δεν μου δόθηκε η ευκαιρία να τον αφήσω οπλισμένο για κάποιο χρονικό διάστημα ώστε να βγάλω κάποια συμπεράσματα πιο πολύ για ψευτοσυναγερμούς που μπορεί να δίνει ο ανιχνευτής.Τώρα για τον συγκεκριμένο που ρωτάτε ,έχει δυο ρυθμιστικά ευαισθησίας ,ένα με jumberaki και ένα με ποτενσιόμετρο(δεν θυμάμαι πιο ρυθμίζει τις υπέρυθρες και πιο τα μικροκύματα),όταν το πέρασα και ρύθμισα το ποτενσιόμετρο σχεδόν στο τέρμα,παρατήρησα στο πληκτρολόγιο,ότι μου άναβε την ζώνη που τον είχα συνδέσει ,χωρίς να υπάρχει ανθρώπινη κίνηση.Έτσι το γύρισα στην μέση (όπως ήταν απο το κουτί ) χωρίς να μου ξαναδώσει ανίχνευση χωρίς λόγο.Η εμβέλειά του απ'ότι είδα πρέπει να είναι 6 με 7 μέτρα(δεν έχω τα χαρτιά να δω τι δίνει ο κατασκευαστής) και γωνία 90 μοίρες.Τώρα ο καιρός θα δείξει τι πιάνει και σίγουρα θα σας ενημερώσω για πιο ασφαλή συμπεράσματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    τοποθετησα πριν μερικες μερες σε ενα φιλο τον ΗΧ-1000 ..ειναι αυτος χωρις τα μικροκυματα με διπλο ανιχνευτη κτλ...εκ πρωτης οψης φαινεται καλη και στιβαρη κατασκευη..ο χρονος που χρειαζεται για να δωσει συναγερμο ειναι λιγο μεγαλυτερος απο αλλα pir που εχω βαλει λογω οτι πρεπει και τα 2 ματια να δουν τον ''στοχο'' και κανουν διασταυρωση πριν δωσουν συναγερμο...εχει μεσα 3 dip swich που ρυθμιζεις το ειδος συνδεσης..την ευαισθησια..και την λειτουργια led...
    μεχρι στιγμης δεν εχει δωσει καποιο ψευδοσυναγερμο αλλα πρεπει να δοκιμαστει περεταιρω να δουμε τι αποτελεσματα θα εχει..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stinger : 02-09-12 στις 09:20

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    δεν ξέρω τελικά πόσο διάστημα χρειάζεται για να βγάλει κανείς συμπέρασμα. εγώ έχω στο σπιτι μου ανιχνευτές pir & mw honeywell, ενάμιση χρόνο δεν είχα κανένα θέμα. Γενικά σε δοκιμές που έχω κάνει βάζοντας και απλούς pir στον ίδιο χώρο (δοκιμάζοντας άλλους συναγερμούς που έχω βάλει σε φίλους) είναι τα πιο αναίσθητα από όλα, χρειάζεται να κάνεις δυο τρια βήματα για να δώσουν "κόκκινο" συναγερμό, ενώ τα απλά pir σε πιάνουν στο μισό βήμα. Τον ιούλιο όμως που ήμουν διακοπές πήρα δύο συναγερμούς από το ίδιο ραντάρ μέσα σε μία μέρα και αναγκάστηκα να βγάλω την ζώνη off μεχρι να επιστρέψω από διακοπές και να δώ τι συμβαίνει. Ευχτυχώς δεν ήταν νύχτα. Δεν βρήκα τίποτα περίεργο μέσα στο σπίτι (πέρα από κάνα δυο ψόφιες κατσαρίδες στο μπαλκόνι) πχ αν είχα βρεί περιττώματα ποντικού (κάτι που έχουμε δεκαετίες να δούμε αλλά στον πάνω όροφο είχαμε ένα κρούσμα πρόσφατα) θα είχα μια ένδειξη. Ασε που κυρίως οπλίζουμε με home άρα τα ραντάρ είναι εκτός τις περισσότερες φορές. Αυτό που έκανα είναι να σκατζάρω ραντάρ σαλονιού και κουζίνας, αν ξαναπάρω ψευδοσυναγερμό (αν ήταν ψευδο- και δεν είχα κανένα ζώο εισβολέα) από το ίδιο ραντάρ θα το σουτάρω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    1.017

    Προεπιλογή

    μα πιανει και τα ποντικια ; νομιζω μικρα ζωα δεν τα πιανει η κανω λαθος ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    εχω δοκιμασει κι εγω μπολικα ρανταρ..για εσωτερικους χωρους χρησιμοποιω κυριως ανιχνευτες της Bosch σειρα blue line Pet-Microwave...δεν ειχα ποτε προβλημα μεχρι τωρα...το προβλημα με τα ρανταρ εσωτερικων χωρων οφειλεται κυριως στην μεταβολη της θερμοκρασια του χωρου..στο παρελθον την ειχα πατησει ετσι με ανιχνευτη roiscok..με τους ανιχνευτες εξωτερικου χωρου ομως ειναι λιγο διαφορετικα τα πραγματα μιας κι εξω οι συνθηκες μεταβαλονται συνεχως και χρειαζεται γρηγορη αντιδραση απο τον ανιχνευτη...πρωτη φορα εβαλα εξωτερικοανιχνευτη της homelux και το παρακολουθω το θεμα

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Σύνδεση ανιχνευτή κίνησης
    By haf in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-15, 18:15
  2. Βολτόμετρο σε ανιχνευτή μετάλλων
    By apogonos in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-14, 15:20
  3. Πρόβήμα με ανιχνευτή κίνησης
    By thanos_x in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-13, 22:27
  4. Απομόνωση ανιχνευτή κίνησης.
    By kavouras5 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-12, 20:35
  5. Κύκλωμα Ανιχνευτή EMF
    By vagli in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-11, 19:13

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας