Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 20

Θέμα: καλώδιο από μοτέρ τέντας χωρίς γείωση

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alfadex Εμφάνιση μηνυμάτων
    πρόβληαμα δε θα υπάρχει κανένα απλά θα έχεις κάνει μια τρύπα στο νερό
    δε θα υπαρχει προβλημα αν δεν ειναι σωστα συνδεδεμενη η γειωση εννοεις?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Παντελής
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Πελλοπονησος
    Μηνύματα
    274

    Προεπιλογή

    όχι δεν εννοώ αυτό μην αρχίσουμε και μπερδευόμαστε, ο φίλος ρώτησε αν αυτός συνδέσει τη γείωση στο φις της μπρίζας ενώ η άλλη άκρη του καλωδίου της γείωσης δεν έιναι συνδεμένη στο μεταλικό σκέλετο της τέντας αν θα έχει πρόβλημα και του λεω οτι δε θα έχει κάνει τπτ.
    Πάρε στη τελική ένα μεγάλο καλώδιο μια μπαταρία και ένα λαμπακι ή ότι άλλο σκεφτείς ,απλα να δεις αν υπάρχει συνέχεια στο καλώδιο της γείωσης

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    αρα αν δεν ειναι σωστα συνδεδεμενη η γειωση υπαρχει πολυ σοβαρο προβλημα ασφαλειας και δεν πρεπει να τροφοδοτηθει καθολου.συμφωνουμε?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    93

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xrhstosmp Εμφάνιση μηνυμάτων
    αρα αν δεν ειναι σωστα συνδεδεμενη η γειωση υπαρχει πολυ σοβαρο προβλημα ασφαλειας και δεν πρεπει να τροφοδοτηθει καθολου.συμφωνουμε?
    οχι ειτε ειναι συνδεδεμενη η γειωση ειτε οχι παλι θα λειτουργει κανονικα το μοτερ...ετσι και αλλιως τοσο καιρο ηταν σε λειτουργεια χωρις γειωση (δεδομενου οτι το καλωδιο ηταν κομενο... απλα αν ειναι συνδεδεμενη σωστα θα εχεις προστασια αλλιως οχι...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Παντελής
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Πελλοπονησος
    Μηνύματα
    274

    Προεπιλογή

    εγώ φίλε χρήστο συμφωνώ απόλυτα ,τάσο δε σημαίνει οτι επειδή τόσο καιρό το μοτέρ δούλευε δεν θα υπάρχει πρόβλημα, το ζήτημα δεν έιναι απλά να δουλεύει, το ζήτημα είναι να φτιαχτεί σωστά μια φορά και να μη χρειαστεί ποτέ ξανα να ασχοληθείς με το ίδιο πράγμα στο μέλλον

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    για να μην τρελαθουμε τελειως, υποστηριζετε δημοσια οτι επειδη ενα μοτερ δουλευει κανονικα χωρις γειωση σημαινει οτι δεν προκειτε ποτε να γινει ατυχημα απο ασυνδετη γειωση. δλδ οπου βρισκουμε κομενες γειωσεις δεν τις φτιαχνουμε αλλα "επειδη τοσον καιρο δουλευε και δεν επαθε κανεις τπτ το αφηνουμε οπως ειναι" ???
    καποιος ασχετος μπορει να εχει μια απορια,να μπει σε ενα φορουμ και να διαβασει "οτι και χωρις γειωση δεν τρεχει και τπτ αφου το μοτερ δουλευει κανονικα" και να κλαιει μια μερα τον μικρο του νικολακη επειδη εβρεχε και επιασε τα καγκελα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    zoran
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    815

    Προεπιλογή

    Ωπα ώπα ώπα δημιούργησα ένα μικρό μπέρδεμα, λοιπόν από την αρχή να τα πάρω αν κ νομίζω η διαφωνία έχει μπεί σε άλλο θέμα, λοιπον σχετικά με το thread μου... το μοτέρ πρώτη φορά δούλεψε τώρα, που το έβαλε ο μάστορας, ο οποίος το καλώδιο που μου άφησε έχει αυτό της γείωσης κομμένο κ δεν φαινότανε όταν πήγα να κάνω τη μάτιση (γιατί θέλω να το προεκτείνω). Οπότε παιδιά δεν ισχύει το ερώτημα στο thread γιατί τελικά είναι τρίκλωνο το καλώδιο, τώρα εάν είναι συνδεδεμένο το καλώδιο της γείωσης σωστά ε μην γινόμαστε υπερβολικοί, θέλω να πιστευώ πως το καλώδιο από το εργοστάσιο ήτανε σωστά συνδεδεμένο, οπότε λήγει εκεί το θέμα.
    thanx again

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    93

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alfadex Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ φίλε χρήστο συμφωνώ απόλυτα ,τάσο δε σημαίνει οτι επειδή τόσο καιρό το μοτέρ δούλευε δεν θα υπάρχει πρόβλημα, το ζήτημα δεν έιναι απλά να δουλεύει, το ζήτημα είναι να φτιαχτεί σωστά μια φορά και να μη χρειαστεί ποτέ ξανα να ασχοληθείς με το ίδιο πράγμα στο μέλλον
    συμφωνω απολυτα οταν μπορεις να το φτιαξεις σωστα το κανεις.-

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xrhstosmp Εμφάνιση μηνυμάτων
    για να μην τρελαθουμε τελειως, υποστηριζετε δημοσια οτι επειδη ενα μοτερ δουλευει κανονικα χωρις γειωση σημαινει οτι δεν προκειτε ποτε να γινει ατυχημα απο ασυνδετη γειωση. δλδ οπου βρισκουμε κομενες γειωσεις δεν τις φτιαχνουμε αλλα "επειδη τοσον καιρο δουλευε και δεν επαθε κανεις τπτ το αφηνουμε οπως ειναι" ???
    καποιος ασχετος μπορει να εχει μια απορια,να μπει σε ενα φορουμ και να διαβασει "οτι και χωρις γειωση δεν τρεχει και τπτ αφου το μοτερ δουλευει κανονικα" και να κλαιει μια μερα τον μικρο του νικολακη επειδη εβρεχε και επιασε τα καγκελα.
    φιλε μου θες να μου πεις οτι ολλες οι συσκευες που χρησημοποιεις σπιτι σου ειναι με πριζα σουκο και οχι και με απλη διπολικη??? θες να μου πεις οτι τα σπιτια που ειχαν παλια διπολικες πριζες και τις καναν σουκο ειναι γειωμενες ολλες σωστα???

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    φιλε μου θες να μου πεις οτι ολλες οι συσκευες που χρησημοποιεις σπιτι σου ειναι με πριζα σουκο και οχι και με απλη διπολικη??? θες να μου πεις οτι τα σπιτια που ειχαν παλια διπολικες πριζες και τις καναν σουκο ειναι γειωμενες ολλες σωστα???[/QUOTE]

    εχει δεν εχει γειωση στο σπιτι του,διπολικες πριζες ή ασυνδετες γειωσεις δεν σημαινει οτι ειναι σωστο.αλλα σε καμια περιπτωση δεν το αφηνουμε αγειωτο ΟΥΤΕ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΜΕ.Μια φορα θα χρειαστει η γειωση και πρεπει να υπαρχει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    παλικάρια ηρεμία. αν το μοτέρ είναι καινούργιο και από ότι κατάλαβα είναι με τηλεχειριστήριο (γιαυτό είναι τριπολικο και όχι τετραπολικό) ο μάστορας απλά έκοψε το κίτρινο για να το βάλει στην μπαλατεζα για να το δοκιμάσει.(χαζό το ξέρω αλλά έτσι κάνουν)οπότε απλά εσύ συνδέεις και το κίτρινο και ίσε οκ.
    όσο το θέμα γείωσης το έχουμε συζητήσει χιλιάδες φορές και δεν χρειάζεται φτου και από την αρχή.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Έλεγχος μοτέρ τέντας με διακόπτες sonoff
    By ydrohoos1980 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-17, 14:08
  2. Παροχή από μετρητή σε οικία χωρίς γείωση!
    By antonisfa in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-17, 15:12
  3. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-16, 12:20
  4. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-12, 00:26
  5. dimmer vs μοτέρ τέντας
    By haris_216 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-11, 23:40

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας