Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: Επιλογή ασύρματου συστήματος συναγερμού για περιμετρική κάλυψη κατοικίας

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή Επιλογή ασύρματου συστήματος συναγερμού για περιμετρική κάλυψη κατοικίας

    Συγχαρητήρια για τον ιστότοπό σας.Οι πληροφορίες για τα θέματα που αναφέρονται σ' αυτόν είναι πολύτιμες και κατατοπιστικές.Από μια πρόχειρη αναζήτηση που έκανα στο forum δεν βρήκα πληροφορίες για το θέμα που με ενδιαφέρει .Ομολογώ βέβαια ότι είμαι άσχετος με τα ηλεκτρονικά και ειδικότερα με τα συστήματα συναγερμού. Γι' αυτό αν κάποιος έκανε τον κόπο να με ενημερώσει θα του ήμουν πραγματικά ευγνώμων . Το θέμα είναι ότι ενδιαφέρομαι να καλύψω μόνο τα μπαλκόνια της κατοικίας μου (διαμέρισμα ρετιρέ σε τριώροφη οικοδομή) που σχηματίζουν (Π) και έχουν μήκος 9, 12 και 10 μέτρα και 2,3,1 ανοίγματα (πόρτες-παράθυρα)αντίστοιχα και πρόσβαση από το διπλανό κτίριο. Θέλω να εγκαταστήσω ασύρματο συναγερμό με ειδοποίηση σε κινητό με κόστος μέχρι 500 €.Το ερώτημα είναι από ποια μέρη θα πρέπει να αποτελείται ο συναγερμός και πιο σύστημα κατά τη γνώμη σας είναι αξιόπιστο αλλά και εύκολο στην εγκατάσταση και στη ρύθμισή του από έναν αρχάριο σαν και μένα .
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη stam1982
    Όνομα
    Σταμάτης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Αγιος Δημήτριος
    Μηνύματα
    974

    Προεπιλογή

    καλησπέρα και καλωσήρθες.Στο θέμα μας τώρα δε νομίζω να βρεις κάτι αξιόπιστο στο μπατζετ που έχεις θέσει για ασύρματο σύστημα.
    Θες να μας πεις με ποια κριτήρια κατέληξες στο ασύρματο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    καλσπερα.
    ασυρματος και εξωτερικη καλυψη κτιριου δεν συμμβαδιζουν.
    αυτο που θα προτεινα εγω ειναι ενας υβριδικος,δηλαδη προσθηκη ενσυρματων και ασυρματων παγιδων αναλογως της χρησης.
    Βεβαια τα 500€ μου φαινονται απιαστο ονειρο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nightkeeper
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Μέγαρα
    Μηνύματα
    675

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα φίλε Γιώργο και καλός ήρθες στην παρέα .
    Όπως σου είπαν και παραπάνω το όριο των 500 ε ειναι απλά ''άτοπο'' για ολα αυτά που ζητάς...
    Εγώ θα σου έλεγα πως το καλώδιο ειναι καλώδιο, μπορεί να ειναι φασαρία στην τοποθέτηση αλλα σκέψου πως είναι μόνο για μια φορά και θα αντεξει για χρονια χωρείς τα γνωστα προβλήματα των ασύρματων .
    Βεβαια εαν εισαι τελείως κατα του καλωδίου και θες 100% ασύρματη λυση τοτε για κατι ΚΑΛΟ υπολόγισε στα 1500+ ευρώ
    (Πινακας/Πληκτρολογιο/Σειρηνα Εσωτερική-Εξωτερική/Πομποι/Δεκτης/Εξωτερικα ασυρματα ρανταρ/Μπαταριες/Τροφοδοτικα/GSM...
    Φυσικα υπαρχουν και πιο οικονομικες λυσεις (Made in China),ειναι καθαρα επιλογη σου και φυσικα ισχυει το
    ''οτι πληρωνεις παιρνεις''.
    Επεισης μια μέση λυση είναι το να συνδιασης ασύρματο/ενσύρματο για να εχεις χαμηλότερο κοστολόγιο.αλλα και παλι
    το κοστος δεν θα ειναι στα 500,φαντασου πως ενα καλο ενσυρματο εξωτερικο ρανταρ ξεκινα απο 150+ ,δλδ150Χ3=450 μόνο για να καληψεις εξωτερικα τις βεραντες + ολα τα υπολοιπα(Πινακας/Πληκτρολογιο/Σειρηνα Εσωτερική-Εξωτερική/Μπαταριές/Τροφοδοτικα/GSM module.....
    Αν παντος το budget σου ειναι εκει (500ε) προτίμησε ενα καλο καλωδιακο κεντρακι και ενα GSM, κλασσικη μαγνητικη επαφη σε καθε ανοιγμα και απο ενα ρανταρακι σε καθε δωματιο .
    Επισης φροντισε να εχεις καποια καλη υποστηριξη για τον προγραματισμο του γιατι κανενα συστημα ασφαλειας δεν ειναι
    Plug&Play οπως παρουσιαζεται απο πολλα e-shop.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη access-security
    Όνομα
    Σακής
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    θα συμφωνησω με ολους παραπανω φιλε μου τα 500 ευρω ειναι καπως μικρο ποσο για ασυρματο συναγερμο .. ωστοσο σου προτεινω τον agility της risko πληρες ασυρματο και πολυ ευκολο προγραμματισμο και φυσικα και εξωτερικα ασθητηρια ... οτι θελεις στην διαθεση σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-17, 14:31
  2. επιλογή συστήματος συναγερμού
    By elektronio in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-17, 20:38
  3. Περιμετρική κάλυψη σε κήπο
    By jomor in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-13, 01:43
  4. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-12, 19:20
  5. Επιλογή συστήματος συναγερμού
    By stefan77 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 71
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-12, 11:50

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας